Loučíme se s Lilien Emity Meissed

Ať už si chcete počíst, jaká pro Lilien byla cesta funkcí, a co má dál v plánu, nebo si třeba máte zájem zavzpomínat na šest uplynulých let, neváhejte a čtěte.

Lilien Emity Meissed je zásadní hradní osobností už mnoho let. Před šesti školními roky byla tedy poměrně logickou volbou na kolejní ředitelku. Bývalá šéfredaktorka, pokladnice a famfrpálová kapitánka se tak po několika letech vrátila zpět do své milované koleje, tentokrát však zastávala pozici hlavní fialové ochránkyně havranů, za což jsme jí my všichni nesmírně vděční.

Lilien nám po všechny roky byla skvělou kolejní ředitelkou. Kdykoliv jsme něco potřebovali, mohli jsme se na ni obrátit a ona nám s radostí s čímkoliv pomohla a poradila. Vždy si věděla rady a mně bylo nesmírnou ctí s ní 4 roky ve vedení koleje pracovat.

Během jejího ředitelování se nám povedlo zvítězit třikrát v boji o školní pohár, jednou jsme vyhráli i pohár famfrpálový. Úspěšně jsme se vypořádali se spoustou soutěží i akcí. Strávili jsme spolu mnoho skvělých chvil, na které budeme rádi vzpomínat.

Nyní už se však přesuňme k rozhovoru, který jsem měla tu čest udělat. Lilien jsem se ptala na všechno možné, podařilo se mi ji vyzpovídat opravdu pořádně, takže věřím, že se v něm dozvíte spoustu zajímavého!


 

***

 

Corvinus Declaratio: Už je to nějaký ten pátek, co ti byli havrani svěřeni. Vzpomeneš si ještě, jaký to byl pocit, když se tě vedení zeptalo, zda by ses nechtěla stát kolejní ředitelkou? Co se ti honilo hlavou? Byla jsi ihned rozhodnutá, nebo tě museli trochu přemlouvat?

Lilien Emity Meissed: *usměje se a ponoří se do vzpomínek* Máš pravdu, nějaký ten pátek uběhl, co mi byl Havraspár svěřen do péče, konkrétně 3 mudlovské roky, tedy 6 hogroků. *zasměje se*

Vzpomenu, jakpak by ne, to za mnou tenkrát přišla Larrie Larstonová a poctila mě touto neodolatelnou nabídkou… *tváří se, jako by se na chvíli ocitla myšlenkami v jiné realitě* Já myslím, že to byly pocity smíšené, na jednu stranu nadšení s uvědoměním si, že taková nabídka se neodmítá a na straně druhé strach z… *hledá správná slova* … řekněme na rovinu, že jsem si nebyla jistá, zda mám síly vést takový kolos, jako je kolej, a obohacovat ho svou přítomností. *usměje se* Ale nakonec ve mně zvítězila samozřejmě ta nadšená stránka. *zasměje se*

*

1

*

Corvinus Declaratio: V té době, pokud si dobře pamatuji, jsi zároveň byla řadovou profesorkou jako dnes, ale také jsi vedla Sub Salix. Nebála ses, že povinností bude najednou příliš? A jak se ti pak všechny tři povinnosti dařily skloubit?

Lilien Emity Meissed: Pamatuješ si to správně. Ono to tenkrát v tomhle ohledu bylo složitější, nebo naopak jednodušší? Těžko říct, asi záleží na pohledu. Když jsem na přelomu Léta 2016 a Zimy 2017 přebírala Havraspár, byla čítárna zasypána hluboko v podzemí po stěhování hradu a okolí, které proběhlo v únoru 2016 a vyhrabána až někdy v lednu 2017… Čítárnu jsem měla ráda, ale nikdy jsem si k ní nenašla takový vztah, jako třeba ke Corvinu Declaratio. *usměje se* Možná za to mohlo i to stěhování, které zhatilo všechny rozjeté akce, například Stromopsaní, ke kterému jsme se chtěli po zprovoznění vrátit, ale už se to nepodařilo. *pokrčí rameny* Cítila jsem, že společně s kolejí už nemám potřebnou energii znovu čítárnu křísit tak, jak by si zasloužila a tak byl chvíli po té vypsán konkurz, do kterého se nikdo nepřihlásil, a tak jsem si čítárnu ponechala a snažila se dělat potřebné minimum… Po nějakém čase se opět vypsal konkurz, do kterého se k mé velké radosti přihlásila modrá Helenia, což bylo myslím to nejlepší, co mohlo čítárnu potkat…. *potěšeně se usměje* Přeju čítárně jen to nejlepší, což nyní čítárna má, není divu, když je pod taktovkou někoho, kdo k ní má takový vztah jako Helenia a společně s ní je tam i její zakladatelka Eillen McFir Elat. *usměje se*

