Bojujeme s podzimní depkou

Není opravdu nic lepšího, než když se ráno vzbudíte do sychravého dne. Podíváte se z okna svého útulného pokoje a vidíte mlhu hustou jako hrachovou polévku, šedé nebe a zimu. Tomuhle počasí já říkám zalézt zpátky do peřin s knížkou či dobrým filmem a počkat až přejde, ale to bohužel nejde, že? Jak podzimní depky řeší hradní osazenstvo? Co pomáhá všem na hradě udržet si dobrou náladu?

Léto je nenávratně za námi, školní rok byl úspěšně zahájen a podzimní depka je zpět. V průběhu jarních a letních měsíců překypujeme dobrou náladou a nadbytkem energie, školní pozemky se hemží studenty a všude máte možnost potkat někoho, kdo se jen tak sluní. Jeden z nejlepších mých osvědčených způsobu, jak zahnat depku, je: Dívat se na svět, pořád stejně, jako by byl zalitým sluncem. Osobně moc nemusím léto, kdy je takové dusno, že vidíte vzduch vlnit se opodál, ale na druhou stranu miluji léto babí. Ten přechod, kdy příroda změní barvy ze zelené na odstíny žluté, oranžové a červené.

Babí léto

Tohle mám přesně na mysli. Když jsem byla malá, zbožňovala jsem chození v těch velkých kupách barevného listí, tu ojedinělou vůni babího léta, ten šustivý zvuk a křupání listí pod nohama. A co myslíte dělám to do dnes a je to prostě „žúžo labůžo“.

**

S Corvinem jsme se vydali zjistit, jaké podmínky panují na hradě a jaké rady nám můžou zdejší obyvatelé na boj s podzimní depkou dát.

Corvinus Declaratio: Jak se vypořádáváš se sychravým počasím?

Bibi Anne: Sychravého počasí jsem si zatím (na rozdíl odBibi Anne ostatních) nevšimla. Možná je to tím, že se každé ráno otužuji studenou sprchou, a pak vyrážím na ranní procházku se svou fenkou Jasmí. To je nejlepší pro "dobití baterek" pro celý den.

Rain Bow Arrow: Sychravé počasí mám celkem ráda. Vždy se mi líbilo, že venku potkávám méně lidí a déšť mi zní jako hezká hudba. Samozřejmě není to vždy ideální počasí, ale když jsem měla čas na procházku, tak mi takové počasí přišlo vhod. Ráda jej však také pozoruji přes okno v hřejivě vytopené místnosti.

Tery Poe: Jak? Snadno! Prostě vezmu deštník a nasadím gumáky. *usměje se*

*

Corvinus Declaratio: Představ si následující  podíváš se z okna svého útulného pokoje a vidíš mlhu hustou jako hrachovou polévku, šedé nebe a zimu. Počasí, tak akorát na to zalézt zpátky do peřin. Co děláš proto, aby ses vyburcovala k výkonu?

Elizabeth Eileen McAlcarnar: *značně se smát* Hmm zajímavá představa s tou polévkou. No, upřímně, mám to jak kdy, někdy se nakopávat musím, někdy ne, ale pokud už, tak nejvíc mě asi dokáže nakopnout, když si pustím hudbu. *usměje se*

Bibi Anne: Proti tmě a mlze za okny pomáhá zapálená čajová svíčka, která prosvětlí a prohřeje část pokoje, kde se zrovna nacházím. K tomu si pustím příjemnou hudbu a třeba nějaký ten film. A pokud musím jít ven? Tak vyrazím s tím, že nejsem "z cukru" a jen tak něco mne nerozpustí. Jsem přece "zmijozelská". *rošťácky se usměje*

Tery Poe: Právě takové počasí přímo vyzývá k výkonu. Když je venku pěkně, táhne mě to ven, ale pokud je zamračeno, uvařím si čaj a pustím se do práce.

*

Corvinus Declaratio: Máš nějaký osvědčený tip, jak se zbavit špatné nálady?

Elizabeth Eileen McAlcarnar: Tak asi dříve zmíněnéElizabeth Eileen McAlcarnar poslouchání hudby, jinak se snažím si často najít nějakou činnost, případně důvody k přemýšlení.

