Cesta Sedmibojem: Putování druhé

Podívejme se na zoubek čtvrtému a pátému úkolu, které jsou často označovány za vůbec nejtěžší. Co bylo tak těžké a jak se úkoly podobaly předlohám? To vše a mnohem více se dočtete uvnitř.

Říkalo se, že se průchody arénou značně přiostřují. Prý má být každý úkol od úkolu těžším a těžším. Alespoň jejich tvůrci se často nechali slyšet, že ten či onen úkol konečně prověří opravdové kvality Sedmibojařů, ať se jim to líbí nebo ne. Je pravda, že někteří Sedmibojaři tvrdili, že jim hořelo pod patami a někteří se v aréně zapotili i pěkně dlouho. Podívejme se tedy na ty přelomové úkoly, které měly být prvními z těžších. Na úkol čtvrtý a pátý.

Každý z úkolů byl poněkud jednoduše situován do příběhu a prostředí jedné z „hápéčkových“ knih. Jak se již zmínilo v předchozím vydání, v prvním úkolu byl průchod podobný Harryho cestě za kamenem – jednalo se tady o směsku různých úkolů, jejichž plněním byl umožňován postup. Ve druhém úkolu měli soutěžící namíchat cizokrajný lektvar – připodobnění ke knize zde nalezneme hlavně v mnoholičném lektvaru, který trojce použila, aby zjistila, kdo stojí za otevřením Tajemné komnaty. Při třetím se potom soutěžící museli podívat na zoubek bednám s kouzelnými tvory, kteří na ně útočili, stejně jako v Lupinově OPČM. Pojďme se ale podívat na to, co stálo za prostředními úkoly, tedy za čtyřkou a pětkou.

***

Čtvrtý úkol – „Úkol Ohnivého poháru“ - 30. 4. - 6. 5.

„Hraniční rozcestí, v polovic lomy
Vede tě na plácek, tam mezi stromy.
Famfrál volá: „Hola hej“.

Na svoje celty řádně dbej!
Úředník čeká, plány jsou v přípravě
Tak prosbu vykonej v rychlosti, všímavě

Postav se čelem k přístřešku sestavě.“

*

V tomhle úkolu si někteří lidé poprvé narazili nos. I já se přiznám, že jsem byla díky únavě nucena v aréně přenocovat a bylo to docela strašidelné. Jak víme, v první části čtvrté knihy je ústředním motivem famfpálové mistrovství světa. Do Anglie se tehdy sjelo mnoho a mnoho kouzelníků z celého světa a převážná většina z nich se ubytovala ve vlastních stanech na přiděleném místě v mudlovském kempu. Mudlové dostali na mistrovství obrovskou objednávku míst a protože měli pro své kempy jistá pravidla, museli vymyslet, jak daný počet stanů na místa dostat tak, aby vyhovoval všem stanoveným normám. Protože se jednalo o mudly, samozřejmě nemohli použít jednoduchá rozmisťovací kouzla, ale museli si vypomoci ručně.

A rozmístit bez kouzel stany v kempech bylo potom také zadáním čtvrtého úkolu. Aby se soutěžící pořádně zapotili, museli najít správná umístění nejprve v malém a potom také ve velkém sektoru. Všemu samozřejmě dohlíželi ministerští úředníci, kteří na požádání sdělili soutěžícím, kolik chyb ve svém rozmístění mají. To však vždy zabralo nějaký čas. Víte, jak jsou ministerští pomalí…

*

Takto vypadala velká mapa. Odměnu dám tomu, kdo jako první označí všechny chyby, které v tomhle umístění jsou, a pošle mi je. Označujte dle pravidel, kde se každý stan musí dotýkati stromu a žádné dva stany spolu nesmějí sousedit v  žádném z osmi směrů. Posílejte do mého sovince (Anna Barberová).

*

Do tohoto úkolu se potom soutěžící pouštěli s velkou vervou, a ačkoliv mnozí byli bez hůlek rozpačití a nesví, nakonec se všichni prokousali oběma mapami a zdárně tak překonali nástrahy tohoto kola. I když byli všichni výborní, přece jen tu je stále časomíra, která nemilosrdně určila pořadí účastníků. Na prvním místě se za vyloženě neuvěřitelných ani ne pět minut umístila slečna Cerridwen Lowra Antares. Za ní potom s časem něco málo přes patnáct minut mladičká Elizabeth Gibsonová a na třetím místě byla Ciline Flameová s těsně přešvihnutými dvaceti minutami. James Watfar, Katelyn Auster, Esperanza Milagrosa, Anita Blakeová, Barbara Arianne Lecter a Emily Smith, jmenovaní od nejlepšího podle pořadí, neměli připsány žádné minuty navíc, stejně jako první tři. Niane z Libelusie na desátém místě však na trestný čas doplatila, ale jedenáctá Safira Jane Bardotová a dvanáctá Darkness deStination ho příliš mnoho nepotřebovaly nepotřebovaly. Průměrný soutěžní čas byl tedy 1:02:40.

