Na kafíčko s primusem

Edmund Heusinger se stal v Létě 2015 havraspárským primusem. Je tu nový školní rok a já jsem se rozhodla s ním zajít na kávu a probrat jeho pocity z prvního období jako pravé ruky kolejní ředitelky. Jak si vedl a lituje něčeho?

Edmund letos nastupuje do 5. ročníku a již je z něj student, který se pomalu zapisuje do dějin Havraspáru (i mimo jeho komnaty). Bývalý famfrpálový kapitán, který je nyní jedním z nejlepších chytačů v koleji, má za sebou mnoho úspěchů. Sami se na to podívejte a klidně hlasitě obdivujte, protože to za obdiv stojí.

Více o tom, jaký pro něj byl první rok jako primuse, co říká na změnu kolejní ředitelky nebo jaké drby z hradu nám prozradí, se dozvíte níže.

*

Zima 2015
Bodový nováček roku

Léto 2015
Řád Roweny z Havraspáru
Havraspárský snaživec roku
Cena sedmi bratří

Zima 2016
Kapitán famfrpálového týmu Havraspáru
Řád ostrého brka
Cena sedmi bratří

Léto 2016
Primus Havraspáru

Corvinus Declaratio: Ahoj Edmunde, děkuji, že jsi přišel a souhlasil s tímto rozhovorem. Začneme zlehka. Jak sis užil léto?

Edmund Heusinger: Ahoj, to je samozřejmost. Léto bylo fajn, měl jsem čas na oddech ale občas i hodně co na práci. Léto snad ale ještě nekončí a já doufám, že to budem minimálně tak dobré jako do teď.

*

Corvinus Declaratio: Než se nadějeme, tak už se budeme převlékat do školních hábitů. Byl jsi první rok primusem havraspárské koleje. Jak si k této funkci přišel a jaká byla Tvá první reakce?

Edmund Heusinger: Změnu primuse jsme řešili s tehdejší kolejní ředitelkou Larrie poměrně hodně dlouho dopředu. Když jsem nastupoval před dvěma školními roky na pozici kapitána famfrpálového týmu, věděl jsem, že to bude jen na jednu sezónu. A samotná změna pro mě pak, po jedné odehrané sezóně, nebyla zcela lehká. S týmem jsme dokázali historický průlom a tým mi přirostl k srdci, proto jsem si kapitánskou skříňku vyklízel s nelehkým srdcem, ale zároveň jsem se těšil na pozici primuse, byť stále s respektem a mírnými obavami, abych obstál... A tak to trvá vlastně dodnes.

*

„Jinak je ale vždy co zlepšit..“

*

Corvinus Declaratio: Obě funkce jsou velmi zajímavé a muselo být nelehké z jedné odejít, když ti tam bylo tak dobře. Kdyby si měl zhodnotit uplynulý rok v Havraspáru jako primus – jaké by byly plusy a mínusy?

Edmund Heusinger: Mínusem určitě je, že jsem byl na začátku nezkušený. Ale to je každý nový na své funkci. Velmi kladně hodnotím komunikaci s Larrie a Nicolette, po které jsem funkci přebíral. Ubylo mi také trošku volného času, takže se od té doby už tolik nevěnuji psaní pro Denní věštec nebo pro kolejní časopis. Ten mě trošku tápí, ale věřím, že už to bude lepší. Ostatně tu právě vzniká rozhovor pro příští vydání – něco se děje a to je skvělé! *usměje se* Jinak je ale vždy co zlepšit a to je potřeba řešit třeba v Zasedačce...

*

Corvinus Declaratio: Jo, Zasedačka! To mě přivádí k myšlence.. Myslíš že tě v koleji ostatní, jako primuse, respektují?

Edmund HeusingerMinimálně bych v to měl doufat! *zasměje se* V koleji už není moc aktivních lidí, které bych si pamatoval, že byli na hradě dříve než já. Spočítal bych je asi na prstech. I když jsem tady teprve v pátém ročníku, jsem minimálně vnímán jako starší. V koleji jsem se před přechodem na primuse seznámil s lidmi více právě díky kapitánské funkce a snad jsem i nějak vstoupil do povědomí. Byla to moje první viditelná oficiální funkce. Pak je tu samozřejmě ten zlatý odznak a už ten sám o sobě asi budí trošku respektu.

*

Corvinus DeclaratioJá myslím, že hlavní je si respekt zasloužit a to ty jsi v mých očích udělal. *usměje se* Nedávno Havraspárem otřásla novinka, že na post kolejní ředitelky profesorky Larrie nastupuje profesorka Lilien. Co na to říkáš?

Edmund HeusingerTak tuto informaci jsem měl takříkajíc z první ruky. A jako všechno, změna má své klady a zápory. Na jednu stranu nám odešla kolejní ředitelka se zkušenostmi na pozicích primuse, šéfredaktorky s úžasnou kreativitou a osobností. Rowena tomu ale chtěla tak, že neměla už tolik času. A tak jí nahradila Lilien, která je, co se týče osobnosti kolejní ředitelky, řekněme “nepopsaná kniha“, ale zato se spoustou energie, více času a hlavně chuti a nadšení z návratu do koleje. Zkrátka, změna je život, přijít musela dříve či později, myslím však, že to dopadlo nejlépe, jak mohlo.

