Vánoce na Netflixu

Co si pustit na Vánoce na mudlovské platformě jménem Netflix? Vánočních filmů je tam teď tolik, že oči přecházejí a i mudlové zažívají těžké chvíle při výběru té správné vánoční pohádky nebo komedie. S tímto článkem tento váš problém zmizí a ještě se dozvíte, jaké filmy za to stojí a jaké ne.

Mudlovská platforma jménem Netflix slouží jako takové úložiště mudlovských pohyblivých obrázků – filmů. V prosinci i listopadu tam přibylo mnoho těch s vánoční tematikou, že i zkušenějším dělá problém si nějaký vybrat. Já jsem za vás velkou většinu těchto filmů v minulém i tomto roce zhlédla a nyní se můžete podívat na ty, které byly mými absolutními favority a doporučuji je, kudy chodím. Nyní nastal čas je doporučit i vám – kouzelníkům.

**

Jingle Jangle: A Christmas Journey

Jingle Jangle: A Christmas Journey je můj absolutní favorit mezi všemi vánočními filmy i pohádkami. Je originální svým příběhem, který vypráví i životě výrobce hraček Jeronicuse Jangla, který byl nejlepším výrobcem hraček své doby, ale jednoho dne mu bylo jeho asistentem odcizeno vše, na čem jeho obchod s hračkami stál, včetně knihy s vynálezy a postupy výroby a esencí k sestavení přelomové hračky, která by změnila Jeronicusovi i jeho rodině život. Jeronicus rezignoval na vše, uzavřel obchod i se uzavřel sám do sebe a odmítal s kýmkoli komunikovat. To se ale změnilo, když ho o Vánocích přijela navštívit jeho zvídavá vnučka Journey, která ze všeho nejvíce touží pomoct dědečkovi a být jako on. Zajímá se o matematiku, fyziku a sestrojování hraček a jiných vynálezů ji fascinuje natolik, že svým entusiasmem nakazí i svého mrzutého dědu, který poprvé po dlouhých 30 letech začíná vidět naději na znovuobnovení svého obchodu a vynalezení další revoluční hračky, která může vše změnit.

Film pochází z netflixové produkce a světlo světa spatřil poprvé v roce 2020. Hlavní roli hraje Forest Whitaker a úvodní písničku filmu nazpíval známý americký rapper Usher. Jedná se totiž o muzikál (pěveckých vystoupení tam ale není tolik, aby vás to rušilo od příběhu), takže v něm uslyšíte spoustu krásných písniček (osobně doporučuji právě tu úvodní – This Day) a uvidíte pozoruhodná choreografická čísla z dílny Ashleyho Wallena, australského choreografa, který má mimo jiné na svědomí také choreografii muzikálu The Greatest Showman.

Film je kouzelný a přes nádherné kostýmy, kulisy, taneční i pěvecká vystoupení na vás dýchne tu správnou vánoční atmosféru. Od roku 2020 bývá mojí vánoční tradicí a nedám na něj dopustit.

Jingle Jangle: A Christmas Journey

*

A Boy Called Christmas

A Boy Called Christmas je vánoční film z roku 2021 založený na stejnojmenné knize od Matta Haiga z roku 2015. Teta Ruth v něm vypráví čtyřem dětem pohádku o klukovi jménem Nikolas, který žije sám se svým otcem Joelem. Každý večer Nikolas před spaním myslí na legendu o vesničce Elfhelm, která kdysi posloužila jako útočiště jedné dívce, když zabloudila ve sněhové bouři. Joel a Nikolas žijí v nuzných podmínkách, ale jednoho dne je osvítí světlo naděje. Král vyhlásil po celém králoství, že dá nevídanou odměnu tomu, kdo znovu přivede lidem naději a něco, v co by mohli věřit. Joel se okamžitě vydává s družinou lovců do Elfhelmu a Nikolas je tak svěřen do péče zlé a kruté tety Carlotty. Naštěstí se mu podaří z domova utéct a spolu s mluvícím myšákem Miikou se vydává také hledat Elfhelm. Když už to vypadá, že podle mapy dorazil na správné místo, Elfhelm nevidí. Kolemjdoucí mu poradí, že Elfhelm uvidí pouze ten, kdo v něj věří. Nikolas se začne soustředit a netrvá to ani chviličku a Elfhelm spatřuje. Následuje řada dobrodružství, se kterými se musí Nikolas vypořádat jak v Elfhelmu, tak mimo něj, aby lidem přinesl svátek známý jako Vánoce.

