Mogoň Fertucha: „Človek si predsa musí vytvoriť nejakú zaujímavú osobnosť“

Módní patrola. Publicistický sloupek, který každý den přichází s hodnocením nového outfitu hradního či mimohradního obyvatelstva. Kromě nich se zaměřuje i na různé dostupné nebo již nedostupné předměty zdejších návrhářů a mimo jiné nezapomíná ani na naše mazlíčky. Hodnocení bývají milá, až doslova sluníčková. Jindy je možné hodnocení přirovnat ke sluníčku překryté mrakem. A co taková kritičtější hodnocení, která jsou příjemná asi jako tajfun? Jsou vůbec taková v současnosti v patrole? Troufá si na ně někdo? A vážně mají za cíl ublížit, nebo je člověk musí číst s nadhledem a chápat se silnou dávkou nadsázky? Pokračujte ve čtení a vše vám bude odhaleno.

Je možné splnit očekávání a požadavky všech? To nikdo neví. Možná to vážně není možné. I přesto se o to módní patrola pokusí. Každý čtenář má možnost si přijít na své. Kdo chce číst o povedených outfitech, nechť sleduje tuto módní sekci Corvina Declaratio nadále. Koho naopak víceméně nekritické patroly nudí a chce nějaké to vzrušení (a co pak to vzrušení v patrolové diskuzi), si přijde na své taky. S kontroverzním externím patrolářem, který nedávno přicestoval do Prasinek, bude módní hodnocení nepravidelně zažívat nový rozměr. Pojďme se podívat, jak probíhal rozhovor s výstředním Mogoněm Fertuchou.

***

Corvinus Declaratio: *ohlédne se po místnosti, kde na ramínkách visí oblečení různých stylů a velikostí. Na policích regálů jsou do komínku úhledně poskládány trička a svetry. Místnost je až na jeden rozsvěcený lustr potemnělá. Všechny vystavené i naskladněné předměty jsou opatřeny bezpečnostním kouzlem* Mogoni, setkáváme se na místě, které je již nějakou dobu pusté a osamělé, ale zajisté ne prázdné a zapomenuté. Proč jsi si k rozhovoru vybral právě prostory tehdejšího salónu NiT?

Mogoň Fertucha: Tak je treba si zaspomínať na minulé dekády módy. A niekedy v poličkách stále nájdem niečo použiteľné na nosenie. Plus sem často chodím, keď potrebujem ticho a kľud. Dlho to tu nikto nenavštívil a prakticky je to teraz taká moja svätyňa. A keď si odmyslíte tie pavučiny, tak je to tu stále celkom útulné!

*

Corvinus Declaratio: Hm, to dává smysl. *tváří se zamyšleně a přitom přikyvuje na souhlas* Snad jsi si to teď nezakřikl, ať do Tvé svatyně nezačnou proudit davy lidí. *zasměje se* Niečo použiteľné!? *podívá se po tom množství krásných věcí a hlavou se jí mihne otázka, zda Mogoň nebude mít na ošacení přehnané nároky* Mogoni, jsi novou posilou patroly, která se bude nepravidelně vyskytovat jak na hradě, tak v jeho okolí. Prosím, sděl čtenářům, s kým mají tu čest. Kdo jsi, kolik je Ti let, odkud pocházíš?

Mogoň Fertucha: Mogoň, extraterestriálna bytosť, vek λξς, galaxia QSO J0313–1806. *smeje sa* Teda aspoň to každému hovorím, aj tak nikto nepozná tú dieru odkiaľ naozaj pochádzam. Človek si predsa musí vytvoriť nejakú zaujímavú osobnosť, bez toho sa v móde nepresadíte. Odporúčam. Takto sa nikto nebude vašej rodine vyhrážať keď nebude psychicky zvládať vašu kritiku.

