Bystrohlavskí bookworm-áci podruhé

Knihy hýbu skutočne svetom ale aj vežou Bystrohlavu. Nachádza sa v nej mnoho bystrých hlavičiek, ale dokážeme ich zhrnúť do jedného článku? Odpoveď znie nie. Knihy sú mocnou premennou v tomto svete ale aj vo svete muklov. Láska k nim je záväzná a nedá sa jej len tak vzdať. Preto vám aj teraz prinášam knihomoľské duše podruhé!

Bystrohlav skutočne žije knihami a príbehmi. Knižnice, fakultné alebo aj v našich izbách, praskajú vo švíkoch a sú preplnené knihami, ktoré sme buď prečítali, chcem ich prečítať alebo ich iba škrečkujeme na horšie časy. Nejeden bystrohlavský študent má nos zapichnutý vo svojom voľnom čase do knihy.

V prvom článku sme si položili základné otázky, ktoré by mohli identifikovať knihomoľa na míle ďaleko. Dúfam, že si ich budete pamätať a prinášam vám zvyšok odhalených modrých duší, ktoré sa mi podarilo vyspovedať.

Addie HazelAmaltheia Capella MoonlightCharlie Ann WhitakerIndris Elwinor

***

Corvinus Declaratio: Aký máš vzťah k čítaniu a knihám ako celku?

Addie Hazel: Čtení beru jako odpočinek a zároveň jako útěk do jiného světa, kde řeším problémy hlavních hrdinů a ne ty svoje.

Amaltheia Capella Moonlight: Vzťah mám veľmi kladný. Knihy milujem a čítanie tiež. Hoci viac ich kupujem, než ich stíham prečítať, ale ja knihy aj rada obdivujem, tak je to asi v poriadku.

Charlie Ann Whitaker: Mamka ze mě vychovala knihomolíka! *směje se* Co si pamatuju, vždy jsme trávily večery u knížky, nejdřív předčítala mně, pak i ségře, než jsme vyrostly a mohly si číst každá sama. Nejoblíbenější místo pro nás byla knihovna.

Indris Elwinor: Knihy miluji a čtení je jedna z mých nejoblíbenějších volnočasových aktivit. Možná bych dokonce řekla i ta nejoblíbenější. Neumím si představit, že bych někam odjela a nevzala si s sebou alespoň jednu knihu.

Kharianne Wolf: Čtu ráda, je to pro mě způsob relaxace a trochu únik od reálného světa.

Melanie Abott: Knížky i čtení naprosto zbožnuji. Kdykoliv mám čas, popadnu knížku. Kolikrát i chodím spát pozdě, protože prostě musím zjistit, jak bude knížka pokračovat. *směje se*

Réza z Oříšků: Velice osobní.

Dopisy ztraceným

*

Corvinus Declaratio: Máš nejaké zvyky spojené s knihami?

Addie Hazel: Asi jako každý knihomol zbožňuji vůní nových knih *uměje se* Jinak asi nemám nějaké speciální zvyky.

Amaltheia Capella Moonlight: Zvyky. Hmm. Asi len ten, že si vždy pri čítaní zapnem aplikáciu, ktorá mi ráta hodiny a všetko okolo toho čítania. Už bez nej neprečítam ani riadok.

Charlie Ann Whitaker: Nemám vysloveně nějaký rituál ke čtení ani nějaké zvyky. Ani knihovnu si neřadím podle barev nebo abecedy, spíše podle toho, jaký pocit kniha vyvolává.

Indris Elwinor: Vždy když si půjčím nebo koupím nějaké nové knihy, tak si udělám takové malé "pořadí", v jakém je budu číst. Snažím se třeba střídat žánry, abych měla co největší pestrost.

Kharianne Wolf: Ani ne, preferuji, když mám na čtení klid, ale jinak nějaké konkrétní zvyky nemám.

