A zase je řeč o té plešaté nemoci aneb Rozhovor se zdravotnicí madam Orestou

V minulém čísle našeho časopisu jste se mohli dočíst nějaké informace ohledně nové hradní nemoci - Calycocorsus stipitatus. V té době ještě šířící se, ale v tuhle chvíli už rozšířenou do všech stran. Mezi obyvateli se teď snad nevyskytuje nikdo, koho by choroba nedostihla. Někoho dokonce na druhou, či na třetí. Pro aktuální vydání se mi podařilo setkat s naší zdravotnicí madam Orestou a vyzvědět nějaké odborné informace o plešaté nemoci. Pokud vás rozhovor zajímá, tak směle do čtení…

Pro minulé corvinovské vydání se mi ve shonu začátku roku neporařilo s madam domluvit společný termín pro rozhovor, ale nechtěla jsem si nechat ujít příležitost a zeptat se jí na události otřásající hradem. Kdo jiný je uprostřed dění, když se na hradě vyskytne nová nemoc. Samozřejmě zdravotník. A o to více, když se pravděpodobné řešení nachází u jezera, odkud každou chvíli někdo přijde na ošetřovnu s úplavicí, nebo mravenčím morem.

V tuto chvíli už máme určitá vodítka k tomu, jak se teoreticky dostat k léku, který by nám vrátil bujnou kštici. Jenže nic není tak růžové a po dvou měsících stále musíme zdolávat nástrahy a překážky. Kdo by rád získal bližší info, co se kolem jezera děje, nechť zavítá do Komnaty nejvyšší potřeby, kde se dozví vše potřebné. Pro tento článek mě zajímal odborný názor na plešatou nemoc, neboli calycocorsus stipitatus, takže otázky jsem pokládala právě na oblast zdravotnictví. O práci ostatních, kteří se snaží ze všech sil přijít s řešením, třeba zase někdy příště... Nyní již k rozhovoru s madam Orestou.

Oresta McCollin Vianueva

**

Corvinus Declaratio: Hezký den, madam Oresto! Pokusím se opravdu jen krátce zeptat na pár otázek, abych pro čtenáře Corvina získala Váš pohled na situaci ohledně nové nemoci, která se na hradě objevila. Jestli mohu, dle své zkušenosti, soudit, tak se první jedinci nakazili v prosinci u jezera při výlovu předmětů z vody? Ví se, zda za to může znečištěná voda, nebo je na vině nějaká bakterie, virus, nebo je to záhada? Přeci jen obyvatelé tahali dlouhou dobu bez újmy, pokud pominu dvě známé nemoci. Co zapříčinilo tuto novou nemoc?

Oresta McCollin Vianueva: Dobrý den, slečno Nicol, toto se přesně a bohužel, ještě neví. Provedly se různé odběry vody, stěry z pokožky i vzorky vlasů, ale kromě obyčejných neškodných bakterií, které pokožce spíše prospívají, se toho moc nenašlo. Ano, někdo trpí suchou pokožkou, někdo má smíšenou, ale kromě toho, že to nakonec lítá vzduchem a nejspíš, ale stoprocentní to není, za to mohou výpary z jezera. Ale vzduchem se to mohlo nést i jiný směrem a jen se k tomu již nakažené jezero přichomejtlo.
Vzpomínám si, že ještě kdysi dávno, když se z továrny na paruky a vlasové prostředky, měly do oběhu dostat nové přípravky a účesy, taktéž jsme trpěli vlasovými neduhy, ale tehdy jsme měli pár krátkých třepících se vlásků.

*

Corvinus Declaratio: Chápu, chápu. *zapisuje si* Mohla byste, prosím, nemoc “calycocorsus stipitatus” specifikovat? Co je zač, jaké jsou její příznaky? Mezi obyvateli je známá jako anténa, ale jsou ještě nějaké neduhy, které můžeme přikládat této nemoci? Objevilo se během uplynulého měsíce něco dalšího, nač si nemocní stěžují? *zamýšlí se, zda její neduhy náhodou nesouvisí s nemocí*

Oresta McCollin Vianueva: Pokud je mi známo, zatím se žádné nové příznaky neobjevily. Zpočátku některým měnily barvu oči a pokožka, do týdne od chycení nemoci se objevilo první vypadávání vlasů a během krátké chvilky vypadala celá kštice, ať měl někdo bujnou hřívu nebo stéblo slámy… Nemoc je to zatím neznámá, protože ať se lidi snaží sebevíc a koupí si paruky či nechají udělat nový účes, během chvíle o něj zase přijdou. Jako kdyby nemoc měla ráda vzduch a pod vlasovým nánosem se dusila.

