Edmund Heusinger - odstupující primus

Edmund byl havraspárským primusem tři školní roky. Letos se ale rozhodl tuto funkci předat dál a začít další kapitolu školního života. Proč opustil důležitý post primuse a jaké jsou jeho plány do budoucnosti? Čtěte dál a snad se dozvíte vše, po čem jste toužili.

Edmund, Ed, Edík ... pod tímto jménem najdete chlapce, který dal od začátku do Havraspáru své srdce a snažil se své životně nabité zkušenosti nejen předávat dál, ale také sám zlepšovat. A v tomto pokračuje i nadále. Tentokrát již "pouze" jako havraspárský student a člen Zasedačky. Proč odešel z postu primuse a jaké má další plány? Přečtětě si dnešní rozhovor od Tří košťat!

Edmund Heusinger: Ahoj, jsem tu. Možná budu muset odběhnout, ale to ti řeknu, kdybych musel.

Corvinus Declaratio: V pohodě, jsem ráda, že jsme se konečně sešli. Rovnou tedy začneme. Jak se dnes máš?

Edmund Heusinger: Je víkend, takže dodělávám, co bych dodělat měl a prokládám to tím, co bych dělat chtěl. Takže si nemůžu stěžovat.

*

Corvinus Declaratio: To zní jako kvalitně strávený víkend. Můžeš se krátce představit pro ty, kteří tě tolik neznají? Jak dlouho jsi na hradě? Jaké funkce v Havraspáru jsi zastával?

Edmund Heusinger: Jestli mám něco emily-smith.gifzlepšovat, tak je to určitě time management, ale na to ses neptala. Tak tedy, jsem Ed.*zamává, jako by byl na skupinové terapii* Na hradě jsem od první prázdninové registrace Léta 2014, a tak jsem se letos probojoval do 7. ročníku. Od 2. ročníku jsem členem naší Zasedačky. V té době jsem byl přibrán do famfrpálového vedení jako poradce a doplnil jsem tak naší famfrpálovou trojku, kterou tvořila kapitánka Effie a její zástupce Wayna. K tomu jsem byl ještě zástupce šéfredaktora CD, dnes už fialového Duna, ale moc jsem toho jako zástupce neudělal. Ve třeťáku jsem převzal famfrpálový tým jako kapitán a o rok později jsem pozici opět opustil, abych převzal primusovský odznak, který jsem nosil tři školní roky. Takhle tedy asi letem světem a časem. *zakření se*

*

„Něco utvářet, nejen udržovat v chodu.“

*

Corvinus Declaratio: Skvělé shrnutí tvého působení, děkuji! Která z těchto funkcí tě bavila nejvíc?

Edmund Heusinger: Jak už jsem říkal, v kolejním časopise jsem toho jako zástupce moc nedělal... *pokouší si vzpomenout* Vlastně asi nic... tedy jednou jsem napsal editorial! *dodá rychle, když si vzpomene* No a pak srovnat funkci a kapitána je těžké, i když ve jistém smyslu jsou tyto funkce celkem podobné. Kapitán má svůj tým, řekněme takovou malou kolej v koleji. Takže v tomto ohledu bylo kapitánování asi tou nejlepší přípravou na primusování.

Náš tým v té době nebyl v nejlepší formě, spíš tedy v té nejhorší z celého hradu, neměli jsme dostatečně kvalitní hráče a dokonce žádného chytače. K tomu jsme se přesunuli na nové hřiště a byly zpřístupněny individuální tréninky. Bylo to období velkého učení a objevování. Ale hlavně taky budování. A to mě bavilo jako kapitána i primuse ze všeho nejvíc. Něco utvářet, nejen udržovat v chodu. A tak dnes rád vidím, že se používají některé věci, které jsme ve famfrpálu zavedli, jsem pyšný na hráče, které jsme vychovali, i když už jich dnes tolik aktivně nehraje. No a u primuse je to stejné, mám radost z toho, že fungují věci, které dříve nebyly a dnes je bereme jako samozřejmost. Taky se rád podívám například na Havrweb, který jsme se Zasedačkou taky trošku rozšířili, a mám radost, že je za námi vidět práce.

*

Corvinus Declaratio: Je pravda, že i teď jde vidět, že jsi odvedl velký kus práce. Famfrpál v té době začínal nově a určitě dalo dost práce se zapracovat do nového stylu. Máš můj obdiv, že jsi v té době dokázal udržet družstvo pohromadě! Pojďme se tedy přesunout k samotnému primusování. Co nejzajímavějšího se ti v této funkci stalo?

Edmund Heusinger: Nejzajímavější... *zamyslí se* Hmm, to těžko říct... Vím! Ale to asi není publikovatelné... Psal jsem studentům prvního ročníku, kteří se dosud neobjevili na hradě, externí sovou, že by se měli přijít podívat atakdále... *mávne rukou* Znáte to... No a jeden nováček mi odepsal doslova... *přehrabuje se chvíli v brašně* Á! Tady to je! *ukáže dopis*

Jinak to byla samozřejmě celkově zajímavá práce a kdyby nebylo tohoto... *píchne prstem do pergamenu a uchechtne se* tak by bylo asi těžké vybrat něco nej.