Bibi Anne: Jak se zbavit špatné nálady či lenory? Dobré je se jí plně nepoddat a hned v začátku ji zarazit. Můj návod je "aktivita" - pokud něco děláte, pak si vás špatná nálada nemá čas najít. Navíc se unavíte a následný spánek přinese zase náladu dobrou. Zkuste soutěže, úkoly, vaření či procházku ... ale nejlepší je cvičení  kouzla s endorfiny jsou nade vše. *usměje se*

Rain Bow Arrow: Ráda se dívám třeba na fotky, u kterých mám dobré vzpomínky anebo na nějakou komedii či oblíbený seriál.

Tery Poe: Špatná nálada je prevít, občas musí člověk prostě počkat, až to přejde, jako s chřipkou. Navíc, každý kouzelník či čarodějka to má jinak, někomu se stačí vypovídat, někdo pro lepší náladu třeba peče. S leností je to podobně, například já po lenivém večeru mívám produktivní rána. *usměje se*

**

Myslíte si, že je to vše? Ale kdepak, rozhodli jsme se, že se zeptáme na tohle ošemetné téma i našich profesorů, kteří určitě myslí jen na naše dobro.

Corvinus Declaratio: Má Vaše kolej nějaký speciální trik, rituál či doporučení pro studenty na zachování dobré nálady a zažehnání chmuru při dlouhých večerech?

Zendaer Amattis: Kočky. Podrbejte kočku. Nemáte-li kočkuZendaer Amattis, podívejte se aspoň na vtipná videa (reklamní série Dear Kitten je skvělý start, pokud umíte slušně anglicky). Zajděte do kočičí kavárny. A dejte si čokoládu, či kakao.

Eillen McFir Elat: Nikdy jsem neměla pocit, že by v koleji někdo trpěl onou "podzimní depkou". Ale obecně jsme si v koleji zlepšovali náladu vařením a pečením pro druhé. Ono vám nic nezlepší náladu tolik, jako rozzářené výrazy studentů, kteří se s chutí zakusují do vašich koláčů.

Veronica Narcissa Williamsová: Pokud nepočítáme účinnou terapeutickou pomůcku, totiž králíka Potlouka, pak je jistě na místě zmínit, že bazilišek Ferdinand má pelíšek přímo ve společenské místnosti, a to jednoho chmury přejdou při pohledu na špičaté tesáky. V každém případě jsou tu třeba slečny Bibi, Inees nebo další, které neváhají smutnící zelenou osobu utěšit a povzbudit.

Tadäus Trottertickler: V Mrzimoru jsem už dlouhou dobu nebyl, těžko říct, jestli má nějaké depkařské tipy v rukávu. Nicméně, jelikož je Mrzimor pověstný tím, že jeho komnata je nejblíže kuchyni, tak bych přeci jen nějaké to doporučení měl... Když na mě jde depka... do jídla pustím se hnedka! Vyzkoušejte, doporučuji, osvědčená rada, která zaručeně funguje!

*

Corvinus Declaratio: Jakou máte osvědčenou metodu Vy osobně?

Zendaer Amattis: Popravdě podzim beru docela dobře. Netrpím na alergie, teplota bývá často použitelnější, a ještě není úplně zima. Navíc mám rád spoustu aktivit, které se realizují ve vnitřních prostorách, takže podzimní vlezlé počasí mi docela vyhovuje. Sedíte s přáteli někde vevnitř, dáte si čokoládu, nebo čaj a vesele se bavíte.

Eillen McFir Elat: Já se přiznám, že jsem životní optimistaEillen McFir Elat a nějaké depky si na mě moc nepřijdou. Ale obecně mi vždy náladu vylepší procházka v přírodě a v případě špatného počasí si vystačím s knihou, šálkem dobrého čaje a nějakou klidnou hudbou.

Veronica N. Williamsová: Nejlepší je pro mě návrat do kolejní místnosti nasát zelenou atmosféru. Takzvaně se vrátit mezi hady. Anebo si otevřít láhev ohnivé whisky... teda co? *šibalsky mrkne*

Tadäus Trottertickler: Viz bod 1. Pokud na mě jdou chmury, depky atd. tak jím! Nejlépe fungují zmrzliny, nutella nebo škrkny v čokoládě. Vesměs cokoli sladkého, když nad tím tak přemýšlím. K tomu máslový ležák, pro dospělé něco ostřejšího a chmury ani depky nemají šanci.

