Superschopnosti, superjedinci a čarodějové

Popularita superhrdinů je poslední roky na vzestupu, takže prosakuje i do našeho magického světa. Je cosi okouzlujícího na takřka magických schopnostech bez nutnosti mávat hůlkou, trávit večery sledováním nebeských těles a dle toho sbírat byliny na lektvary. Ale jak to s těmi hrdiny a jejich schopnostmi vlastně je? Kdo je nejmocnější? Podívejme se na to.

Když se podíváme do historie lidstva, tak nás superhrdinové provázejí po celou naší existenci. Z velké části se jim však přezdívalo jinak a označení superhrdina je tak relativně nové, ač vychází z tradice staré takřka jako lidstvo samo. Podíváme-li se do mytologie, tak se zde objevuje motiv hrdiny se zvláštními schopnostmi či zvláštním předmětem s velkou mocí velmi často – Gilgameš, Herakles, Gýges. Také se zde vyskytují ti hrdinové, kteří schopnosti ani nic zvláštního nevlastní (aspoň ne dlouhodobě), ale jsou chytří a schopní a překonávají nástrahy, typicky třeba Oddyseus.

Napříč staletími se pohled na hrdinství různě měnil a nabíral různých podob dle toho, v jaké formě byl hrdina očekáván a jaké činy byly očekávany. Máme zde píseň o Rolandovi, Artuše a všechny legendy o něm. Skrz tento vývoj se brzy hrdinská pojednání změnila v různá ztvárnění skutečných osob a fikce byla upozaděna, respektiva byla nástrojem k vyzdvihnutí skutečnosti do jiných výšin. Samozřejmě se určité hrdinské motivy opakují a objevuje se vychytralý hrdina, který vše řeší důvtipem nade vše, nicméně tento přístup se superhrdinství moc nepodobá.

Na přelomu 19. a 20. století se objevuje opět hrdinský motiv bližší dřívějším zpracování. Objevují se lidoví hrdinové, jako třeba Robin Hood, a objevují se i první rysy moderních superhrdinů. Myšlenka maskovaného ochránce spravedlnosti a ideálů dobra se tak začíná objevovat. Většina příběhů však vychází z detektivek a jde o velmi spotřební příběhy.

Od roku 1938 začíná dle většiny dohadů Zlatý věk superhrdinů, neboť se začínají objevovat nám známá jména. Superman je často vnímaný jako první z této generace, avšak když zapátráte, tak zjistíte, že vychází z jiného (super)hrdiny. Podobně i Batman započal svůj život jako detektiv a postupně se vyvinul a byl přetvořen. Toto vše je zajímavé téma a můžete si prostudovat své oblíbence podrobněji, možná budete překvapeni, co se dozvíte.

Zvláštní schopnosti hrdinů jsou však dodnes žhavým tématem mnoha diskuzí. Nekonečné diskuze o tom, kdo by porazil koho, kdo je nejmocnější ze všech a to často i bez ohledu na vydavatelství a jejich pojetí superhrdinských pravidel. Dají se najít diskuze, které rozebírají rozdíl mezi pojetím rychlosti FlasheQuicksilvera a kdo by vyhrál za jakých pravidel. Často však soupeří v těchto srovnání i hrdinové ze stejného vydavatelství – Kdo je nejsilnější Avenger? Minimálně Tony Stark má jasno, ale co diváci, že ano?

*

Proto jsem se optal několika obyvatel hradu na jejich názor na následující tři otázky:

1) Která superhrdinská schopnost je podle Tebe nejsilnější? Případně který superhrdina?

Tessa di Maristella: To je docela těžké říct, napadá mě hodně schopností, které jsou užitečné. Ale nejsilnější schopnost asi bude schopnost léčit a uzdravovat.

Mark William Callaway: Nejsem úplně zastáncem superhrdinů, takže tohle je pro mne celkem složité. Podle mne je superhrdina každý člověk, co se dokáže rozhodnout správně, kdo odmítne možnost podvádět, i když je to snadné a lákavé, a raději skončí na posledním místě, každý, kdo je pracovitý a nečeká až někdo udělá práci za něj.