*

„Šlo ovšem o úspěch celého týmu.“

*

Corvinus Declaratio: Já se též těším na profesorku Lilien jako kolejní ředitelku. Bude to určitě zajímavá změna, která, doufejme, přinese do Havraspáru svěží vítr. Jako bývalý famfrpálový kapitán, jak velkou radost si měl, když se nám konečně znovu podařilo získat famfrpálový školní pohár?

Edmund HeusingerNo obrovskou! Jako kapitán jsem doufal v jedno vítězství, které přišlo. Pak přišel můj poslední zápas coby kapitána, trošku nešťastný, kdy byla zlatonka hodně rychle chycena. Nenapadlo by mě však tenkrát, že už příští rok vyhrajeme famfrpálový pohár. Postupem času bylo jasné, že máme velkou šanci na pěkné umístění, ale ještě ráno, když jsem nastupoval na náš poslední a rozhodující zápas, jsem nevěřil tomu, že bychom mohli vyhrát. I když jsem přece jen doufal, asi jako každý z týmu a koleje. Nakonec to bylo ale skvělé, když jsem dovedl tým k vítězství jako chytač, když jsem to nedokázal jako kapitán. Šlo ovšem o úspěch celého týmu. To je na tom snad ještě lepší, že nejde o individuální úspěch. I když úspěch nezáležel jen na chycení zlatonky, bylo to pro mě takové symbolické a emotivní zakončení cesty, na kterou jsem se s famfrpálovým týmem dostal. Mám ale takový pocit, že obhájit famfrpálový pohár bude těžší, než ho jednou získat. Takže všichni havraspárští, jakmile dočtete, utíkejte hned na hřiště!

*

Corvinus Declaratio: Já nemohla uvěřit vlastním očím a byla jsem na všechny moc pyšná. Nelituješ tedy toho, že si na post primuse nastoupil? Jak zvládáš všechnu tu časovou náročnost a zodpovědnost?

Edmund Heusinger: To je spíš otázka pro Larrie, jestli nelituje, že mě jmenovala. *usměje se* A samozřejmě také pro členy koleje. Nemůžu říct, že bych litoval, i když je na jednu stranu trošku smůla, že jen co odejdu z kapitánské funkce, hned vyhrajeme pohár! Nebo že by to bylo právě tím? *zasměje se* Každý má nějakou úlohu a tou mojí bylo vést kolej jako primus. Snažím se, mrzí mě, pokud se něco nedotáhne do úspěšného konce, nebo něco zkátka nevyjde. Také není vždy lehké vyjít s lidmi, které znám jako kamarády a najednou jim mám "velet" a chtít po nich nějaké věci. To pak trošku skřípe a nevím, pro koho je to horší, ale takový už je úděl všech na vedoucích pozicích tady na hradě. Snažím se plnit svou funkci co nejlépe, stále z ní mám respekt.

*

Corvinus Declaratio: Ráda vidím, že jsem nebyla jediná, kdo měl takové pocity. Být primusem je sice zábava, ale pořádně vydřená. Teď trochu odbočíme, protože naše čtenáře zajímají hlavně drby. Tak tedy, máš pro nás něco zajímavého, co tu o tobě zatím neví? Nebo snad nějaké tajné lásky? *mrká*

Edmund HeusingerSamozřejme! Ale jsou tajné, takže to je asi tak vše, co k tomu můžu říct... *zakření se*

*

„Primus, Edmund a Heusinger.“

*

Corvinus Declaratio: To je tedy pro čtenáře velké zklamání! Zkusím to tedy jinak. Jak bys popsal sám sebe? Dejme tomu ve třech slovech kladné a v dalších třech záporné vlastnosti.

Edmund HeusingerPfff... Nejtěžší je hodnotit sám sebe! Navíc mě někteří čtenáři budou znát a tak poznají, pokud si budu vymýšlet. Ve třech slovech? Taky ty dobré: Primus, Edmund a Heusinger. No a špatné: Heusinger, Edmund a Primus...

*

Corvinus DeclaratioVypadá to, že z tebe už nic nedostanu. *zasměje se* Co bys vzkázal do nového školního roku všem nováčkům i staříkům?

Edmund HeusingerUžijte si, že máme náš svět kouzel. Za jeho zdmi se nedějí vždy pěkné věci, nepouštějme si je sem. Máme možnost utvářet hrad a pozemky kolem nás, tak tu možnost využijme co nejlépe. Napříč kolejemi, ročníky, věkem...

*

Corvinus Declaratio: To je moc hezké zakončení. *usměje se* Ještě jednou moc děkuji za rozhovor a přeji hodně štěstí v dalším školním roce v roli primuse. A teď ještě společnou fotku!

Edmund HeusingerJá také děkuji, přeji hezký zbytek prázdnin a ještě lepší začátek nového školního roku.

*
Zalíbil se ti článek? Vyjádři svůj názor v komentářích, to je totiž to, co autor článku ocení nejvíce! přidat komentář


Tiráž Autor: Annie Reprobate
Vydáno: 3/2016

Komentáře
Není nad to mít ve vedení chlapa, že? :D
Eliah | 29. 08. 2016
Povedený rozhovor vy dva! :) Je vidět, že Ed stojí nohama na zemi, lépe tak vyniká práce, kterou už odvedl... :)
Lilien | 28. 08. 2016
1653471238