*

Corvinus Declaratio: Tak to je velmi zajímavý dopis. *zasměje se* Člověk tu zažije občas velmi zajímavé chvilky.  Nyní přichází ta otázka, které naše čtenáře zajímá nejvíc. Proč ses rozhodl letos odstoupit? Co tě k tomu vedlo?

Edmund HeusingerBylo toho více. Hlavně už jsem neměl tolik energie, jako dříve. Pár let ve funkcích dokáže vyčerpat. K tomu jsem věděl, že už nebudu mít tolik času. Není také tajemstvím, že někteří by už během minulého roku na místě primuse viděli raději někoho jiného. A když jsem to pak všechno uvážil, bylo mi jasné, že poslední rok by pro mě, jako primuse, byly spíš jen samé povinnosti a ne zábava. A to, že jste někomu trnem v oku, na elánu také moc nepřidá. Ale na hradě tu snad jsme, protože nás to baví. Můžeme si vybrat, zde tu možnost máme. A tak jsem raději funkci předal dál, než abych byl pak otrávený a neměl z pobytu zde radost.

*

Corvinus Declaratio: Člověk se nikdy nezavděčí všem, ale určitě jsi jako primus oslovil za ty roky mnoho lidí a těm bylo líto, že jsi odešel. Jak jsi sám řekl, je lepší jít dál než se zbytečně někde plácat. *usměje se* A co plánuješ dále? Přemýšlíš třeba o profesorském postu?

Edmund HeusingerJá si zase nemyslím, že musím mít zlatý odznak k tomu, abych mohl pro kolej něco dělat, a tak to snad nikomu nemusí být líto. Nejsem primus, ale pro kolej něco stále dělám. Vlkodlak se nažral a koza zůstala celá *usměje se* Teď mě hlavně čekají OVCE. O místě profesora jsem uvažoval, a i když vím, co by mě asi bavilo učit, tak zatím nijak vážně. V rozšiřujícím si chci určitě dopřát i nějaký odpočinkový rok, a dokud budu mít možnost reprezentovat kolej při famfrpálových zápasech, chci pro kolej pochytat tolik zlatonek, kolik jen zvládnu. *usměje se*

*

„Doufám, že se ostatní profesoři neurazí...“

*

Corvinus Declaratio: To je pravda. Pořád jsi velmi užitečným havranem. Jinak tvůj plán se mi líbí. Z čeho budeš skládat OVCE? A jaké předměty sis užil za ty roky nejvíc?

Edmund HeusingerDoufám, že se ostatní profesoři neurazí nebo jim to nebude líto, ale nejraději jsem měl předměty tří profesorů. První je Larrie. *zavzpomíná* Slovo Lykantropologie umím ještě dnes říct, aniž bych si zauzloval jazyk. Pak jsou tu Orionisovi, počítám je jako jednoho. Jejich Primusování a prefektování mi neskutečně pomohlo, jako kapitánovi, i primusovi. Stejně tak se mi líbil Drobnohled, i Šachy, Architektura a Astronomiie. A aby byl seznam kompletní, je tu ještě Niane z Libelusie. Šéfredaktorské minimum je asi nejen pro mě srdeční záležitost a i Kouzelné formule jsou opravdu kouzelné. U NKÚ jsem měl trošku problém, protože Orionisovi ani Larrie už v té době neučili. Ovšem OVCE u Niane z Libelusie bych volil v každém případě.

*

Corvinus Declaratio: Já myslím, že není nic špatného na tom mít oblíbence. *usměje se* Budu ti držet palce. Já se k OVCÍM připravuju už několik let a teď mi dokonce odchází i profesorka, tak musím vymyslet náhradní plán. Doufám, že tu budeš s námi na hradě ještě mnoho let. Je tu nakonec něco, co bys vzkázal budoucím primusům?

Edmund Heusinger: Děkuju *usměje se* Co bych vzkázal? Asi že "ten umí to a ten zas tohle". Když se primusovi podaří složit takovou zasedačku, kde bude každý moct dělat to, co umí a co ho baví, bude to třetina úspěchu. Druhá třetina je mít v zasedačce lidi, o kterých ví, že se na ně může naprosto spolehnout. A třetí třetina je primus sám. Jeho nadšení, čas, umění se rozhodnout a nenechat se otrávit. A tak nejdůležitější nakonec asi je, aby to primuse bavilo. Pohár může vyhrát jen jedna kolej, proto je potřeba mít radost a bavit se, ať už držíme pohár, nebo na něj ani zdaleka nedosáhneme. Ať už jako jedinec, tak i jako Zasedačka, nebo celá kolej. Jak už jsem říkal, jsme tu, protože nás to tu baví a baví nás to, protože tu jsme.

*

Corvinus Declaratio: Děkuji za hezký závěr našeho rozhovoru. Jsou to velmi pravdivá slova. Přeji mnoho úspěchů do dalších let a užij si dnešní večer. *usměje se* Můžu tě ještě poprosit o společnou fotku?

Edmund Heusinger: Děkuji, jistě...

***

Byl to moc příjemný rozhovor. V Edmundovi se skrývá mnoho zajímavých mouder, nápadů a hlavně neustálá chuť být tím pravým havranem z Havraspáru, což mu chválím.

Zalíbil se ti článek? Vyjádři svůj názor v komentářích, to je totiž to, co autor článku ocení nejvíce! přidat komentář


Tiráž Autor: Annie Reprobate
Vydáno: 6/2017

Komentáře
1537524229