*

*

Corvinus Declaratio: Jak rozdílný byl Havraspár, který sis pamatovala ze svých studentských let a ten, do kterého jsi přišla jako kolejní ředitelka?

Lilien Emity Meissed: Jediné v čem se to lišilo, byli lidé. *směje se* Což je základ koleje. Nemůžu říct, že můj studentský Havraspár byl lepší a ten, do kterého jsem se vrátila, byl horší, či naopak. Kolej utváří lidé a ti si musí sednout… Pro mě byl můj studentský Havraspár kouzelný, objevování nejen nových hradních zákoutí, ale i nových přátel, se kterými jsme časem vytvořili skvělou partu lidí, teda alespoň podle mého. A i když už jsme teď každý jinde, ráda na ty časy vzpomínám a jsem moc ráda, když alespoň některé tehdejší havrany vidím. *usměje se* Naopak když jsem se vracela jako kolejní, nebyl tam tehdy už skoro nikdo, až na pár inventářních čísel jako James Watfar, David Lopez, Phillipa O´Connel či fosilie Any (a) Dawson(ka)… a možná ještě pár dalších…*směje se* Bylo tam spoustu nových tváří, některé jsem znala z výuky, ale jinak ne.

Osobně si myslím, že když jsem přišla zpět, byl Havraspár o jednotlivcích, na což jsem nebyla zvyklá. Nebyla to taková ta parta, co se špičkuje, jezdí na srazy a podniká spolu různé věci. Byl to nový Havraspár, který potřeboval stmelit.

Ale nyní, když odcházím, můžu říct, že je Havraspár opět uskupení talentovaných lidí, kteří se navzájem doplňují a jsou sobě navzájem oporou. Školní pohár je toho důkazem, protože nezáleží, jak moc vedení motivuje, tak jako záleží na tom, aby se lidé podporovali navzájem. *usměje se* Neříkám, že je to má zásluha, chtělo to čas a pár nadšenců, co podpoří kolejní život nejen jako vedení, ale hlavně jako přátelé.

*

*

Corvinus Declaratio: *kýve klavou na znamení souhlasu* Jaké pro tebe byly kolejní začátky? Zvládla ses zaučit rychle? A jak sis užívala svůj první rok ve funkci?

Lilien Emity Meissed: Já nevím, jak bych to řekla… *směje se* Každé začátky jsou těžké, něco se povede a něco méně. Bylo těžké střídat mou předchůdkyni Larrie, její osobnost je legendou nejen pro mě, ale i pro mnohé havránky. *usměje se*

Popravdě si myslím, že kolejní ředitel se učí neustále… *směje se* Můj první rok střídaly pocity radosti a touhy něco dělat s pocity strachu a takové to *sakranevímcomámdělat* pocitem. *směje se*

*

*

Corvinus Declaratio: *směje se* To si umím představit. Co tě v průběhu let na práci kolejní ředitelky nejvíc bavilo? A s kým se ti nejlépe spolupracovalo?