*

Corvinus Declaratio: *poslouchá a přitom zběsila zapisuje do poznámkového bloku. Pak chvíli pozdrží brk ve vzduchu, zadívá se na Mogoně rozpačitým výrazem, pozvedne jedno obočí, podívá se zleva doprava a pak současně pokrčí ramena a přikývne na znamení, že to, co Mogoň povídá, dává smysl* Děkuji za Tvou odpověď neodpověď. *usmívá se jako měsíček na hnoji a snaží se na sobě nedat znát, že absolutně nemá představu, kolik je Mogoňovi let, ani odkud pochází* Pro ucelenější představu Tvé osoby bych tě velmi ráda čtenářům vyfotografovala. Budeš souhlasit, abych zachytila Tvůj portrét? *doufá, že protějšek bude souhlasit a nenápadně nahmatá fotoaparát v kabelce*

Mogoň Fertucha: No, zvyčajne to nerobím zadarmo, ale človek musí vykonávať aj nejakú charitatívnu činnosť na udržanie dobréhu imidžu v očiach verejnosti, tak prečo nie teraz. Ale masku si nechávam! *napózuje* A ak vás uvidím toto predávať do nejakých ďalších podradných plátkov tak sa nebojím žalovať! Samozrejme nohavice sú od Malkino a košeľa od Armaniam. Maska je custom made od slečny Nat Willow. Ale tá už asi neberie zákazky, nejak zmizla bez stopy a nikto ju už nevidel.

*

Corvinus Declaratio: *při poznámce o podřadných plátcích mimoděk nahodí udivený výraz a pak se lehce ošije* Em, určitě tvou fotografii nebudeme využívat pro jiné účely než pro Corvina Declaratio. *nastaví fotoaparát, udělá několik snímků a pak jí dojde, že ani ona Mogoně bez masky zatím neviděla a ani si nemyslí, že by tomu mělo být v budoucnosti jinak* Tak focení máme za námi. Děkuji, že jsi s ním souhlasil. *zmínku zaměřenou na charitativní činnosti raději přechází a pro dobro čtenářů, Corvina, ale i své se jí nezkouší ani náznakem komentovat* Módní patrola se mezi své stále patroláře rozhodla přijmout externistu, a to tebe. Nedávno vyšla tvá první patrola (návrat v čase zde), která rozvířila vášnivé debaty. Část obyvatelstva pobouřila, některým naopak nevadila nebo ji vnímali neutrálně. Na jaké typy modelů máš v plánu se tedy zaměřovat. Budou tvá další hodnocení mírnější nebo se můžeme těšit na pořádný sekec mazec?

Poznámka: První vydaná patrola Mogoně

*

Mogoň Fertucha: Tak to záleží na tom, čo bude miestne obyvateľstvo na sebe nosiť. *preskenuje si redaktorku od hlavy po pätu* Ak to bude niečo podobné tomu, čo máte na sebe vy momentálne, tak to nevidím moc ružovo. Dúfam, že sa postupne tí white knighti ukľudnia a nebudú mať na moje patroly také reakcie. No ale stále ma to pravdepodobne bude viac lákať k tým nešťastníkom ktorí nutne potrebujú skrze patrolu moju pomoc. Možno chudáci už vážne nevedia čo na seba dať a potom to tak dopadá. *zamyslí sa*

Poznámka: ukázkový pytlík nejvěrohodněji vystihuje výraz Vivienne po komentáři Mogoně k jejímu outfitu

*

Poznámka: outfit Vivienne během rozhovoru

*

Corvinus Declaratio: *po prvotním šoku se sotva zmohne na slovo* Je pravda, že jsem si mohla vzít ty druhé šaty, a taky jinou bundu, ale potřebovala jsem něco slušného a zároveň praktického. *překotně přemýšlí stale s výrazem ala pytlík z NiT* A ten foťák přepásaný v pase taky nevypadá nejlépe, a ty boty! Achjo, celé špatně a a… DOST! Jsem přece šéfka módní patroly! Já rozhodně vždycky vypadám skvěle. *rychlým gestem si přehodí vlasy na levé rameno a narovná se* Ehm. *snaží se na sobě nedát nic znát a naopak se znovu cítí být v sedle. Názor Mogoně na její ošacení ledabyle přejde* Uvidíme, zda se jak říkáš white knighti uklidní. Ostatně, někteří nedokáží přijmout kritiku oprávněnou, natož tak tu neoprávněnou. *dělá, jako by se sama před chvíli nenechala ovlivnit svým egem* Už teď je mi líto těch módních nešťastníků, na které se hodláš zaměřovat. *nedochází jí, že může být mezi nimi. Možná následky změny barvy vlasů…* Jak tedy celkově nahlížíš na hradní módu? Má zdejší obyvatelstvo nějakou šanci k získání módního vkusu nebo jsou odkázaní k celoživotním módním faux pas?

