Řád ostrého brka poněkud otupený
Řád ostrého brka. Vznikl na slavnosti Léto 2008, kdy jej poprvé získala Anseiola Renine Rawenclav.
Na hruď jí byl panem ředitelem připnut malý šedivý odznáček a to se slovy„Anseiolo Renine Rawenclav, uděluji Ti řád za dlouholetou novinářskou činnost.“ Potlesk byl obrovský, celou Velkou síní se nesly gratulace. Pro Anseiolu to byl vskutku úspěšný rok a nikdo nepochyboval, že si zrovna tento řád zaslouží více než kdokoliv další.
V ten moment se oči všech velkých žurnalistů na hradě rozzářily. Konečně je tu řád, který by měl ocenit hodiny a hodiny nedoceněné práce na kolejních časopisech, v Denním věštci či v jiném periodiku.
Řád byl udělen znovu až po dvou školních letech - v létě 2009 jej za novinářskou praxi získala mrzimorská studentka Sophia Glis Glisová a naděje na získání řádu pro studenty nadále žila.
Hned ten další školní rok, Zima 2010, řád od pana ředitele získal šéfredaktor Denního věštce, Filius Orionis. Nepamatuji si přesně, s jakými slovy to pan ředitel udílel, ale matně se mi vybavuje, že to bylo právě po prvním roce, co profesor Orionis vedl Denní věštec - a vedl jej náramně. Příval článků se stal pravidelností - nebyl den, aby nevyšel článek. Ocenění jistě zasloužené.
Tím však výčet významných redaktorů Hogwarts končí. Dva roky se už ocenění neudělilo.
Na škole je kromě Denního věštce provozováno několik kolejních časopisů, do kterých píše nespočet redaktorů - někteří více, jiní méně. Osobně si nemyslím si, že by psali kvůli tomu, že by chtěli získat tak velké ocenění. Ale když už ho tu máme, proč jej nedávat? Nebo by se potom ti tři ocenění cítili méně významní, kdyby bylo více lidí, kteří jsou motivováni Řádem ostrého brka? To si nemyslím.
Rok 2010 byl výkvětem tisku, to se dá myslím bez nadsázky říct. Corvinus Declaratio je na jednom ze svých vrcholů, úspěšně zvládl informovanost hradu okolo Sedmiboje nebo když v létě podal na kolej neuvěřitelný výkon každodenního vydávání. Žlutý Trimeles se probral také a pokud někdo nemá náladu, tak mu články ze žlutého časopisu musí vždy pomoci. Navíc se úspěšně věnoval nováčkům v době, kdy ještě ani nebyli zařazeni. Jejich nováčkovská soutěž již se na Hogwarts stala tradicí. Lví tlapou se udržela na výsluní a i přes problémy s hostingem dokázala držet krok. Lidé na ní milují různorodé soutěže či velmi pěkné nápad vytvoření leporel. O adventním kalendáři ani nemluvě. Hadí král vzrušoval debaty po celém hradě, bohužel tedy v negativním smyslu. Tady by to bylo leda tak na anticenu.
A to není vše. Za zmínku rozhodně stojí i Příčný nepravidelník, který v roce 2010 vyšel 4x a vždy přinesl spoustu informací z módního světa na Hogwarts. Ne náhodou jeho prodej číslo co číslo roste. Počtem čtyř vydání mimochodem dorovnal počet vydání Hradního zpravodaje, který vycházel pro profesory v průběhu dvou let a byl to časopis zaměstnanců pro zaměstnance.
Rozhodně je třeba znovu zmínit i Denní věštec. Ten si i při občasných výkyvech drží svůj standart a například Mystifikace Fabulantová je určitě osoba, která by si řád zasloužila. Denní věštec by si jej potom mohl vystavit jako trofej. A to trofej zaslouženou.
K čemu tedy je vlastně Řád ostrého brka, pokud se neuděluje ani v době tak redaktorsky aktivní, jakou byl celý uplynulý rok 2010?
Jmen by se dalo najít hromada, nemyslím však, že by jejich zmínění zde ve článku něčemu pomohlo. Kompetentní osoby, které řád udílejí, by si jejich počínání měli všimnout sami. Bez urážky.
A ještě dodatek - potom se není moc čemu divit, že si studenti chtějí založit řády za práci v časopisech své vlastní.
