Halloweenské tvoření s malými kouzelníky

Podzimní sychravé dny nastupují na scénu a ne vždy je vhodná chvíle vyrazit ven a zabavit děti čabráním se v kalužích, sběrem kaštanů, či skákáním v hromadách listí. V takových dnech se hodí mít v záloze nějakou aktivitu, která malé, ale i větší ratolesti zabaví alespoň na chvíli. Zajímává vás jak? V článku se můžete nechat inspirovat několika tipy na tvoření s malými kouzelníky.

Od jarního tvoření uběhlo už půl roku, což je u rodičů a především dětí velmi dlouhá doba, za kterou se mnohé změní. Je tedy pravděpodobné, že některé děti z našich řad dorostly do fáze, kdy je vhodné je naplno zapojit do tvoření. A nenapadá mě snad vhodnější téma pro kouzelníky a čarodějky, než je Halloween. Nechala jsem se na všemožných pavoučích sítích inspirovat, vybrala jsem několik pěkných a zajímavých aktivit, do kterých jsme se s havránětem pustili.

Ačkoliv se neustále opakuji a zmiňuji tvoření s dětmi, tak doufám, že by něco mohlo zaujmout i bezdětné. Přece jen tvoření není omezeno věkem a může tak nadchnout různé generace. A hlavně naše Hogwarts jsou o té kreativitě ve všech směrech. A pokud máte rádi tematickou výzdobu, tak třeba inspirujeme DIY dekoracemi.

Všechny níže zvolené aktivity jsou opět velmi snadné, aby je zvládlo i škvrně a bylo pro něj něčím zajímavé, aby udrželo pozornost a bavilo ho to. Čím více se ratolest zapojí i do samotné přípravy aktivity, pokud to samozřejmě jde, tak tím více uteče času, kdy se zabaví, což je žádoucí. Osobně mám jednoduché tvoření, bez nutnosti dlouhých příprav v oblibě. Navíc mnohdy není potřeba ani žádných speciálních potřeb. Každý, kdo občas něco vyrobí, má jistě nějaký základ doma. A pokud ne, tak papírnictví či větší obchody daný sortiment mají.

V případě halloweenského tvoření jsme potřebovali nejčastěji akrylové barvy – stačí tempery, nebo i vodovky, vatu, lepidlo, nějaké papíry a u nás doma nemohou chybět nalepovací oči. Ty snadno koupíte, nebo vyrobíte – a další vyrábění je na světě! Tentokrat jsme při naší tvorbě využili nečekané potřeby a to bonbóny a sůl. A co jsme tedy během října při přípravách na Halloween vytvořili?

**

Razítko z jablka

Razítko

Stejně jako bramborová, tak i jiná obdobná razítka sklízí úspěch. V tomto případě vzniklo razítko z rozpůleného jablka. Pak už stačilo jen vzít oranžovou barvu, kterou ztvárníme základ dýně. K dotvoření poslouží nalepovací očička, nebo jen pastelky, či vodovky/tempery jako na základ. Hodně parády a zábavy jen s minimem základních potřeb. Pokud jednotlivé dýně rozstříháme, vznikne super halloweenská kartička či přáníčko.

*

Boo!

Duch

Jedna z aktivit určena nejmenším dětem, kterou zvládnou samy od úplného začátku. Já lepidlem udělala pouze obrys ducha na čtvrtku, vnitřek si bubák natřel sám a pak začal s lepením vatových kuliček. Posloužila by stejně dobře i celá vata, kterou by si natrhal na menší kousky. Jakmile je hotovo, stačí nalepit obličej a tematický obrázek na lednici je hotov.

*

Hokus pokus

Tahle aktivita je takové malé kouzlení. Musím přiznat, že i mě samotnou tato technika zaujala a určitě jsme takové obrázky nedělali naposledy. A jak to vlastně funguje?

Nejprve si na papír uděláme lepidlem nějaký obrazec, který posypeme solí. Přebytečnou sůl vyklepeme pryč a použijeme třeba na další obrázek. Na procvičení jemné motoriky můžeme vzít pipety, které přidáme do kelímků s temperami obarvenou vodou. Pipetami pak ratolest nanáší barvu na obrázek. Stejně dobře poslouží samozřejmě štětec a vodovky. Kouzlo funguje i tímto snadnějším způsobem. A v průběhu sledujeme, jak pěkně se barva rozpíjí.