Melanie Abott: Mám jeden z nejhorších čtecích zlozvyků, které existují. Ráda si čtu poslední stránku knihy ještě před tím, než ji vůbec začnu číst. Je to hrozné, už jsem si několikrát vyspoilerovala nějaké důležité zjištění.

Réza z Oříšků: Mám speciální poličku na knihy, na které se zrovna těším, které mi někdo půjčil či doporučil. Je to taková čekací listina, na kterou se vždycky podívám nejdřív, když nevím, co číst.

Engelsforská trilogie

*

Corvinus Declaratio: Koľko kníh si schopná prečítať za rok?

Addie Hazel: Za rok přečtu přibližně 20 knížek.

Amaltheia Capella Moonlight: To je veľmi odlišné, záleží od toho, aký je rok, presnejšie, aké obdobia v tom roku mám. Za minulý rok som prečítala kníh 18, rok pred tým 22. Ale verím, že tento rok to bude zase o niečo viac.

Charlie Ann Whitaker: Jsem ten typ, co se buď na knihy nepodívá dva měsíce nebo je schopen přečíst pět knih za víkend, takže počet se liší podle nálady a energie, ale kolem čtyřiceti to bude.

Indris Elwinor: To je hodně složitá otázka. Když jsem ještě studovala gymnázium, tak klidně 100 knih ročně. Nyní je to asi 40, protože mně hodně času ubírá škola.

Kharianne Wolf: Teď tak 12 knih, kdysi více, ale už nemám tolik času a energie.

Melanie Abott: Dost záleží, kolik mám času a tak. Když jsme měli školu prezenčně, byla jsem ráda, když jsem stihla dvě knihy za měsíc. Teď při online výuce jsem jen za necelý leden přečetla deset knih. Takže pokud to bude takhle pokračovat dál, mám cíl nastavený na stovce. Pokud nás pošlou do školy zpátky, budu ho muset asi radikálně snížit.

Réza z Oříšků: Nemám ponětí. *zasměje se* Víc jak 5 méně jak 20?

kniha Učedník

*

Corvinus Declaratio: Máš nejakú obľúbenú knižnú sériu/knihu? Ak áno, akú? Ako si sa k nej dostala a čo sa ti na nej páči?

Addie Hazel: Nevím, jestli je to přesně série, ale mám ráda knížku Dopisy ztraceným a její pokračování Na co slova nestačí (radši mám první díl). K této knížce jsem se dostala přes kamarádku, která mi ji doporučila. V Dopisech ztraceným se mi líbí styl, jakým je knížka psaná, že se vypravěči střídají s kapitolou a že na začátku každé kapitoly je dopis, který si mezi sebou poslali hlavní hrdinové.

Amaltheia Capella Moonlight: Harry Potter je asi jediná taká ozajstná séria, ktorú som prečítala celú. Inak mám ale viac rozčítaných kníh na pokračovanie. Najnovšia trilógia, ktorú som dočítala tento mesiac, sa volá Engelsforská trilógia od dvojice švédskych autorov Mats Strandberg a Sara Elfgren. K tejto trilógii som sa dostala cez odporúčania kamarátky, ktorá mi knižky požičala, a musím povedať, že už dlhšie som nebola až takto veľmi pohltená príbehom a už dávno sa mi nestalo, že by som bez slova prijala všetko, čo sa v knihe deje bez toho, aby som chcela niečo meniť.

Charlie Ann Whitaker: Jémine, takových by bylo! Nelze vybrat jen jednu, to je nemožné, ale vzpomenout musím třeba Nočního anděla od Brentta Weekse nebo Učedníka od Tarana Matharu. Jako dítě jsem zbožňovala sérii Deltoru od Emily Rodda.

Indris Elwinor: Oblíbených sérií mám asi více, ale žádnou nějak o moc více než ostatní.

