Já a Sedmiboj - z pohledu organizátorky

Klání je úspěšně za námi, je konec stresu i fandění... Ale jak to celé vidí ta, která celý Sedmiboj zaštítila a vložila do něj mnoho svého času i nápadů?

S madame Elle Sutherland jsem si domluvila schůzku u Tří košťat. Trochu jsem se obávala, že ji budu vyrušovat ze zaslouženého nicnedělání, ale zdá se, že tuhle profesorku nemůže nic rozhodit. Dorazila včas a s úsměvem a ten z její tváře nezmizel ani v okamžiku, kdy došlo na moje otázky. A že bylo na co se ptát!

***

Corvinus Declaratio: Hezký den madame *usměje se na přicházející profesorku a počká, až se usadí* Omlouvám se, že jsem vás vyrušila… od čeho vlastně? Začaly prázdniny, skončil Sedmiboj, jak jste vlastně naložila s volným časem? Relaxujete?  A plánujete nějakou dovolenou?
p.p. Elle Sutherland: Krásný den i vám *zářivě se usměje na slečnu a posadí se* Inu, vlastně jste mě vůbec nevyrušila, neboť jsem teď pár dní relaxovala, ale už toho polehávání na sluníčku bylo dost. Je na čase vrhnout se zase do práce *usměje se*

Corvinus Declaratio: Práce?! Vy plánujete na prázdniny práci? *zděsí se* Jakou proboha?
p.p. Ele Sutherland: Inu, profesor pracuje i přes prázdniny, tedy, většina profesorů *usměje se* Já se chystám oprášit staré výklady a také musím nějaké znovu sepsat, škrkny mi totiž sežraly čerstvě sepsanou Numerologii, potvory! Ale tak, opakování je matkou modrosti, že?

Corvinus Declaratio: Jejda, to zamrzí. Tak to vám přeju hodně štěstí. A teď už více ze Sedmibojařského soudku *přistrčí madame šálek s kávou, aby jí při vyslovení toho názvu náhodou neutekla* Všechno je to za vámi – cítíte spíše úlevu nebo jste zklamaná, že to už celé skončilo?
p.p. Elle Sutherland: Koukám, že vy víte jak na mě *s úsměvem se vrhne po šálku* Inu, je to spíš takový pocit jako když, hmm *přemýšlí a upíjí přitom kávu* Když jste někde něco, co jste zvyklá mít stále při sobě, zapomněla a jste bez toho nesvá. Samozřejmě i jakousi úlevu pociťuji, ale to spíš až teď s tím, jak narůstá onen klid, na který si zase zvykám.

Corvinus Declaratio: Jak se vlastně člověk k takovému organizování dostane? Byl nějaký konkurz?
p.p. Elle Sutherland: Proběhla diskuse ve sborovně, a samozřejmě rozhodující slovo měl pan řídící. A jak se k organizování dostat? Chce to mít nápady, a to nejen na úkoly, ale i na nějaké ty vylepšováky *dopije zbytek kávy*

Corvinus Declaratio: Původně jste měla organizovat klání společně s panem Krisem. Co se stalo, že jste na to zůstala sama?
p.p. Elle Sutherland: Inu *odmlčí se* poté co se kolega vrátil z Egypta, nebyl na tom se zdravím nejlépe, to víte, Sfinga lépe vychází se ženami *opět se odmlčí a zapřemýšlí* Poté, co se uzdravil, nenasvědčovalo nic tomu, že se objeví nějaká další komplikace, ale nakonec ano. Kolega často jezdil za prací mimo hrad, tedy tu moc nepobýval a komunikace přes sovy nebyla zrovna ideální, to víte, čas kvapil a sovy jsou jen sovy.

Corvinus Declaratio: Hmm, zajímavé... *poznamená si odpověď do bonzbločku a dolije madame kávu* Každopádně jste to tedy nakonec zvládla sama. Co se ale vlastně pod pojmem „organizace Sedmiboje“ skrývá? Co si pod tím máme představit? Co všechno jste musela zařídit a připravit, co všechno leželo na vašich bedrech?
p.p. Elle Sutherland: Jste si jistá, že chcete slyšet opravdu vše? *usměje se na slečnu a posilní se kávou*

Corvinus Declaratio: Jistěže! Máme spoustu času.. *pousměje se*
p.p. Elle Sutherland: Tak tedy, snad si na vše vzpomenu *mrkne na slečnu* Tak základem jsou úkoly pro Sedmibojaře, protože můžete vše připravit sebelíp, ale bez úkolů vám to bude k *napije se kávy* ničemu *dopoví*
Pro začátek stačí jen přibližné podoby úkolů, protože je lepší jich vymyslet více a pak z nich vybírat. Také bylo nutné co nejdříve sehnat „pěkně vybarvenou“ porotu, protože moc času do zahajovací slavnosti nezbývalo, což mě vede k tomu, že i sestavit termíny, aby Sedmiboj končil v čas, byl oříšek. Nakonec to dopadlo tak, že soutěžící měli na odpočinek jen 4 dny, což není moc *odmlčí se*

Ach ano, a odměny. Stále trvám na názoru, že Sedmiboj je, i přes podporu koleje svým vyvoleným, soutěž jedinců, a tak by měli být odměněni hlavně oni, ale ani kolej nepřijde zkrátka, jak můžete vidět u pravidel v Síni Sedmiboje. Když už je vše připraveno, upraví se již zmíněná Síň Sedmiboje a může se začít.

