Adventní čas přichází

Poté, co jsme všichni náležitě oslavili Halloween, tak přichází další kouzelné období – a tím je advent. V tomto článku se budeme věnovat nejen atmosféře, ale i tradicím, tvořivosti a nějakým těm receptům, tak pojďme na to!

Každý z nás určitě zažil ten předvánoční shon, který ale pro mnohé z nás oplývá i kouzelnou atmosférou adventu, stačí se zkrátka jen na chvilku pozastavit a vychutnat si tu vůni, náladu a atmosféru kolem sebe. Všude cítíme vůni vanilky a skořice, krásu adventní výzdoby, ale také soudržnost, která se jen tak nevidí. Nevím, zda to tak přijde jen mně, ale věřím, že sám nebudu, že v adventní čas jsou k sobě lidé o něco příjemnější a vůči sobě otevřenější… když tedy pomineme rozzuřené fronty na dárky.

**

Adventní atmosféra

Jistě si všichni vybavíme nádherně vyzdobená města, adventní trhy, naše domovy a mnoho dalších míst, které tak rádi navštěvujeme. Celý svět jakoby se na chvilku stal místem mnohem kouzelnějším. Jednou z dekorací, ke které se váží tradice, je adventní věnec a on něm si budeme nyní povídat.

*

Adventní věnec

Každý máme k této tradici jiný přístup, v dnešní době jsou hodně v módě jen různé adventní svícny, ale když se budeme držet tradic, tak rozhodně zvolíme věnec. I k věnci se váží určité tradice, například ohledně svíček, podle tradice by měly být všechny svíce fialové až na poslední, ta by měla být růžová. Nicméně nalijme si čistého vína, kdo toto dodržuje? Většina z nás dozajista sází na samotný vzhled více, než na tradice, a tak se na trhu setkáme s velkým množství adventních svící (červené, bílé, stříbrné, modré…).

Každý správný adventní věnec by měl mít kruhový tvar a měl by být obmotán ideálně smrkovým jehličím, přinese nám to tak základní vůni věnce. K takovému věnci se hodí spíše přírodní materiály, jako například sušený pomeranč nebo skořápky od vlašských ořechů, doplněné o jemné detaily nepřírodního původu, jako například hvězdičky a podobně. Svíčky pak volíme tak, aby nám ladily k věnci a nebo podle tradice.

adventní věnec

*

Adventní neděle

Jistě všichni víme, že v průběhu adventu máme hned čtyři adventní neděle, co ale každá z nich symbolizuje? Tak se na to pojďme podívat.

První adventní neděle (železná)

Tato adventní neděle připadá na období mezi 27. listopadem a 3. prosincem tak, aby vycházely dohromady čtyři adventní neděle a poslední byla před 24. prosincem. Tato neděle má v náboženských literaturách znamenat druhý příchod páně. Při bohoslužbách se světí adventní věnec a tuto neděli zapalujeme první svíci.

Druhá adventní neděle (bronzová)

Druhá adventní neděle přichází týden po té první a nese se ve znamení lásky, života a čistoty. Lidé si zde připomínají nejen Krista, ale i Jana Křtitele. Jedná se také o den neposkvrněného početí panny Marie.

Třetí adventní neděle (stříbrná)

Třetí adventní neděle nám symbolizuje příchod klidu a pastýřů, někteří jí tak nazývají pastýřská. Třetí adventní neděle symbolizuje očekávání příchodu Ježíše Krista.

Čtvrtá adventní neděle (zlatá)

Čtvrtá adventní neděle připadá na neděli před štědrým dnem, případně i přímo na Štědrý den, a symbolizuje příchod Ježíše Krista. Na tuto neděli se zapaluje takzvaná andělská svíce, která má podle tradice nést růžovou barvu.

*

Tipy na vánoční filmy

Není snad nikdo, kdo by neznal takové to ležení u televize a tunu prokrastinace. V adventní čas tomu mnohdy není jinak, nyní se tedy podíváme na nějaké vánoční filmy, které bych určitě doporučil.

Ukradené Vánoce Tima Burtona

Příběh vypráví o tom, jak Jack Skellington, vládce městečka Halloween, který se, znuzený tou každoroční stejnavou prací, rozhodne unést Santu Clause z vedlejšího Vánočního městečka a uspořádá si Vánoce podle svého gusta. S pomocí svých přátel ze záhrobí vyrobí dárečky pro všechny hodné děti. Naloží je na sáně, které táhnou kostry sobů, a vyráží nadělovat.

Ukradené Vánoce

Královské Vánoce

Tento příběh započíná šťastným vztahem Emily a Leo v americké Philadelphii, kde spolu mají strávit první Vánoce. Krátce před tím, než Vánoce nastanou, se stane něco neuvěřitelného, a tak z plánu, že oslaví oba Vánoce s rodinou Emily, sejde. Oba odjíždějí do jižní Francie do domoviny Lea, bude se Emily jeho rodině zamlouvat? A jak dopadne jejich vztah? Toť otázka… podívejte se a zjistíte to!

