Havraspárské nominace na UNC 2022

Udílení novinářský cen je zpět! Již podeváté můžeme touto anketou oslavit hradní novinařinu a ocenit ty nejlepší redaktory i redaktorky a všechny, kdo stojí za fungováním časopisů. Kdo by to měl za Corvina být a koho modrá šéfredaktorka na UNC nominovala? Co na to nominovaní říkají?

Udílení novinářských cen je již podeváté zpět a teprv včera obdrželi čtenáři i odborná porota své hlasovací lístky, takže nás čeká ještě týden hlasování a pak ještě pár dní příprav, než se dozvíme, kdo měl minulý rok ten nejlepší časopis, jaký redaktor byl u čtenářů nejoblíbenější a spoustu další anket. Co se mě týče, tak letošní vybírání nominací bylo těžší než loni, což jsem si myslela, že už není možné, ale Corvinus opět překvapil. Čím též překvapil, tentokrát čtenáře, bylo rozhodnutí neúčastnit se ankety Novinářský debut roku a to z důvodu, že jsem zkrátka neměla koho tam nominovat, což mě trochu mrzí, neboť je to poprvé, co jsem do nějaké ankety UNC neposlala nominaci, ale nedá se nic dělat. Zbytek anket jsem ale našimi modrými obsadila a některých se i zeptala, co na svou nominaci říkají. To vše si budete moct přečíst o pár řádků níže.

**

Než se podíváme, co na nominace říkají nominovaní i pár oslovených havranů, koukněme se, co a koho kam Corvinus Declaratio nominoval. Podrobnější informace o kategoriích, co jaká znamená a jak nominovaly ostatní koleje, si můžete přečíst zde a také tady v tradičních článcích Denního věštce. Nyní už se podívejme na modré nominace i s mým komentářem.

Odborné kategorie

Projekt roku

Máte ŠMRNC?
Exkluzivní soutěž Máte ŠMRNC? pořádaná pod záštitou Módní patroly se již v prvním roce svého konání setkala s velkým úspěchem. Žezlo organizace po bývalé dušici Eliah Tailesové letos po 6 mudlovských letech převzala šéfredaktorka Aya Watanabe a za pomoci své zástupkyně Aimée Leavittové a bývalé šéfky Módní patroly Gabrielle Sweet akci obnovila. Opět se těšila velikému úspěchu a do celé soutěže se zapojilo kolem 30 hradních obyvatel, kteří se utkali o poukaz na nákupy na Příčné ulici v hodnotě 5 galeonů. ŠMRNC vyzkoušel soutěžící v módních dovednostech a postupně je provedl 5 tematickými koly, do kterých posílali své modely dle zadání (maškarní bál, kolejní barvy, láska, roční období a cestování časem). Těm nejlepším byla po každém kole věnována patrola, a tak se krásně propojil Corvinus s Módní patrolou. Pro svou originalitu, zábavnost, celohradní oblíbenost a komplexnost (neboť za projektem bylo několik týdnů práce, ač to na první pohled nemusí být tolik zjevné) si tento projekt nominaci v našich očích bez pochyby zaslouží. (článek s vyhlášením soutěžejeden z průběžných článků po každém kole)

Corvinovská pokladna smíchu
Corvinovská pokladna smíchu není jen záležitostí minulého roku, ale je s Corvinem v podstatě stejně dlouho jako například Módní patrola, každoroční nominace v této kategorii. Letos jsem se ale rozhodla Patrolu nenominovat a představit v UNC tento corvinovský skvost. Články této rubriky již od roku 2011 baví spoustu hradních obyvatel tím, co kdy oni sami vypustili z úst. Jedná se vždy o souhrn toho nejvtipnějšího, co bylo odposlechnuto ve Velké síni, na hradních pozemcích nebo famfrpálovém hřišti. V posledních letech, a zvláště pak v loňském roce, se rubrika dočkala obnovení a čtenáře bavila stejně jako její archivní vydání z let 2011–2014, a to je důvod, proč jsem se rozhodla naši i vaši oblíbenou Corvinovskou pokladnu smíchu nominovat.
(ukázky článků této rubriky: článek 1, článek 2, článek 3)

*

Neviditelná tvář časopisu

Aimée Leavittová
Nominovat Aimée je už téměř tradice, ale každý rok je to nominace zasloužená. Aimée se stará o celkovou korekturu Corvina, a to jak tu běžnou, kde kontroluje neposedná i/y a podobné věcičky, tak korekturu vizuální. Je to moje pravá ruka, taková neviditelná Aya, můj stín. Mohu se na ni kdykoli s čímkoli obrátit a vždy mi pomůže. Nejenže pod jejím brkem prošlo nespočet letošních i loňských článků, aby vypadaly krásně a byly z jazykového hlediska bezchybné, a tím pádem mohly vyjít, ale nabídla pomoc také ve dvou největších akcích loňského roku – Máte ŠMRNC?Šílené výzvě Módní patroly. Neváhala chopit se brku a sepsat spoustu patrol, když jsem ji o to požádala, a za tento její přístup, kdy ochotně a s úsměvem udělá vše, na co už mně síly nestačí, jí patří obrovské poděkování a alespoň nominace na Neviditelnou tvář časopisu, neboť ona je tváří časopisu, bez které by časopis už dávno nebyl, jen zkrátka není tolik vidět.

