Harry Potter v podcastech

Knihy o Harrym Potterovi znáte nazpaměť jako básničky? Filmy vyprávíte jako, kdybyste pomáhali vymýšlet scénář? V tom případě jsou pro vás podcasty nejlepším řešením!

Podcast (spojení slov iPod a broadcasting) je zvukový pořad, který je možno si poslechnout, ať online, či v aplikaci na vašem chytrém démonkovi. Jejich výhodou je, že jdou poslouchat kdykoliv a kdekoliv a také, že si vy sami vybíráte, který podcast budete poslouchat.

Témata jsou dosti různorodá. Od sportu přes kulturu a politiku až k literatuře. Ale protože se nacházíme na škole čar a kouzel, tak jsem se rozhodla vybrat tři české podcasty, které se zabývají Harrym Potterem.

**

Neplecha ukončena

(Spotify, Audiolibrix, Apple podcasts, České podcasty)

Bára, autorka úspěšného podcastu Neplecha ukončena, čte a rozebírá kapitoly do nejmenších detailů. Můžete se těšit na podrobné rozebrání děje jednotlivých kapitol (1 podcast = 1 kapitola), etymologické významy snad všech jmen, významy názvů sladkostí či drobné chybky v překladech.

První kapitola první knihy vyšla 22. února 2021, další kapitoly vychází každé pondělí. Kromě klasických kapitol Bára také vydává speciální podcasty, kde se zabývá, ať samotnou autorkou Joanne Katherine Rowling, tak i RPG hrami, nebo jednotlivými postavami ze série. Nyní autorka čte už čtvrtou knihu Harry Potter a Ohnivý pohár.

Kdyby Vám nestačily podcasty na Spotify, tak si můžete za příplatek 4€ na stránce Herohero.co zaposlouchat do dalších podcastů z kouzelnického, ale i mudlovského světa.

Neplecha ukončena

*

Přístěnek pod schody

(Spotify, YouTube, Apple podcasts, anchor.fm)

Druhý podcast, který bych za mě doporučila, je Přístěnek pod schody. Denisa zachycuje rozdíly mezi knihou a filmy. Komentuje samotný film, charaktery postav, které se vlivem vystřižených scén změnily a samozřejmě okamžiky, které ve filmu nejsou, ale v knize ano.

Na konci (snad) každého podcastů autorka přidává další zajímavosti o samotných hercích a lidech, kteří se podíleli na filmu.

První podcast vyšel 16.4. 2022 a každý další podcast vychází pravidelně v sobotu. Nyní Denisa komentuje už druhý film.

Přístěnek pod schody

*

Podcast z Knihozemě

(Spotify)

Letos v létě vyšly k 25. výročí vydání první knihy Harryho Pottera hned tři podcasty, které se právě rozebírají úplné začátky Harryho Pottera v České republice. První podcast je s Ondřejem Müllerem, který knihu o brýlatém kouzelníku přinesl do ČR, takže se můžete dozvědět, jak ho vůbec objevil a proč se rozhodl ho vydat. Následuje díl s Vladimírem Medkem, který je jeden ze dvou překladatelů. Víte, že se přemýšlelo nad tím, že by se přeložilo i jméno Harryho Pottera, takže bychom četli knihy o Jindrovi Hrnčířovi? Poslední podcast z této trojice je s Galinou Miklínovou, která je ilustrátorkou prvního dílu. Zjistíte, že ilustrování nebylo tak jednoduché, jak se může zdát.

Podcasty z Knihozemě

***

Cizojazyčných podcastů ohledně kouzelnického světa je mnohem více, ale těch českých bych vystihla tyhle tři. Posloucháte některý z podcastů? Máte jiné typy? Pochlubte se do komentářů!
Zalíbil se ti článek? Vyjádři svůj názor v komentářích, to je totiž to, co autor článku ocení nejvíce! přidat komentář


Tiráž Autor: Addie Hazel
Vydáno: 5/2022

Komentáře
Ty jo, super článek! Jako vždy! Já doteď měla povědomí pouze o podcastu Neplecha ukončena a zatím jsem měla čas tedy jen na pár dílů, ale na ty ostatní mrknu, ať můžu trochu porovnat. :)
Nicolette | 02. 04. 2023
Dlouho jsem podcasty neposlouchala vůbec, nedávno jsem je začala občas měnit za hudbu při cestě do školy. Přiznám se, že mě nenapadlo nikdy hledat podcast s takovou tématikou, ale teď to možná napravím. Díky za tipy, Addie!
Aimée | 18. 09. 2022
Podarený článok, aktívne počúvam všetky tri podcasty a za mňa vedie Knihozeme. =)
Claudi | 14. 09. 2022
Ďakujem za inšpiratívny článok, Addie! Nepoznám ani jeden z nich, ale v najbližšej dobe to vďaka tvojmu článku napravím :)
Ewenlia | 08. 09. 2022
I já znala jen Neplechu a tu mám moc ráda. Děkuju za ty další! Obzvlášť na tu Knihozem se těším. :)
Prin | 08. 09. 2022
Moc díky za tento článek, Addie! Znala jsem pouze Neplechu, ale nikdy jsem jí nedala šanci. Teď už o tom vážně přemýšlím a asi se na to brzy vrhnu :-) Ostatní dva podcasty vypadají také velice zajímavě, asi se ze mě stane posluchač podcastů, přitom na to vůbec nejsem, ale tyto vypadají, že u nich vydržím i já :-D
Ayuš | 07. 09. 2022
1716515271