Lilien Emity Meissed: Asi to, když se povedlo něco zorganizovat tak, že z toho měli lidé radost. *usměje se* Sice pořád trvám na tom, že pro mě post kolejní nepřišel úplně v nejvhodnější dobu, přišel v dobu, kdy už jsem na Hogwarts neměla takový zápal jako dřív, vím, že jsem v Havraspáru neodvedla ani polovinu ze svých plánů, ale na druhou stranu… Modrá kolej pořád existuje. *směje se* Ale zpět k otázce, nejvíce mě asi bavilo být součástí modré koleje, být svědkem toho, jak se opět vyvíjí, jak spolu lidé debatují, jak se sbližují… *usměje se* A s kým se mi nejlépe spolupracovalo? Ty chceš slyšet své jméno, že? *směje se* Ale já bych to asi nerada shrnula jedním jménem… Nejlépe se mi spolupracovalo s těmi, co dodržovali to, co slíbili v čas, kdy to slíbili (případně se omluvili a nabídli řešení), s těmi co dokázali diskutovat a případně hledat kompromisy a také s těmi kreativními, jenž Havraspár zase pomohli posunout dál. *usměje se*

*

*

Corvinus Declaratio: O mé jméno mi nešlo! *zasměje se* Co bys naopak byla na této funkci v průběhu let ochotná oželet?

Lilien Emity Meissed: Různé spory, dohady a jiné nepříjemnosti… Což je asi jasné. A ano, i v koleji se sem tam nějaká taková nepříjemnost stala… Přeci jen pořád jsou zde různí lidé s různými názory a postoji.

*

*

Corvinus Declaratio: Jaký je tvůj nejoblíbenější kolejní zážitek za posledních 6 školních let?

Lilien Emity Meissed: Nebudu zacházet nikterak daleko, asi nejsilnější zážitek z posledních let byl letošní závěrečný večírek, kde jsme opět ocenili šikovné havrany a oznámili nejeden odchod z funkce, včetně toho mého… Nebyl to nejšťastnější zážitek, ale jeden z nejsilnějších určitě. *usměje se*

*

*

Corvinus Declaratio: S tím rozhodně souhlasím, silné to bylo. Musela jsi v průběhu let řešit problémy, které jsi dopředu nečekala, a překvapily tě?

Lilien Emity Meissed: No, to jsou asi všechny ne? Přeci jen, proč dopředu očekávat problémy a spory? *směje se* Víceméně jeden jediný se stal na začátku mého působení, ale nechci se k tomu už vracet. *usměje se* Jinak jsou to spory jako výměny názorů, ať už se mnou či studentů navzájem, či podvody studentů při sběru bodů, což ale člověk musí očekávat, tedy musí s nimi počítat a nebýt překvapen.

*

Corvinus Declaratio: Co tě pozice kolejní ředitelky naučila? Šla bys do toho znovu potom, co sis to zkusila a víš, kolik práce ředitelství koleje obnáší?

Lilien Emity Meissed: Myslím, že bych do toho znovu šla, ať už bych se měla rozhodovat znovu v minulosti při nabídce od Larrie, nebo třeba někdy v budoucnu, ale to už bude záležet na okolnostech samozřejmě. A co mě naučila? Řekněme, že více podtrhla to, co už jsem věděla, a hlavně jsem dostala trochu více sebejistoty v rozhodování. Pořád jsem zastánce toho, že je dobré hledat kompromisy, nějak se dohodnout, ale myslím, že více věřím sama sobě. *směje se*

*

Corvinus Declaratio: Jakou by podle tebe měl kolejní ředitel mít povahu, co by měl člověk splňovat, aby se na tuto pozici hodil? A vnímáš zpětně, že ti tento post sedl, nebo ne?

Lilien Emity Meissed: *zamyslí se* Kolejní by měl mít hodně trpělivosti a pochopení, ale také pevnou ruku… Pokud ji nemá sám, je zapotřebí, aby si našel takového primuse. *směje se* Měl by oplývat fantazií, určitou kreativitou a tvůrčí duší… Ne proto, aby tvořil sám dokonalé kresby nebo skládal básně, spíše aby dokázal kolej nasměrovat k něčemu, co v koleji zanechá nějaký odkaz.