Kharianne Wolf: Mám ráda Harryho Pottera, to je taková jasná volba. *usměje se* Z dalších sérií mám ráda Pána prstenů. Ráda čtu knihy od Haruki Murakamiho (sice to není série) a obecně japonské autory. Mají svůj určitý specifický styl psaní.

Melanie Abott: Těch je! Ale zdaleka nejoblíbenější je nejspíš kniha Šest vran. Četla jsem ji před dvěma roky a od té doby ji doporučuji lidem prakticky na potkání. Miluji ten svět, magii, hlavní postavy, prostě úplně všechno. Takže si ji určitě přečtěte taky!

Réza z Oříšků: Mám ráda knihy Neila Gaimana. Líbí se mi, jak si jejich autor hraje s jazykem, jejich postmoderní prvky. Gaiman je skvělý vypravěč a má skvělou fantazii. Aktuálně bych z nich vyzdvihla Americké bohy, ale je to možná proto, že jsem je četla naposledy. Za to, že je znám vděčím kamarádce, která mi jednoho dne doporučila Nikdykde.

kniha Kafka na pobřeží

*

Corvinus Declaratio: Ktorý žáner najviac preferuješ? Existuje nejaký, ktorého by si sa nikdy v živote nedotkla?

Addie Hazel: Nejradši mám romantické knížky. A v životě bych se nedotkla hororu.

Amaltheia Capella Moonlight: Preferujem fantasy alebo historické romány, ale vo všeobecnosti mi ide viac o príbeh. než žáner. Neexistuje žáner, ktorého by som sa vyslovene nikdy nedotkla, ale taký horor má u mňa ešte zatiaľ dvere zavreté. Na to ešte dlho budem zbierať odvahu.

Charlie Ann Whitaker: Nemám vyhraněný žánr; dokážu přečíst cokoli, pokud mě to nějak zaujme. V poslední době mě třeba zaujal žánr lit-RPG – poprvé jsem se s ním setkala v knize Úkol přežít od Vasilija Machanenko.

Indris Elwinor: Nejraději čtu historické romány a fantasy. Pak mám také ráda životopisné knihy a poezii. Jediné co mě nebaví je sci - fi.

Kharianne Wolf: O první místo se dělí několik žánrů - fantasy, magický realismus a sci-fi, tak jak ho psával Bradbury (tedy s nádechem mystiky). Myslím, že asi není žánr, který bych vyloženě nečetla, ale nejméně mám ráda vojenskou literaturu.

Melanie Abott: Nejradši mám young adult fantasy a dystopie, ale sem tam sáhnu i po nějaké romantice. Proti žádnému žánru námitky nemám, jen bych se asi neodhodlala k hororu nebo thrilleru, na to jsem moc velký strašpytel. *radši se schovává pod peřinu*

Réza z Oříšků: Nemám nejoblíbenější žánr. Vždycky mi záleží na jazyku/překladu. Pokud je moc jednoduchý, tak mi kniha nesedne.

kniha Šest vran

*

Corvinus Declaratio: Ako si vnímala povinné čítanie v škole?

Addie Hazel: I přesto, že mě baví čist knížky, tak ve škole s povinnou četbou mám velké problémy. Vadí mi, že to musím přečíst. Asi kdyby některé knížky nebyly povinné, tak si je s radostí přečtu, ale takhle mě moc nebaví.

Amaltheia Capella Moonlight: Ja som mala na strednej profesora, ktorý nám všetku literatúru sprostredkoval tak, že sme nič čítať nemuseli a aj tak sme o tom vedeli hovoriť ako profíci. Takže mňa taká skutočná povinná literatúra obišla. Možno práve preto si teraz s radosťou odškrtávam všetky tie knihy z bežného povinného čítania.

Charlie Ann Whitaker: Ono bylo povinné? Pro mě to byla jedna z nejlepších školních aktivit. *zasměje se* Ale možná to bylo i štěstím na učitele, kteří vždy uměli dobře vybrat, abychom se nenudili.