*

Magie barev

Máte rádi pokusy? My ano! A tenhle měl rozhodně úspěch, takže mimo tematické vyobrazení dýně havráně vyšvihlo ještě jedno dílo. A jak vlastně tato magie barev vznikne? Stačí k tomu pouze barevné bonbóny skittles (nebo jejich obdoba), talíř a voda. Jednodušší už to být nemůže. Pak už jen naskládat na okraj talíře bonbóny, zalít trochou vody tak, aby měly spodní část ponořenou a pak už jen sledujete to kouzlo! A věřím, že tohle je něco, co zaujme i dospělého. My jsme třeba fascinovaně čekali, kdy se konečně začne něco dít a jak nakonec dopadne výsledek. Hlavně v případě barevné kombinace, kterou můžete vidět v koláži z tvoření.

*

Halloweenská výzdoba

Letos jsme si zdobení okna v pokoji s malým bubákem náležitě užili. Tematické výzdoby jsou u nás zvykem a letos se přidalo i halloweenské, když už má pro strach uděláno. Samolepky na okno nikdy nesmí chybět. Dají se pořídit snad v každém obchodě s kreativními potřebami. Nechybí ani umělá pavučina a spousta pavouků. Ron Weasley by si u nás výhled z okna asi neužil. Já sama si doufám, že při sundavání nenapočítám o pavouka či dva víc.
Jedno odpoledne jsme se pustili do zdobení sklenic. Vysokou sklenici od mléka a malou od přesnídávky jsme omotali obvazem a nalepili na ni oči. K mumiím jsme ještě do sklenice s otvorem na brčko ve víčku udělali pavoučí doupě. Kromě umělé pavučiny a pavouků jsme do sklenice dali ještě světýlka na drátku. Do velké sklenice jsme koupili oranžové květiny, ačkoliv jsme chtěli znovu vyzkoušet obarvení bílých květů (inspirace z jarního tvoření zde) a z malé sklenice nakonec vznikla lucerna, jakmile jsme koupili svíčky na baterky.

Zbylé svíčky pak posloužily k další dekoraci, kterou jsme vyrobili, a tou jsou duchové. Použili jsme na ně sterilní čtverce, ale poslouží i obvaz. Dále vodu, lepidlo, alobal a lepicí pásku. Z alobalu si vytvoříme hlavu a ruce ducha. Páskou slepíme k sobě a postavíme na nějaký hrnek, nebo sklenici. Do vody přidáme lepidlo, nešetříme jím, aby nám gáza ztvrdla a duch držel tvar. Jednotlivé kousky obvazu namočíme a dáme na stojánek“ z alobalu. Jakmile jsme s vrstvami spokojeni, tak necháme uschnout. Poté opatrně vyndáme alobal a postavíme na svíčku. Samozřejmě v případě duchů je opravdu zapotřebí ta umělá! Ideálně i v případě lucerny myslet na nejhorší a použít tuto, tím spíš pokud je v blízkosti umělá pavučina. Věřím, že se taková decentní jednoduchá dekorace ujme i v domácnosti bez dětí.

*

Dýně kam se podíváš

Nedokážu spočítat, kolika způsoby lze ozdobit dýni na Halloween. Od tradičního vyrezávání až po máčení v laku na nehty. U nás jsou aktuálně oblíbené prstové barvy, takže volba okamžitě padla na ně. Na dýně jsme obtiskli naše prsty a následně dotvořili duchy, dýničky a pavouky. Kromě dýně a barev není potřeba žádných speciálních pomůcek a výzdoba je na světě. Na bílé dýni by mimo jiné  určitě vypadali skvěle netopýři, na oranžové třeba oční bulvy. Aktivita vhodná i pro nejmenší děti, které se s výtvarnou činností postupně seznamují. Z malé baby boo dýně můžeme vytvořit lucernu na čajovou svíčku, ale při takovém používání nevydrží dýně tak dlouho. Každopádně musíme dýni důkladně vydlabat a nechat vyschnout, aby nechytila plíseň. Taková výzdoba nám může dělat radost už nějakou dobu před Halloweenem. U nás dlabání a vyřezávání dýně necháváme na den před Halloweenem, abychom se vyhnuli nechtěným ztrátám.

*

Otisk

Otisk

Máte doma miminko? A mohla bych ho vidět? Ať už jste rodič mandragorky, nebo už odrostlejšího bubáka, tak otisk nožky coby ducha udělá parádu jako halloweenská výzdoba a památka do budoucna. Nejprve jsme s bubákem natřeli plátno černou barvou, nechali uschnout, a pak přišly na řadu otisky nohou. Chodidlo jsem dětem natřela bílou prstovou barvu a přitiskla na plátno. Černou barvou jsem duchům domalovala obličej a bílým fixem jsem ještě nakreslila duchy kolem a nápisy. Jakmile bílá barva zaschla, naťupala jsem štětcem tečky svítící barvou a bylo hotovo. A výsledný obrázek už je na čestném místě na poličce v dětském pokoji.

