Havraspárské vchodové hádanky

Náš hrad je plný magie a to často i té mocnější, než jsme my sami. Zastavme se tedy na chvíli před kouskem takové magie, před kouskem, který střeží komnaty Havraspáru, a prohlédněme si důkladně tajuplné dveře do modré kolejní místnosti.

Každý modrý je zná a každý z jiné koleje nám je závidí. I když to zapřou. Dveře, střežící již celé věky vchod do kolejní místnosti Havraspáru, jsou fascinující svou moudrostí, magií… a náladovostí. Svůj úkol plní bez přestání už přes tisíc let. Přesto, že od dob, kdy jim Rowena vtiskla tento pozoruhodný magický život, uteklo už tolik času, neztrácí dveře nezměrný důvtip a pořád neúnavně trápí studenty modré koleje svými opravdu nepěkně náročnými dotazy.

A právě na dotazy se zaměříme především. Co do konstrukčních záležitostí máme totiž značně omezené možnosti bádání. Protože máme Starouška. Jediný, a to jak mezi žijícími, tak mezi zesnulými pamětníky, pamatuje doby, kdy byly dveře pouhým nápadem v hlavě krásné a mocné čarodějky. Tento nápad byl sice rozpracován na několik pergamenů, aby bylo tajemství dveří zachováno dalším generacím, ovšem Staroušek moudře usoudil, že bylo svého času zapotřebí celý archiv Roweniných zápisků uschovat. Problém tkví v tom, že moudrý havran ukládal do moudré hlavy a že tak učinil před více než devíti sty lety. Sám k tomu ovšem říká toto.

*

Staroušek: Samozřejmě si všechno do detailu pamatuji! Snad až na několik drobností. V každém případě, nic neprozradím. Systém zaklínadel a magických mostů mezi klepadlem - samy dveře jsou vcelku hloupé, mimochodem, oprav si to tam, taky ses mohl zeptat, než začneš psát nesmysly, já to říkám pořád, že se máš nejdřív poradit – a syrovou magií hradu je velice složitý a sofistikovaný. Vymýšlel jsem ho zhruba tři týdny. Totiž, vymýšleli, s Rowenou. Zvlášť pyšní jsme na dvě magické formule které… ehm. Ne, jak sem řekl, neřeknu.

*

Smiřme se tedy s tím, co víme. Dveře jsou zvlášť zapeklitým systémem vymýšlejícím co nejsložitější hádanky, které mají prověřit barevnost studentů. Hádanky a otázky by měly být natolik moudré, že je správně zodpoví jen student modré koleje. Taky víme, že nevíme, jak tohoto umění dosahují. Pokud jde však o umění samotné, můžeme se rozepsat, máme bohaté zkušenosti.

Vchodové hádanky Havraspárských dveří se dají rozdělit do několika kategorií. Hádanky filosofické, hádanky logické a hádanky historické. Proběhlo několik pokusů zařadit kategorii novou, a protože nechci očerňovat, neřeknu, kdo se ji snažil prosadit, ale mělo jít o hádanky matematické.

Všechny kategorie pak, jsou-li dveře v patřičné náladě, mohou přinést otázku ve verších. To je sice mnohem poetičtější a srdce nás citlivých literárních duší zaplesá, ale nejde tomu rozumět. Pakliže dveře uznají za vhodné vstup ještě víc ztížit, vyžadují odpověď rovněž veršovanou.

Ještě než se posuneme ke konkrétním hádankám, je třeba uvést na pravou míru jeden zavedený omyl. Rowena byla samozřejmě navýsost důstojnou kouzelnicí, o tom není pochyb. O čem však pochyby jsou, to je práce již zmíněného nejmenovaného havrana, který rád a často upravuje Rowenin obraz k obrazu svému. Víme například, že před námi tají drobný sešit Rowenina rukopisu, který by měl obsahovat sedm set sedmdesát sedm nevídaných žertovných kouzel. A že jich v něm je jen sedmdesát sedm, protože si Staroušek přisadil. Taky víme, jak vtipné umí být hradní schody. A jací lidé se v posledních letech stali následovníky slavné moudré čarodějky – jedna ve volných chvílích saje krev, druhý, chlupatý, huláká neškoleným altem na měsíc a dalšího je půlka schovaná ve skříni. Na ostatní by se jistě taky něco našlo. Ani Rowena tak, a je to kruté zjištění, nemohla být zcela a úplně vážným člověkem. Nesmíme se tedy divit svérázné nátuře kolejních dveří, patrně po vzoru své stvořitelky mají i ony své neuvěřitelně vtipné chvilky. Pravda, studenti se většinou nesmějí. Nedivte se proto, až narazíte na hádanku či odpověď na ni, za které byste dveře s chutí nakopli. Nejste první, které to napadlo, a už vůbec ne první, kteří by to skutečně udělali.