Hannabell Cavanaugh: No, myslím si, že nejsilnější schopnost je Telepatie... Což ostatně můžeme vidět u Jane Grey. Není to jen o telepatii, ale i o astrálním cestování, vsugerování myšlenek druhým nebo mentální omráčení. Asi bych s ní nechtěla přijít do křížku.

Aimée Leavittová: Přiznám se, že to je pro mě dost těžká otázka, jelikož v superhrdinech a podobně se moc neorientuju, nějak jsem to nikdy moc nesledovala. Ale říkám si, že taková nadpřirozená rychlost může být dost výhodná, pak mě napadá schopnost manipulovat myšlenkami ostatních, to mi přijde ještě silnější a děsivější.

*

2) Která superhrdinská schopnost je podle Tebe nejužitečním do běžného života?

Tessa di Maristella: Do běžného života? Pro mě by to byla schopnost zastavit nebo zpomalit čas, věčně totiž nestíhám.

Mark William Callaway: Určitě rychlost, hlavně v dnešní uspěchané době.

Hannabell Cavanaugh: Do běžného života není asi žádná užitečná. Lidé by jen záviděli a utajit se to jen tak nedá, ale kdybych si opravdu měla vybrat, chtěla bych být nesmrtelná jako Deadpool, to bych mohla umírat a umírat, řezat si údy a stejně by mi vše znovu narostlo. Teď to nemyslím nijak ve špatném smyslu, ale mohla bych tak zachraňovat svět! Tam, kam nemůžou normální lidé, bych se dostala hravě bez obav ze smrti, kdo by to ovšem nechtěl? Ale konec snění...

Aimée Leavittová: Myslím, že do běžného života se zvlášť v dnešní době rozhodně hodí schopnost ovládat čas, protože spousta lidí (včetně mě) si ho nedokáže správně rozvrhnout a pak jak to dopadá... Zrychlit ho, pokud nemáme co dělat, nebo ho spíše zpomalit, vezměme si například termínové neděle, že ano.

*

3) Kterou superhrdinskou schopnost by Tě lákalo mít?

Tessa di Maristella: To vím přesně, už jsem o tom totiž párkrát přemýšlela. Chtěla bych mít schopnost být neviditelná.

Mark William Callaway: Tak neviditelnost, a pohrávat si s myšlením lidí, to by mohlo být hodně zajímavé. Stejně tak čtení myšlenek, občas chceme někomu udělat radost a nevíme přesně jak, tohle by hodně pomohlo.

Hannabell Cavanaugh: No a co bych jako samozřejmě nejvíce chtěla je být učencem doktora Strange! Kdo by ostatně nechtěl být tak skvělý čaroděj? Ostatně všichni tady proto studujeme na škole čar a kouzel! To jsou mi panečku otázky.

Aimée Leavittová: Nejsem si jistá. Upřímně by mě samozřejmě lákalo zvládat úplně vše, vždycky záleží na situaci, ale reálně si nemyslím, že by mi jakákoliv superhrdinská schopnost prospěla, nedokážu však správně a přesně vystihnout proč. Určitě by se nějaká schopnost hodila a byla využita, ale... Pro mě samotnou je lepší zůstat obyčejnou.

***

Snad Vás článek zaujal, nabídl Vám náhled do problematiky a taktéž u Vás podnítil úvahu nad superschopnostmi a jejich možnými využitími.
Zalíbil se ti článek? Vyjádři svůj názor v komentářích, to je totiž to, co autor článku ocení nejvíce! přidat komentář


Tiráž Autor: Zendaer Amattis
Vydáno:

Komentáře
dobrej den
bea | 22. 03. 2021

bea | 22. 03. 2021
Boží článek, moc hezky shrnuto! :)
Hetty | 08. 07. 2019
Moc pěkný článek :)
Helen | 08. 07. 2019