Letos v bronzu aneb UNC 2023

Na konci mrazena (února) proběhl slavnostní večer k vyhlášení výsledků desátého ročníku Udílení novinářských cen. Pojďte si s námi na něj zavzpomínat a připomenout si, jak se dařilo Corvinovi a jeho redaktorkám.

Na konci mrazena (února), přesněji 23. mrazena 2023, jsme měli příležitost již podesáté ocenit ty nejlepší redaktory, nejpovedenější články, nejpracovitější šéfredaktory a další nepostradatelné členy redakce a nadšené novináře. My se společně za tímto slavnostním večerem ohlédneme a podíváme se, jak se dařilo Corvinovi a havraspárským redaktorkám. Sice velmi opožděně, ale aspoň si to UNC znovu připomeneme, však další bude až za rok, tak proč na něj po pár měsících nezavzpomínat?

**

Než se do toho pustíme, připomeňme si tímto článkem nominace na letošní UNC. Spousta z nich merlinužel nedosáhla na sošku a některé velice překvapivě ani na umístění. Nic to ale nemění na tom, že nominace jsou zasloužené a nominovaní či jejich práce je velice kvalitní.

Loni i předloni zaznamenal Corvinus spoustu druhých míst, letos bychom mohli říct, že se pro něj UNC neslo ve znamení bronzu. Sice nás čeká několik druhých míst, ale několik z nich je sdílených s více redaktory či projekty a třetí místo tedy u překvapivě velkého počtu kategorií ani nebylo.

*

První vyhlášenou anketou byl NOVINÁŘSKÝ DEBUT ROKU, kde se soška udělovala začínajícím redaktorům. Druhé místo si mezi sebe rozdělilo celkem 6 redaktorek (3. místo tedy nebylo), z toho dvě byly naše – Hayley MoonVivienne van Abernathy – a jsme na ně moc pyšní. V kategorii zvítězila Eilonwy Ellesméry za Denního věštce, které ještě jednou gratulujeme a jsme rádi, že občas přispěje i do Corvina. U následujících anket budete moct vidět i průběh vyhlášení, zde ho merlinužel nemáme, to se omlouvám, ale vyhlašovala jsem ji a fotoaparát jsem si na pódium nebrala. Místo toho si můžete přečíst o pocitech naší stříbrné debutantky.

Corvinus Declaratio: Ještě jednou ti, Vivienne, moc gratuluji k 2. místu v anketě Novinářský debut roku 2023. Ráda bych se tě zeptala, jaké jsi měla pocity z nominace a jak jsi  reagovala na to, že ti vynesla krásné 2. místo? Sice sdílené s několika dalšími redaktorkami, ale stále je to úspěch. *usměje se* Čekala jsi to, nebo tě to naopak překvapilo?

Pozn. autorky: Otázka byla vyslána i k Hayley Moon, ale ta pár týdnů na to odešla do mrazivých krajin a odpověď merlinužel nedorazila.

Vivienne van AbernathyDěkuji. *nadšeně se usměje* Z nominace jsem měla ohromnou radost. Zahřála mě u srdce a navíc mě dojala. *zaleskne se jí v očích* Ještě jednou Ti za ni moc děkuji. Spíše jsem nevěřila tomu, že bych se mohla skutečně umístit, ale část mě si to přála. Takže mě druhé místo velmi potěšilo, a že je sdíleno s dalšími redaktorkami mě vůbec netíží, právě naopak. *usměje se*

Hayley MoonVivienne van Abernathy

*

Po úvodní anketě Novinářský debut roku následovala Neviditelná tvář časopisu, kam Corvinus letos nikoho nenominoval. Po vyhlášení této ankety mě v půli cesty z pódia zpět k havranímu stolu odchytla slečna Amanda a měla jsem prostor promluvit k naší corvinovské redakci. Zde si tedy můžete přečíst první část mého proslovu, ta druhá už se týkala jen mého nadšení z aktivních hradních periodik a jejich šikovných redaktorek a redaktorů. A samozřejmě nemohu ani zapomenout na krásnou básničku, která se na pergamenu za mnou během mého projevu objevila. Každému časopisu byla nějaká taková složena, aby ozvláštnila slavnostní večer a vnesla do něj další špetku magie a kreativity.