*

Corvinus Declaratio: *takže asi hypochondrie... to je radost* Našla jste nějaké spisy, ve kterých by byly informace o této nemoci. Vyskytla se někdy dříve jinde, nebo o ní není nikde ani zmínka a potýkáme se tak s něčím úplně novým?

Oresta McCollin Vianueva: Jak jsem uvedla výše, kdysi jsme měli něco podobného, ale nebylo to nic vyloženě globálního. Jednoho dne jsme se vzbudili a všechny vlasy byly pryč. Jako kdyby přišel skřítek Kadeřník a okudlal vás ze spaní. Spojitost mezi starou a touto nemocí se zatím neprokázala. Tedy to bereme jako novou nemoc, jelikož je doplněná o jiné příznaky, ale tehdejší vlasová nemoc způsobila pouze vypadávání vlasů.

*

Corvinus Declaratio: *přikyvuje a zběsile si všechno píše* Hrozí, že by nemoc mohla nějakým způsobem zmutovat a zanechat po sobě nějakou větší paseku? Už se mezi obyvateli objevili jedinci, kteří jsou nakaženi dvakrát, či dokonce třikrát. Co je čeká? Budou mít o anténu navíc, nebo jim snad hrozí, že jim vypadá obočí, nebo nedej Roweno nějaká končetina?

Oresta McCollin Vianueva: *zasměje se* A to si zase nemyslím. Pokud by mnohonásobná nemoc měla mít nějaké příznaky, určitě by se to již projevilo, protože první příznaky se objevují pár dnů po chycení až týden. A někteří mají násobek již delší dobu a kromě jedné anténky, nic jiného nepociťují. Na druhou stranu, možná že více antének chytí lepší signál a možná by se brzy zjistilo, co nám tím ten srandista chce říct? Protože co my víme.. možná to opravdu z jezera není, jelikož testování zatím nic neprokázalo a prakticky je nemoc jen shoda okolností, že první byla chycena u jezera, protože to mohlo přijít vzduchem od směru břehu,kde se chodí tahat a jak už to bylo na hradě a ve vzduchu, postupně to vdechli všichni.


*

Corvinus Declaratio: To je úleva! Snad to na sebe nenechává čekat. *zděsí se* Jaká je prevence proti nákaze? Mohou se obyvatelé něčím zaručeně chránit? Dle zkušeností obyvatel hradu roušky ochranu nezajistí, nepřítomnost na hradě také ne. Hrozí, že se nakazí celý hrad a nezůstanou nikomu vlasy na hlavě? Nebo by se měli naopak pokusit nakažení chránit své okolí, aby nebyli přenašeči?

Oresta McCollin Vianueva: Prevence žádná již není. Roušky se ukázaly jako nefunčkní, protože je to nejspíš jiný druh viru, který může vdechnout i pokožka samotná a ne člověk dýchacím ústrojím. A bublinové karantény na hradě nemáme. Na přenášení se obávám, že je již taktéž pozdě, protože by se musel hrad kompletně uzavřít a nechat vše vyčistit a doufat. Teď můžeme jen doufat, že hromadné tahání z jezera a postupné očištění, vyčistí jak vzduch,kde se může nemoc držet, tak brzo vyteče odpadní voda z jezera od zatopeného lesa a budeme moci se vydat na průzkum, jestli tam mezitím nevyrašilo něco, co dosud neznáme a pomohlo by znovu obnovit růst. Ale možná je to úplně neškodné a s blížícím se jarem zase všichni budeme vlasatí. Třeba je to takové.. vlasové přezimování?


*

Corvinus Declaratio: Už se nemůžu dočkat, až budu mít vlasy zpět, snad to tedy s výlovem a následným hledáním půjde dobře. Ještě by mě zajímalo, jestli máte seznam jedinců, kteří se k dnešnímu dni nakazili? Kolik nemocných aktuální pobíhá po hradě? *vyzvídá a děsí se  výsledného čísla*

Oresta McCollin Vianueva: Fuuuu, nechtěla byste spíše seznam těch, které nakažení nejsou? Myslím, že by byl rychlejší a kratší se obávám. Z těch, co se na hradě ukazují častěji, tak to asi není nikdo. Jediní chránění jsou ti, co jsou v mrazáku. Dokud z něj nevylezou. Pak je to agresivnější a vlasy slezou prakticky ihned. Asi to má rádo chlad a daří se mu něm? Což by vysvětlovalo i, proč nemoc propukla až letos v zimě.

