Není havran jako havran!

K Havraspáru havran prostě patří, ale pojďme se na něj společně podívat ještě trochu jinak,...

Přestože Havraspár má ve znaku orla, černí a vznešení havrani jsou modré koleji blízko. Největší zásluhu na tom má samozřejmě Sedmero havranů, tedy správná parta ctnostných opeřenců, z nichž někteří znali ještě samotnou Rowenu z Havraspáru. Jejich příběh jistě všichni znáte, a pokud ne, budete muset pátrat jinde. Já bych vám chtěla pouze připomenout, že každý ze Sedmera je patronem jedné z havraspárských ctností: Staroušek je zosobněním moudrosti, Corvus stráží důvtip, Woron vyniká rozhodností, Hrabanovou ctností je cílevědomost, Hremm kráčí světem s pokorou, jeho bratr Ouzel je pak nejskromnější ze všech skromných a Vran moc dobře ví, že krásu nenajdeš jen na povrchu.

Sedmero

Těchto sedm úžasných havranů dává celý rok pozor na všechny havraspárské, bedlivě sleduje jejich konání a čas od času se jim připomene či představí nové kolejní klání. Jsou to stvoření veskrze havraspárská, příjemná a vždy rádi pomohou či poradí každému, kdo o to stojí.

Ne všichni havrani ve všech kulturách a legendách ale jsou nebo byli takoví.

***

V mudlovském světě je havran společně s krkavcem a dalšími podobnými opeřenci spojován se smrtí. Někdy je považován vyloženě za předzvěst smrti či jakýchkoliv jiných zlých událostí, a tedy špatné znamení. Jindy ho najdeme jako symbol smrtelnosti, nebo snad blížící se války. V odlišných kulturách, např. u amerických indiánů je havran jakýmsi společníkem zemřelých duší, provází je "na druhou stranu", pomáhá jim. Na vás už je rozhodnout, zda je to tedy význam pozitivní nebo negativní. To už je na chápání a významu smrti pro každého z nás.

***

V čínské mytologii se můžeme setkat s třínohým slunečním havranem. Bylo jich prý původně deset, ale protože vydávali přílišné horko, musel jich lukostřelec Chou-i devět sestřelit. Zbývající třínohý sluneční havran se pak stal symbolem dynastie Čou.

***

Havran nesmí chybět ani ve starém antickém světě, kde měl opět něco společného se sluncem. Byl to průvodce slunečního boha Apollóna, který měl prý bílé peří, ale pro přílišnou ukecanost ho bůh obarvil na černo. Jiný příběh praví, že havran měl Apollónovi přinést vodu. Místo splnění úkolu ale čekal pod fíkovníkem, dokud fíky nedozrají. Pak teprve vodu Apollónovi přinesl. Jako trest jej pak bůh přemístil na oblohu, odkud jej známe dodnes jako souhvězdí Havrana, latinsky Corvus. Jeho nejjasnějšími hvězdami jsouGienah Kraz, dalšími pak AlgorabMinkar Alchiba.

souhvězdí

***

Podle jiné pověsti havrani snášeli vejce zobákem, kvůli čemuž se jim měly vyhýbat těhotné ženy, aby neměly při porodu moc velké bolesti.

***

Nejblíže k našim sedmi havranům mají asi jejich bratři ze severské mytologie. Jmenují se Huginn Muninn, tedy v překladu "Myšlenka" a "Pamět", a jsou věrnými přáteli nejvyššího boha seveřanů Odina. Každý den vylétnou do širého světa, svým ostřížím zrakem pozorují veškeré dění a navečer se k Odinovi vrací, aby ho jako jeho nejbližší rádci zpravili o všem, co viděli. Je s nimi spojována velká moudrost, inteligence a věrné přátelství.

Odin

***

To byla vskutku jen ochutnávka toho, co vše havrani mohli a mohou znamenat, symbolizovat, představovat, přinášet. Každý ať si najde svůj vlastní ideální výklad, ale mně se pochopitelně nejvíce líbí naše Sedmero.

A kdybyste náhodou neměli se začátkem roku co dělat, přečtěte si slavnou myteriózní báseň Havran, kterou napsal Edgar Allan Poe, třeba tady.




Zalíbil se ti článek? Vyjádři svůj názor v komentářích, to je totiž to, co autor článku ocení nejvíce! přidat komentář


Tiráž Autor: Helenia Kukková
Vydáno:

Komentáře
1714137934