HOG Legendy: Anseiola Jasmis Rawenclav

Seriál, který ukazuje nepoznanou tvář Bradavických legend. V druhém díle si představíme zakladatelku, profesorku a držitelku ocenění Inventárního čísla 321.

Na bradavických chodbách vidíme profesorkou Anseiolu Jasmis Rawenclav více než třináct neuvěřitelných let. Bylo pro mne velice příjemné realizovat rozhovor s tak důležitou osobností na našem hradě. Obzvláště z důvodu vzpomínek, které jsou nepostradatelnou součástí našeho "já". A ať nám dávají více nebo méně, zůstávají v nás navždy.

*

Corvinus Declaratio: Dobrý den, madam Anseiolo, hned na začátek Vám položím otázku k zamyšlení. Na „Hogu“ jste již třináct let, jaké to je? Zažíváte pocit „všechno vím, všechno znám“ ?

Anseiola Jasmis Rawenclav: Tak je to v jistém smyslu dlouhé. Člověk toho hodně viděl, hodně lidí odešlo, ale dokud to má pořád smysl, tak je to dobře. Vždycky mne něco překvapí. A určitě nevím všechno. *usměje se*

*

Corvinus Declaratio: Jste jednou ze zakladatelů školy, pamatujete si na den, kdy jste poprvé navštívila brány hradu? Myslela jste si, že jednou tento projekt bude mít tak obrovský úspěch?

Anseiola Jasmis Rawenclav: Pamatuji si na tu anseiola-renine-rawenclav.gifúplně první, provizorní stránku, co jsme měli. Říkali jsme si, že jestli budeme mít padesát lidí, tak to bude super. A měli jsme obavy, jestli ty lidi budeme mít. Ale takovýhle úspěch, to nás vůbec nenapadlo. Chtěli jsme se vyrovnat tehdejším českým webům o HP, které byly menší. A že tu budeme tak dlouho, třináct let? To nás ani ve snu nenapadlo. *usměje se* Jsem ráda, že tu mám prostor učit a něco té mladé generaci předat. Přece jen, už jsem stará a nerada bych si to vzala do hrobu. *zasměje se*

*

Corvinus Declaratio: Tenkrát jste začínala i na konkurenčním projektu HOCZ. Jaká to byla pro Vás zkušenost? Dnes tento hrad již nenavštěvujete, mohu se zeptat proč?

Anseiola Jasmis Rawenclav: Tam už jsem přišla "k hotovému". Je to určitá zkušenost, zase úplně jiná, než tady. Nakonec už jsem zas jenom tady. *usměje se* Řekněme, že mi nevyhovovalo vedení projektu, které se tam před pár lety ujalo. Ale teď už jsou tam zase jiní lidé, tak je to snad lepší.

*

Corvinus Declaratio: Vaše kouzelnické příjmení vychází z Havraspárské koleje. Ale co jména jako Anseiola a Jasmis? Odkud pochází Vaše inspirace?

Anseiola Jasmis Rawenclav: Ta jména mne napadla sama. Jednou jsem hledala jméno pro jednu postavu do povídky a napadla mne Anseiola. Jasmis mne napadla od Jasmin.

*

Corvinus Declaratio: Není žádným tajemstvím, že jste upírka. Kdy jste se jí stala? Jakou preferujete krev? Typ A, B, AB či 0?

Anseiola Jasmis Rawenclav: Já jsem k tomu přišla jaksi dědičně. Moje matka kdysi pomohla rodině strýčka Drákuly, a za odměnu nám byly předány jisté... schopnosti, upírské prokletí, abych tak řekla. Ale já to vnímám trochu jako dar, alespoň můžu lidem pít krev. *olízne se* Typ A je v těchto končinách mnohem častější, takže A. Ale i ostatní tři typy jsou lahodné.

*

Corvinus Declaratio: V roce 2004 zemřel zmijozelský student jménem Hanibal Lecter. Jaký to byl pro Vás den? Po tomto chlapci máme vlastně dnes pojmenované jezero na školních pozemcích.

Anseiola Jasmis Rawenclav: Bylo to docela problémové. Otevřete školu a hned Vám tam někdo umře. Honem jsme nevěděli, co dělat. Přijelo MK... No hrůza.

*

Corvinus Declaratio: Zastávala jste funkci zástupkyně ředitele. Byla to pro Vás ceněná zkušenost? Vrátila byste se k tomuto postu znovu?

Anseiola Jasmis Rawenclav: Byla to super zkušenost, šla bych do toho znovu, bohužel čas kvůli mudlům moc není. *usměje se*

*

Corvinus Declaratio: Na svém kontě máte několik řádů, možná dokonce nejvíce z celého hradu. Máte tyto řády někde speciálně vystavené?

