Duchové, dušice a Dušičky

Věděli jste, že Dušičky nejsou děti duchů a dušic? Tušili jste, že zapalování svíček u hrobů zesnulých neslouží k vyvolávání duchů? Ne? Pojďte zjistit, jak to s těmi duchy, dušicemi a Dušičkami vlastně je.

Před nedávnem jsem zaslechla rozhovor dvou nejmenovaných studentů. Oba se shodli na zajímavé věci – Dušičky, o kterých mudlové často v říjnu mluví, jsou, podle jejich názoru, potomci duchů a dušic a nekouzelnická populace je chodí rok co rok hromadně v jeden den vyvolávat, aby zjistili, jak vlastně malé dušičky vypadají.

Ale je tomu opravdu tak? Inu, rozhodla jsem se pro vás zjistit informace, jak se to s těmi duchy a Dušičkami ve skutečnosti má.

*

Svátek duší aneb vzpomínka na zesnulé

Každý se se smrtí svého blízkého vypořádává po svém. Jedno máme ale společné snad všichni – vzpomínáme na ty, kteří již mezi námi nejsou.

Květiny položené na hrobech

Svátek zesnulých, jak se Dušičkám jinak říká, je den, kdy se v římskokatolické církvi provádí modlitba za všechny zesnulé. Památku zesnulých "uctívají" i jiné církve, nejen tato. Pro většinu lidí však tento svátek znamená, že alespoň jednou za rok zavítají na hřbitov uctít památku svých blízkých zapálením svíčky, tiché vzpomínce a třeba i rodinnému setkání.

Pokud jste se někdy byli podívat večer na mudlovský hřbitov v období tohoto svátku, určitě jste dokázali docenit nádheru, kterou toto jindy smutné místo, nabídlo – stovky svíček na jednom místě.

*

Trocha historie

Dušičky vychází z Keltských oslav Všech svatých. Tento svátek byl v období keltského konce roku, známý jako Samhain. Oslavy Všech svatých připadaly na noc z 31. října na 1. listopadu. Keltové věřili, že pouze v tuto noc mizí hranice mezi živými a mrtvými. Na Samhain měli lidé jedinou možnost setkat se zesnulými, protože jen v tento čas se mohly duše mrtvých vrátit na chvíli na zem, zatímco živí se směli podívat do podsvětí. 
Ohně a svíčky pak měly mrtvým pomoci nalézt cestu na zem, ochraňovaly před zlými duchy, kteří se z podsvětí dostat nesměli. Od toho vznikla tradice zapalování svíček.

Dá se říct, že jeden z těch dvou studentů nebyl příliš daleko od pravdy, když si myslel, že svíčky slouží k vyvolávání.

Zapálené svíčky u stromu

*

Několik rad, než se vydáte na hřbitov

Nebudu vám tady tvrdit, že se na hřbitově nemáte bát. Klidně se bojte, ale v období Dušiček určitě nemusíte. V odpoledních a večerních hodinách jsou hřbitovy totiž v obležení mudlů. Pokud si budete chtít vyzkoušet jejich způsob uctívání zesnulých, řiďte se, dle svého uvážení, těmito drobnými radami:

  • buďte tišší – mudlové by se mohli pohoršeně otáčet, narušili byste jim tiché vzpomínání
  • u hrobů zapalujte jen malé svíčky, velký svícen či dokonce svícnový lustr po prababičce, který měla ráda, s sebou jednoduše netahejte
  • pokud se setkáte s některou z duší, se kterou si chcete zatančit, tančete mimo hroby – mohlo by to být považováno za neúctu
  • kromě svíčky se hodí i pěkná květina – vybírejte takové, které mohou ustát chlad, jež je v tomto období už obvyklý
  • užijte si atmosféru

*

Kdy to vlastně je?

Dušičky připadají každý rok na druhý listopadový den.

Dušičková atmosféra

**

Jak to vidí studenti?

Corvinus Declaratio: Znáte Svátek zesnulých?

Kenna Astrea Sardothien: Samozřejmě, kdo by jej neznal? Každý máme někoho zesnulého a díky tomuto svátku si je můžeme připomenout.

Leila Dusk: Svátek zesnulých? Myslíš Dušičky? Ne ten standardní Halloween, ale... kdy se to slaví, druhého listopadu? *směje se*

Klotylda Malíková: Svátek zesnulých samozřejmě znám, v našich krajinách to snad ani jinak nejde. *usměje se* Snad jen že by si to někdo nespojil s tím lidovým označením.

*

Corvinus Declaratio: Uctíváte jej stejně jako mudlové?

Kenna Astrea SardothienTak nějak... ráda si je připomenu a dojdu s rodinou zapálit svíčky na hřbitov, případně koupím nějakou květinu.

Leila Dusk: Ano, dříve, když jsem byla ještě malé škvrně... naše rodina ho dost uctívala. Vždy jsme s babičkou a mamkou (ještě dříve i bratranci) chodívali na hřbitov, kde jsme společně zapálili svíčku naším blízkým. Letos to už ale "slavit" nebudu, ani nemám v dohlednu hřbitov s rodinou...

Klotylda Malíková: Když já nevím, jak jej podle Tebe uctívají mudlové. *usměje se* Ale nejspíš ne, vzpomínku vzdávám doma a v kostele, po hřbitovech v té době jezdíme minimálně.

*

Z jejich odpovědí je zřejmé, že jim tento svátek není neznámý, na rozdíl od studentů, které jsem zaslechla.

***

A jak jste na tom vy? Znáte tento mudlovský svátek? Slavíte ho? Máte nějakou zvláštní tradici? Nebo vás Dušičky zcela míjí? Podělte se o to s námi v komentářích!




Zalíbil se ti článek? Vyjádři svůj názor v komentářích, to je totiž to, co autor článku ocení nejvíce! přidat komentář


Tiráž Autor: Eli Sparrow
Vydáno:

Komentáře
Děkuji, Hetty :)
Eli | 01. 11. 2019
Moc krásné shrnutí :)
Hetty | 31. 10. 2019
1714017108