Sfinga, sfinga, sfingááá!

Možná jste si všimli, možná ne, ale po hradě se nám potuluje člověk, který získal něco, co mnoho lidí nemá - autogram od samotné sfingy!

Pro začátek bychom si měli ujasnit, kdo to vlastně sfinga je.
"Egyptská sfinga má lidskou hlavu na lvím těle a již více než tisíc let ji kouzelníci využívají k hlídání cenností a tajných úkrytů. Je velmi inteligentní a vyžívá se v hádankách a hlavolamech, ale opravdu nebezpečná je jen tehdy, když je ohroženo to, co hlídá."

Je tedy jasné, že získat si přízeň takového stvoření nebude nic jednoduchého. Mnozí se totiž neodváží k tomu, aby se ke sfinze přiblížili! To, že tato mystická bytost zavítala na náš hrad, kde má dohlížet na průběh Sedmiboje a na to, že nebudou porušována žádná pravidla, vzbudilo velké pozdvižení. Sfinga získala své odpůrce, kteří tvrdí, že držet takovou bytost na hradě je velmi nebezpečné, ale samozřejmě i mnoho fanoušků. Kam se ale řadí havraspárská studentka Madidess Leevian, které se podařilo získat tak cenný autogram!

Madí jsem přilákala do kolejky na krabici lentilek a při pojídání této dobrůtky jsem se musela zeptat na několik otázek.

***

Corvinus Declaratio: Jak se to vlastně celé seběhlo, že jsi to byla právě ty, kdo získal podpis od samotné sfingy?
Madidess: *strčí si do pusy modrou lentilku* Já ti vlastně ani nevím. Jednou jsem viděla Sfingu ve Velké síni a samozřejmě mi to nedalo a jakožto sběratel podpisů (momentálně mám dva!) jsem se rozhodla, že ten podpis musím mít. Jenomže moc úspěšně to nedopadlo, místo autogramu jsem získala průplesk ocasem. Ovšem pořád mi to tak nějak leželo v žaludku. Jednoho dne jsem se vydala do Velké síně a vidím, madam Elle mě volá. Prvně mě napadlo, co jsem zase provedla, potom mi ale madam strčila kartičku. Když jsem se na ni podívala, uviděla jsem podpis od sfingy.Corvinus Declaratio: Tak to je hezké překvápko! Říkáš, že jsi sběratelkou podpisů – znamená to tedy, že autogram od sfingy jsi chtěla jen tak, abys rozšířila svou sbírku, nebo ti na něm záleželo? Jsi fanynka sfingy? A když už mluvíme o tvé sbírce – čí je vlastně ten druhý podpis?
Madidess: Nejen podpisů. *směje se* Sbírám taky kachničky. A nebo ptakopysky. A nebo body. No, autogram jsem chtěla, protože bych ráda tu sbírku rozšířila a krom toho, sfinga je návštěva z Egypta, kde jsem v životě nebyla, tak možná to bude ono. Krom toho je velmi inteligentní... Tak snad i proto. Fanynkou bych se nenazvala, nicménně proti sfinze nějaký negativní názor nemám a nevadí mi, spíš mě zajímá. Myslím, že to, že tu je, je vcelku vzácnost. Druhý podpis patří zpěvákovi jisté kouzelnické kapely, ten jsem si vybojovala, když jsem byla na koncertě.

Corvinus Declaratio: Máš na své kolekce nějaké speciální místo? Nebo jsou tebou získané podpisy a další předměty jen tak někde zavřené v truhle?
Madidess: No, kachničkám se v truhle nelíbilo. Takže spí v mé posteli, a jelikož mám kachen výrazně více než podpisů, málem nemám kde spát. Ale na podpisech bych asi spát nemohla, takže jsem je zařadila do svého alba. Podpis od sfingy mám momentálně na první stránce ve fotoalbu. Když totiž album někomu ukazuji, většinou se dívá na první dva tři snímky, pak ho to začne nudit. A já ráda album někomu ukazuji...

*

Zásoba lentilek v krabičce se povážlivě ztenčila, takže zůstal čas na poslední otázku.

*

Corvinus Declaratio: Plánuješ sbírat další podpisy? Případně nějaké "upomínkové předměty", které souvisí se sfingou?
Madidess: Sbírat další podpisy? Určitě! Moc ráda bych získala podpis Kachdonny, je to populární kachní zpěvačka, nebo by se mi do sbírky hodil i podpis členů kapely Smrtonoška. A ještě fůra dalších. No, "suvenýr" mi stačí jen jeden. Sice jsem slyšela, že dráp Sfingy je užitečný proti nemocem, ale myslím, že ten by mi nedala.

