Z knihovny Paní Zimy

Za okny sněží, mrzne až praští a vám se nechce ven? Čím však nejlépe zahnat nudu, když už máte všechny úkoly napsané a trénovat famfrpál se vám ve sněhové bouři nechce? Právě pro tyto okamžiky vám CD přináší knižní tipy. Stačí se jen zachumlat do deky a začít číst.

Paní Zima zahájila svou vládu a přivítala nás silným větrem, mrazem a sněžením. Kromě mnoha skvělých venkovních aktivit nám však také přináší dlouhé noci a sněhové bouře. Co tedy dělat, pokud počasí zrovna nepřeje ani lyžování, ani pořádné koulovačce?

Každý správný Havraspárský by jistě odpověděl: „Číst si!“ Proto vám přináším několik různých tipů na tituly, které vám jistě zpříjemní studené zimní večery.

**

Někteří z vás jistě uhodnou, že by bylo vhodné začít titulem, který se stal nekorunovaným králem vánočních knih pro mnoho generací čtenářů, hlavně v zemích západního bloku. Tak co, tušíte již? Nebudu vás dlouho napínat, jedná se o Vánoční koledu.

Vánoční koleda

Charles Dickens stvořil svého hlavního hrdinu Ebenzera Scrouge již v roce 1843. A ani po sto letech tento příběh neztratil nic ze své krásy. Ebenzer, lakomý a ke všem nepřátelský obchodník, nemá rád Vánoce. Nic pro něj neznamenají, jsou to dny jako jakékoli jiné. Ovšem jednou na Štědrý den dostane nečekanou návštěvu ze záhrobí. Jeho zesnulý společník ho vezme na cestu skrze čas a pomůže mu nahlédnout až hluboko do duše. Bude tato jedna noc stačit, aby se Ebenzer změnil? Dokáže otevřít své srdce ostatním lidem, nebo je již navždy ztracen?

Pokud byste po přečtení knihy zatoužily spatřit příběh i v jiné podobě, nabízí se vám hned několik možností. V roce 2009 společnost Disney natočila stejnojmenný animovaný film. Máte-li rádi balet, Národní divadlo v Praze uvádí každoročně po celý prosinec představení Louskáček - Vánoční příběh, který dovedně kombinuje dvě nádherná vánoční díla, Vánoční koledu a Louskáčka. A překvapivě tato kombinace vůbec není špatná.

*

Medvěd a slavík

Při čtení této knihy se přenesete do odlehlých severních krajin Ruska, kde vládne zima po mnoho měsíců a lidé tráví dlouhé večery vyprávěním legend a příběhů. Co když však postavy z legend skutečně existují a spatřit je smí jen vyvolení? Jak tato schopnost ovlivní život mladé dívky Vasji? To odhalí teprve budoucnost.

Kniha Medvěd a slavík je prvním dílem Trilogie zimní noci spisovatelky Katherine Arden.

*

Zima bez tebe

Pokud nemáte zrovna chuť na pohádky nebo nejste přívrženci fantasy, nezoufejte. Padající sníh a mrazem zčervenalé tváře přímo vybízejí sáhnout v knihovně po troše romantického čtení. Stránky protkané sněhem, napětím a samozřejmě láskou vás zavedou do současné Anglie, konkrétně do hrabství Cornwall. Zde se Hannah schovává před světem po smrti svého přítele. Její truchlení je však narušeno příchodem drzého cizince, který si začne dělat nárok na dům, jejž Hannah zdědila po své babičce. A aby toho nebylo málo, z minulosti začnou vyplouvat na denní světlo netušené souvislosti.

Jak to vše dopadne? A opravdu bude Hannah trávit letošní Vánoce sama?

*

Zimní pohádka

Poslední knihu řadím do tohoto článku spíše z legrace. Ačkoli je jednou z nejznámějších Shakespearových děl a příběh plný zvratů jistě stojí za přečtení, vlastně na ní kromě názvu není zimního vůbec nic. Dokonce jedna ze zemí, do které je příběh zasazen, je ozářená sluncem.

To však není jediná zajímavost tohoto díla. Představovali jste si někdy, jak by to vypadalo, kdyby Česká republika měla moře? Přesně tuto představu vám toto drama může splnit. Slavný spisovatel totiž posílá některé své postavy do Čech, ležících na břehu moře.

Ovšem abychom jen nekárali, přehlédnete-li těch pár zeměpisných nepřesností, otevře se vám krásný příběh plný lásky, věrnosti ale také lstivosti a žárlivosti. Takový, který se mohl udát kdekoli a v kterékoli době.