Aya Watanabe

Ráda bych zde v co největší stručnosti, jaké jsem schopná, promluvila ke všem redaktorkám a redaktorům svého milovaného Corvina Declaratio. Často jste to ode mě slýchávali, ale ráda to řeknu ještě jednou a takto trochu více veřejně. Jsem za vás všechny moc ráda a jsem hrdá na to, jak se novinařině věnujete se zájmem, zápalem a energií. Je vidět a ze čtení poznat, že píšete rádi*y, a to je nejvíc, co si šéfredaktor*ka může přát – redakce plná redaktorek a redaktorů, které psaní pro časopis baví. Takové redakci byla čest a radost být šéfredaktorkou. Avšak ne vždy tomu tak bylo a někdy těch nadšených pisálků bylo méně, nebo i témeř žádní, ale i přesto aktivita Corvina nikdy nijak výrazně neklesla a vždy se dokázal sebrat a skoro každý měsíc vydat číslo, které se pokaždé těšilo zájmu čtenářů. Za to vám, čtenářům, děkuji, jsem ráda, že náš časopis čtete a čtete ho rádi. Málokterý časopis se může pyšnit tak stabilními výsledky v UNC jako náš Corvinus Declaratio, který s přehledem drží stříbrnou příčku v Časopisu roku od úplně prvního ročníku UNC s výjimkou roku 2016, kdy se umístil první (na dálku mávám panu Watfarovi!), a… *odkašle si a zamumlá cosi, co znělo jako „roku 2018, kdy se neumístil vůbec“, ale těžko říct, určitě jí nebylo přes odkašlání vůůůbec rozumět* Jak to dopadne letos, samozřejmě nevím, ale v mých očích, což uznávám, že není moc objektivní, je Corvinus stále krásně aktivní časopis se zajímavými a kvalitními články. Za to patří díky všem, kteří se na tom podílejí, ať už píší články, opravují v nich chyby a dávají článkům ucelenou vizuální formu, kreslí doprovodné ilustrace či hodnotí outfity v Módní patrole nebo podporují časopis finančně.

Báasnička o Corvinu Declaratio

*

Další anketa v pořadí byl ČLÁNEK ROKU, první anketa z čtenářských kategorií. Spousta z nás doufala, že si sošku nebo alespoň umístění odnese naše nadějná Ginevra Eleanor Zauberinová se svým článkem o hradní sourozeneckých vztazích. Merlinužel čtenářům se více líbily jiné články, a tak gratulace posíláme do redakce Hadího krále a Lví tlapou a vy si můžete přečíst, co si Ginny myslela o své první nominaci na UNC.

Corvinus Declaratio: Článek roku 2023 merlinužel nepadl a nejsem jediná, koho to mrzí, tvému článku jsme výhru hodně přáli, neboť byl opravdu originální a propracovaný a takové články by dle mého vyhrávat měly. *pokýve hlavou* Soška, nesoška, tvůj článek jistě vyhrál srdce spousty našich čtenářů a když teda nedopadla výhra ani žádné umístění, zeptám se alespoň na nominaci. Jak jsi vnímala, že tvůj článek o sourozeneckých vztazích na hradě byl nominován na Článek roku 2023? Překvapilo tě to?

Ginevra Eleanor ZauberinováKdyž jsem se to dozvěděla, zůstala jsem zírat s otevřenou pusou – vůbec mě nenapadlo, že by moje prvotina mohla dosáhnout jen ke kotníkům článků od zkušených redaktorů, natož že by mohla být dokonce nominována na článek roku! Chvíli jsem jen mrkala a nevěděla, zda bdím, či sním, nebo zda si sova nespletla adresáta. Když jsem pochopila, že je to realita, že se tedy čtenářům článek opravdu tak líbil, srdce mi poskočilo a měla jsem fakt velkou radost. Moc moc si nominace vážím, je to velká čest a odměna za mou redaktorskou práci. Děkuji moc za Vaši přízeň, dává mi to chuť psát dál a přinášet čtenářům další zajímavé čtení.

Corvinus Declaratio: A jelikož se článek těšil velkému zájmu, prozradíš nám, na co se z této série můžeme těšit dál? Chystáš ještě něco podobného?