Nesoutěžícím se v aréně buď dařilo a nebo naprosto ne. První tři místa obsadili s jen velmi těsnými rozestupy  Elanis Aelana Roselfová, druhý Kouhei Hasangeki a třetí Evelina van Eyck. Arénu vzkoušelo celkem úctyhodných 93 nesoutěžících obyvatel hradu a z toho ji dokončilo 75 lidí. 18 zkoušejících průchod tedy výzvě arény podlehlo a museli být odtamtud dostáni  neviditelnou silou až po jejím uzavření. Průměrný čas lidí, kteří nesoutěžili, ale úkol dokončili, byl 3:46:40.

***

Pátý úkol – „Úkol Fénixova řádu“ - 14. 5. - 20. 5.

„ Úředník sem, oběžník tam
Písmena vytváří oka klam.
Sedmero závor, sedmero kol
Požírač smrti zná tvůj vzdor.

Ve věštbách tajemných, tam mezi regály

Kouzel se metají paprsky, spirály
Pětici úkolů pak časy odvály.“

*

Když jsem se dozvěděla, že úkoly budou mít mnoha spojitostí s knihami, hned mě napadla Síň věšteb. Ano, ta, kde se na konci na Oboru záhad udál souboj šestice bradavických studentů s několika smrtijedy. Ta, kam Voldemort Harryho vlákal falešnou vidinou. Ta, která je ve stejné sekci, kde zemřel Sirius Black. Ta, která ukázala, že jedna bradavická profesorka na škole neučí úplnou náhodou. A konečně také ta, která byla přesně okopírovaná v aréně.

Soutěžící se při tomhle úkolu museli nejprve poprat s poletujícími písmenky, která bylo potřeba správně uspořádat a dostat tedy pojem z páté knihy. Například „telefonní budka na Ministerstvo kouzel“. Opět se i tady dalo zažádat o nápovědu, opět i zde stála drahocenný čas. Přeskládat správně písmena nebylo vždycky snadné a pro ty knih méně znalé se pak jednalo o úkol velmi těžký, jak někteří Sedmibojaři sami uznali.

Když už se jim potom podařilo dát všechna slova dohromady, ocitli se uprostřed boje v replice Síně věšteb. Zpravidla všichni na chvíli oněměli hrůzou, ale jen do té doby, než nalezli instrukce k najití a zneškodnění Smrtijedů ukrytých mezi regály. Paprsky létaly o sto šest, přesto se však soutěžící shodují, že šlo už o snažší část praktického úkolu.

S celým úkolem se již tradičně poprala nejlépe Cerridwen Lowra Antares a získala tak pro sebe první místo a nejvíc hvězdiček. Druhá se umístila Esperanza Milagrosa a bronzové umístění si zasloužila Niane z Libelusie. Další byli (uvedeni dle pořadí od nejlepšího): Anita Blakeová, James Watfar, Elizabeth Gibsonová, Safira Jane Bardotová, Barbara Arianne Lecter, Emily Smith, Katelyn Auster, Darkness deStinationCiline Flameová. Průměrný čas soutěžících byl 1:11:12.

Mimo soutěž se tohoto úkolu zúčastnilo celkem 92 lidí, dokončilo jej však podstatně méně účastníků – 61. Dalších 21 lidí výzvě arény podlehlo a úkol nedokončilo. Z těch, kterým se arénou projít podařilo, byl nejlepší Filius Orionis, o znatelný kus za ním se potom umístil pan Andrew Uroboros a výtečně si vedla i Kate Resea, kteárá byla v těsném závěsu za Andrewem. Průměr výsledného času nesoutěžících byl potom 5:01:08.

***

Ačkoliv mnoho lidí reptalo na častou nefunkčnost některých částí u obou úkolů, myslím, že byly technicky zvládnuty výborně. Dalšími dvěma úkoly se potom z nesoutěžících opravdu prokousalo méně lidí, než tomu bylo u úkolů předchozích a ačkoliv se v obou případech jednalo spíše o prověření chladné logiky a slovních dovedností, ukázalo se, že mnozí ztratí hlavu a zpanikaří, jakmile se jim trochu přitíží. Přesto však z obou úkolů putovalo odvážlivcům do kapes celkem 136 sedmibojařských mincí a myslím, že to poukazuje na to, že nejsme hloupí kouzelníci. Těšte se na poslední putování, které přinese opravdovou lahůdku a kde se zpětně podíváme na zoubek i malému shrnutí!

Takže sportu zdar a mučednickým Arénám pak zvláště!




Zalíbil se ti článek? Vyjádři svůj názor v komentářích, to je totiž to, co autor článku ocení nejvíce! přidat komentář


Tiráž Autor: Anna Barberová
Vydáno:

Komentáře
Vždyť jste fialovej! :O
Barberovic | 27. 06. 2012
Zvláštní, v adminu je fialovej :D Asi nějaký error, ale ž by to mělo být fialové i zde:D
Ale pravda, vypadá to zvláštně:D
Lilien | 27. 06. 2012
Jé, když je pan Fil žlutý, tak mu můžu tykat? =D
Elíza | 27. 06. 2012
Žlutého Filiuse... Už prosím nikdy víc. =D
Filius | 27. 06. 2012
1714027290