Rogerina Retta Maylor
Rogerinu v našem časopise občas můžete vidět jako redaktorku článků, ale kde dělá spoustu práce a vy ji nevidíte, je korektorské zákoutí. Stojí za opravou mnoha článků, a nejen v uplynulém roce, ale v podstatě téměř nepřetržitě už pár let. Někdy se mi stává, že vejdu do korektury a už tam na mě čekají rovnou okorektěné (To asi není slovo, co? Ale my ho v Corvinovi používáme docela běžně. *směje se*) články. Je skvělé, jak Rogerina v korektuře pracuje, je na ni spoleh, je samostatná a svědomitá. Díky, Rog!

Aimée LeavittováRogerina Retta Maylor

*

Od loňského UNC je do odborných kategorií také zařazeno ocenění Šéfredaktor roku. Automaticky jsou sem nominování všichni šéfredaktoři, kteří se na chodu časopisu podíleli v uplynulém roce ať už celou dobu, nebo jen nějakou chvíli. Za Corvina Declaratio je samozřejmě nominována jeho aktuální šéfredaktorka Aya Watanabe, jež v čele časopisu seděla (nejen) celý uplynulý rok.

**

Čtenářské kategorie

Redaktor roku

Addie Hazel
Letošní výběr nominací byl zatím nejnáročnější, kterým jsem prošla. Kategorie Redaktor roku ale byla výjimka, v té jsem měla jasno hned. Addie je pro Corvina vše, co si pod pojmem redaktor roku představíte. Je aktivní, neustále přichází s novými nápady na články, s chutí přispívá do každého čísla a Corvina podporuje, jak to jde. Občas v ní vidím kousek sebe, jako by pro Corvina psala se stejným zápalem, který mívají šéfredaktoři, již pro své časopisy žijí. Dokonce vám tu i na rovinu přiznám, že v loňském i předloňském roce vyšlo několik čísel, která by bez Addie a její chuti psát a oddanosti časopisu pro nedostatečný počet článků zkrátka nevyšla. Proto si tak moc cením její práce pro redakci, že nominace je to nejmenší, čím ji mohu odměnit. Od doby, cos do redakce vešla, jsi mně i jí velkou oporou a nejaktivnějším redaktorem, kterého časopis má. Díky, Addie!

Grace Annabeth Reatcher
Slečna Grace má jako velká knihomolka znalost různých spisovatelských stylů a to, že má načteno, se krásně promítá i v jejích článcích. Jsou kvalitně a čtivě napsané, jako by se je občas snažila napsat jako tu nejlepší knihu, kterou zrovna přečetla. O knihách, pravda, právě často píše nejen na svůj blog, ale i k nám do Corvina. Nejsou to ale jen knižní články, kterými přispívá do našeho časopisu. Neváhá se chopit nových témat či je vymyslet a připravit pro ostatní. Přesně takhle aktivní a iniciativní by redaktor roku dle mého měl být. Slečna Grace toto všechno splňuje, a navíc neustále hýří nápady, jak Corvina vylepšit. V neposlední řadě nemohu opomenout její přispívání do Módní patroly, kde se její příspěvky řadí mezi ty kvalitnější, a ač říká, že módě nerozumí a patroly psát neumí, ráda jí to pokaždé vyvracím i se spokojenými čtenáři jejích patrol. Vaše patroly i články zkrátka lidé rádi čtou, slečno, a proto jste vhodným kandidátem na tuto nominaci. Díky za Vaši práci pro časopis!