Ginevra Eleanor ZauberinováAle samozřejmě! Série Vztahy na hradě“ je založená na analýze hradních obyvatel, kteří mají stejná příjemní. V plánu mám tři díly rozdělené dle možného příbuzenského poměru. Článek o sourozencích jste měli již možnost číst, v současné době je druhý díl právě v korektuře, můžete se těšit na úžasné rozhovory s manželskými páry, které můžeme potkat na hradě. Pokud budete mít chvilku času, rozhodně doporučuji, kouzelnické svatby byly velice rozmanité a vyprávění vskutku zábavné a obohacující! Třetí článek se bude věnovat hradním mláďatům, potomkům všeho druhu, nicméně konkrétní provedení je zatím ve hvězdách. Ale nebojte, jednou bude! Ráda bych jen ještě připomněla, že v článcích jde čistě o roleplayové informace našich kouzelnických identit, mudlovské vztahy ať si nechají mudlové, v nich se šťourat nebudu.

Ginevra Eleanor Zauberinová

*

Následovala specifická anketa, anketa, ve které rozhodují pouze čtenáři, a to od začátku až do konce – BRK SYMPATIE. Letos proběhla trochu jinak než dříve a bylo tedy těžší se vůbec umístit, neboť lidé hlasovali, pro koho chtěli, nevybírali ze seznamu největších favoritů a anketa tedy měla pouze jedno kolo, kam lidé mohli nominovat své oblíbené redaktory a počet nominací se zároveň bral jako počet hlasů.

Třetí místo patřilo modrým slečnám, které se před měsícem prostřídaly na šéfredaktorkém křesle našeho časopisu – Aye WatanabeHayley Moon. Já jsem samozřejmě umístění vůbec nečekala, ale byla jsem tak zabraná do sepisování poznámek a dokumentování celého večera, že jsem ani neměla prostor nějak víc reagovat. Hayley ale ano a byla opravdu překvapená, a tak jsem si řekla, že se jí na to zeptám trochu víc, přece jen je to její první umístění v této anketě. Merlinužel na sovu již nestihla odpovědět před svým odchodem do mrazivých krajin.

Vyhlášení 3. místa Brku sympatie

(Vyhlášení 3. místa v anketě Brk sympatie 2023)

*

Nejsympatičtější redaktorkou se ale z havraspárských stala Nicolette Marique LeroyEilonwy Ellesméry. Pro Nicolette to bylo už druhé 1. místo v řadě, loni tuto anketa také vyhrála. Není se čemu divit, není člověka, který by naši NiC neměl rád. Co si o tom ale myslí ona si budete moct přečíst o pár řádků níž, nyní se můžete podívat, jak vyhlášení proběhlo.

Vyhlášení 1. místa Brku sympatie

(Vyhlášení 1. místa v anketě Brk sympatie 2023)

*

Jak se říká, to nejlepší přichází na konci, a tak nás teď čeká anketa REDAKTOR ROKU, kam Corvinus poslal pouze jednu nominaci, ale já jsem jí osobně věřila ze všech nominací nejvíc a nemýlila jsem se. K mému velkému nadšení i čtenáři rozhodli, že 1. místo si zaslouží Nicolette Marique Leroy. Má za sebou opravdu velice aktivní rok, kdy byla bez pochyby nejpracovitější corvinovskou redaktorkou, to je na počtu článků jasně vidět. Ne vždy ale jde o množství článků, důležitější je kvalita. Tu NiC vždy držela velmi vysoko, ať už psala o čemkoli, a je fakt, že psala o spoustě různých témat – reporty o novinkách kouzelnického světa, rozhovory s kolejními funkcionáři, tipy na vánoční dárky, cukroví či dekorace, a dokonce i vlastní projekt – V(r)ánoční bucket list. Ten se na podzim zrodil v hlavě Nicolette a dala jej dohromady s grafickou pomocí Envy Reeves a technickou oporou naší tehdejší kolejní ředitelky, slečny Grace Annabeth Reatcher. Odborné porotě se projekt také líbil a došel si pro 2. místo v anketě PROJEKT ROKU. Co na to všechno Nicolette říká? V podstatě ovládla corvinovské UNC, určitě je plná dojmů! A jako správná redaktorka jsem všechny její dojmy zachytila v rozhovoru.

