Metuzalémy mezi živými – Filius Orionis

V tomto článku se dozvíte, co nám prozradil profesor Filius Orionis o své účasti v Sedmiboji minulém, co si myslí o nedávno proběhlém Sedmiboji letošním a mnoho dalšího...

Filius Orionis byl už jako student velice snaživý. Ve své koleji, Nebelvíru, získal titul kolejní nováček roku, umisťoval se pravidelně na předních příčkách bodování, byl (a stále je) mistrovským famfrpálovým hráčem na všech postech. Už ve druhém ročníku se dostal do redakce Denního věštce jako korektor a po chvilce byl povýšen na zástupce šéfredaktorky.

V druhém ročníku se již stal prefektem a rok na to z něho byl primus. V turnaji Bradavické čtyřky získal jako člen nebelvírského družstva druhé místo. Ve školním roce Léto 2007 se stal Snaživcem roku s 6675 body.

V pátém ročníku se dostal do Sedmiboje, ve kterém obsadil druhé místo. Na post profesora nastoupil 3. 7. 2009, i se svou sestrou Betelgeuse Orionis. V jejich stopách kráčela i poslední Orionis, Mintaka.

Můžete ho potkat při vyučování Barvokouzlení, Iluzionismu, Kouzelnických počtů, Kouzelnických svátků, Prefektování a primusování a v dalších letech by měla přijít i Historie Hogwarts, Kouzelnická hudbovědaVývoj života.

V součastné době působí i jako šéfredaktor Denního věštce.

A jelikož se účastnil minulého Sedmiboje, neunikl našemu hbitému brku a podstoupil menší výslech... tedy, poskytl nám nevinný rozhovor samozřejmě! Chcete-li se dozvědět, co všechno nám prozradil, čtěte dál.

***

Corvinus Declaratio: Můžete nám prozradit, co vás přivedlo k tomu, že jste se přihlásil do minulého ročníku Sedmiboje?filius.gif

p. p. Filius Orionis: Důvodů bylo samozřejmě vícero; jsem od přírody soutěživý a tak dále a tak dále. Ale myslím, že nebudu lhát, pokud uvedu, že hlavním důvodem byla touha dokázat ostatním, že Nebelvírské není radno podceňovat ani v soutěžích jednotlivců, jak se někomu mohlo zdát dle výsledků prvního ročníku tohoto klání.

Corvinus Declaratio: Skončil jste na krásném druhém místě. Jak na tyto Sedmibojařské zážitky vzpomínáte?

p.p. Filius Orionis: Ano, máte pravdu, vážně jsem skončil na tak trochu nevděčném druhém místě. Vpravdě - vzpomínky nejsou vůbec příjemné, ba naopak - na žádný jiný rok v Bradavicích nevzpomínám tak nerad jako právě na Léto 08.

Corvinus Declaratio: Můžete nám prozradit, proč jsou ony vzpomínky tak nepříjemné? Myslím, že by to mnoho čtenářů zajímalo *usměje se*

p.p. Filius Orionis: Jistěže můžu. Sedmiboj, jak vám prozradí jistě i účastníci letošní, je směsice stresu, práce a nervů. A když některý úkol necháte příliš dlouho ve fázi rozmýšlení, což se mi kvůli neschopnosti vlastní motivace stávalo téměř pravidelně, přijdou potom v posledních dnech jednotlivých termínů opravdu "probdělé noci", což se samozřejmě promítá i do vašeho normálního fungování.

Nu - a když posléze vidíte průběžné výsledky, které si neumíte vyložit jinak než tak, že někteří porotci vaše vypracování nepochopili (případně je pochopili úplně špatně), motivaci vám to nepřidá, jelikož nemáte jistotu, že to v dalším kole nedopadne úplně stejně.

Corvinus Declaratio: Ano, to máte pravdu, tohle určitě nebylo příjemné. Ale tak musíte to brát tak, že co vás nezabije, to vás posílí. A jelikož jste stále naživu, můžeme říct, že vás Sedmiboj v něčem posílil?

p.p. Filius Orionis: Rozhodně, při stresu člověk samozřejmě jí mnohem více, tudíž se stává silnějším a silnějším... Nu - a vážně - určitě je to cenná zkušenost, to nepopírám, ale konkrétní příklady mi na mysli v této pokročilé hodině nepřicházejí *usměje se*

Corvinus Declaratio: Mohl byste porovnat Sedmiboj, který jste zažil vy, a ten, který nedávno skončil?

p.p. Filius Orionis: Nu, tak to se hodnotí těžko, když jsem byl v jednom ročníku uprostřed dění, zatímco ten druhý šel prakticky mimo mě. Nicméně co jsem se doslechl, tak musím konstatovat - a samozřejmě je to ryze subjektivní - že letošní Sedmiboj byl pojat profesionálněji. Líbí se mi především slovní hodnocení porotců u každého úkolu (kéž by bylo všude!) a také fakt, že kolegyně Elle omezila délky jednotlivých úkolů a svým způsobem i volnost v jejich zpracovávání; jinak by mohla být jednotlivá díla opravdu neporovnatelná. A nejvíce asi oceňuji fakt, že bazírovala i na přesném splnění toho kterého zadání. A "pozlátko" v podobě přítomnosti Sfingy jsou jen další body navíc.