Pohádka je stejně jako ta předchozí kouzelná a líbilo se mi na ní, že popisuje Vánoce jinak, než jsme zvyklí. Zaobírá se dobou, kdy Vánoce ještě nebyly a popisuje nám, jak vznikly a kdo nám je přinesl – Santa Claus, kluk, kterému říkali Vánoce. Stejně jako všechny jiné vánoční pohádky také operuje s motivem víry a že když člověk v něco věří, splní se mu to. Nikolas by také nikdy neviděl Elfhelm, kdyby v něj nevěřil, a proto musíme stále věřit na kouzlo Vánoc, abychom měli v co věřit, abychom měli tu naději, pro kterou se Nikolas vydal na nebezpečnou výpravu na Severní pól.

A Boy Called Christmas

*

The Christmas Chronicles 2

The Christmas Chronicles je dobře známá vánoční komedie a patří k těm tradičním, co si na Vánoce pustíte. Najdete ji na Netflixu, ale z netflixové produkce nepochází. První díl tohoto filmu vyšel již v roce 2018, druhý, který vám doporučuji mnohem více než ten první, byl uveden v roce 2020. Základním příběhem nás provází Katie a Ted Piercovi, sourozenci, kteří se celý svůj život snaží spatřit Santu Clause. Jednou se jim to podaří a schovají se mu do jeho saní. Merlinužel ale jejich vinou saně havarují a dárky, které v nich byly, se ztratí. Blíží se ráno a Katie, Ted i Santa Claus už nemají mnoho času na záchranu Vánoc. Podaří se jim to?

Jelikož jsem na začátku řekla, že si více povíme o následujícím druhém díle, tak je vcelku logické, že ano, Vánoce zachrání a v durhém díle, který je mnohem lepší než ten první, se dokonce vydávají na Severní pól do Santovy vesnicee, potkávají Santovy skřítky, soby i paní Clausovou. Animace a grafické zpracování je vskutku kouzelné a kvůli tomu i lepšímu příběhu doporučuji zhlédnout spíše druhý díl než první. První ani tolik nepotřebujete vidět k pochopení příběhu druhého dílu, takže kdybych se na The Christmas Chronicles mohla podívat znovu, první díl bych úplně vynechala. Druhý je více vánoční, hezčí, kouzelnější a já z něj byla opravdu nadšená.

The Christmas Chronicles

*

The Claus Family

Vánoce budeme zachraňovat i v nizozemsko-belgickém filmu z roku 2020 The Claus Family, který stejně jako předchozí filmy najdete na Netflixu. Film vypráví příběh Julese, kluka, který nemá rád Vánoce. O Vánocích mu totiž zemřel otec a Jules je od té doby nesnáší a na kouzlo Vánoc nevěří. Jeho matka dostala místo v továrně na sušenky, která je před Vánoci velmi vytížená, a tak je většinu času pryč a o Julese a jeho sestru se stará její tchán, Julesův dědeček, Noël. O něm Jules později zjistí, že je Santa Claus a že jeho otec byl též. To znamená jediné, Jules bude jednoho dne Santa Clausem stejně jako jeho otec i dědeček. Tomu nyní musí pomoct roznést dárky všude po světě, neboť to děda přes své stáří nezvládá a hrozí, že nestihne doručit všechny vánoční dárky. Jules se nakonec rozhodne dědovi pomoct a začne znovu mít rád Vánoce. V druhém díle je už Jules pyšný na to, že je Santa Claus a pro Vánoce chce udělat vše, splnit dětem každé jejich přání, ale ne vše může takový Santa Claus splnit. Tuto cennou, avšak smutnou lekci se naučí právě v druhém díle, který vyšel v roce 2021.

Na filmu se mi opět líbí jeho originalita a jak vysvětluje nepřetržité fungování Santa Clause, který není nesmrtelný, jen se toto řemeslo dědí v rodině Clausů ze syna na otce. Film je krásný, poutavý a jistě nedudete litovat, když si ho pustíte. Je to zas něco jiného, ale stojí to za to. Druhý díl se místy trochu vleče, ale má krásné poselství, které se v dnešní době hodí, neboť rozebíra vcelku aktuální téma.

