Modrý patronát pod lupou

Jak je v Havraspárské koleji zvykem, i letos byl všem nováčkům přidělen patron. Jak taková příprava patronátu vypadá? A co na patrony říkají samotní nováčci? To vše a více se dozvíte v tomto článku.

Abych Vám mohla poskytnout bližší informace o patronátech, rozhodla jsem se nejprve vyzpovídat naši zbrusu novou prefektku Arietty Liellu Minette, na kterou letos připadla starost o jejich organizaci.

***

Corvinus Declaratio: Ahoj, Arietty! Jsem moc ráda, že sis na mě a můj článek udělala čas! Letos byl patronát tvoje starost a já se hned zkraje musím zeptat - řekla sis o tuto zodpovědnost sama, nebo ti byla přidělena?

Arietty Liella Minette: Ahoj, Myker. *usměje se na redaktorku* Přiznám se, že o patronát jsem si řekla sama. Připadalo mi to jako dobrá zkušenost, a tak jsem se o něj dobrovolně přihlásila.

*

Corvinus Declaratio: Nic jiného bych od tebe asi ani nečekala. *usměje se* Dále by mě zajímaly první kroky celého procesu. Kolik lidí se letos o patronát přihlásilo? A kolik tak chtěli patrončat?

Arietty Liella Minette: Abych řekla pravdu, přesné číslo patronů si takhle z hlavy nepamatuju. Vím, že jich bylo přes dvacet. Většina nechtěla příliš velký počet nováčků pod svá křídla. Tuším, že si nejvíce lidí zažádalo o dvě patrončata.

*

Corvinus Declaratio: Nejvíce o dvě patrončata? *zapisuje si* To jich ale byl určitě nadbytek, ne? Co se stane, když je nováčků více než kolik si patroni vyžádali?arietty_liella_minette.gif

Arietty Liella Minette: Tak pak jsme měli pár výjimek, které si vyloženě zažádaly o poměrně velký počet nováčků. Havraspár nových prváků letos dostal kolem padesátky, takže když si to spočítáš, nadbytek jich nakonec moc nebyl. Pokud je nováčků víc než kolik si patroni zažádali, tak se někteří přidělí lidem, kteří jsou ochotní si jich vzít na starost víc. *usměje se*

*

Corvinus Declaratio: Aha, děkuji za upřesnění! *pousměje se a pokračuje* Říkají si patroni často o konkrétní patrončata nebo je to spíše o náhodě?

Arietty Liella Minette: Je to víc o náhodě. *pousměje se*

*

Corvinus Declaratio: Musí zájemce o patronát splňovat nějaká kritéria, nebo se může přihlásit každý?

Arietty Liella Minette: Musí být studentem Havraspáru nejméně ve druhém ročníku, vyznat se na hradě a být alespoň přiměřeně aktivní. Je také třeba brát patronát trochu vážně a jít do něj s tím, že se člověk po ten školní rok nesmaže nebo nezmrazí. I loni jsem viděla podobné případy patronů a chápu, že občas se v realitě může něco náhle stát, ale bylo by fajn, kdyby se to dělo co nejméně. *usměje se*

*

Corvinus Declaratio: Vidíš, tím jsi tak trochu nakousla mou další otázku. Že řada patronů v prvním měsíci přijde o patrončata, protože dojde k mazání neaktivních jedinců, to je asi jasné. Co se ale stane, když se čerstvému patrončeti smaže patron?

Arietty Liella Minette: Pokud se nováčkovi smaže patron, je to trochu problém, zvlášť právě během prvního měsíce, kdy se na hradě ještě spousta nováčků příliš nevyzná. Naštěstí se podobné situace dají vždy vyřešit přidělením patrona nového, ale není to zrovna šťastná situace.

*

Corvinus Declaratio: Je to jistě nepříjemné, to máš pravdu... A co ty osobně, kolik sis ty vzala patrončat a jak jsi s nimi spokojena?

Arietty Liella Minette: Já osobně mám letos 7 patrončat, ale velká většina z nich na Hog nikdy nevkročila. Každopádně ti, kteří jsou aktivní, mi dělají jen samou radost a jsem s nimi velmi spokojená. *usměje se*

*

Corvinus Declaratio: Tak to jsem ráda. *usměje se* Poslední otázka - jaké jsou tvé pocity z organizování patronátů? Budeš mít o tuto funkci zájem i příště?

Arietty Liella Minette: Mé pocity po zařazování byly dost smíšené. *směje se* Myslím si, že je to velmi dobrá zkušenost, ale zároveň taky těžší práce než se zdá. Každopádně ho ráda budu organizovat i příští rok, protože ráda pracuji pro kolej a práce kolem patronátu mě bavila. *pousměje se*

*

Corvinus Declaratio: Opět, snad ani nešlo od tebe čekat jinou odpověď. *zasměje se* Děkuji ti za tvůj čas a užij si zbytek dne!

Arietty Liella Minette: Také díky a přeji ti to samé! *usměje se na Myker*

***

Po ukončení poučného rozhovoru se slečnou prefektkou jsem se rozhodla na patronát podívat zase z té druhé strany - ze strany patrončat. Obrátila jsem se proto na své kolegy nováčky, kteří mi zodpověděli tyto otázky:

Corvinus Declaratio: Věděl/a jsi předem, koho budeš mít za patrona? Rozumíš si se svým patronem dobře? Využíváš často znalosti svého patrona, resp. k čemu jsi jich kupříkladu zatím využil/a?