Indris Elwinor: Vůbec mi to nevadilo. Naopak jsem vítala příležitost přečíst si i knihy, které bych třeba sama nevyhledávala. Často jsem přečetla všechny doporučené knihy, i když třeba stačilo vybrat jen několik.

Kharianne Wolf: Vesměs pozitivně. Některé knihy mi nesedly, ale celkově to bylo přínosné a přišla jsem tak na spoustu zajímavých knih.

Melanie Abott: Jelikož ještě pořád do školy chodím, povinná četba mě čeká jednou každý měsíc. Absolutně s tím nesouhlasím. Nevím, proč nás nutit do čtení textů, kterým kolikrát ani nerozumíme. Ať děti čtou, ale to, co je baví, ne striktně dané tituly.

Réza z Oříšků: Rozporuplný. Na střední jsem měla skvělou učitelku, která o knihách mluvila tak, že jsem je chtěla číst. Na univerzitě ale nekonečný seznam povinné literatury zničil mé čtecí návyky. Kdykoli jsem četla cokoli, co v něm nebylo, cítila jsem se hrozně provinile, že tím marním čas. A tak jsem vlastně téměř přestala číst jinou než českou beletrii. Ale tu českou jsem zase mohla poznat velice důkladně.

kniha Severská mytológia

*

Corvinus Declaratio: Keď čítaš knihy, robíš si nejaké zápisky alebo píšeš priamo do kníh?

Addie Hazel: Ráda si píšu poznámky přímo do knížky. Ať je to podtrhávání vět, či psaní drobných poznámek.

Amaltheia Capella Moonlight: Do kníh nepíšem nikdy. Iba raz v živote som si podčiarkovala, aj to kvôli mgr a bc prácam, inak veru nie. A výpisky si tiež moc nerobím.

Charlie Ann Whitaker: Občas píšu přímo do knih, když mě k tomu něco napadne. Ráda se pak zpětně dívám po letech, jak jsem knihu vnímala kdysi.

Indris Elwinor: Ne.

Kharianne Wolf: Když čtu odbornou literaturu, tak si dělám poznámky (tu obecně nepočítám mezi počet přečtených knih). Jinak spíš ne, ale chtěla bych si po přečtení knihy vždycky napsat shrnutí. Tak snad se mi ten zvyk povede začít. *usměje se*

Melanie Abott: Jen když jde o tituly, které máme na maturitním seznamu. Říkám si, že by se to mohlo za pár let hodit a značně by mi to mohlo ušetřit práci. Zbytek ne.

Réza z Oříšků: Přibližně jednou za dva roky mě posedne nápad o čtenářském deníku, napíšu si do něj jeden zápis, jednu myšlenku z knihy a když čtu knihu další, už to neudělám. A za dva roky začnu znova s novým deníkem...

knihy Noční anděl

*

Corvinus Declaratio: Stalo sa ti niekedy, že si niekomu požičala knihu a už sa ti nikdy nevrátila?

Addie Hazel: Naštěstí ne.

Amaltheia Capella Moonlight: Tak takáto nočná mora sa mi, našťastie, nikdy nestala.

Charlie Ann Whitaker: Tuhle lekci jsem se naučila naštěstí velmi rychle, když se mi v druhé třídě nevrátila Honzíkova cesta. Od té doby knihy zásadně nepůjčuji, nejsem knihovna – ráda je nasměruji, kde si je můžou vypůjčit či koupit.

Indris Elwinor: Naštěstí ne. Ale já knihy nepůjčuji ráda, cením si jich jako pokladu.

Kharianne Wolf: Ano, byla to Noční hlídka od Pratchetta. Na druhou stranu, ta osoba mi darovala spoustu zajímavých knih, takže jsem se po ní nikdy zpátky nepídila.

Melanie Abott: Ano, jedna moje kamarádka už má Atlas mraků u sebe víc než půl roku. Je mi trapné se ozývat, ale zas bych chtěla svou oblíbenou knihu zpátky.