*

Corvinus Declaratio: To je v tuto chvíli fakt. To by bylo rozhodně snazší. *zasměje se* Vypadá to, že k získání léku povede ještě dlouhá cesta. Ze zdravotnického hlediska, myslíte že bude potřeba podstoupit několik ozdravných kúr, než na hlavě vyraší nové vlasy? Počátek nemoci na sebe nechal chvíli čekat, tak jestli nás nečeká běh na dlouhou trať i s úplným vyléčením. Osobně doufám, že opět postačí nějaká bylina, či lektvar, který zabere okamžitě a nová kštice bude na světě.

Oresta McCollin Vianueva: Myslím, že jakmile se ovzduší zbaví posledního viru, nové prameny vlasů s jedním lékem, na sebe nenechají dlouho čekat. *pokouší se tvářit usměvavě a pozitivně*

*

Corvinus Declaratio: To by bylo skvělé! Máte v tuto chvíli nějaká vodítka, která by vás dostala blíž objevení léku?Oresta McCollin Vianueva Spolupracujete úzce s někým z hradu, nebo s nějakými externisty, kteří se pokouší pomoci dostat plešatost pod kontrolu?

Oresta McCollin Vianueva: Nu, když jsem procházela knihy, narazila jsem na jednu bylinu, která se jmenuje podobně jako naše nemoc a českou přezdívku má Pleška stopkatá, tedy hádam, že by to byla opravdu prapodivná náhoda, kdyby to nemělo spojitost. Doufám, že jakmile se povede trochu jezeru snížit hladinu, že by se mohly objevit první stopy. Spolupracujeme s externisty, kteří se snaží po bylině pátrat a zjistit, jak dobře by se jí, v našich podmínkách, dařilo. *usměje se*

*

Corvinus Declaratio: Moc děkuji za čas, který jste mi věnovala, madam! Přeji pevné nervy, zdraví, spoustu sil a inspirace při hledání léku a mnoho energie i na další povinnosti, které se vám jistě nevyhnou. *povzbudivě se usměje* Úspěšný nový školní rok, mějte se krásně!

Oresta McCollin Vianueva: Děkuji, slečno Nicol i Vy se mějte krásně a poklidný rok přeji. Děkuji za Váš čas a trpělivost. Nebylo v posledních dnech snadné, ale hodně se zapracovalo na jezeru a já doufám, že by to mohlo jít i nadále tak dobře a brzy se dočkáme výsledků! Věřím v to. *usmívá se s nadějí*

***

Dle všech dostupných informací to vypadá, že ještě nějakou dobu budeme muset své plešky v zimním období před mrazem chránit čepicí a na veřejnosti v případě studu schovávat všemožnými způsoby. Nezbývá v tuto chvíli nic jiného, než táhnout za jeden provaz a společnými silami se pokusit najít indície vedoucí k nalezení, či výrobě léku. Jak se zdá, tak aktuálně jsme posunu nejblíže skrze čištění jezera a ponory k jezernímu lidu. Co myslíte, kdy získáme zpět vlasy? Bude to na jaře, nebo až začátkem léta? Sama jsem zvědavá, co všechno nás ještě čeká.
Zalíbil se ti článek? Vyjádři svůj názor v komentářích, to je totiž to, co autor článku ocení nejvíce! přidat komentář


Tiráž Autor: Nicolette Marique Leroy
Vydáno: 2/2023

Komentáře
Skvělý rozhovor, NiC, díky za něj! O nemoci jsme toho už slyšeli dost, bylo načase, abychom si mohli přečíst i něco od odborníka, takže je báječné, že jsi nám to zprostředkovala. :)
Aimée | 14. 03. 2023
Já už jsem taky nakažená dvakrát :(. Super rozhovor! :) Jen škoda že lék v nedohlednu.
Arizona | 06. 03. 2023
Je pravda, že jsem si zrovna nedávno říkala, že by to nějaký rozhovor s naší věčně zaneprázdněnou zdravotnicí chtělo, když vezmu v potaz, kolik marodů vyléčí za den, za týden... :D Popravdě by mě také zajímalo, kdy najdeme lék na růst vlasů, už se mi po vlasech stýská. Ale rozhodně děkuji za tento rozhovor. Snad se brzy dočkáme dalšího posunu.
Ashley | 05. 03. 2023
Parádní článek, NiC! Na vyjádření slečny Oresty k plešaté nemoci jsem čekala a v jiném hradním periodiku jsem na něj myslím zatím nenarazila (pokud někde je, tak jsem jenom slepá, už mám na to věk :D), a tak jsem se zájmem četla každičkou odpověď na jednotlivé otázky. Ty jsi zvolila moc dobře a slečnu jsi vyzpovídala ak, že možná byla ráda, když jste se v rozhovoru loučily a oznámila jsi jí, že je to vše :D Tak by to mělo být! :D
Ayuš | 28. 02. 2023
1680162299