Samozřejmě, tu a tam byly ještě nějaké ty drobnosti kolem, jako rozdat dresy soutěžícím, zodpovědět jejich dotazy, naposledy doladit úkoly, než se zveřejní, také posílat instrukce porotě a tu a tam jí připomenout, že je potřeba ohodnotit. I oni toho měli dost a dost a u některých hrozilo, že budou muset svou funkci porotce opustit, ale nakonec se to, s mou malou výpomocí, zvládlo *dopoví a dopije poslední doušek kávy* Tedy, tak jsem to měla já. Samozřejmě je více než pravděpodobné, že mí předchůdci to měli jinak *dodá a nenápadně přisune prázdný šálek ke slečně*

Corvinus Declaratio: Eh, ale toho vážně nebylo málo *dolije madame kávu a mávne na Rosmertu, aby přinesla další* A kdopak vlastně vymyslel který úkol, prozradíte nám?
p.p. Elle Sutherland: On je to vlastně Sedmiboj i pro organizátora, možná, že spíše víceboj *usměje se na slečnu* Inu, teď to už snad mohu prozradit, tedy snad studenty přešla chuť na autory úkolů metat kouzla *vzpomíná* Úkol, který se odehrával u pana Ollivandera, tedy dát do pořádku popis hůlek, byl dílem kolegyně Leti. A kdo chtěl pro Denního věštce čekárnu formou muzea je jistě jasné, to byl kolega Filius.
A když už jsme u toho, ještě jednou jim moc děkuji, bez nich by nebyly 2 skvělé úkoly *při vzpomínce na úkoly se pořádně napije kávy*
Nu, a zbylé úkoly, tedy výprava za získání žíně jednorožce do Zakázaného lesa, odmaskování našich kouzelnických domů, stát se členem kapely a vymyslet písně, pátrání po dalším hradním škůdci a míchání lektvaru na ošálení Sfingy, to jde na mou hlavu *usměje se jako neviňátko*
Ale míchání lektvaru jde na mou hlavu jen napůl, neboť mě na tento nápad přivedla jedna osůbka, za což jí moc a moc děkuji, a to nejen proto, že toho na mě bude méně *usměje se*

Corvinus Declaratio: Tedy, je vidět, že fantazii rozhodně nepostrádáte *podivuje se nad množstvím úkolů, které připravila madame sama* A co porota? Podle čeho jste vybrala právě tyto čtyři kouzelníky… pokud se tedy můžu zeptat? *nevinně se pousměje*
p.p. Elle Sutherland: Inu, tak jak jsem již říkala, aby bylo od každé barvy jednoho profesora či profesorky. Nás, kteří na hrad přišli již jako profesoři, už moc není, většina jich tu nejdříve studovala, a tak, aby to bylo spravedlivé, chtěla jsem od každé barvy jednoho profesora, což nebylo lehké, protože také bylo podmínkou, aby měl čas a samozřejmě chuť do toho jít.

Corvinus Declaratio: Co osobně považujete za nejtěžší část organizace?
p.p. Elle Sutherland: Nejtěžší? *zamyslí se* Asi doladit úkoly tak, aby tam bylo vše, co chcete, a nebyly v něm žádné mezery. Člověk už má představu o tom, jak by mělo vypracování vypadat, a tak některé věci pak berete jako samozřejmost a nevidíte tam tu mezírku. A samozřejmě to, co člověk moc neovlivní, jako je technika, která někdy selže, stejně tak jako člověk.

Corvinus Declaratio: Můžete nějak ohodnotit, co pozitivního a co negativního vám přineslo to, že jste se v průběhu roku starala o takový kolos, jakým soutěž rozhodně je? Šlo jen o ztrátu času, nebo vám to přineslo i pozitivní věci v jakémkoli ohledu?
p.p. Elle Sutherland: Tak teď když se ohlédnu, vidím spíše pozitiva. Poznala jsem se více se studenty, ale i kolegy, dala jsem průchod své fantazii a přiznám se, že ráda organizuji, takže Sedmiboj byla prostě skvělá zkušenost *dopije svůj šálek kávy* Ale samozřejmě, nebyly to jen radosti, kdybyste se mě zeptala v průběhu, hlavně ke konci, asi bych na vás jen vrčela, protože přeci jen, starosti byly, a nejen kolem Sedmiboje, měla jsem i jiné povinnosti, nejen tady na hradě.

Corvinus Declaratio: Došlo během Sedmiboje k nějakému skandálu, o kterém se veřejně neví a o který byste se chtěla podělit? *uculí se*
p.p. Elle Sutherland: *také se uculí na slečnu* U nás na hradě jsou sice tajemství, ale jedině veřejná, takže asi nic nového neodhalím, tedy nic skandálního.