Nevím, jak to vnímají ostatní, ale mně ten post bavil a tím pádem si myslím, že mi i sedl. Vím, že jsem na něm dělala chyby, nedokázala jsem splnit všechno, co jsem chtěla… Ale kdo ví, třeba to koleji vynahradím nyní, až budu za jejími zdmi… *usměje se*

*

Corvinus Declaratio: Na jaký post pro tebe bylo nejtěžší v průběhu let najít vhodného kandidáta? A co by sis třeba ty sama chtěla zkusit po všech zkušenostech ve vedení? Vnímáš třeba, který post ve vedení koleje by ti nejvíc sedl, kdybys byla znovu studentkou?

Lilien Emity Meissed*opět se zamyslí a doufá, že z toho dnešního zamýšlení nebude mít vrásky* Asi nejtěžší bylo řešení famfrpálového kapitána v mých začátcích. To se do toho zamotalo pár nepříjemností a bylo to deprimující pro všechny zúčastněné. *krátké zamračení hned vystřídá úsměv* Naštěstí si Aya Watanabe nakonec k famfrpálu našla opravdu vřelý vztah, který společně se svou zástupkyní Angelou QuickBow předávaly týmu až doteď. *usměje se*

A když tak nad tím přemýšlím, docela častým problémem byl šéfredaktor Corvina Declaratio, což bylo mě osobně překvapením. Na druhou stranu je pravda, že noví lidé nezažili tehdejší slávu modrého plátku a tak k němu neměli takový vztah, jaký lidé dřív mívali. Nyní si však myslím, že je to opět na dobré cestě. *usměje se* Na postu šéfredaktora jsme vždy měli redaktorsky nadané, bohužel někteří holt neměli potřebný čas na to, aby mohli funkci vykonávat, což je škoda, ale je to pochopitelné. *usměje se*

Jinak si myslím, že sem tam se problém objeví na každém postu, ale nakonec jsme vždy našli někoho, kdo se postu ujal ať už jenom na chvíli či na delší dobu. Tak už to zde na hradě bývá.

Jako student jsem si zkusila post pokladníka, famfrpálového kapitána a šéfredaktora CD… Rozhodně bych neodmítla opět post šéfredaktora, byla to práce, která mě moc bavila, zvlášť když se mým zástupcem stal James Watfar a společně jsme plánovali, jak čtenáře získat na svou stranu, čím je zaujmout. *usměje se* Vzpomínám na spoustu talentovaných redaktorů, kteří v redakci byli, bylo koho odměňovat na večírku pamětními diplomy. *směje se* A jinak bych ještě možná uvažovala o prefektovi, je to post, který jsem si nikdy oficiálně nezkusila, na druhou stranu si myslím, že jsem to místy dělala neoficiálně… *směje se* Primuse bych nechtěla, to už je moc starostí a na to nemám ani čas, ani nervy. *směje se ještě víc* Ano, zdatný primus to má podle mého těžší než zdatný kolejní. *směje se*

*

Corvinus Declaratio: Jak jsi nakonec došla k rozhodnutí, že je třeba pozici kolejní předat dál? Bylo to spíš postupné uvědomění, nebo ses rozhodla nárazově?

Lilien Emity Meissed: Já bych řekla, že postupné. Člověk zde na hradě postupem času, dřív nebo později začne cítit takové opotřebení materiálu, nebo jak to nazvat. *směje se* A ve chvíli, kdy si uvědomíte, že kolej nerozvíjíte, spíše jen udržujete a i to už se vám z nějakého důvodu příčí, je podle mě čas odejít a dát šanci někomu novému, nadšenému a hlavně plnému sil. *směje se* Přeju si, aby se Havraspár s novým kolejním opět dočkal svěžího větru, nových zážitků a hlavně se zase posunul dál, ať už kamkoliv.

*

Corvinus Declaratio: Máš nějaké hradní plány do budoucna? Je na hradě ještě něco, cos třeba kdysi měla jako tajný sen, ale ještě jsi to nezkusila a ráda bys?