Corvinus Declaratio: NiC, ještě jednou gratuluji k 1. místu v anketě Brk sympatie a Redaktor roku 2023, velký úspěch! *uznale pokývá hlavou* A také k 2. místu v Projektu roku 2023, V(r)ánoční bucket list byl hlavně pod tvou taktovkou. Ráda bych se tě zeptala, jaký jsi měla pocit z nominací na Redaktora roku a Projekt roku? Vím, že jsi mi psala nadšené a vděčné sovy, rozhodně byly na místě, dává smysl, že z takových novinek bude člověk nadšený, ale zajímá mě, zda jsi opravdu nikde v koutku své mysli nepomyslela na to, že bys mohla být nominována? A natož pak to celé vyhrát! *zasměje se* Hádám, že prvotní pocity byly šok a překvapení. Jak své úspěchy na UNC 2023 vnímáš teď, když překvapení i šok už trochu odpadly? Čekala jsi některý z úspěchů? A který tě naopak překvapil nejvíce? Redaktorkou roku 2023 jsi minimálně v Corvinovi určitě byla, jsem ráda, že s tím souhlasil i hrad. *usměje se* V(r)ánoční bucket list se také povedl a stříbrná mu sluší. Každopádně soška Brku sympatie nese tvé jméno již druhým rokem, jak vnímáš tohle? Už jedna výhra o něčem vypovídá, ale dvě v řadě...? To už je fakt něco! *zazubí se*

Nicolette Marique LeroyA já ještě jednou moc děkuji za gratulaci, Ayuš! *začervená se*
Abych se přiznala, tak bych nikdy nečekala, že se budu aktivně pohybovat v redakci kolejního časopisu. V minulosti jsem sem tam přispěla, ale jestli jsem ve svém lepším roce napsala dva články za školní rok, tak to bylo hodně. *směje se* Proto je pro mě nominace a následně získaná cena, v letošním roce nejen jedna, něco neuvěřitelného. A nedokážu to doteď tak úplně pochopit, jak je to možné, a přemýšlím, jak jsem se tam ocitla. *zasměje se*

A asi to tak pro mě bude navždycky, protože jde o novinařinu, kde jsem byla vždy nejistá a to se asi nikdy nezmění. O to víc si vážím toho, že jsem se dostala čtenářům natolik do povědomí, že věnovali svůj hlas právě mně a tím se něco pro mě neskutečného stalo skutečným. Ze srdce děkuji, opravdu! *spojí ruce na důkaz vděku* Slovy nedokážu popsat, jak velkou radost mi to udělalo. Jelikož jsem po tolika letech v koleji objevila kouzlo modré redakce, zálibu v otravování šéfredaktorky a hujerství v klubu, tak jsem brala psaní hlavně jako nově získaný koníček, proto jsem nikdy nepředpokládala, že by to přineslo něco víc“.

Nominace na Redaktora roku za Corvina od šéfredaktorky jeNicolette Marique Leroy pro mě taková krásná veřejná pochvala, u které se stále dojímám! Díky Aye byl můj první rok coby aktivní redaktorky plný nadšení a chuti do dalšího tvoření. Kdykoliv byla ochotná poradit, ujistit, čehož si moc cením, že mi věnovala tolik času. Myslím, že si na sebe upletla bič a ještě nějakou dobu se mě nezbaví. *objeví se jí nad hlavou svatozář a omluvně se usmívá* Už nominace byla velká pocta, ale to, že tolik hlasujících odkliklo právě mé jméno, což mi zajistilo první místo.. jakože cože?! A stát na bedně s madam Amandou? Úlet! *nevěřícně zakroutí hlavou a usměje se*

Co se Brku sympatie týče, tak oproti té první nominaci si říkám, že letos už by to mohlo být i zasloužené, tehdy mi totiž souhra náhod přinesly první sošku (jeden článek v prosinci 2022 a pak až články vydané na začátku roku 2023 a udílení cen až koncem března). Možná i ta první soška přispěla k tomu, že jsem začala více psát, aby to nakonec nebyl úplný omyl. *směje se* A jsem opravdu vděčná, že jsem ji mohla převzít i letos, kdy těch článků vyšlo víc. *usměje se* By to příští rok mohl být hattrick, když si čtenáře získám i během tohoto roku? *dodá na odlehčení a zasměje se*
A to, že se líbil i vánoční projekt, že si vydobyl své místo na bedně mezi tím velkým množstvím projektů? Třešnička na dortu a doufám, že bude mít stejný úspěch i jeho letní obdoba! *zazubí se*