Corvinus Declaratio: Dobře, dobře tak nic.. *přeškrtne něco v bonzbločku a nalistuje novou stránku* Několikrát jste spolupracovala s naším Sedmibojařským zpravodajem – ať už jako zprostředkovatelka rozhovorů se sfingou nebo sama za sebe. Neotravovala vás věčná hejna sov, která v souvislosti se Sedmibojem musel neustále mířit k vašemu sovinci?
p.p. Elle Sutherland: Ale tak to k Sedmiboji patří a mé sovy alespoň měly společnost, což jsem jedině vítala, protože jsem na ně moc času neměla. Navíc díky havraspárskému zpravodaji měli ostatní obyvatelé hradu možnost být o něco blíže celému klání.

Corvinus Declaratio: *zamyšleně se poškrabe brkem za uchem* Co se vlastně týká ostatních obyvatel hradu, kteří nesoutěžili, měli nějakou možnost se zapojit do klání? Slyšela jsem spoustu brblajících, kteří si šuškali, že "Sedmiboj je fakt nuda"... Snažila jste se je také nějak zapojit?
p.p. Elle Sutherland: To víte, že snažila, a nejen já. Náš vzácný host dával obyvatelům hradu hádanky až do konce Sedmiboje a to i přes malé incidenty, které se udály *zamračí se při vzpomínce na nevhodné chování studentů* Bohužel mnoho studentů ale i profesorů nemělo odvahu hádat, což není divu. Ale ani soutěže „Zkuste si 7boj“, se mnoho obyvatel nezúčastnilo, přitom všichni povídali, jak by oni ten úkol udělali lépe, či jak je snadný, ale když dostali šanci to dokázat, ticho jako ve starém kumbálu!

Corvinus Declaratio: Klasika *ušklíbne se* Snad tedy alespoň vy máte čistý štít. Ale teď… Teď se asi budete trochu nudit, že? *zasměje se* Budete si v nastávajícím školním roce užívat odpočinku nebo se pustíte do nějakého vlastního nového projektu? Co od vás můžeme čekat? *zakření se*
p.p. Elle Sutherland: Inu, zatím s jistotou vím, že v nastávajícím školním roce chci studenty pořádně prohnat po Plácku za hradem, neboť se mi to letos nezdařilo (pozn. Redakce: madame je profesorkou Létání na koštěti) A vlastní projekt? Mé mírumilovné a optimistické já by rádo vymyslelo nějakou soutěž, kde by se koleje spojily dohromady a nebyla by zde žádná kolejní rivalita, ale mám obavy, že v létě přijde ke slovu spíše mé šílené já, tak uvidíme, co vymyslí *usměje se na slečnu*

Corvinus Declaratio: Výborně, budeme se tedy těšit, s čím přijdete. A poslední otázku tedy, než se rozloučíme. Jste spokojená s tím, jak Sedmiboj nakonec celý dopadl? Šla byste do organizace něčeho tak velkého znovu?
p.p. Elle Sutherland: Tak žádná velká katastrofa se nekonala, takže jsem spokojena *zazubí se* A víte, že šla? A klidně i znovu do Sedmiboje, protože už vím, jak na něj a jakým chybám se vyvarovat *zvedne se* Děkuji za kávu a příště vás zvu já *usměje se na slečnu*

Corvinus Declaratio: A já děkuji za příjemný rozhovor a na tu kávu určitě někdy zajdeme!

***

Tak jste to sami slyšeli. Mně už zbývá jen poděkovat madame za čas, který rozhovoru věnovala, za energii a nápady, které věnovala Sedmiboji, a za její vždypřítomnou ochotu a dobrou náladu.

Šéfredaktorka Sedmibojařského Zpravodaje: Madidess Leevian Technická stránka Zpravodaje: John Werewolf Korektura a vizuální úprava článků: Janel Weil, John Werewolf, Larrie Larstonová Ilustrátoři: John Werewolf, Larrie Larstonová Autoři článků: Janel Weil, Larrie Larstonová, Lilien Emity Meissed, Linn Rose Lairová, Madidess Leevian Šéfredaktorka Corvina (a ta, na kterou se má křičet, když vyvstanou připomínky): Larrie Larstonová Poděkování: Děkujeme organizátorům Sedmiboje a všem, kteří se zasloužili o jeho konání, že se zhostili tak náročného úkolu a tak mistrně předvedli svá umění. Nebýt vás, nemáme o čem psát a co si užívat. Dále děkujeme všem zúčastněným, soutěžícím i porotě, že byli tak skvělými objekty zájmu a subjekty našich článků. Veliké díky patří rovněž siru Johnu Werewolfovi za to, že před každým vydáním ochotně přiskočil a vyrobil nám k němu líbeznou tvářičku. Nu, a asi největší dík patří všem čtenářům, protože bez vás by to nešlo, protože vy jste naše inspirace a motivace a ženete nás kupředu. Děkujeme vám všem a loučíme se se Sedmibojařským zpravodajem třetího ročníku Sedmiboje!