Bradavické kolejní erby

„Vaše kolej v Bradavicích bude něco jako vaše rodina.“ To jsou památná slova Minervy McGonagallové. Asi ve většina hradu shodne, že jsou beze zbytku pravdivá. Do koleje jsme zařazení, pro kolej sbíráme body, hrajeme famfrpál, reprezentujeme ji při dalších aktivitách, jako je například Sedmiboj. S velkou ctí a hrdostí hledíme na barvy a erby, pod kterými a zároveň za které bojujeme, soutěžíme, pod kterými se scházíme. Kolejní erby symbolizují kolej a jsou její identitou viditelnější a hmatatelnější než například kolejní tradice, zvyky, posbírané poháry, nebo cokoliv jiného. Podívejme se na ně tentokrát podrobněji. Na jejich historii i současnost, na to, jak se vyvíjely a co nám vlastně říkají.

Erby obecně se zabývá věda zvaná heraldika. Účelem tohoto článku není ani tak rozebírat detailně erb detail po detailu a přemýšlet o tom co který detail znamená. Erby bradavických kolejí nejsou tak složité, jako například šlechtických rodů. Jsou jasně čitelné, provedené v kolejních barvách, s kolejním zvířetem.

První oficiální erby se objevily ve filmovém zpracování Harryho Pottera. V prvním díle je rozeznáme na uniformách studentů, nebo ve Velké síni. Ovšem ty nejstarší pocházejí ještě z doby před filmovým zpracováním. Nalezneme je například v počítačové hře, která vyšla den před uvedením filmu do kin.

Erby kolejí ve hře HP a Kámen mudrců


Erby kolejí na hábitech studentů ve filmu HP a Kámen mudrců

Tyto nejstarší erby se sice svými tvary liší, ale jinak mají jednotný vizuální styl. Erbu, který by mohl být docela dobře i vitráží, dominuje kolejní zvíře se jménem koleje, na pozadí opět v kolejních barvách. Zde bychom se opět mohli příst o to, který že pták má být v erbu Havraspáru, tentokrát je to zcela jasně orel. Na druhou stranu se na kolejním znaku objevuje hnědá, která má mnohem blíže k oficiální havraspárské bronzové, nežli stříbrná. Stříbrná ale chybí naopak na zmijozelském znaku.

Erby

Kolejní erby na výjezdním letním semináři (foto: J. Lauierová)

*

Nejznámější jsou pravděpodobně erby, které se objevovaly ve filmech. Zpracovány jsou ve stylu rytířských erbů, především díky přilbici v horní části kolejního znaku, ta se zřejmě odkazuje na brnění, které lemuje bradavické chodby a zároveň jsou strážci hradu. I zde ale nalezneme malé odchylky. Tak například všechny tři koleje mají na vrchu zmíněné přilbice kolejní zvíře, až na Nebelvír, jehož přilbici zdobí merlinvíproč měsíc a hvězda. Zmijozel má již konečně svou stříbrnou, coby sekundární kolejní barvu, ale jak již bylo uvedeno, jde o filmové erby a ve filmech byla vždy barevná kombinace Havraspáru modro-stříbrná. A tak je chybně, nebo lépe řečeno odlišně (JKR uvádí jako správnou sekundární barvu Havraspáru bronzovou). Aby toho nebylo málo, na erbu je vyveden havran, podle kterého má kolej jméno, ovšem opět odlišně od zdroje (JKR). I když tyto erby vychází z jednotného stylu, najdeme u nich dvojí provedení. Prvně je to pozadí, na kterém je vyvedeno kolejní zvíře. U Havraspáru a Zmijozelu je na jednobarevném poli, avšak u Mrzimoru a Nebelvíru je štít rozdělen na čtvrtiny. Ale ani štíty nejsou stejné. Havraspáský a zmijozelský jsou si velice podobné a liší se jen ve vykrojených horních rozích v případě havraspárského. Nebelvírský je pak jako jediný orámován. Zdobení kolem štítů mají shodně proveden havraspárský a nebelvírský erb. Shodný styl zdobení má i dvoje Mrzimor a Zmijozel, ovšem Mrzimor jako jediná kolej ve zdobení nepoužila černou, coby sekundární kolejní barvu.

Nicméně tyto erby vydržely ve filmech dlouhých deset let a to i na famfrpálových dresech. Zajímavostí je, že na našich školních pozemcích se stejně jako s předchozími, nejstaršími, erby nesetkáme, kromě pár výjimek, jako je například černý pracovní hábit staré uniformy, nebo další starší kusy oblečení na Příčné ulici. Zato lze obě verze erbů zahlédnout na Letním výjezdním semináři v Honorově.