Mogoň Fertucha: *usmeje sa nad podnetom, že by bol každý odkázaný dostávať nuly v patrole* Jasné, že má obyvateľstvo šancu, na niektoré modely ma dokonca nebolí sa pozerať. Navyše návrhári sa snažia a vytvárajú nové kúsky, a to, čo ma na niektorých obyvateľoch irituje, je ich schopnosť zobrať toto perfektne použiteľné oblečenie a skombinovať to do absolútneho chaosu. Ako niekto múdry *zamyslí sa, či to nebol náhodou on* niekedy povedal, takýto celok je menší ako súčet jeho častí. Niekedy dokonca menší než každá z tých častí zvlášť. No ale to, čo chcem povedať, je, že príležitostí je na hrade mnoho, len sa ich treba chopiť a nebáť sa experimentovať. A dúfam, že väčšina tých experimentov budú katastrofy, aspoň budem mať o čom písať! *uškrnie sa*

*

Corvinus Declaratio: Obyvatelstvo bude určitě potěšeno ze tvého ujištění, že je šance, aby se v budoucnu mohlo začít vhodně oblékat. Ještě když to říká takové módní guru, jako jsi ty. Následující otázku, která měla zaznít, jsi mi před chvílí také zodpověděl. Vnímám tedy správně, že s hradními návrháři jsi spokojen? Stihl jsi se za tak krátkou dobu zorientovat v tom, kdo všechno navrhuje? A je nějaký návrhář, který tě svou tvorbou vyloženě zaujal?

Mogoň Fertucha: Áno, som. Áno, stihol. Áno, je.

*

Corvinus Declaratio: *je překvapená ze strohých odpovědí* Že by k tomu neměl co říct? To se mi moc nezdá… *pomyslí si* Budeš chtít prozradit, o koho z návrhářů se jedná? Je jich více?

Mogoň Fertucha: Človek by si povedal, že vám to dôjde podľa miesta, v ktorom sa práve nachádzame, ale tak nie každý zjavne vyhral v common sense lotérii. Ale inak každý z návrhárov má niečo do seba, aj niektoré staré kúsky od dávno zabudnutých osôb sú stále bežne nosené. -Aj keď niekedy by radšej mohli zostať zabudnuté spolu s ich tvorcami. *zamrmle*

*

Corvinus Declaratio: No, myšlenky číst merlinužel neumím. *zasměje se* I když, možná je to dobře... *snaží se nenechat vyvést z míry útočnou poznámkou Mogoně ohledně jejího selského rozumu. Do teď totiž žila v domnění, že je nejostřejší tužkou v penále* Tak to je pro mě nemilé zjištění. *řekne v zamyšlení nahlas a následně se tento přeřek snaží zamaskovat malým zakašláním* K módě se bezpochyb váže i účesová móda. Jak se ti líbí dostupné styly účasů v kadeřnictví na Příčné ulici? *instinktivně si prohrábne vlasy*

Mogoň Fertucha: Celkom som bol sklamaný, keď som videl ponuku pre osoby mužského pohlavia. Čakal som, že si budem môcť na seba dať urobiť všetky tie fancy účesy, ktoré bežne vídavam u druhej polovičky, teda podľa mojej rádoby analýzy obyvateľstva skôr približne ďalšej 1/21. Vážne je to tu premnožené dievčatami. Aj ja by som rozmýšľal, že by som sa nejak pred vstupom ku kaderníkovi nejak zamaskoval, aby mi na hlavu urobil jeden z tých lepších 2 účesov.