Corvinus Declaratio: Koukám, že mi čtete myšlenky, právě jsem se chtěla optat, co si myslíte o Sfinze a skřítcích Sedmibojaříkách. A tak, když už jsme u toho, jak se vám líbily hádanky našeho milého hosta? Pokoušel jste se také hádat?

p.p. Filius Orionis: Popravdě - neustálé pištění Sedmibojaříků ve Velké síni mi zpočátku někdy celkem lezlo na nervy, nicméně pár dní po zahájení Sedmiboje jakousi záhadou vymizelo a další návštěvy těchto stvoření mě nechávaly chladným... *mrkne*
Co se týče Sfingy, její přítomnost jsem samozřejmě vítal - a to již od počátku klání; považuji za poctu, že naši školu navštívil tak vzácný host. Hádat jsem se samozřejmě pokoušel, nicméně rozhodně ne vždy to dopadlo úspěšně. *usměje se*

Corvinus Declaratio: To máte pravdu, některé hádanky byli "trošičku záludné" *usměje se* Co byste řekl o úkolech? Připadají vám lehčí než ty, které jste zažil vy, nebo naopak těžší? Je nějaký úkol, který se vám líbil a chtěl byste si ho vyzkoušet? A co vypracování, přečetl jste si některé?

p.p. Filius Orionis: Především jsou úplně jiné - a jestli lehčí či těžší, to je individuální. Mně osobně by asi vyhovovaly více, nicméně to se lehko soudí, když si to nezažijete na vlastní kůži. Již jsem říkal, že se mi líbí limit délky i to, že se nehodnotí věci navíc, zatímco je důraz kladen na splnění zadání, jelikož to bylo i mojí prioritou, když jsem se Sedmiboje účastnil já.
Líbil se mi především úkol pátý, byl takový... dle mého gusta řekněme *bláznivě se zasměje* Ale tvořit bych jej opravdu nechtěl ani omylem, mnohem raději bych si zkusil například úkol sedmý, který mi přišel asi nejnápaditější ze všech.
Vypracování jsem četl téměř všechna - od studentek, které nakonec skončily v první trojce, mi tuším neuniklo nic; samozřejmě jsem pročetl všechny odevzdané úkoly pátého kola - a bylo toho mnohem více, nicméně nepopírám, že pokud mě například u povídky nezaujal začátek, nenutil jsem se ji dočítat až ke konci.

Corvinus Declaratio: Co říkáte na to, že Sedmiboj vyhrála už potřetí havraspárská kolej? Myslíte si, že je v tom nějaký švindl, nebo věříte, že má havraspárská kolej tak nadané studenty?

p.p. Filius Orionis: První ročník Sedmiboje na naší škole jsem sice zažil, nicméně příliš nesledoval, tudíž nemohu hodnotit, nicméně v ročnících následujících si havraspárské reprezentantky výhru zasloužily. Má nebelvírská nátura mi však nedovoluje toto nadání automaticky přisuzovat celé koleji; jistě chápete *mrkne*

Corvinus Declaratio: Myslím, že to chápu velmi dobře *usměje se* Když se nad tím tak zamyslíte, šel byste do Sedmiboje znovu, když pomineme některé nepříjemnosti?

p.p. Filius Orionis: Samozřejmě že ano (po ukončení druhého ročníku tohoto klání jsem myslím tvrdil, pravda, něco jiného)! Copak se člověk může spokojit s tím, že skončil druhý, zvlášť, když ví, že by nyní s odstupem času všechny ty úkoly zvládl mnohem lépe?
Nicméně jsem rád, že tu možnost nemám. Později bych toho rozhodnutí nepochybně zase litoval *usměje se*

Corvinus Declaratio: Co vy víte, třeba  nelitoval *usměje se* Jelikož už je přeci jen pozdní hodina, nechám vás jít snít červeno-fialové sny *usměje se* Opravdu moc vám děkuji za namáhavý rozhovor... *usměje se*

p.p. Filius Orionis: Nemáte za co; dobrou noc *usměje se*

***

Mně už nezbývá nic jiného, než ještě jednou poděkovat panu profesorovi za zajímavý rozhovor a popřát mu veselé profesorské dny.

Šéfredaktorka Sedmibojařského Zpravodaje: Madidess Leevian Technická stránka Zpravodaje: John Werewolf Korektura a vizuální úprava článků: Janel Weil, John Werewolf, Larrie Larstonová Ilustrátoři: John Werewolf, Larrie Larstonová Autoři článků: Janel Weil, Larrie Larstonová, Lilien Emity Meissed, Linn Rose Lairová, Madidess Leevian Šéfredaktorka Corvina (a ta, na kterou se má křičet, když vyvstanou připomínky): Larrie Larstonová Poděkování: Děkujeme organizátorům Sedmiboje a všem, kteří se zasloužili o jeho konání, že se zhostili tak náročného úkolu a tak mistrně předvedli svá umění. Nebýt vás, nemáme o čem psát a co si užívat. Dále děkujeme všem zúčastněným, soutěžícím i porotě, že byli tak skvělými objekty zájmu a subjekty našich článků. Veliké díky patří rovněž siru Johnu Werewolfovi za to, že před každým vydáním ochotně přiskočil a vyrobil nám k němu líbeznou tvářičku. Nu, a asi největší dík patří všem čtenářům, protože bez vás by to nešlo, protože vy jste naše inspirace a motivace a ženete nás kupředu. Děkujeme vám všem a loučíme se se Sedmibojařským zpravodajem třetího ročníku Sedmiboje!