A to vše tou zdravou stravou!

Ve Velké síni se začala objevovat trochu jiná jídla. Co za tím stojí? Vydejte se pátrat s námi.

Pan ředitel Nimrandir Elénére odjel na Cestu čar, jeho funkci zastupuje Larrie Larstonová a náhle se trochu změnilo stravování ve Škole čar a kouzel v Bradavicích. Zatímco před odjezdem pana ředitele byly obvykle plné mísy všeho možného, ale blíže nespecifikovaného, a nebo nic, dnes máme téměř každý den trochu jiné jídlo.

Pojďme si udělat drobnou exkurzi do jídelníčku z poslední doby.

*

*
Můžeme si všimnout, že se objevuje spousta dobrot, ale i značné množství zdravých jídel, jako je ovoce a zelenina. Navíc si skřítci někdy s jídlem opravdu vyhrají. A to celé nás vede k pár otázkám. Co vedlo madam Larrie ke změnám v jídelníčku? A proč je pro kuchyň lepší vařit jídla z jednotných surovin?

**

Máme tu několik hypotéz o původu těchto změn.

Je po zimě, dámy se chystají hubnout do plavek, a tak tomu musí přizpůsobit svůj jídelníček. Důvod by se mohl skrývat právě tady. Každá dietářka vám poví, že největší pokušení je, když jsou okolo ní spousty jídla. Nabízí se tedy možnost, že se zástupkyně ředitele snaží shodit pár zimních kilogramů, a proto se rozhodla upravit jídelníček, aby ji všechna ta jídla na stole nelákala. Možná se tedy všichni nenápadně podrobujeme redukční dietě madam Larrie.

Protože ale nechci být nespravedlivá, musím přiznat, že i v případě, že by šlo o dietu, je nám předkládána pestrá a chutná strava. Takové hubnutí by se mi docela líbilo.

Druhou možností je finanční hledisko. Ministerstvo kouzel mohlo zjistit, že se škole prodražují náklady na stravování, a zasáhnout. Zúžení počtu surovin, které jsou každý den potřeba, mohlo školní kase náležitě prospět. A přitom si myslím, že jahodový či brokolicový den nijak neubere na kvalitě jídla. V případě finanční tísně by to tedy bylo optimální řešení. O žádném podobném problému jsem ale na Ministerstvu v záznamech nenašla ani řádku.

Dále můžeme vzít v úvahu vzpouru domácích skřítků. Zatím ve škole neexistuje žádný oficiální spolek, který by mohl toto podnítit a podobné snahy nebyly od odchodu jisté všetečně střapaté nebelvírské studentky zaznamenány, takže ani tato možnost se nezdá být pravděpodobná. I když zúžení rozsahu jídel pro každý den by mohlo skřítkům hodně usnadnit práci.

Poslední a protentokrát velmi pravděpodobná možnost vychází z některých hlasů z Příčné ulice. Po dlouhé zimě a schovávání se ve vyhřátých ušácích u krbu se od Madam Malkinové začínají ozývat až na hrad hlasy, že pro některé studenty už nestačí velikosti oblečení na skladě. Je tedy určitá možnost, že došlo k dohodě mezi vedením školy a zaměstnanci Příčné ulice, kterým se už nechce přešívat stále větší a větší velikosti.

***

V každém případě si myslím, že je nový jídelníček velmi pestrý a nápaditý, a já bych ho neměnila. Protože tu ale nejde o názor jedince, ale o názor všech studentů, rozhodla jsem se zeptat se i dalších splužáků.

Corvinus Declaratio: Všiml/a sis, že se od příchodu madam Larrie trochu změnil jídelníček? Jak ti vyhovuje? A co bys v něm přivítal/a?

Zendaer Amattis: Jídelníček zase bedlivězendaer-amattis.gif nesleduji, ale bylo tu pár zajímavých věcí. Přijde mi, že přibylo zeleniny a podobných zdravých záležitostí, kterým zrovna nefandím, třeba brokolice. *znechuceně se zašklebí* Na druhou stranu vtipné sušenky z kolejních vedení, aneb ohryzej si svého primuse, považuju za jednu z nejlepších věcí, které jsem ve VS našel. *uchechtne se*

*

Lilian Isabella Rorrs: No, abych byla lilian-isabella-rorrs.gifupřímná, tak jsem si nevšimla, že je to od příchodu madam Larrie. Nicméně já jsem spíš jemně řečeno masový typ, takže brokolice s nivou ani žampiony nejsou můj šálek kávy. A co se sladkého v podobě sušenek s péčky týká... *zrudne a odmlčí se* Jasně, jsem holka, mám ráda sladké, ale kam se to hrabe na maso! *skoro jí ukápne slina na redaktorku CD* Jestli to tedy není jasné, brala bych méně zeleniny a mnohem mnohem mnohem více masitých pokrmů. Třeba slaninu a šunku a taky kuřátko a tak. *zasní se*

*

Elena Dempsay: Samozřejmě, že jsem ho zaznamenala. Jahodové hody mě uchvátily, ale ani nynější brokolicová seance není k zahození. *usmívá se s plnou pusou * Co bych přivítala? Těžko říct, asi kopu zeleniny.

*

Michaela Mary Enigmatic: Abych michaela-mary-enigmatic.gifpravdu řekla, hradní zdi zatím příliš dlouho neobývám. Jsem zde prvním rokem a to možná tušíš, takže nemohu moc posoudit, jak vypadal hradní jídelníček dříve. *usměje se* Ale do Velké síně chodím často, to ano, ráda tam pozoruji dění kolem sebe a na stolech jsem si opravdu všimla, že nám skřítci dávají občas výstřední pochutiny.
Nemohu úplně říci, zda za to může madam Larrie, ale změn jsem si všimla. *pokrčí rameny*
Tedy pochutnávat si například na sušenkách, které vypadají jako například náš primus, je docela švanda. *ve tváři se jí usadí šibalský výraz*
A co bych v jídelníčku uvítala? Asi více zeleniny. Mám ji ráda, a jelikož se masu skoro anebo úplně vyhýbám, nepohrdla bych větším výběrem salátů a také sladkého, hlavně čokolády. *mlsně se olízne* Ale nemohu si vlastně vůbec stěžovat. Jídla jsou pestrá a od skřítků je skoro všechno moc dobré.

***

Můžeme tedy vidět, že se názory na jídleníček různí. Někdo raději maso, jiný zeleninu, ale vesměs jsou všichni spokojení. Tak tedy pro všechny příští dny: "Dobrou chuť."
Zalíbil se ti článek? Vyjádři svůj názor v komentářích, to je totiž to, co autor článku ocení nejvíce! přidat komentář


Tiráž Autor: Kathie Amanda Nakimur
Vydáno: 6/2013

Komentáře
Já i kolegové, kteří jídelníčky vymýšlíme, jsme rádi, že vám chutná. :)
Ansí | 09. 05. 2013
1653476847