Lilien Emity Meissed: Momentálně moc neplánuju, ráda bych se opět více angažovala v hradním dění, ovšem to až časem, nyní hodlám na chvíli hodit nohy nahoru. *směje se* Ale doufám, že se mi podaří napsat nové předměty, vypsat pár soutěží a třeba se i více  podílet na provozu Corvina Declaratio, pokud si mě tam necháte a třeba i psát do Denního věštce pod novou šéfredaktorkou či šéfredaktorem. Je pravdou, že jsem na minutku uvažovala o přihlášení se na post šéfredaktora, protože to je post, který bych ráda vykonávala, ale nakonec jsem si uvědomila, že nyní by to bylo z bláta (z Havraspáru) do louže (do šéfredaktorování DV), čímž nechci nikoho urazit, jen naznačit, jak se cítím. Prostě potřebuju od veškerého vedení oddech, ale neříkám, že třeba za pár let nebudu o tyto pozice znovu usilovat. *směje se*

*

Corvinus Declaratio: Je pravda, že odpočinek si rozhodně zasloužíš a já doufám, že si odpočineš pořádně! Budeme ti chybět?

Lilien Emity Meissed: Samozřejmě, že budete! Že se na tohle vůbec ptáš! *směje se* V Havraspáru jsem strávila spoustu času, ať už jako student či kolejní… Tímto se pro mě uzavírá kapitola modré koleje, alespoň nyní. Kdo ví, co bude dál. Na druhou stranu neodcházím z hradu, pouze z koleje… Pořád budete mít otevřené dveře v mém kabinetu, budeme se potkávat ve výuce či jen tak v prostorách hradu. A ano, i můj sovinec přijme vaše milé sovičky. *směje se* Ale kolejní místnost a vše co ukrývá, mi bude chybět, a to moc. *posteskne si*

*

Corvinus Declaratio: Díky moc za rozhovor a přeji spoustu štěstí a především odpočinku po tolika letech v čele modré koleje. *usměje se vděčně na Lilien*

Lilien Emity Meissed: Není za co, i já děkuji, bylo to moc příjemné povídání a vzpomínání a celkové bilancování. *směje se*

***Na konec článku bych ještě ráda přidala několik rozloučení, která mi přišla od našich modrých studentů.

*

 

Lili nádherná je dáma.

Modrou duší vždy je zvána.

Víla naše dobrá je.

S ní vždy přichází naděje.

 

Pro každého času má dosti,

Pro naše trápení a starosti.

Kamarádka naše skvělá,

Vždy milá a tak ušlechtilá.

 

-Indris

 

*

 

Po záclonách šplhá,

čokoládu pije,

havrany tu hlídá,

nervy drží, stále žije.

 

Vydržela moc a moc,

bdí už v kuse pátou noc.

Pro nás by se rozdala,

pomocné křídlo podala.

 

Díky za to všechno,

a není také zač.

Nervy pevné nyní máš,

to jen tak lehce nezískáš.

 

Klid a nadhled vždy si drž,

s havrany už bylo hůř. (Žejo viď? Přiznej to :-P)

Vždycky na to pamatuj,

překážky pak obepluj.

 

Obepluj i slz moře

co nechalo tu hejno tvé.

Kapesníky rozdej,

pro sebe si nechej.

 

S touhle radou loučím se,

básnička je u konce.

 

~Za vše vděčná ex-kapitánka Ayuš(e)

 

*


 

-Aimée Leavittová

 

*

 

-Lessien Posie

 

*

 

(odkaz)

 

-Arietty Liella Minette

 

***

 

Lili, ještě jednou mnohokrát děkuji za všechnu práci, kterou jsi pro Havraspár odvedla. Máme tě moc rádi a těšíme se, až se s tebou setkáme třeba ve Velké síni, nebo na jednom z tvých skvělých předmětů!
Zalíbil se ti článek? Vyjádři svůj názor v komentářích, to je totiž to, co autor článku ocení nejvíce! přidat komentář


Tiráž Autor: Arietty Liella Minette
Vydáno: 7/2019

Komentáře
Moc děkuji za krásný článek a milé rozloučení, opravdu moc si toho cením a článeček si uložím do své vzpomínkové krabice! :D :-* :-* :-* Pozdravujte sedmero!
Lilien | 21. 08. 2019
Díky Ari za nádherný loučící se článek a Lilien za všechny ty roky ve funkci ❤️
Hetty | 19. 08. 2019
1653470388