Prosincová psychologie

Čas Vánočních svátků se blíží. Vánoční mše, tradice, vůně cukroví, zdobení Vánočního stromku, koledy, dárky, zážitky s přáteli. Znamená pro nás tento svátek vše dobré, nebo má i svou negativní stránku? Více uvnitř článku…

*

Zima je na dosah, Vánoční svátky nám klepou na dveře. Všichni víme, že Vánoce jsou svátek, který se slaví snad nejvíce, a to jak v čarodějnických, tak v mudlovských rodinách. Z šatníku vytáhneme svetr s vánočními motivy, třeba se soby, kabát, červenou šálu a zimní boty. Cestou do školy nebo do práce si koupíme kafe s příchutí, která nám připomíná Vánoce - vanilka, perník, nebo čokoláda. Před Štědrým večerem uklízíme „tradičně“ svůj domov, někteří z nás si potrpí na vánoční dekorace. Pečeme cukroví různých druhů a při tom posloucháme známé koledy. Zdobíme strom ozdobami zlaté, stříbrné a červené barvy s různými vzory, na špičku stromu posadíme krásnou zlatou hvězdu. Připravujeme Štědrovečerní večeři a další gurmánské pochutiny. Rozdáváme si s nejbližšími dárky. V televizi sledujeme pohádky, které někomu z nás připomínají to krásné dětství. Vidíme se po roce s příbuznými. Chodíme na každoroční vánoční trhy. Navštěvujeme zahraniční města, severní i jižní. Najdeme si nový objev a nalezneme novou, případně svou první lásku.

Ovšem je tohle všechno pozitivní část vánočních svátků? Jsou Vánoce vždy jen šťastné a veselé? Jak tento svátek vidíme? Pro někoho je to svátek tradic a poklidu. Pro další jen stres a deprese, každý rok na tento svátek. Z hlediska ekonomiky jsou Vánoce z velké části marketingovým tahem. Třeba založení nové půjčky, počátek případných dluhů. Několik nákupů potravin a dárků, kdy částky šplhají do závratných výšek a neznají konce. Do jisté míry se do toho řadí i návštěvnost kina nejen pro filmy s vánoční tématikou.

Každý z nás tvrdě pracuje a šetří na tento každoroční slavný svátek. Pracujeme přesčasy, někteří z nás i o svátcích, abychom dosáhli prémií a mohli si dovolit několik vymožeností. Všichni znají ten shon nákupů, abychom měli vše potřebné. Suroviny na cukroví, koupě stromku, kapra, řízků, atd.

Jsou i tací, co tento celkový shon Vánoc neřeší a naopak se vydají za hranice našeho státu. Oslaví Vánoce a rovnou i Silvestr ve velkém stylu, ať už v uvozovkách či nikoliv. Mezi nejvíce navštěvované země patří Německo, Francie, Velká Británie, USA, Stockholm a Norsko. Z teplejších destinací pak Řecko, Egypt, Mexiko a dále soukromá letoviska.

*

Znázorněné části tří nejznámějších faktů:

Pozitivní – Případné prémie, dárky, schůzky s příbuznými, rodinou a přáteli.

Negativní – Přesčasy v práci, zakládání půjček, nedostatek financí.

**

Jak obyvatelé našeho hradu vidí tento svátek? Co je pro ně o Vánocích pozitivní a negativní? Proto tu mám pro čtenáře připravenou anketu s výsledky!

Corvinus Declaratio: Co je pro Tebe pozitivní částí Vánoc?

Isabella Anne Swan: Pozitivní na isabella-anne-swan.gifVánocích je pro mě zejména volno. Možnost vypnout mozek, vrátit se do dětských let při pohádkách a tak podobně. Kromě toho taky hrozně ráda dávám lidem dárky a pak sleduju, jakou mají radost. Někteří k tomu nemají správný přístup, třeba moje babička, ale většina ano. Tím pochopitelně nechci tvrdit, že dárky nerada dostávám, už proto, že by mi to stejně nikdo nevěřil. *zasměje se* Nejhezčí na Vánocích je ale asi atmosféra. Vůně jehličí a perníčků, ozdobený dům, těšení se na dárky a tak vůbec.

*

Lucy de Lioncourt: Rodina je pohromadě, žádný stres, pohoda a klid, cukroví, světýlka a blikátka, vynikající večeře, den plný tradic, baňky a barevné řetězy, samozřejmě dárečky, koledy, staré české pohádky v televizi, svíčky a vůně jehličí. *usměje se*

*

Magrápa Česneková: Pozitivní je pro mě magrapa-cesnekova_[1].gifta atmosféra. Všude jsou světla, ozdoby, sněží, doma to voní jehličím a cukrovím. Můžu dát lidem, které mám ráda, hezké věci, a to mi dělá největší radost. Celá rodina se sejde u jednoho stolu, vzpomínáme na to, jaké to bylo dřív, na lidi, kteří nás už opustili. Cinkání zvonečku a vůně svíček a prskavek.