Obrovské překvapení bylo celé udílení cen! *zasměje se* To, že jsem se umístila dvakrát na prvním místě a ještě se umístil na bedně i náš corvinovský vánoční projekt, je k neuvěření. Šok, ztráta slov, ohromení, úžas, nadšení by mohly nejlépe popsat první chvíle, kdy jsem se sovou dozvěděla výsledky, jelikož jsem nemohla být plně přítomna. Budu se opakovat, ale opravdu bych nevěřila, že po takové době na hradě budu označována za redaktorku a mé jméno se ocitne na UNC. *zasměje se*

A abych to své plkání ukončila, tak bych na závěr chtěla poděkovat všem, kteří mě svým hlasem podpořili a zajistili nemožné. Mnohokrát děkuji! *rukama ukáže srdíčko a usmívá se*

Vyhlášení 1. místa Redaktora roku

(Vyhlášení 1. místa v anketě Redaktor roku 2023)

Vyhlášení 2. místa Projektu roku

(Vyhlášení 2. místa v anketě Projekt roku 2023)

*

Posledními dvěma anketami byl ŠÉFREDAKTOR ROKUČASOPIS ROKU. Naše Aya Watanabe se jako šéfredaktorka umístila na 3. místě a svůj časopis vzala s sebou, a tak si Corvinus Declaratio došel pro své první 3. místo v historii UNC. Asi bychom všichni byli radši, kdyby pokračoval ve své stříbrné tradici, ale toto místo letos více než zaslouženě patřilo skvělému Žlutému Trimelovi, který v mých očích možná mohl dosáhnout i na to zlato, tento rok by to dávalo největší smysl.

Vyhlášení 3. místa Šéfredaktora roku

(Vyhlášení 3. místa v anketě Šéfredaktor roku 2023)

Vyhlášení 3. místa Čaospisu roku

(Vyhlášení 3. místa v anketě Časopis roku 2023)

***

To je pro letošní rok z UNC vše. Jsem moc ráda, že máme každý rok možnost takto ocenit ty, kteří hradní novinařinu rozvíjejí a přispívají do svých kolejních či hradních periodik. Za organizaci celého večera děkuji slečně Amandě Wright, která to zvládla naprosto bravurně i s minimem času na přípravu. Je neuvěřitelné, že je s námi Udílení novinářských cen již deset let a jsem ráda, že se pokaždé najde skupinka redaktorů, která si tuto slavnost vezme na starost, a tak o ni nepřijdeme. Tak na dalších deset!
Zalíbil se ti článek? Vyjádři svůj názor v komentářích, to je totiž to, co autor článku ocení nejvíce! přidat komentář


Tiráž Autor: Aya Watanabe
Vydáno: 2/2024

Komentáře
Detailní a propracovaný článek. Ayo, je vidno, že jsi na něm strávila spoustu času. Díky přiloženým screenum si člověk znovu vybaví atmosféru, která v onu slavnost prostoupila celý hrad. Děkujeme za připomenutí a pěkné čtení! :)
Vivienne | 23. 05. 2024
Díky moc za krásnou zpětnou vazbu! Opravdu to potěší. :) I když mě psaní baví, a píšu hlavně proto, samy asi taky moc dobře víte, že bez zpětné vazby je to spíš horší než lepší :D
Ayuš | 22. 05. 2024
Moc děkuju za tenhle podrobný článek, Ayuš. Jsem ráda, že to celé máme zaznamenané i s tvým proslovem a odpověďmi umístěných modrých. Krásně autentický a opravdu propracovaný článek... :) Nic, doufám, že to, že se tě nezbaví Aya, platí i na další šéfredaktorky, protože třeba já bych se tě nerada zbavovala. Bych musela nutit psát půlku vydání někoho jiného! :D Ale každopádně jsem moc ráda, že sis to v modré redakci oblíbila a že teď mohu být u toho! :) Mimochodem, také moc děkuji za skvělou organizaci, slečno Mandy! :)
Ashley | 20. 05. 2024
Slečno Ayuš, děkuju vám za milá slova, skvělé ohlédnutí... a slečno Nic! Vy úlete jeden!! :D To bych měla říkat já, že jsem tam mohla stát s někým jako jste vy!! Závěrem moc gratuluji Havraspáru k veškerým úspěchům, máte mezi sebou strašně šikovné kreativní pisatele, kteří jsou nepostradatelnou součástí hradní novinařiny.
Mandy Wright | 20. 05. 2024
Děkuji za podrobný článek, krásné a přesné shrnutí a především za milá slova pro ŽT ♥ Moc si toho ceníme! ♥
Oliva | 20. 05. 2024
1718709459