Réza z Oříšků: Tolikrát. A já mám zase doma knihy, co jsem nevrátila, za což se stydím a doufám, že to jednoho dne udělám.

knihy Harry Potter

*

Corvinus Declaratio: Vlastníš nejakú knihu, ktorá je značne poničená?

Addie Hazel: *rozhlédne se po knihovně* Asi jedna by se tu našla.

Amaltheia Capella Moonlight: Ja sa snažím byť s knihami šetrná a opatrná, pretože chcem, aby vydržali generácie. Moje najponičenejšie knihy sú tie, ktoré som kúpila z antikvariátu.

Charlie Ann Whitaker: No páni, jedno takové parádní salátové vydání mám a nedám na ni dopustit. Martínkova čítanka od Eduarda Petišky - byla to vůbec první kniha, kterou si z dětství fakt vybavuji. Podle toho taky vypadá.

Indris Elwinor: Ne.

Kharianne Wolf: Většina knih je úplně nových, co mám a chovám se k nim s úctou. Některé antikvariátní knihy mají trochu poničený obal. No a Fénixův řád vypadl z vazby na jedné straně. *posmutní* Moc tlustá kniha, která byla mnohokrát čtená.

Melanie Abott: Možná u mamky v knihovničce by se něco našlo, já mám však všechny svoje knihy v perfektním stavu.

Réza z Oříšků: Třetí díl Harryho Pottera! Ta kniha vypadá děsně, chybí jí hřbet, odpadávají desky... Ale stalo se to jenom díky tomu, že jsem ji přečetla tolikrát, jako nikdy jindy jinou knihu. Pamatuju si, že když mi bylo třináct, byla něco jako můj svatý grál. Akorát jsem ho neměla nikde ukrytý, ale nosila ho všude s sebou a četla pořád dokola.

kniha Na co slova nestačí

**

Otázok bolo naozaj veľmi veľa a aj skúseného knihomoľa by unavili. Preto som neodolala a spýtala sa na bežné preferenčné záležitosti. Ako to dopadlo sa opäť môžete dočítať nižšie.

Melanie AbottRéza z Ořšků

**

Corvinus Declaratio: Knihy alebo e-knihy?

Addie Hazel: Stoprocent kniha.

Amaltheia Capella Moonlight: Knihy.

Charlie Ann Whitaker: Rozhodně knihy.

Indris Elwinor: Rozhodně knihy.

Kharianne Wolf: Knihy (i když v poslední době e-knihy, protože můžu číst v posteli na tabletu, když manžel už spí a moc ho neruším).

Melanie Abott: Knihy, ačkoliv mi e-knihy nevadí. Jen vlastním víc papírových.

Réza z Oříšků: Knihy.

*

Corvinus Declaratio: Záložka alebo ohýbanie strán?

Addie Hazel: Záložka.

Amaltheia Capella Moonlight: Záložka.

Charlie Ann Whitaker: Ani jedno, pamatuju si číslo strany.

Indris Elwinor: Vždy záložka.

Kharianne Wolf: Ani jedno. Buď zakládám knihu přebalem - že okraj co je mezi první stránkou a deskou posunu na dané místo. Nebo, když kniha nemá přebal, tak si prostě pamatuji, kde jsem skončila. Ale kdybych si měla vybrat, tak záložka, protože ohýbání stránek je zvěrstvo.

Melanie Abott: Ohýbání stran je zločin! I kdybych si měla zapamatovat číslo stránky, nikdy bych ji neohla. Takže rozhodně záložka.

Réza z Oříšků: Záložka.

*

Corvinus Declaratio: Počúvať hudbu alebo čítať v tichu?

Addie Hazel: Číst v tichu.

Amaltheia Capella Moonlight: Čítať v tichu.

Charlie Ann Whitaker: Spíše v tichu.