*

Corvinus Declaratio: Co není, může být, třeba se v budoucnu dočkáš nějakých nových pánských účesů. Věřím, že se hradní kadeřníci snaží stále svou nabídku vlasových stylů rozšiřovat. V opačném případě zkus to zamaskování. *zadržuje smích a snáží se tvářit zcela vážně* Kdy se můžeme těšit na tvou další patrolu? Máš už vyhlídnutou nějakou svou další módní oběť? *urputně vyzvídá, jako po celou dobu rozhovoru…*

Mogoň Fertucha: Už som mal vybraných pár adeptov, ale po tom, čo som dneska videl, a bohužiaľ stále vidím na vás, nemám inú možnosť ako obyvateľstvo hradu o tomto varovať. Buďte ale rada, že toto nenahlasujem autoritám, niektorí by toto nebezpečenstvo brali ako dôvod na pohotovostné sirény.

*

Corvinus Declaratio: *znovu je konsternována z hodnocení, které dostala na její dnešní outfit* Že by byl přeci špatný? *pomyslí si* V tom případě můžu jen doufat, že budu mít u obyvatel zastání. *nahodí udivený pohled, jelikož své vlastní poznámce sama moc nedůvěřuje* Ačkoliv, po takovém zostuzení budu ráda, když nebudu muset pustit post šéfky patroly. *otře si orosené čelo a namísto dalšího komentování raději naváže na poslední otázku* Je něco, co bys chtěl ohledně módy vzkázat čténářům? *trochu se děsí jeho odpovědi*

Mogoň Fertucha: Nájdite si nejaký výrok od módneho návrhára, ktorým sa budete riadiť. Ja som si kedysi zvolil ten známy od Coco Chanel: „Pred odchodom z domu sa pozrite do zrkadla a jednu vec si odložte.“ A vždy si vyberiem spodné prádlo.

*

Corvinus Declaratio: Proti gustu žádný dišputát! *směje se* Coco to měla skvěle vymyšlené. *mrkne* Odložit si spoďáry musí být velmi praktické a osvobozující. *přikyvuje* Možná to taky někdy vyzkouším. *tváří se seriózně a snaží se neupadat do rozpaků nad myšlenkou, že je Mogoň po celou dobu jejich konverzace naostro* Mogoni, rozhovor máme zdárně hotový. Děkuji, že jsi s ním souhlasil a poskytl jsi nám výživné odpovědi. Troufám si říci, že jdeš s holou kůži na trh a při svých názorech si neděláš starost s nějakými servítky. Držím ti palce, ať se patroly píšou snadno a najdou se čténáři, kteří je ocení. Už teď se těším na tvé zhodnocení mého outfitu. *přemůže se k úsměvu*

Mogoň Fertucha: Tiež ďakujem za rozhovor, už sa teším na písanie, materiálu je okolo mňa stále dosť a dúfam, že moje kritiky niekomu naozaj pomôžu. Ale mám na vás takú maličku prosbu, nabudúce mi radšej pripomeňte si na rozhovor s vami zobrať takú tú relaxačnú masku na oči. Alebo nejakú šatku, ktorou si ich môžem radšej zaviazať. Adiós!

Corvinus Declaratio: *už se nezmůže na reakci. Posbírá si veškerá svá novinářská fidlátka, rozloučí se a zdrhá pryč*

***

Takový je a bude Mogoň Fertucha. Možná se nesetká s pochopením u všech obyvatel, ale nějakou tu přízeň si možná získá. Kdo ví... Neberme svět tak vážně, ani Mogoňovy patroly, a už vůbec ne tento článek... Umíme se zasmát druhým, tak se umějme zasmát i sami sobě. Ostatně, když bude každý módní ikonou, budeme všichni potom spokojeni?... Užívejte dne a života.

 


 

Poznámka: Věta s barvou vlasů nemá za cíl vysmát se blondýnkám, berte to s rezervou. *usměje se*
Zalíbil se ti článek? Vyjádři svůj názor v komentářích, to je totiž to, co autor článku ocení nejvíce! přidat komentář


Tiráž Autor: Vivienne van Abernathy
Vydáno: 3/2024

Komentáře
1721277594