Aimée Leavittová: Ano, jenom chvíli po tom,aiden-vael.gif co jsem vstoupila na hrad a seznámila se s pár obyvateli, jsem poznala Ayuš a ta si mě přivlastnila. Ne že by mi to vadilo, ba právě naopak! Jsem neskutečně šťastná! *usměje se* Řekla bych, že si rozumíme, ona je moc milá a ráda pomáhá, a já jsem takové její malé trdlo, které jí to vše chce oplatit; navíc obě milujeme famfrpál. Patrončiny znalosti využívám často, poslední dobou hlavně ve famfrpálu *usměje se*

*

Belvína Violett Baars: O svém budoucím patronovi (Zornaddie Watampall) jsem vůbec nevěděla, vlastně jsem i dlouho čekala než se mi ozval a byla jsem z toho celkem nesvá. Bála jsem se, že se na mě úplně zapomnělo. *směje se* Naštěstí to dobře dopadlo a patrona mám! Myslím si, že si rozumíme dobře, i když na hradě moc času netráví, protože má spoustu mudlovských povinností. Když mu napíšu zprávu s dotazem, vždy odpoví a to je podle mě nejdůležitější. *usměje se* Znalosti často nevyužívám, tím že jsem přišla na školu hned na začátku prázdnin se tu už dost orientuju, ale občas se mi povede nějaká bota, kterou potřebuji hned vyřešit a tak napíšu jemu a vím, že mi poradí. *usměje se*

*

Craig Jackson: Zjistil jsem to až onen osudný večer, kdy jsem byl ke svému obrovskému nadšení zařazen do Havraspáru. Jamie Grey mi přišel docela sympatický. Pak odešel a mým novým patronem se stala Martha E. Having, se kterou jsem se znal už delší dobu. *usměje se* Ale jo, rozumíme si, i když jsme spolu docela někdy na kordy. *směje se* Pokud si s něčím nejsem jistý, Marthě napíšu, ale většinou mě informuje první ona. Příliš se bojí, že zase se svou horkokrevnou povahou něco provedu. *směje se*

*

Hetty Londsová: Moje patronka je Grace Annabeth Reatcher. Moji patronku jsem poznala už před zařazením U Tří košťat. Když mne ale zařadili, nevěděla jsem zda to bude ona, či někdo jiný. A co se nestalo, byla to moje Grace. *usměje se* Jasně, že si s Grace rozumíme perfektně! Čas od času zajdeme ke Třem, nebo chatujeme. Každopádně je moje mo(u)drá princezna. *usměje se*  Většinou se Grace ptám na věci ohledně školy. Jelikož jsem ale nastoupila do školy na začátku prázdnin, tak jsem tady celkem dlouho a vím, jak to tady chodí. *usměje se* Je ale pravda, že když mne něco zajímá, napíšu jí. Grace se vlastně ptá víc než já, a pořád mi chce pomáhat. Je to zlatíčko! *nadšeně se rozzáří*

*

Mia Whitebear: Dopředu jsem to, koho budu mít za patrona, nevěděla. Po pravdě řečeno, byla jsem docela zvědavá, kdo si mě vezme pod ochranné křídlo. A pak mi večer (v den zařazení) přišla náramně dlouhá sovka a mně bylo hned jasné, že budu mít v Havraspáru další spřízněnou duši. A jestli si dobře rozumíme? Jasňačka. Občas Saphi napíšu, když si nejsem s něčím jistá. A můžu se spolehnout, že odpověď na sebe nenechá dlouho čekat. Touto cestou bych chtěla poděkovat i Eleanor, která je mi zde také velkou oporou.

*

Olivie Henrieta Větroplachá: Ano, věděla jsem to předem. *culí se* Ariettka se mi ozvala s touto nabídkou už poměrně brzy...někdy v červenci. A měla jsem obrovskou radost. Bylo super vědět, že jestli vše klapne a budu malý Havránek, tak se budu mít o koho opřít a na koho obrátit. *usměje se*
To je jasná věc, že si rozumíme. Já teda zatím nepotkala člověka, co by si s Ari nerozuměl, ona je takový poklad. *usměje se* Sama má spoustu práce, ale přesto vždy pomůže, vždy odpoví. A navíc je pořád milá a usměvavá. Je to moje sluníčko. Její znalosti využívám. Doufám, že tu moji kouzelnici nepřetěžuju. Semtam něco nepochopím jistě nebo potřebuju trochu poradit nebo třeba zjistit na koho se obrátit s konkrétním dotazem. A Ari vždy odpoví. Přitom toho má tolik! Kolik akcí organizuje pro kolej a tak. Nevím, jak to může stíhat. Klobouk dolů! A Ariettko, tímto moc děkuji!!

***

Já na závěr chci poděkovat Arietty za její mo(u)dré a informativní přiblížení problematik patronátu, všem zúčastněným nováčkům za jejich pohled na věc, nu a pochopitelně i svému patronovi Waynovi, který se mnou přes mé vlny často dosti hloupých dotazů stále ještě neztratil trpělivost. *zasměje se*

Děkuji také Vám všem, kteří jste si článek přečetli a snad se i dozvěděli něco nového. Mějte krásný den a snad zase příště zde v Corvinovi!
Zalíbil se ti článek? Vyjádři svůj názor v komentářích, to je totiž to, co autor článku ocení nejvíce! přidat komentář


Tiráž Autor: Myker Fae McGarden
Vydáno: 6/2017

Komentáře
Trpělivost mi nikdy nedojde a tak šikovné a skvělé patrončátko jsem si vzdy přál. ;)
Way | 11. 10. 2017
Povedený článek, Myk! :-)
Ayuš | 11. 10. 2017
1537524924