Začátek školního roku

Dny prázdnin se nachýlily ke konci a nám se pomalu, ale jistě, blíží nový školní rok. Ale ještě před tím, než se vrhneme na psaní úkolů a všemožných dalších bodových podlézavostí, pojďme se podívat, jak to vlastně s novým rokem vypadá teď, krátce před úplným začátkem.

Ano, drazí, ač naneštěstí povětšinou nezpeněžitelní hradní obyvatelé. Zanedlouho nám vypukne úplně nový školní rok. Jako vždy se spolu utkají v nelítostné bitvě naše vznešené hradní koleje. Tradičně, Merlinužel, nepříjemně silný Nebelvír. Mrzimor, ve kterém to krátce před začátkem roku doslova zemřelo. Zmijozel, jemuž se pokusí vlít nový jed do žil nová kolejní ředitelka a Havraspár, který letos pohár vyhraje. Mimo bojiště úhlavního, krví a potem body dobývajících studentů zborceného, otevřou se dosud pečlivě uzamčené učebny. V těch budeme svádět souboje z nejtěžších, neboť je jako vždy povedeme proti sobě samým a v sebeobraně pak proti nelítostnému profesorstvu.

Již zanedlouho budeme opět vysávat kolejní konta a přesvědčivě lhát pokladníkům kvůli půjčkám na předměty, do kterých budeme svědomitě docházet celý první termín. Usínat v hromadách pergamenů, vyrábět zcela neotřelé chyby a nesmysly do úkolů, zabíjet ve frontách před učebnami předmětů. Pokračovat v tom před učebnami seminářů, abychom se obtěžkali úkoly, které neomluvíme ani úmrtím v rodině, k čemuž budeme mít přichystán tucet tetiček a strýčků, milovaných a tak nešťastně zrovna v neděli před půlnocí zesnulých. Také budeme dupat po nervech profesorů, dojde-li na nejhorší, i po profesorech samotných. V lékárně Příčné ulice stoupnou tržby, až se profesorský sbor vrhne do víru svého ušlechtilého poslání vlévat do mladých hlav vědomosti, a opět se pro jistotu uzavřou ochozy věží, až profesory opustí přes prázdniny načerpaný optimismus a chuť do života.

Rok, který před námi za okamžik stane v celé své kráse, přináší nejednu změnu. Bude zkrátka, pro někoho více, pro někoho méně, jiný než rok předchozí. Jistě, mnoho změn a událostí není z nejčerstvějších. Nějaký ten pátek, či jiné dny v týdnu, si na ně zvykáme. Úplně jinak se však projeví v období, které nás netrpělivě očekává. Prázdninový režim se od toho školního pochopitelně liší. Studenti spí, zevlují po hradních cimbuřích, straní se jakékoli práce a své znuděné mládí plní hromadou bezpředmětných zbytečných činností. Tedy, řekněme, že se ten prázdninový liší…

Jakéže změny to budou. Pro nováčky vesměs nepatrné, pro obyvatelstvo starších výrobních čísel mnohdy podstatné.

Pokusíme se přežít po mnoha a mnoha letech první školní rok, kdy nebude hradní pilíře podpírat a praskliny v základech neúnavně kamuflovat profesor Werewolf, architekt a stavitel mimo úplňkové noci z nejpovolanějších. Chodbami se svého času nesly obavy, zda se náš hrad po ztrátě profesora nezhroutí. Nesly se především třemi kolejemi, Zmijozel dlí ve sklepeních a sesuv hradních věží a zdí jej tak nemusí příliš trápit. Nezbývá než doufat a věřit, že nám stropy na hlavu nespadnou.

Do nového roku budeme také vstupovat, alespoň dle logických úvah, snad a dříve či později, s novým vedením knihovny. To bude vystaveno nebývalé výzvě, a sice překonat laťku vzácné profesorky, jejíž laťky jsou téměř nepřekonatelné. Zda nám srdce hradní vzdělanosti a oblíbené místo nemajetných či parádivých studentů pokvete stejně jako pod hůlkou madam Larstonové, ukáží s největší pravděpodobností právě nadcházející měsíce tvrdé školní práce.

Jiné úbytky fialových hávů prozatím hlášeny nejsou, figurek do hry „uštvi si svého profesora“ je tak stále dostatek.

Co do nových profesorských přírůstků, zkusíme být pro jednou tajemní jako termín profesorských výplat. Článek je téměř dokonalý a poskytuje velice široké množství informací, nabízí-li se tedy prostor pro případná překvapení, bude lepší tento prostor ponechat. A překvapit se necháme všichni.

Změny, některé již nenápadně naznačené, se udály také v kolejích. Ač jsou mnozí ve svých funkcích po několika týdnech či měsících jako doma, odslouží si svůj první rok na novém kolejním postu hrstka statečných studentů.