*

Netopýr zahalený v barvách

Netopýr

Ťupání je vděčná zábava pro děti. Ať už se bude ťupat prsty, nebo kousky houbičky na nádobí, nebo třeba gumou na konci tužky. U nás tentokrát padla volba na houbičku na nádobí, kterou jsem roztříhala a připravila do barev. Vystřihla jsem z kartonu šablony netopýrů a papírovou lepicí páskou, která neničí papír, přichytila na černou čtvrtku. A pak už přišlo na řadu ťup, ťup“ a bylo hotovo. Upřímně přiznávám, že tohle baví i mě. Po zaschnutí barvy sloupneme šablonu pryč a obrázek do rámečku je na světě.

*

Halloweenská nadílka

Pořádáte halloweenskou párty, nebo chcete udělat radost spolužákům svých dětí, nebo klidně kolegům v práci malou pozorností? Bez mučení přiznávám, že já se snažím využít každé tematické události, ať už ke tvoření, výzdobě nebo třeba vaření. A takováhle drobnost by udělala radost i mně!

A s tvorbou tomu není jinak ani v případě Halloweenu. Pustila jsem se do výroby balíčků pro děti do školky a pro nejbližší kamarády malého bubáka. A jak originálně zabalit bonbóny, lízatko, sušenky, nebo klidně i jiný dáreček? Nabízí se tolik způsobů! Nejvíce nadšená jsem z dárkových celofánových pytlíčků. Jejich plnění jsem si užila a to i přes to, ze jsem jich udělala téměř dvacet kusů. Několik z nich pomohl tvořit i bubák. Kartičku, která by klidně mohla sloužit i jako přání jsem strčila do celofánové obálky a naplnila malými dobrotami a dárečky. Kartičky jsem dělala úplně jednoduše, aby s tím nebylo tolik práce a mohl je se mnou tvořit i bubák. Vznikl nám tak třeba duch, dýně, mumie nebo Frankenstein.

Věřím, že úsměv na tváři vykouzlí i malá pozornost v podobě lízátkového ducha, na kterého nám stačí pouze kapesník a stuha. Krepový papír je pak třeba v případě vyrábění dýně, kterou lze naplnit čímkoliv. A nakonec třeba ze čtvrtky vystřižený duch, který v objetí ukrývá nějakou sladkost. V tomto případě je spousta možností, jaká příšera, či strašidlo bude dobrotu ukrývat. Může to být netopýr, ježibaba, nebo třeba upír.

***

Několik dalších tipů mám ještě v záloze, tak třeba příští rok, protože jakmile bych ve tvoření pokračovala, tak by to vydalo na druhý článek. Ale vzhledem k tomu, že potřebuji občas vypnout (a tohle je skvělý relax) a také zabavit bubáka, tak se možná brzy do nějakého tvoření pustím. A možná přijdu s nějakou inspirací, jak zaplnit dlouhou chvíli, ať už s dětmi, nebo bez nich. A co vy? Vyráběli jste něco na Halloweena? Nebo jste ve skluzu a teprve se chystáte?
Zalíbil se ti článek? Vyjádři svůj názor v komentářích, to je totiž to, co autor článku ocení nejvíce! přidat komentář


Tiráž Autor: Nicolette Marique Leroy
Vydáno:

Komentáře
Ginny, už mají něco za sebou, ale snad ještě chvíli vydrží. :DD Tak na sítích toho je. O:) Tak si to občas jen upravíme k našim schopnostem, nebo změníme téma. :):D Joo, pokus bavil i mě!
Nic | 29. 11. 2023
Jé, Nic, ty máš stejný nůžky jako já! :D Sovičky forever! Ty jsi úplně bezedná studnice nápadů! Kam na to chodíš? Nejvíce mne zaujal barevný pokus, to někdy zkusím!
Ginny | 22. 11. 2023
To se tak krásně čte, mockrát děkuji! <3 Uvidíme, jestli bude aspoň tak tvořivá jako brácha, nebo do toho hodí vidle. :D Třeba bude pak dělat vařící recepty se mnou. :DD Ještě jednou děkujeme! O:)
Nic | 08. 11. 2023
Ach, to je tak kouzelně strávený čas s dětmi. Úplně mě to dojímá, kolik takového společného tvoření tvůj malý kouzelník s tebou zažívá! A samozřejmě už se těším, co předvedete s malou čarodějkou, která se tam tak kouzelně směje... :)
Lilien | 05. 11. 2023
Až za námi příště dorazíte, tak vás zaučíme, ať to příště vyzkoušíte sama. :P :D
Nic | 05. 11. 2023
Skoro bych to zkusila, ale obávám se, že by můj výtvor dopadl hůř než bubákův :D
Dawsonka | 31. 10. 2023
1701965751