Kam až dospěly mudlovské technologie

Mudlovské technologie se posledních pár desítek let posouvají mílovými kroky. Pojďme se proto podívat, s čím mudlové přišli v polovině roku 2019.

Příznivci a obdivovatelé mudlovských technologií si již jistě všimli, že tempo, kterým naši nekouzelničtí bratři přivádějí na svět nová zařízení a udělátka, je vskutku překotné. I těm nejvášnivějším milovníkům mudlovských technologií pak může leccos snadno uniknout. Rozhodl jsem se proto zmínit pár zajímavých novinek, které by mohly ty, kteří se těmito tématy zaobírají, zaujmout.

*

Mudlovským vědcům se poprvé v historii podařilo vytvořit umělé lidské srdce pomocí něčeho, čemu říkají 3D tiskárna. Jde o zařízení, které dokáže stvořit předmět prakticky libovolného tvaru, a to díky pohyblivým tryskám, které po jednotlivých tenkých vrstvách nanášejí tzv. filament, což je v podstatě roztavená plastová struna. Mudlové takto již dokázali vytvořit například střelné zbraně nebo jednoduchý nábytek. Přístroje však nebyly dost dokonalé, aby dokázaly napodobit jemnou strukturu lidského orgánu. Nyní se to povedlo.

Srdce obsahuje buňky, cévy, komory a síně – tedy stejně jako lidské. Na výrobu srdce použili mudlové biologické materiály, takže výsledný orgán odpovídá buněčným, anatomickým a dalším vlastnostem srdce skutečného. Pro mudlovské vědce a lékaře je to významný pokrok – nabízejí se jim totiž zcela nové možnosti léčby pomocí transplantace. Hlavní výhodou je, že nebude třeba žádný dárce. Toto konkrétní srdce, které izraelští mudlové vytiskli, však samo o sobě není pro transplantaci vhodné. I přes to, že je anatomicky zcela přesné, je totiž pro běžného člověka příliš malé. Ale mudlové pevně věří, že je od umělého srdce vhodného pro transplantaci dělí už jen malý krůček.

*

Mnozí z vás jistě znají různé druhy mudlovských dopravních prostředků. Jedním z nich je metro. Jde o dopravní prostředek, který se pohybuje pod zemí, tvarem připomíná vlak a většinou zajišťuje výhradně vnitroměstskou dopravu. Jedno takové metro máme v naší stověžaté Praze. Má 3 linky (plánuje se čtvrtá) a jde o takzvané "těžké" metro neboli metro sovětského typu. Sem se dá pochopitelně zařadit i metro v Moskvě, které momentálně plánuje nový systém rozpoznávání lidských obličejů.

Proč chtějí tento systém vlastně zavést? Oficiálním cílem je zjistit, zda se dá spolehnout na technologii rozpoznávání obličeje při placení. Má jít o systém odbavování cestujících, kdy pro zaplacení přepravy není vůbec nutné vytahovat peněženku, ba ani platební kartu (speciální mudlovský způsob platby) – stačí se podívat do objektivu a banka sama vám finance strhne z účtu, takže vy můžete v klidu nastoupit dovnitř. Účast na testovacím provozu této technologie má být dobrovolná – pouze ti, kteří své bance dovolí rozpoznávat obličeje, budou moci platit pouhým pohledem. Přesto se ozvalo mnoho kritiků, kteří vyjadřují obavy, že se tím cestující dostanou pod stálý dohled.

*

A na závěr malé odlehčení. Jedna velká mudlovská firma (v dnešním světě jistě známá i mnohým kouzelníkům), která nese název Apple, se dlouhé roky soustředí na vývoj moderních uživatelských technologií. Jedním z jejích oborů jsou audiotechnologie, tedy práce se zvukem. Sem se řadí i mudlovská sluchátka – drobná zařízení, která si člověk vsadí do uší a může poslouchat hudbu. Ta modernější mohou být bezdrátová – není je tedy třeba nikam zapojovat.

S jedněmi takovými (zvanými AirPods) na uších nedávno usnul jeden mladý muž z Číny. Když se probudil, zjistil, že mu jedno sluchátko chybí. Spustil tedy vyhledávací funkci, kdy sluchátko začne hrát hlasitý zvuk, pokud je v dosahu signálu. Zvuk se ozval, ale muž nedokázal určit, odkud vychází – dokud mu nedošlo, že se zvuk line přímo z jeho břicha. Mudlovští lékaři potom potvrdili, že sluchátko skutečně putuje trávicím traktem mladíka. Druhý den sluchátko vyšlo ven přirozenou cestou. A dokonce ještě hrálo a mělo skoro polovinu baterie! Pro výzkumníky z Applu to znamená, že sluchátko obstálo v náročném podmínkovém testu – nyní zkoumají, co všechno ještě sluchátka dokáží snést.




Zalíbil se ti článek? Vyjádři svůj názor v komentářích, to je totiž to, co autor článku ocení nejvíce! přidat komentář


Tiráž Autor: Joseph Malcolm Cross
Vydáno: 6/2019

Komentáře
1713565272