Anseiola Jasmis Rawenclav: Nejvíce asi ne... *usměje se* Mám je vystavené v pracovně nad krbem. Hlavně to inventární číslo, to má svoje čestné místo hned na kraji. Abych věděla, že už tu straším tak dlouho, že jsem skoro hradní inventář. *zasměje se* No a pak samozřejmě obě Bradavice, ty mám pěkně veprostřed.

*

Corvinus Declaratio: Byla jste první šéfredaktorkou Denního Věštce. Byly noviny tou dobou v plném proudu? Jaká byla redakce? Když se na Věštec podíváte dnes, je to pro Vás vyobrazení pozitivní tváře?

Anseiola Jasmis Rawenclav: Noviny jsem také založila, žádné tu totiž nebyly. Chtěli jsme nový vzhled, ale nějak to pořád nebylo, a tak jsem se naštvala a vzala vzhled starého Havraplátku, a tak vznikl dnešní Denní věštec. Tehdy to bylo super, psaní mne bavilo a bavilo mne v lidech objevovat talent na psaní článků. Sice jsme s tím ze začátku měli problémy, protože pisatelů nebylo moc. Ale pak jsme vydávali i Denního Bonzáka, který je ještě ke stažení na stránkách Věštce. Jo, kde jsou ty časy... *usměje se* Těší mne, kam došel a jak ho Niane vede. Asi jsem jí to ještě neřekla, ale mám z její práce opravdu radost. Rozvinula redakci DV nebývalým způsobem a dost se zasadila o hradní novinařinu už třeba jen UNC. To je skvělý nápad.

*

Corvinus Declaratio: Když se podíváme na výuku naší školy, jaký k ní máte názor? Je „tam“, kde by měla být, dle Vašich představ?

Anseiola Jasmis Rawenclav: Ano. Výuku máme propracovanou a mám pocit, že má kolikrát přesah i do mudlovského života. A to je to, co od výuky na Hogu chci. Aby to nebylo jenom tak, že si tu hrajeme, ale abychom studenty nějak rozvíjeli, něco jim dávali. Trávíme tu všichni docela dost času, tak bychom si z toho měli i něco odnést. *usměje se*

*

Corvinus Declaratio: Jste profesorkou Literárního semináře, Mudlovské antropologie, Poezie, Psychologie a Studia mudlů. Je to pro Vás náročné? Plánujete si svůj veškerý čas?

Anseiola Jasmis Rawenclav: Je to náročné, zvlášť přebíhat mezi hodinami, když se schodiště pořád hýbe. A ano, čas si do jisté míry plánuji, třeba na opravování mám vyhrazené víkendy a snažím se to stíhat tak, abych neměla žádné resty. Ale hlavně mne to baví, to je nejdůležitější.

*

Corvinus Declaratio: V minulosti jste vyučovala předmět Tajemství cizích řečí. Vrátíte se k tomuto odvětví? Nebo plánujete jiné projekty?

Anseiola Jasmis Rawenclav: Ráda bych, ale aktuálně mám v hlavě pár jiných nápadů. Psychologii pro čtvrtý ročník, pokračování Literárního semináře a jeden nový předmět. Uvidíme, jak to stihnu napsat, přece jen u mudlů je toho hodně...

*

Corvinus Declaratio: Někteří možná vědí, že v mudlovském životě se věnujete etologii člověka. Naplňuje Vás tato práce?

Anseiola Jasmis Rawenclav: Ano. Dělám etologii člověka, což je vlastně psychologie z evolučního pohledu. Studuji doktorát a dělám psycho výzkumy u mudlů. Naplňuje, i když bych i u mudlů brala té psychologie víc. Ale člověk si asi nemůže vybírat. Jsem ráda, že mám takové místo a můžu dělat vědu a odhalovat nové věci. *usměje se*

*

Corvinus Declaratio: Poslední otázka. Kde vidíte Hog za pět let?

Anseiola Jasmis Rawenclav: Já doufám, že na tom samém místě, co dnes. Je divné si na chvíli odletět a pak hledat hrad po všech čertech, protože se stěhuje. A co se týče vnitřku, tak doufám, že zase budeme o kousek dál, o kousek lepší. *usměje se*

*

Příště se můžete těšit na rozhovor s... to zůstane překvapením!
Zalíbil se ti článek? Vyjádři svůj názor v komentářích, to je totiž to, co autor článku ocení nejvíce! přidat komentář


Tiráž Autor: Jamie Grey
Vydáno: 6/2017

Komentáře
1537522773