Doporučujeme: Letní četba

Prázdniny jsou tu a s nimi i vaše dovolená! Jamie Grey vám přináší seznam výtečných knih, které vám budou dělat nenahraditelnou společnost.

Letní četba

Každý to zná. Někdo jede na svou chatu někam za Prahu... nebo jede za hranice našeho státu. Na posteli leží cestovní kufr a kolem několik věcí. Šaty, košile, kosmetika, kalhoty, parfémy, a takto bych mohl pokračovat dále. Nedílnou součástí balení jsou knihy, a ať už jedete někam na krátkou nebo delší dobu, musíte mít aspoň jednu knihu.

**

Pýcha a předsudek, Jane Austen

Pýcha a předsudek

Nestárnoucí klasika, která nikdy nezevšední. Můžete ji číst, kolikrát chcete a stejně Vás pokaždé naprosto překvapí a upoutá. Koho by nezajímalo, jestli hlavní hrdinka této knihy, Elizabeth, skončí nakonec opravdu s panem Darcym?

Jane Austen posunula románovou tvorbu ze sfér naivního realismu o několik generací dopředu. A i když sama spisovatelka přidala do tohoto díla ironický podtext, neodráží se zde žádná osudová hořkost.

Jestli jste tedy fanouškem romantických příběhů, zcela určitě ji nesmíte vynechat ve vašem cestovním kufru!

*

Deník Bridget Jonesové, Helen Fielding

Deník Bridget Jonesové

Kdo by nemiloval bláznivou Bridget, kterou na každém kroku čekají trapné eskapády.

Ve svých devětadvaceti letech je stále svobodná, nemá vybudovanou kariéru a spíše to každým dnem vypadá, že ji osamocenou doma a tlustou, ohlodají vlčáci. Jednoho dne se ovšem objeví Mark Darcy, a jak to dopadne dále?

Pokud jste již viděli film, knihu určitě doporučujeme k přečtení, už z důvodu, že se velice liší od té filmové verze, stejně jako její další díly.

*

Bílý Oleandr, Janet Fitch

Bílý Oleandr

Pro milovníky dramatu a "skutečných" příběhů tu je tato kniha. Spisovatelka Janet Fitch si vybrala téma, které je neustále na stole a to je hledání své vlastní identity.

Příběh vypráví o dívce jménem Astrid, která jednoho dne přichází o svou matku Ingrid, která byla odsouzena na doživotí za vraždu svého milence.

Mladá dívka tak putuje z rodiny do rodiny, do ústavu a hledá samu sebe. Kdo vlastně je? Jaká chce být?

*

Ten, kdo stojí v koutě, Stephen Chbosky

Ten, kdo stojí v koutě

Ideální čtení pro letní čas.  Charlie nastupuje na novou střední školu a poznává své nové okolí. Nikdo neví, odkud vlastně je a kdy se to všechno událo, rozhodující je, že se o tom chtěl podělit s ostatními, a tak vše vypráví s pomocí dopisů.

Každý večer usedne ke stolu a píše svůj příběh, který zanechá na každém z nás příjemný pocit na srdci.

Pokud nechcete ani vy stát v koutě, sáhněte po této knížce.

*

Tři na cestě, David Nicholls

Tři na cestě

Manželství po pětadvaceti letech. Zdá se Vám to již na první pohled dost dramatické?

Douglas, otec rodiny se snaží dát svou rodinu dohromady, především se chce přiblížit svému synovi a tak ho napadne, že vezme svou manželku a syna na skvělou dovolenou, na kterou nikdo z nich v životě nezapomene. To se také stane, ale opravdu jinak, než sám Douglas čekal.

Spisovatele Davida Nichollse můžete znát z již jeho napsané knihy "Jeden den". A pokud jste si onu knihu velice oblíbili, zanechala ve Vás stopu jedinečného momentu, chytí Vás za srdce i Tři na cestě, příběh vyprávějící o objevování štěstí a umění dávat svobodu druhým.

*

Franny a Zooey, J.D. Salinger

Franny a Zooey

Jedinečný příběh amerického spisovatele J.D. Salingera, který s dokonalými slovy popisuje jeden prodloužený víkend rodiny Glassových.

Povídka se soustředí na dva nejmladší členy rodiny, kteří prožívají svým způsobem "normální" den jako všichni ostatní na světě.

Řeší své problémy, pomáhají si, diskutují o víře, vztazích. Franny a Zooey jsou vhodný pro poetickou chvilku, kdy nemáte náladu na klasické komedie, ani na úplné drama, ale na zlatý střed.

*

Černobílý svět, Kathryn Stockett

Černobílý svět

Svět černobílé barvy představuje příběh v 60. letech plného ponižování, falešných obviněních, o bílých dětech, které vyrostou a začnou se ke svým chůvám chovat stejně jako jejich rodiče.

O svém osudu vypráví Aibileen, poté drzá a svéhlavá Minny. Nakonec se přidávají další a další hospodyně. Jednoho dne pak vyjde kniha, která naprosto změní celý Jackson.

Debutový román spisovatelky Stockett tak ukazuje propast dělící černé a bílé na americkém Jihu. Po přečtení této knihy doporučujeme i zhlédnutí filmového snímku, je stejně unikátní jako ona kniha.

***

A jaká je vaše oblíbená kniha? Podělte se s námi v komentářích o tom, jaký titul nesmí rozhodně chybět ve vašem kufru!
Zalíbil se ti článek? Vyjádři svůj názor v komentářích, to je totiž to, co autor článku ocení nejvíce! přidat komentář


Tiráž Autor: Jamie Grey
Vydáno: 5/2017

Komentáře
Bílý oleandr znám. Je to jedna z mých oblíbených knih. Existuje i film, ale knížka je samozřejmě lepší. Pro mě, co nosí růžové brýle, dost drsná, přesto je to srdcovka, po které občas sáhnu a přečtu si ji znovu. Díky za tipy.
Mia W. | 05. 08. 2017
1537522415