***

Pak už jsem Madi poděkovala a odebrala se s bonzbločkem v ruce směrem ke kabinetu madame Sutherland. Ona je tou, která se stará o průběh Sedmiboje, tedy má i co dočinění se sfingou. Zaklepala jsem na dveře a na vyzvání vstoupila. Madam mě uvítala s úsměvem na tváři a s koštětem v ruce. Vyzvala mě, ať si sednu a já jí hned položila první otázku.

***

Corvinus Declaratio: Jedné ze studentek, Madidess Leevian, se podařilo ukořistit podpis od sfingy. Vy jako organizátorka Sedmiboje jste jistě se sfingou často v kontaktu - proč si myslíte, že podpis poslala zrovna Madi?
p. Elle: Inu, slečna Madidess není jediná, která dostala podpis. I pan profesor McBrave jeden získal. Slečna Madidess o podpis žádala a protože se ke sfinze chovali uctivě, nebylo až tak těžké ji přemluvit.

*

Madame zastřihla pár proutků u svého Forcera a začala pečlivě blýskat jeho násadu. Já mezitím pokračovala v otázkách.

*

Corvinus Declaratio: Jak se vlastně sfinga vyrovnává s takovou popularitou? Nestoupá jí to do hlavy? Neobtěžují ji senzacechtiví novináři?
p. Elle: Inu, z počátku byla Sfinga z tak velkého zájmu… *zamyslí se* … zmatená? To víte, v Egyptě, kde střežila poklad, sotva  narazila na člověka. Myslím, že se jí pak všechna ta pozornost začala líbit, a proto také svolila k tomu, že bude studentům dávat hádanky. Problém byl trochu v tom, že ty, co by neuhádli, chtěla, však víte... *mírně zbledne* Je to její zvyk. Proto odpovědi obyvatelé hradu posílají přes skřítka Soutěžníčka.

Corvinus Declaratio: Ach, rozumíme. To je takový nepříjemný zvyk, co sfingy mají. Je to také důvod, proč jste autogramy donesla vy a ne sfinga osobně? Je tady nějaké riziko, že by se snad mohla.. vymknout kontrole?
p. Elle: Inu, víte, opět se straní obyvatelům, to kvůli dalšímu icidentu, který se ve VS stal. Dalo nám mnoho práce ji přemluvit, aby nadále zůstala naším hostem. A přesto, že zůstane, její hrdost je stále dotčena, takže ji asi ještě nějakou chvíli na chodbách nepotkáme a na další hádanky si budete muset počkat.

Corvinus Declaratio: To nás všechny moc mrzí. Můžeme jen doufat, že se další nepříjemnosti dít nebudou a že se sfinga opět vrátí alespoň občas do Velké síně.

*

Nato se mi madame Elle omluvila se slovy, že se právě teď chystá na svůj kondiční let kolem hradu a jestli ji tedy omluvím. Samozřejmě, sportem ku zdraví.

*

Děkuji za váš čas a vyřiďte sfinze pozdravy.
p. Elle: Také doufám a pozdravy sfinze ráda vyřídím, jistě ji potěší.

***
Jak je tedy vidět, získat autogram sfingy není nic jednoduchého a ani bezpečného. Co nás čeká dál? Začne sfinga rozdávat své kouzelné drápy? Nechme se překvapit!
Šéfredaktorka Sedmibojařského Zpravodaje: Madidess Leevian
Zástupkyně šéfredaktorky Sedmibojařského Zpravodaje: Avreya Monowitz
Technická stránka Zpravodaje: John Werewolf
Korektura a vizuální úprava článků: John Werewolf, Larrie Larstonová, Madidess Leevian
Ilustrátoři: Avreya Monowitz, John Werewolf
Autoři článků: Annet Slapfootová, Avreya Monowitz, Elanius Aine Neil, Janel Weil, Katelyn Auster, Lilien Emity Meissed, Linn Rose Lairová, Madidess Leevian
Šéfredaktorka Corvina (a ta, na kterou se má křičet, když vyvstanou připomínky): Larrie Larstonová

Poděkování: Děkujeme Madidess Leevian, že se královsky zhostila velení Sedmibojařské redakce. Avreye Monowitz, že jí v tomto byla nápomocná. Samotným redaktorům pak, že v šibeničním termínu stihli připravit celý Zpravodaj a jedinkrát nezažádali o zvýšení platu. Děkujeme i siru Johnovi, našemu technickému mágovi, že nakreslil a stvořil Zpravodaji speciální obličejíček, na který se nám krásně kouká. A vám všem, naši čtenáři, protože jsme tu hlavně pro vás a bez vás by náš plátek nebyl nic než záchodová četba (protože teď jej pochopitelně čtete na těch nejreprezentativnějších místech ;)). Díky vám všem!