Královské Vánoce

*

Ruční výroba svíček

Suroviny:

  • nádoby na svíčky
  • zhruba 850 g sójového vosku
  • 7 voskovaných svíčkových knotů dle velikosti svíčky
  • 7 kolíčků
  • přírodní éterický olej 10 ml
  • sušené bylinky/květy na ozdobu
  • nádobu na tavení sojového vosku (musí být žáruvzdorná)
  • starou vařečku na míchání vosku
  • naběračku

Postup:

  1. Jako první si připravte knoty tak, aby zůstaly nad nádobou a přesahovaly nad její okraj. Postavte je co nejvíce doprostřed a přichyťte kolíčky.

  2. Do připravené nádoby si odvažte potřebné množství sójového vosku a dejte je na vodní lázeň. Postupně míchejte vařečkou. Vosk se rozpouští zhruba při 40 – 50 °C.

  3. Jakmile se všechen vosk rozpustí, vypněte vařič, nádobu opatrně dejte na stranu a nechejte lehce vychladit.

  4. Vosk tedy průběžně míchejte a po pár minutách nakapejte zvolený éterický olejíček. (Nedávejte hned do horké hmoty, mohlo by dojít ke ztrátě parfemace.)

  5. Promíchejte naběračkou a plňte do připravených nádob. Jakmile uvidíte, že vosk začíná pomalu chladnout, je čas posypat vrch svíčky květy, kořením nebo bylinkami. Poté nechejte ztuhnout.

  6. Po 24 hodinách odloupněte vosk, který případně pokapal nádobku, a nůžkami odstřihněte knot. Stačí když bude cca půl centimetru přesahovat.

A je hotovo!

sójové svíčky

*

Bûche de Noël

No, když už máme ten věnec a svíčku, tak si samozřejmě něco upečeme, dnes zamíříme do Francie.

Suroviny:

  • 6 vajec
  • 200 g hořké čokolády (60%)
  • 3 lžíce rostlinného oleje
  • 1,5 lžičky vanilkového aroma
  • 130 g moučkového cukru
  • 280 g cukru krystal
  • 100 g holandského kakaa
  • 100 g hladké mouky
  • 0,5 lžičky soli
  • 2 lžíce rumu
  • 400 ml smetany ke šlehání (40%)
  • 200 g másla

Postup:

  1. Plech vymažte olejem a vyložte pečicím papírem. Ve vodní lázni rozehřejte 100 g čokolády s 2 lžícemi oleje a 1 lžičkou vanilkového aroma.
  2. Vejce rozdělte na žloutky a bílky. Z bílků ušlehejte sníh, do kterého postupně vmíchejte 100 g moučkového cukru. V druhé míse vyšlehejte žloutky se 150 g cukru krystal do husté pěny. Vlijte čokoládovou směs, vsypte 90 g kakaa, mouku, sůl a vše zapracujte. Nakonec opatrně vmíchejte sníh.
  3. Těsto přelijte na plech a urovnejte povrch do rovné vrstvy. Pečte 10 minut v troubě na 180 °C.
  4. Čistou utěrku zasypte směsí kakaa a moučkového cukru.
  5. Pomocí nože oddělte těsto od pečicího papíru a přesuňte na připravenou utěrku. Pomocí utěrky zarolujte a nechte cca 20 minut odležet.
  6. V misce si mezi tím promíchejte 2 lžíce cukru krystal se 2 lžícemi horké vody a rumem. Plát rozmotejte a zakapejte cukrovou vodou. Vyšlehejte 200 ml smetany se 2 lžícemi moučkového cukru. Šlehačku natřete na plát a pomocí utěrky opatrně zarolujte. Poté to dejte do lednice.
  7. Na čokoládový krém rozpusťte ve vodní lázni zbylou čokoládu. Do druhé mísy vložte máslo v pokojové teplotě, cukr krystal, 0,5 lžičky aroma a smetanu. Šlehejte tuhý krém, do kterého ke konci opatrně zašlehejte čokoládu.
  8. Z rolády nakoso odřízněte deseticentimetrový kus a rovně asi čtyřcentimetrový kus. Zbylou část rolády potřete čokoládovým krémem. Z boků přilepte nakoso odkrojené kousky pro vytvoření větvového efektu. Dotřete krémem a vidličkou vyryjte rýhy jako na kůře stromu. Můžete ještě jinak doozdobit, fantazii se meze nekladou.

Před podáváním nechte 2 hodiny vychladnout.

Bûche de Noël

***

Přeji vám všem mnoho krásných chvil, které dozajista v tento advent prožijete… budu se na vás těšit u dalšího článku.




Zalíbil se ti článek? Vyjádři svůj názor v komentářích, to je totiž to, co autor článku ocení nejvíce! přidat komentář


Tiráž Autor: George McGloid
Vydáno:

Komentáře
1714120067