Indris Elwinor: Mám raději ticho.Nesoustředila bych se pak ani na jedno.

Kharianne Wolf: V tichu.

Melanie Abott: V tichu, jinak se nesoustředím.

Réza z Oříšků: Ticho.

*

Corvinus Declaratio: Čítať iba na svetle alebo čítať všade?

Addie Hazel: Číst při světle.

Amaltheia Capella Moonlight: Čítať všade.

Charlie Ann Whitaker: Všude!

Indris Elwinor: Všude.

Kharianne Wolf: Všude.

Melanie Abott: Na světle.

Réza z Oříšků: Všude.

*

Corvinus Declaratio: Čítať poležiačky alebo čítať posediačky?

Addie Hazel: Záleží na náladě, ale spíše si čtu v sedě.

Amaltheia Capella Moonlight: Čítať posediačky.

Charlie Ann Whitaker: I na stojáka v autobuse.

Indris Elwinor: Spíše v sedě.

Kharianne Wolf: Vleže!

Melanie Abott: Obojí mi vyhovuje, ale spíš čtu vleže.

Réza z Oříšků: V leže.

*

Corvinus Declaratio: Jednodielne knihy alebo série?

Addie Hazel: Spíše jednodílné.

Amaltheia Capella Moonlight: Série.

Charlie Ann Whitaker: Série.

Indris Elwinor: Určitě série.

Kharianne Wolf: Jednodílné knihy.

Melanie Abott: To nejde říct. Obojí má své kouzlo.

Réza z Oříšků: Nevím!

*

Corvinus Declaratio: Tlsté knihy alebo tenké knihy?

Addie Hazel: Jde o to, co je podle tebe tlustá knížka, *usměje se* většinou čtu knížky, které mají kolem 350 stránek. *usměje se*

Amaltheia Capella Moonlight: Tlsté knihy.

Charlie Ann Whitaker: Jakékoli, jen když jsou zajímavé.

Indris Elwinor: Mám raději tlusté knihy.

Kharianne Wolf: Tlusté.

Melanie Abott: Také nejde říct.

Réza z Oříšků: Kvalitní knihy.

*

Corvinus Declaratio: Požičiavať si knihy alebo kupovať ich?

Addie Hazel: Knížky si kupuji.

Amaltheia Capella Moonlight: Kupovať.

Charlie Ann Whitaker: Kupovat. I když knihovny mám ráda.

Indris Elwinor: Spíše půjčovat.

Kharianne Wolf: Kupovat! Gonna catch them all!

Melanie Abott: Snažím se víc si knihy půjčovat, ale pak jsem smutná, že je musím vrátit, takže si je radši kupuju.

Réza z Oříšků: Koupit v antikvariátu.

***

Chcela by som sa ešte raz poďakovať všetkým ochotným bystrohlavským dušičkám, ktoré mali so mnou toľko trpezlivosti a zodpovedali všetky moje otázky. Bez vás by sa mi nepodarilo spísať tento článok, a preto vám patrí veľké ďakujem!
Zalíbil se ti článek? Vyjádři svůj názor v komentářích, to je totiž to, co autor článku ocení nejvíce! přidat komentář


Tiráž Autor: Grace Annabeth Reatcher
Vydáno: 3/2021

Komentáře
Moc díky za skvělý článek, Grace! :)
Nast | 28. 11. 2021
Tak tohle je pecka článek – holky čtenářky se dost zapotily myslím! :D Dobrá práce autorky článku i bookwormaček, skvělá anketa. A asi se na některé ze zmíněných knih taky mrknu... Díky!
Helen Kukková | 10. 04. 2021
Děkuji za inspiraci, některé knížky mě zlákaly, tak uvidím, jestli se k nim někdy dostanu... :D Chválím "fotoprezentaci" knížek - hezky vyfoceno a člověk může vybírat i podle obálky, jak je lidským zvykem... :D
Lilien | 15. 03. 2021
1643097577