*

Nebelbrach Mechacha: Samozřejmě volno. Večer s osobami, které mám rád. Výzdoba, nádherný stromeček. A pokud napadne sníh, tak ten. Pak ještě pohádky v mudlvizi.

*

selena-enail-smithova.gif

Selena Enail Smithová: Pro mě je pozitivní částí Vánoc ta kouzelná atmosféra, které se nemůžu nabažit. U mě nadšení z blížících se svátků přichází tak v půlce září - začínám poslouchat vánoční písničky, koukat na filmy. Také miluji samotnou přípravu pečení cukroví, balení dárků, zdobení domu a stromečku.

*

Vicky Charmant: Mám ráda jejich atmosféru, od zapalování svíček o adventních nedělích a sezení u čaje z konvičky s rodinou, přes pečení cukroví (toho jsem si minulý rok vlivem mudlovské situace moc neužila, ale letos si to hodlám řádně vynahradit) a ještě víc jeho konzumaci. Mám ráda řízky, klobásy, čokoládové figurky ze stromečku (letos se z té klasické kolekce vytratili sněhuláci! *posmutní*) a všechny další neřesti (kromě vánočky a bramborového salátu), a ráda se potají pošklebuju svým nejbližším, kteří při každém soustu avizují, jak po Vánocích začnou hubnout. Ráda poslouchám Vánoční koledy (v žádném případě ale sama nezpívám) obzvláště v obchodních centrech, kde z toho mají lidé deprese (jsem trošku škodolibá, ale mám na to právo, sama většinou nakupuju už od září). A nesmím zapomenout na pohádky! Na hradě pak ráda vyhlížím vílu Fleuntýnku a vybírám barvy krabiček na dárky svým nejbližším.

**

Corvinus Declaratio: A co je naopak pro Tebe negativní stránkou Vánoc?

Isabella Anne Swan: Věc má ovšem i druhou stránku, což jsou věci, které bych nejradši zrušila. To je hlavně nesnesitelně otravná Vánoční výzdoba všude možně hned od září, moje neschopnost vybrat a nakoupit dárky včas a s tím související hysterický nátřesk v mudlovských obchodech, nebo nutnost uklízet. Kdo proboha vymyslel, že vhodný způsob trávení adventu je drhnout spáry v podlaze kartáčkem na zuby a leštit okna? No vážně, když se nad tím zamyslíte, tak to přece vůbec nedává smysl. No a s tím vším samozřejmě souvisí nesmyslná vystresovanost některých jedinců, což je bohužel například moje matka, což pak vede k brutálním rodinným hádkám při zdobení stromečku a podobně.

*

Lucy de Lioncourt: Snaha prodejců madeline-le-ros.gifa výrobců vytřískat z lidí co nejvíc peněz, propagování Vánoc od půlky října, zaměření lidí víc na to, za kolik a jak moc nakoupit, než na příjemnou atmosféru, zapomínání českých tradic a přejímání Santy Clause, a pak taky binec z opadaného jehličí.

*

Magrápa Česneková: Pro mne je na Vánocích negativní snad jen to, že po nich je leden, který nemám ráda. Ale možná bych za negativní označila chování některých lidí, kteří se zbytečně stresují a nedokáží si vychutnat Vánoce po svém a podléhají nátlaku marketingu a společnosti = mám nena-campbell.gifTě rád tolik, kolik stál dárek. Ale to je jejich problém.

*

Nebelbrach Mechacha: Dárky, jejich vymýšlení a nakupování. Úklid. A celkově předvánoční shon.

*

Selena Enail Smithová: Negativní? Asi ty výdaje, ty jsou nejhorší, kouzelník ani nemrkne a za chvilku má jednu celou výplatu pryč. Pak ty úklidy jsou také procházka peklem.

*

Vicky Charmant: Co nemám ráda? Hm, vicky-charmant.gifnesnáším zabalování dárků. Šíleně mě to nebaví, a jakkoli se sama považuji za mimořádně trpělivého člověka, tak nedohledatelný konec lepenky, ulepené nůžky nebo snad knížka, která se o chlup nevejde do balicího papíru (který se mi dokonce ve světlých chvílích podaří rovně ufiknout), to jsou věci, které by mě dokázaly spolehlivě přivést k šílenství. Naštěstí je rodinka vycvičená, a co jde, mi balí navzájem. Druhá věc jsou zkoušky u mudlů, Vánoce jsou pro mě taková jejich předzvěst, a to mě nenechává v klidu, takže i o Vánocích pokračuji v učení.

***

Každý z nás Vánoce vnímá jinak, jak je vidíte vy?
Zalíbil se ti článek? Vyjádři svůj názor v komentářích, to je totiž to, co autor článku ocení nejvíce! přidat komentář


Tiráž Autor: Karl Marc Jacobs
Vydáno: 13/2013

Komentáře
Jojo, Vánoce jsou pro psychologi a psychiatry fajn obdobím, řekla bych :D
Pěkný článek!:)
Lilien | 11. 12. 2013
1685669901