Havrokalendář

Sněžen? Mrazen? Cožpak se ti havraspárští už dočista zbláznili? Nikoliv. Pouze se řídí havrokalendářem. Chcete vědět, jak se tento vynález liší od tradice nebo jaké jsou havraspárské svátky? Čtěte více!



"Tajemná věc, ten čas... Pro toho, kdo si s ním zahrává, nebezpečná."

 

Havraspár měl pevně v paměti tato moudrá slova, když se odhodlal k tomu jít proti proudu a zavést nové pojetí času, který nás obklopuje. Byla to cesta trnitá a legendy praví, že u nich Roweniny potomci nejednou váhali na rozcestí. Když však zdárně dostáli svého slova a dopsali poslední slůvko svého díla, bylo jasné, že tato pouť stála za to.

Havraspárský kalendář je v cyklu jednotlivých krákoků, z nichž každý má dvanáct havřenců, z toho tři již čtenář jistě zná. Každý z havřenců odráží aspekt života, který v něm panuje s největší intenzitou, a podle toho vzniklo i jméno daného havřence. Jednotlivé havřence jsou pak rozděleny do čtyř spároér.

První spároéra - Všechnorost

Hladen – Nebylo-li v dolůpadu zásob jídla dosti, zbydou z tebe do hladenu pouhopouhé kosti.
Rosten – Větru na špejcharu má-li rosten spoustu, mágové užívají kouzel samých skvostů.
Štěsten – Tmavého fénixe spatříš-li za dne bílého, štěsten ti nadělí svou přízeň čísla sedmého.

Druhá spároéra – Sluncepal

Kliden – V přechodu první a druhé spároery, není místo pro hazardéry a amatéry.
Ploden – Sluncepalové přízně těší-li se mág znovu, toť nejlepší čas na zaklínadel a nových kouzel lovu.
Sklizen – Co sklizen neuvaří, to spaden nedosmaží.

Třetí spároéra – Dolůpad

Spaden – Sepne-li nabytých kouzel velký magič k silám temna, obrátí se ty proti němu v křečích Pána Ničemna .
Loven – Lapí-li čaroděj magickou moc za pačesy, těšit se může slávě s nebesy.
Mlžen – Neznáš-li za takovou dobu kouzel světla hojnost, těžce zaplatíš v mlhách za svou neschopnost.

Čtvrtá spároéra – Nicnežer

Vlčen - Lepší lykantropa pod oknem viděti nežli ve vlčnu v pláštíku lehounkém choditi.
Sněžen - Pod sněhem když země sípá hlasem hladu, magiči namrzlých nosů vystrkují z hradu.
Mrazen –V mrazenu když čaroděj chystá se k srazu, opatřit musí se kouzlem proti mrazu.

Každý havřenec je rozdělen do tří až čtyř krákalů. Celkem máme v celém krákoku padesát dva krákalů a každý krákal má sedm malých spárenů. V pěti spárenech se chodí do učebního ústavu či práce, dva ze spárenů nechť jsou pak znamením odpočinku, i když, jak se to vezme...

První pracovní spáren – úlevoš. Kdo by byl neznal ten pocit po zakončení termínu?
Druhý pracovní spáren – línochvat. Zahálčivost je zdatný soupeř a nad zesláblými malými magiči má v línochvatu velkou výhodu.
Třetí pracovní spáren – línoskřek. Co by to ale bylo za mága, kdyby se nepostavil na vlastní nohy, nepopadl hůlku či holi a pořádně lenosti nenabančil, aby línoskřek dostál svého jména?
Čtvrtý pracovní spáren – mágotruc. Je záhadou, proč mágové omezují svou aktivitu v tento den. Nebo není? Že by to byl nový soupeř – prokrastinace?
Pátý pracovní spáren – hubomoč. Čas veselí, havropárty, bujarých soirées a příjmu hektolitrů ležáku.
První nepracovní spáren – šestý spáren krákalu – Johnachval. Čas, kdy bohům díky za ukončení a přežití mnoha útrap pracovních se vzdávají.
Druhý nepracovní spáren – sedmý spáren krákalu – Úkolbij. Velký zápas, spáren D.

Kolotoč spárenů však může po čase někomu připadat nudný, není-liž pravda? Od toho tu jsou spárocty! Speciální spáreny sloužící jako prostředek k nicnedělání či oslavám! A jaké že tedy jsou ty jedinečné havraspárské?

16.3. Spáren Corvina Declaratio
30.6. Spáren diadému
5.11. Rowenino výročí
23.12. Havraspárské díkuvzdání

Nechť data i názvy každý ze čtenářů si interpretuje po svém. Nebo ať zůstane s Corvinem Declaratio, který již brzy všechny domněnky uvede na pravou míru! (pozn. redakce: možnost B je správně)

Šéfredaktorka: Larrie Larstonová
Korektura a vizuální úprava článků: Janel Weil, John Werewolf, Larrie Larstonová
Ilustrátoři: John Werewolf, Katelyn Auster, Lilien Emity Meissed
Autoři článků: Annet Slapfootová, Any Dawson, Elennar Hollkin, Emma Violet Wang, Eressiel de Naso, Isabella Anne Swan, Janel Weil, Larrie Larstonová, Lilien Emity Meissed, Linn Rose Lairová, Thasa Monke Kemanová

Poděkování: Havraspárským safírovým brkům za jejich píli, užitečnost a odolnost, jež byla v posledních čtrnácti dnech vystavena četným zkouškám (však ony samy ví...). Hrabanovi, jehož svalstvo bylo redaktorkám skvělou motivací. Ilustrátorům a korektorům za pohotovost a poskytnutí jejich umění našemu časopisu. Všem žurnalistům, kteří nechali slyšet své hlasy. A především vám, našim čtenářům, za zachování věrnosti Corvinu Declaratio, protože bez toho by náš časopis nemohl existovat. Děkujeme!