Zalíbil se ti článek? Vyjádři svůj názor v komentářích, to je totiž to, co autor článku ocení nejvíce! přidat komentář
Vydáno:
Ansí | 15. 02. 2011
A musím souhlasit s Queti v tom, že kdyby byl řád nyní udělen, nebudu to brát, jako že dotyčnému byl dán z vynucení. Mám důvěru v to, že k něčemu takovému by se vedení školy nikdy nesnížilo.
Larr | 15. 02. 2011
Nebelbrach | 14. 02. 2011
Na druhou stranu, znamená to, že si obyvatelé hradu všimli stejně jako udělující, že uzrála doba na další řád. A tato shoda je v jádru pozitivní zjištění.
Rozumím tomu, že se panu řediteli nelíbí, že by udělení řádu teď teoreticky mohlo vypadat vynuceně, ale jak už jsem psala, je to souhra okolností, maximálně studentská netrpělivost. Na druhou stranu – je to o tom, jak kdo chce vnímat věci. Tak jako jsem řediteli věřila v kauze Wenai, tak mu věřím, že udělení řádu plánoval a pokud by v nejbližší době byl udělen, za sebe jsem si jistá, že v tom neuvidím nic jiného, než ocenění něčí práce.
Přemýšlím, jestli se dalo této shodě zabránit – teoreticky mohl být pan ředitel předem požádán o vyjádření… Možná mohly být poslední tři odstavce napsány v podmiňovacím způsobu s „pokud nebude udělen ani za činnost xxx, pak je otázka, jaká činnost by byla potřeba“…
Ale nepřijde mi, že by to vyřešilo podstatu problému – nadnesení tématu v době, kdy téma mělo být překvapením. A to je jedna z věcí, které možná nejsou ideální, ale nikoho nepovažuji za viníka.
Queti | 14. 02. 2011
Toto je pouze konstatování skutečnosti. To, že má někdo odlišný názor je pochopitelné, ale není třeba hned kopat kolem sebe :-)
EAN | 14. 02. 2011
No, ať je článek jaký chce, i když já na něm nic tak hrozného nevidím, tento řád mi připadá dost "významný" taky právě proto že se nerozdává na potkání. Ale článek se nad tím jenom pozastavuje, na nic neútočí :)
James | 14. 02. 2011
Cerri | 14. 02. 2011
Já ho opravdu nehodlám udílet na objednávku, a proto, že někdo po tom volá, je mi líto.
Nimrandir Elénére | 14. 02. 2011
John | 14. 02. 2011
Úvaha se dle mne nesnaží působit útočně ani direktivně. Pouze mapuje situaci a rekapituluje úspěchy jednotlivých periodik na hradě. :-) Čist fakticky - bez přikrášek. Tak to vnímám já :)
Prosím, nemyslím to zle, ale vaše reakce teď působí trochu vynuceně - a to v tom smyslu, že "tak, a teď jim tu řeknu, že jsem měl něco takového v plánu a svedu na ně, že kvůli nim ho neudělím. tak!". :)
Přijde mi trochu líto člověka, který měl dle vás řád dostat, protože to vrhá špatné světlo právě na Corvinus. A navíc působíte stylem "stěžujte si a nebudete mít nic". To mi přijde trochu cenzurativní a vzniká z toho zbytečný precedens :-)
John | 14. 02. 2011
Řády jsou způsob ocenění a uznání, které si nelze vynucovat a ani počítat s tím, že jsou udělovány automaticky. Je to jedna z nejvyšších poct, a k té patří i to, že je mnohdy nečekaná. Články podobného charakteru nejen že snižují prestiž řádu, ale i poctu oceněným, kde by pak opravdu případné udělení řádu vyznělo jen jako kdyby bylo na objednávku.
Podobně nesmyslné je i v článku notně deklarované vnucování na nesmírné aktivity všech možných časopisů. Daný řád se udílí jednotlivci, nikoliv časopisu jako celku.
A konečně v reakci na poslední větu článku, nevidím zde důvod pro naznačenou ironii. Nikdo vedení kolejí nebrání, aby si vytvořili své vlastní systémy ocenění a ta za vedení či redakci kolejních časopisů svým studentům udíleli. Není pochyb, že tato ocenění a kolejní řády budou vyhovovat potřebám a požadavkům koleje daleko více, než řád celoškolní.
Nimrandir Elénére | 14. 02. 2011
Lucy | 14. 02. 2011