Kouzelně děsivé horory

Už od malička byl "horor" mým oblíbeným filmovým žánrem. V té době jsem se tolik nebála jako teď, když jsem starší a víc to všechno prožívám. Nikdy mě ale strach nedonutil přestat se tomuto žánru věnovat, jak ve filmové, tak v knižní podobě. A zajímalo mě, jak to mají obyvatelé našeho hradu.

Vytvořila jsem tedy krátkou anketu na toto téma a poprosila o vyplnění. Anonymně se zúčastnilo 58 studentů/profesorů/obyvatel hradu a okolí! A já díky nim/vám zjistila velmi zajímavé informace o které se s vámi teď podělím v krátkém shrnutí výsledků. *usměje se*

Je myslím jasné, že odpovědí bylo víc od žen, než-li od mužů, ale jejich názory se popravdě ani moc nelišily. Nebylo tedy výrazně vidět, že muži jsou snad více odvážnější, což by nám ženám mohlo trochu zvýšit sebevědomí! Věk byl velmi rozmanitý, sešli se tu kouzelníci od 1.ročníku až po starší profesory, tudíž i to bylo v některých otázkách rozhodující.

***

Corvinus Declaratio: Bojíš se rád/a?

Jak můžeme pozorovat na obrázku je nejvíce kouzelníků, kteří se zrovna moc rádi nebojí, ale najde se i pár odvážlivců (stejně jaká já), kteří se nějakého toho strašení jen tak nezaleknou!

*

Corvinus Declaratio: Díváš se na horory v TV nebo je čteš?

Když pomineme ty, kteří se tomuto žánru raději vyhýbají, tak zjistíme, že se sledování filmů a čtení knížek přibližně vyrovnávají a ten, který se hororům po večerech věnuje vyhovují obě tyto varianty.

*

Corvinus Declaratio: Kdo to byl Edgar Allan Poe a Alfred Hitchcock?

Docela mě překvapilo, že na tuto otázku neodpověděli úplně všichni a správně. Pan E.A.Poe vám byl trochu více známý, než A.Hitchcock. I tak ale nadpoloviční většina znala oba tyto pány a to mě uklidnilo! Nikdo netipoval jen tak naslepo, buď zvolili, že pány neznají (nebo jednoho z nich) nebo odpověděli správně, či částečně správně.

Oba tito pánové byli jedni z nejvýznamějších autorů hororů na světě. 
E.A.Poe byl spisovatelem (nejen) hororového žánru a A.Hitchcock zas režisér a scénárista hororů ve filmovém podání.

Více se o těchto pánech dozvíte například zde u staré tetičky Wiki:

Odkaz č.1

Odkaz č. 2

*

Corvinus Declaratio: Co ti na hororech nejvíc vadí?

Největší problémy, které nás na hororch trápí, je hloupý příběh, krev a další nechutnosti, lekání se, ale také třeba filmové zpracování některých příběhů, které po tomto kroku ztrácení strašidelnost a kvalitu. Také se jako výtka objevila předvídatelnost či součansé horory. Je i dost lidí, kterým vadí na hororu jeho podstata a to je strach.

*

Corvinus Declaratio: Co se ti na hororech líbí?

Tady se projevili hlavně ti, kteří horor mají rádi a za největší plus tohoto žánru zvolili tajemnou atmosféru, strach, nadpřirozeno či samotný příběh. Také podpořili kvalitní psychologické charaktery postav a promyšlené zpracování samotného děje.

*

Corvinus Declaratio: Jakou známku by jsi žánru "horor" dal/a?

Průměrná známka z vašich odpovědí byla známka 3, což je opravdu dobrý výsledek na to, že největší počet kouzelníků dalo našemu diskutovanému žánru známku 5 a nejméně bylo známky 1!

*

Corvinus Declaratio: Jaké jsou tvé oblíbené horory?

Nebudu vypisovat všechny horory, které jste uvedli, ale pouze ty, které se objevily víckrát. Většinou šlo o ty více známé. Bylo několik kouzelníků, kteří i nadále odmítali jakékoliv filmy či knihy a nebo díky rodičovské ochraně ještě něměli možnost se s tímto žánrem blíže seznámit.

Filmy: Kruh, Nenávist, Vřískot, Mlčení jehňátek, Say, Psycho, Paranormal activity, 3:15 zemřeš či zfilmované knihy S.Kinga!

Knihy: Nejvíce se zde objevovaly povídky/básně od E.A.Poea (Havran, Jáma a kyvadlo, atd). A pak knihy od Stephena Kinga (Hřbitov zvířátek, To, Carrie, Mlha, Dům v růžích  či Holčička, která měla ráda Toma Gordona.

***

Chtěla bych moc poděkovat všem, kteří mi vyplňením ankety pomohli vytvořit tento článek, i přes to, že vám ani tento žánr vůbec nic neříká a také se úplně netýká našeho světa. Přesto doufám, že jste si ho ze zájmem přečetli a líbil se vám. Nakonec těm, co se rádi bojí, přeji strašidelné sny a těm, co mají radši pohádky, zas ty pohádkové. *usměje se*

A co vy, co jste neodpovídali na anketu - Máte rádi hororový žánr? Jaké jsou vaše oblíbené filmy či knihy? Doporučte nám něco!
Zalíbil se ti článek? Vyjádři svůj názor v komentářích, to je totiž to, co autor článku ocení nejvíce! přidat komentář


Tiráž Autor: Annie Reprobate
Vydáno: 1/2013

Komentáře
Justine, pomalu se na tom dělá.^^

Broučku, děkuji za opravu. Nějak se mi to v tom trochu zapletlo. Ale díky za pochvalu. .)

Annie Reprobate | 27. 01. 2013
v anketě mě zmátla první otázka, dal jsem logicky ne, až pak jsem zjistil, že se to týká hororů, které rád mám :D
Těším se na sci-fi 8)
Justin | 27. 01. 2013
Já bych jen opravil, že Dům v růžích nebyl natočen podle knihy. King napsal přímo scénář pro třídílný TV seriálek - mimochodem výborný. Miluju Kingovy knížky i filmy :) Článek se moc poved :)
Brouček | 27. 01. 2013
Tenhle hororový rozbor se ti povedl Annie, šikulka! :))
Lilien | 26. 01. 2013
1653476556