V Mrzimoru dostal stříbrný odznak již o prázdninách  s příslibem do budoucna Andrew Uroboros. Nově také postihlo kolej tragické úmrtí, které přineslo svěží duší vánek do hradních zdí. Dle všeho tak budeme konečně vídat ducha na vlastní oči a to vícekrát než jednou za rok uherský. Je jím Magrápa Česneková.

V Nebelvíru se před časem ocitla po kariérním krůčku na nejvyšším studentském postu Nerys Heliabel Ghostfieldová a těžký úděl prefektování převzal Oliver McCollin.

Klíč od komnat Zmijozelu převzala vážená profesorka Elle Sutherland, zajisté coby inspektorka výuky zkušená v boji s větrnými mlýny. Hrozí tedy, že na hradě letos potkáme k práci donucené studenty. Dbejme proto na opatrnost, nikdo neví, zda není pracovitost nakažlivá. Další změny ve vedení Zmijozel buď tají, nebo neplánuje či teprve plánovat bude.

Havraspár se o prázdninách rozloučil s další pokračovatelkou tradice geniálních primusek, Katelyn Auster. Ta odešla nasbírat síly do říše věčného ledu a předhodila krákavému ptactvu, patrně za trest, nového primuse. Tím není již týdny nikdo jiný než Justin Angel Sane. Stejná výměna se udála na postu prefekta, kde Nicolette Marique Leroy odspěchala za bývalou primuskou. Její místo zabrala Eliah Tailesová, která bude krom hejna studentů hlídat nového primuse.

Ty všechny čeká na relativně novém postu nová práce a s ní spojené radosti života. Jistě jim prosté smrtelné studentstvo snahu a oběť oplatí. Doufejme, že alespoň někdo z nich tolik vděčnosti přežije.

Mimochodem, vysoké kolejní posty se nám nebývale plní studenty, v záplavě studentek poměrně vzácnými úkazy. Dost možná se blýská na lepší… totiž, je hezké, že jsou k odznakům taky pouštěni.

Tvář celého hradu změní také nová generace kouzelníků. Mladých a nadějných, jistě plných touhy po vědění a ochotných pracovat za starší unavené studenty. Čtyři koleje opět změní jejich pohled na svět kouzel k obrazu svému a samy budou na oplátku převráceny vlnou nováčků k obrazu jejich. Nezbývá než doufat, že stěny kolejních komnat nápor vydrží, že se začarované vchody ochotně otevřou a že se žádný zakladatel nepočne v hrobě otáčet, případně po nocích, nespokojen s novou nadějí Bradavic, strašit.

Tuto změnu má nyní pevně ve svých švech Moudrý klobouk, který, milí nováčci, ví lépe než vy, kam ve skutečnosti chcete jít.

Tedy, můžeme směle vykročit do nového školního roku. V mnohém neobyčejného, avšak v tom nejdůležitějším, v naší fantazii, stále plného prostoru a příležitostí. Doufám, že bude mít pan ředitel trpělivost s profesorstvem, profesorstvo s námi studenty a my studenti s prací, abychom ani tentokrát nezbořili náš prastarý hrad. A především přeji ostatním kolejím mnoho štěstí v boji o druhé místo školního poháru.
Zalíbil se ti článek? Vyjádři svůj názor v komentářích, to je totiž to, co autor článku ocení nejvíce! přidat komentář


Tiráž Autor: James Watfar
Vydáno:

Komentáře
Skvělě informující a vtipně pojatý článek!^^
Annie Reprobate | 15. 09. 2012
Ach jo, Watfar prostě umí. :)
Nix | 15. 09. 2012
Výborný :D :D až přestanu brečet smíchy, přečtu si ho znovu :D
Grapi | 13. 09. 2012
Fakt dost dobrý.
Lily J. | 13. 09. 2012
Dokonalý článek :DD Nedokáži ho více popsat
Brinanag | 12. 09. 2012
Už první věta mě dostala do kolen :D Krásný článek =)
Eli | 12. 09. 2012
co k tomu dodat, boží článek :DD
Linn | 12. 09. 2012
James, perfektní.
Sophi | 12. 09. 2012
Nádherný článek, moc se mi to líbí ... asi se taky budu muset naučit nějaký ten článek napsat :-D
Lusy Sarah Williams | 12. 09. 2012
Když to tak čtu, tak se poprvé začínám o hrad bát... :D Skvělý článek! :)
Bilkis | 12. 09. 2012
Opravdu moc povedený článek.
Jen tak dál.
Raniela de Sallo | 12. 09. 2012
Tak vtipnej článek bych snad nenapsal ani já :D moc se povedl :)
David | 12. 09. 2012
Ten článek je oromný :) Moc jsem se u něj pobavil :)
Renine | 12. 09. 2012
:-D Paráááda :-))) Naprosto perfektní článek :-))
Helenia | 12. 09. 2012
Bombastický článek, co věta, to perla :D
Caitlin | 12. 09. 2012
Nádherný článek, prostě dokonalost! :D Takže další prosím, prosím O:-)
Podpis: Úžasná šéfredaktorka :P
Lilien | 12. 09. 2012
1656477660