Výzdoba v Honorově (N. Mechacha)

*

Se vznikem Pottermore se koleje dočkaly opět nových erbů. Opět jde o štíty v kolejních barvách a s kolejním zvířetem. Jsou ale už graficky propracovanější. Existují ale dvě používané verze těchto erbů. Liší se ve tvaru a lemování štítů. Zatímco jedna verze nabízí jeden stejný tvar všech čtyř štítů se stejným stříbrným okrajem, druhá dopřává erbům více rozmanitosti.


S těmito erby (se stříbrným okrajem) se můžeme setkat na famfrpálovém hřišti a v Archivu. Jednotlivé erby se samozřejmě kromě kolejního motivu, liší právě v provedení okraje štítu.

*


Poslední "oficiální" sadu kolejních symbolů sice netvoří přímo erby, ale kolejní prapory, které jsou použity v divadelní hře Harry Potter a prokleté dítě.

Prapory jsou provedeny opět v kolejních barvách, Havraspár, opět poněkud nelogicky v modré a světle modré (jenž snad má být stříbrnou), která se sice objevovala ve filmech, kde bylo logické zachovat jednotnou barvu po celou filmovou sérii, ovšem v divadelní hře, pro kterou byly vytvořeny nové prapory, mohla být použita bronzová. Nicméně o svou správnou sekundární barvu přišel i Mrzimor, černou na praporu nově vystřídala hnědá. Na praporu je pak pouze počáteční písmeno názvu koleje (v originálu) stylizované do kolejního zvířete. Nejlépe se povedl Zmijozel, jehož "S" zcela splynulo s hadem. Havraspár využil pěkně hlavu (podle zobáku spíše havrana (!) ) a jeho křídla na "R", i Nebelvírská lví hlava se na "G" usadila poměrně šikovně. Ovšem jezevce na mrzimorském "H" by nezasvěcená osoba hledala asi jen těžko. Ale skloubit písmeno H s hlavou jezevce není tak jednoduché, jako například u hada "S" a tak je provedení mrzimorského praporu, i přes nelehké zadání, celkem pěkné.

*

Kolejní erby používané na hradě nepatří mezi "oficiální", provedením jsou nejjednodušší a proč byly použity právě tyto, to by byla spíše otázka na stavitele hradu. Zahlédnout je můžeme na krbu v kolejní místnosti, v Síni slávy, nebo v přehledu vedení školy. Havraspárské může potěšit, že je v erbu správně použit orel i bronzová barva.

*

Své nové vlastní erby získaly i knihy, konkrétně nové vydání Harryho Pottera a kamene mudrců při příležitosti dvaceti let od vydání této knihy.

Závěrem se ještě vrátíme k počítačové hře, tentokrát LEGO: Harry Potter, ve které byly použity filmové erby, ale k nim navíc i nové a zjednodušené. Je poněkud zvláštní, proč se tak tvůrci rozhodli, když je hra vytvořena v souladu s licenčními podmínkami a mohly být použity i již původní oficiální erby. Alespoň si můžeme rozšířit naší sbírku erbů.

Další provedení erbů lze považovat už jen za fanouškovské úpravy erbů uvedených výše, nebo vytvoření zcela nových. Vždy ale znázorňují kolejní zvíře a barvy.

 

Jaké provedení erbů se líbí vám? Dáváte přednost klasice z filmů, nebo novým z Pottermore. Je pro vás důležitý celkový dojem, nebo aby erb odpovídal správně předloze (zvíře, barva)? Podělte se v komentářích s dalšími čtenáři o váš názor.




Zalíbil se ti článek? Vyjádři svůj názor v komentářích, to je totiž to, co autor článku ocení nejvíce! přidat komentář


Tiráž Autor: Edmund Heusinger
Vydáno: 1/2019

Komentáře
sxscasascsac
harry potter | 17. 11. 2021
Díky! :)
Edmund | 30. 01. 2019
Přidávám se ke chvále, úžasně shrnující a zajímavý článek! Mně se asi nejvíce líbí ergby graficky propracované s odlišným okrajem (např. https://www.hogwarts.cz/gallery/13551/13551-20190105201051.png ), ale poutavé mi přijdou i tak trochu ikonické prapory z Prokletého dítěte, mají v sobě i přes jednoduchou grafiku kouzlo nápaditosti. :-)
Nerys | 27. 01. 2019
Moc povedený článek, Ede!
Ayuš | 26. 01. 2019
Mně se teda líbí všechny, ale strašně zajímavé jsou třeba ty z Prokletého dítěte - jen mě tedy mrzí, že u Havraspáru nebyla použita bronzová. :/ Moc povedený a propracovaný článek, Edý, netušila jsem, že existuje tolik různých erbů! :)
Aimée L. | 25. 01. 2019
1713896432