Addie HazelGrace Annabeth Reatcher

*

Článek roku

Famfrpálové vedení v průběhu věků (Aimée Leavittová)
Nominace na Článek roku je každý rok jedna z nejsložitějších, neboť každý článek má něco do sebe. Já se v této kategorii snažím prosadit články, které mají něco navíc, nějakou přidanou hodnotu. Tento článek o historii famfrpálového vedení Havraspáru té přidané hodnoty má ažaž. Aimée si s ním dala neskutečnou práci, prošla nespočet archivních záznamů, aby vůbec sestavila kostru článku. Tu doplnila o rozhovory s lidmi, kteří se už na hradě ani nevyskytují, ale v havraspárském famfrpálu hráli důležitou roli. Sehnat je určitě tedy také nebylo jen tak, a o to vzácnější tento článek je. V neposlední řadě je článek, stejně jako každý od Aimée, napsán velmi kvalitně a čtivě, ona to snad ani jinak neumí. (článek)

Děsuplné delikatesy (Charlie Ann Whitaker)
Jak jsem zmínila v předchozí nominaci, Článek roku je za mě ten, který má něco navíc. Tento článek plný halloweenských receptů od Charlie Ann Whitaker má přesně tu přidanou hodnotu, kterou mám na mysli. Nejenže v něm Charlie předvádí svůj spisovatelským um a kreativitu při přetváření receptů do nám srozumitelné „kouzelnické řeči“, ale prokládá krásně čtivý text vlastními fotografiemi zpracovaných receptů. Je vidět, že za článkem stálo mnohem více než hodina a půl škrábání brkem na pergamen v redakci s hrnkem horké čokolády. Velmi to oceňuji a s radostí tento článek nominuji, neboť to, že se povedl, není jen mým názorem, ale především názorem spokojených čtenářů, dle kterých jsem se též rozhodovala, a jsem si nyní jistá, že jsem vybrala správně. (článek)

Aimée LeavittováCharlie Ann Whitaker

*

Poslední kategorií je samozřejmě Časopis roku, kam jsou opět časopisy nominovány automaticky. Když už jsme si prohlédly všechny nominace, pojďme se koenčně podívat, jak se na ně tváří nominovaní.

Corvinus Declaratio: Jak jste reagovaly, když jste zjistily, že jste nominované? Bylo to pro vás překvapení? Jak se ohledně toho cítíte a co na to říkáte?

Addie HazelLetos to je pro mě překvapení. V loňském roce byla vydání, kdy jsem své články odevzdávala na poslední chvíli, protože mudlové byli nároční. Takže z mého pohledu ty články nebyly tak propracované. Následně mě tedy překvapilo, když jsem své jméno četla v Denním Věštci. Popravdě jsem očekávala jiná jména.
Ale zároveň jsem za tu nominaci neskutečně ráda! V letošním roce to považuji za třešničku na dortu. I přesto, že jsem nenapsala tolik článků, tak k většině se mi dostalo krásných komentářů. Takže si vážím toho, že moje práce byla oceněna až nominací na UNC, která vlastně je už druhá za sebou. Takže týdenní psaní závěrů se vyplácí! Doporučuji! *směje se*

Grace Annabeth ReatcherAby som bola úprimná, vyrazilo mi to dych. Vôbec som to nečakala a teda prvé chvíľky po prečítaní som len nemo zízala na moju nomináciu. Znamená to pre mňa strašne veľa a musím povedať, že aj slzička dojatia ukápla. Vôbec som nomináciu nečakala a o to viac ma milo prekvapila. Takže určite by som sa za ňu chcela z celého srdca poďakovať! *usmeje sa*

*

Corvinus Declaratio: Jak jsi reagovala na nominace v anketě Článek roku v kontextu toho, že je to tvá třetí nominace v řadě, Charlie? Na UNC 2020 jsi byla nominována do Novinářského debutu roku, rok 2021 ti přinesl nominaci na Článek roku s článkem O hledání prokrastinace a letos to opět byl Článek roku. Zajisté to vypovídá něco o kvalitě tvého psaní! Čekala jsi nominaci? Jak se ohledně ní cítíš? Nominovala bys tento svůj článek také?

Charlie Ann WhitakerPáni, vážně třetí nominace? Musím se přiznat, že UNC moc nesleduji, takže jsi mě teď dost zaskočila. Vždycky člověka potěší, když jeho psaní má na okolí nějaký vliv a je viděn, ale popravdě – na tenhle článek jsem úplně zapomněla! *směje se* Děkuji za milá slova při nominaci. Rozhodně to pro mě je motivace v redakci pokračovat a uvidíme, co z toho vzejde.

***

To by bylo k modrým nominacím a názorům vše. Corvinus bude samozřejmě za jakoukoli vaši podporu rád, ale ať už se rozhodnete pro naše nominace hlasovat (zde), nebo ne, hlavně hlasujte a užijte si galavečer udílení novinářských cen. Oslavujte novinařinu, jak se patří, neboť se na ni často zapomíná a je to škoda.
Zalíbil se ti článek? Vyjádři svůj názor v komentářích, to je totiž to, co autor článku ocení nejvíce! přidat komentář


Tiráž Autor: Aya Watanabe
Vydáno: 9. 3. 2023

Komentáře
1680159993