The Claus Family

*

Nakonec bych vám ráda ještě doporučila animovanou verzi Grinche z roku 2017, kterou ale merlinužel už na Netflixu nenajdete. Líbí se mi, jak je zpracována, neboť klasický starý Grinch mi jen naháněl hrůzu a nikdy jsem se nedostala k tomu se na něj podívat, neboť mi bylo z pohledu na to zpracování zkrátka nepříjemně. Což se mi u této novější animované verze neděje a naopak mi přijde krásná, kouzelná a místy i vtipná. Skvělá pohádka i pro děti, které se alespoň nerozbrečí, až toho zlého“ Grinche uvidí.

V neposlední řadě bych ještě ráda zmínila film, který mě naprosto zklamal a vůbec se mi nelíbil. Možná půjde o nepopulární názor, ale jedná se o The Polar Express. Když jsem před dvěma lety i před rokem sledovala každé Vánoce spoustu vánočních filmů na Netflixu, pár jsem jich nestihla. Jedním z nich byl i The Polar Express a mrzelo mě to, neboť jsem ho v televizi vídala pár let a slyšela jsem, že je takovou tou vánoční klasikou. Nějak k němu ale došlo na jedné vánoční sešlosti s mýmu mudlovskými kamarády a já ho konečně viděla. Kromě písničky Santa Claus Is Comin' To Town se mi na něm nic nelíbilo a byl to za mě snad nejhorší vánoční film, který jsem kdy viděla. Ten vám tedy nedoporuučji, jelikož je příběhově plochý, postavy se také nijak nevyvíjí a animace a grafické zpracování je spíš děsivé než kouzelné.

***

Z mých odporučení je to vše a doufám, že si alespoň jeden z těch filmů pustíte, neboť jsou to opravdu vánoční snímky, na které nedám dopustit a ráda se k nim vracím každý rok. Jaké jsou to pro vás? Na co vy rádi o vánočním čase koukákte? Napište mi to do komentářů, ráda se nechám inspirovat a doplním si seznam filmů ke zhlédnutí na příští rok.
Zalíbil se ti článek? Vyjádři svůj názor v komentářích, to je totiž to, co autor článku ocení nejvíce! přidat komentář


Tiráž Autor: Aya Watanabe
Vydáno:

Komentáře
Dávala jsem pomalu dohromady témata na vánoční články a zpětně si prohlédla loňské číslo, tak nadšencům vánočních filmů přináším zprávu, že The Claus Family nedávno přišel s třetím dílem! :)
Ayuš | 11. 11. 2023
Je dost pravděpodobné, že něco netflixového zas dohromady dám :D Mám toho nakoukaného spoustu, tohle byly takové moje poklady, ale zkusím najít něco aspoň trochu podobně dobrého :)
Ayuš | 24. 09. 2023
Doufám, že budeme stejně dobře informovaní i o dalších Vánocích... Přeci jen se to už blíží...
Irenne Lois Calder | 24. 09. 2023
Koukám, že mi uteklo na netflixu hodně vánočních filmů :D To musím tento rok napravit! Zároveň taky doporučuju kreslenou pohádku Klaus. Pokaždé u toho brečím ♥
Hayley | 05. 03. 2023
Moc děkuji, slečno! :) Já si před Vánoci pustila znovu A Boy Called Christmas a byl to krásný zážitek, nádherná pohádka, fakt! :)
Ayuš | 06. 01. 2023
Ďakujem za tak prehľadný článok! A ja sa stále len sťažujem, že nemám čo pozerať cez Vianoce a všetko sa to neustále opakuje :D určite môžem tiež z vlastnej skúsenosti odporučiť The Christmas Chronicles! A teda Grincha, ktorý je jednoducho perfektný (za mňa len kreslené verzie, filmu som sa ako decko bála). A teda potom už pozerám tie klasiky, ktoré ponúka muklovská bednička s obrázkami - Pyšná princezná, Princezná se zlatou hvězdou na čele, Byl jednou jeden král... atď. Skvelý článok a ďakujem zaň!
Grace | 06. 01. 2023
1701966925