Corvinus Declaratio: Jako člen/ka profesorského sboru, máte ve sborovně, něco co vám zlepšuje náladu?

Zendaer Amattis: Víte sborovna je dosti profesionální a nepříliš domácká, takže krom občasných příjemných novinek od kolegů, tam nic moc není.

Eillen McFir Elat: Nikoho asi nepřekvapí, že mi pracovní stůl ve sborovně zdobí dračí sošky a maličká bonsai vrby. K tomu mám na nástěnce vystavená nejlepší díla svých studentů. Stačí se na ni jen podívat a hned mám chuť opravovat úkoly, jen proto, abych našla další takový poklad a mohla si jej vystavit

Veronica N. Williamsová: Já mám v kabinetu vyhrazenou část nazvanou Snový ráj. Taky tam spávám, pokud zrovna vyčerpáním nebo z obav neusnu v kolejce. Jinak ve sborovně nic takového asi nemám – vždycky mě tedy zaujme důvodTadäus Trottertickler absence některých profesorů a říkám si, že bych možná taky měla jednou za čas zmizet na nějaký vzdělávací seminář a nesejřit pořád na hradě, ale víte co, někdo tu musí pravidelně vyžírat zásoby čokolád ze školní kuchyně!

Tadäus Trottertickler: Ve sborovně asi úplně ne.… ale vždy mi zlepší náladu dobře vypracovaný domácí úkol. Při opravování nemusíte myslet na depky ani chmury, ale se zápalem sledujete rozumové pochody studentů, nad kterými se občas dobře zasmějete. To by mi jistě potvrdili i mí kolegové a kolegyně!

***

Z rozhovoru se studenty i profesory jsme pro vás s Corvinem sepsali pár tipů, které stojí za to vyzkoušet při špatné náladě. Máte chmury? Dejte na naše rady!

  1. Čokoláda či jiná sladkost zaručeně zvedne náladu.
  2. Pohrát si s domácím mazlíčkem je výborný nápad.
  3. Pustit si oblíbenou hudbu, film či seriál vám zajisté také může pomoct.
  4. Zaměstnat hlavu – psát pro pana Tadäuse pořádné domácí úkoly.
  5. A to nejdůležitější nedusit to v sobě! Mluvte s kamarády, rozptylte se a zajděte si ke Třem košťatlm třeba na Máslový ležák.

Doufáme, že vám tento návod pomůže a podzim projdete s úsměvem na tváři. Pokud se vám zdá návod nedostačující, máte nějaký jiný? Podělte se s námi o něj v komentářích!
Zalíbil se ti článek? Vyjádři svůj názor v komentářích, to je totiž to, co autor článku ocení nejvíce! přidat komentář


Tiráž Autor: Eigrela Alesev
Vydáno: 7/2021

Komentáře
Teda, já jen žasnu, kolik lidí má na podzim depku. Vždyť je to nádhera, když venku mírně poprchává, není už takový horko, je pochmurno, většina lidí je zalezlých doma. To se pak hezky prochází venku. A nejlíp někde v lese. Ale je pravda, že čokoláda a dobrá muzika se hoděj vždy :)
Betria Carson | 28. 11. 2021
Krásný článek! Některé tipy zní určitě zajímavě, rozhodně vyzkouším! :)
Nast | 28. 11. 2021
Veľmi krásny článok! A koľko tipov! Máme skvelú redaktorskú posilu :3
Grace | 28. 11. 2021
Díky za tipy! Pravidelně využívám čokoládu na zlepšení nálady. Čokoláda může být v jakékoliv podobě...
Addie | 28. 11. 2021
Děkuju za horu tipů, jak se zbavit špatné nálady. Snad si na ně vzpomenu, až to na mě zas přijde :) Svíčky zní dobře, zkusím jednu hned ted a budu doufat, že doma nic nepodpálím... :)
Laura | 21. 11. 2021
Páni, tolik skvělých tipů na jednom místě. Za mě určitě vítězí poslech hudby a rozhovor s přáteli. Ovšem kdybych byla hubenější, tak vyzkouším i tu čokoládu. :D
Indris | 18. 11. 2021
Díky za krásný návod, jak se zbavit té úmorné podzimní depky, Eig! Pár rad, co zaznělo v odpovědích, se mi docela zalíbilo, tak to určitě vyzkouším :-)
Ayuš | 12. 11. 2021
1643094900