A nyní k hádankám. Hádanky, které již dveře ze svého repertoáru vyřadily, budou uvedeny i s odpověďmi. Odpovědi budou skryty, nechcete-li se připravit o trochu přemýšlení.

**

Mezi hádanky filosofické řadíme zejména hádanky, které nemají jednu konkrétní nebo jedinou správnou odpověď. Jsou to hádanky nejsofistikovanější, musí za nimi stát ty nejsložitější magické schopnosti dveří. V případě těchto hádanek totiž dveře posuzují moudrost a hloubku odpovědi. Jsou to hádanky, které ochrání vstup do kolejní místnosti zdaleka nejlépe, nelze se odpověď naučit nebo ji vyhledat ve školní knihovně. Je to zkrátka nejvýznamnější kategorie hádanek a dveře ji mají dle všeho nejradši. Následuje výběr těch nejzajímavějších:

*

Když kdysi zrodila se moudrost, jak znělo její první slovo?

*

Proč havran dostal barvu noci, když za světlem prý duše nosí?

(Odpovědí je víc. Vran to s klepadlem uhádal na tvrzení, že je černá elegantní.)

*

Na zídce staré kašny sedí ještě starší kouzelník. Kdysi šedé oči mu blednou a přesto, že z kašny tryská ryzí zlato, usedavě pláče. Proč? Za Jamese odpoví někdo jiný, kouzelník se nezbláznil, ani to není vůl!

*

Čím strašlivým se mohl Midar zpronevěřit, že uznali mu vhodným trestem kolej svěřit?

*

Jak ukrást temným koutům stín, bez ohně či kouzel?

*

Na copak myslívá jezerní hladina, když v noci tiše chladná usíná?

*

Jen jediný den kdybys žil, jak moudře bys s ním naložil?

**

Hádanky logické již mají, většinou, jedinou správnou odpověď. Jsou to hádanky v pravém slova smyslu, tak jak je všichni známe. Mnohdy umí potrápit a klepadlo je přímo zbožňuje. Studenti taky, zvlášť po ránu a pozdě večer.

*

Nerozmýšlej, řekni hned, tu nejpyšnější z kouzelnických věd.

*

Nerozmýšlej, řekni hned, tu nejpyšnější z kouzelnických vět.

(Svého času oblíbený chyták, klepadlo obě hádanky rafinovaně střídalo. Druhá je spíše filosofická, ale nešlo je oddělit. První je jednoduchá.)

*

Kdyby se přestal točit svět, kdo všimnul by si hned?

(Jen ten, kdo netrpí pocitem, že se svět otáčí okolo něj.)

*

Sedmkrát slunce uléhá, sedmkrát znovu vstává. Týden to není. Co nastává?

(Odpověď: Jiný týden. A já si ukopl palec.)

*

Proč skřet se vzdal svých pokladů? Vyřeš mi tuhle záhadu.

(Kupodivu existuje jen jedna odpověď. Zemřel.)

*

Bez listí i bez kořenů, bez kůry a kmenu. Přesto opadává. Copak myslíš, modrá duše, že to bude?

*

To se tak jednou sešlo, náhodou, šest vyhlášených lhářů, jeden jim chyběl. Celý večer si povídali, až do rána, ale žádná lež v tu noc nezazněla. Kde se sedmý lhář zdržel?

(Odpověď: Trčel tady na dveřích.)

**

Následují hádanky historické, neboli vědomostní. Je to prosté a to doslova, tyto hádanky klepadlo dává, když je unaveno, rozladěno nebo rozespalé. Jejich princip je vcelku primitivní a nevyžaduje žádnou zvláštní námahu. Tedy od klepadla. Studenti musí pracně pátrat v paměti, neboť tyto otázky připomínají tak trochu obyčejný vědomostní kvíz z historie i současnosti Havraspáru. Opět velmi vděčné, pokud spěcháte nebo usínáte. Je to poměrně nudná kategorie. A již delší dobu zápasí s drobným problémem, a sice stereotypem odpovědí, kdy je jednou z nejčastějších odpovědí „Sedm“. Naštěstí jsou dveře hlídány a v případě takové otázky napomínány, to by pak mohl do kolejní místnosti každý. Tedy každý, kdo dovede alespoň do těch sedmi napočítat. Račte posoudit:

*

Kolika patry se musíš prokousat, aby sama Rowena ztratila se s tebou ve chvilce povídání?

*

Kolikpak máme, milý malý modrý moudrý, v koleji havranů?

*

Když zatoulá se sedmá ctnost, kdo musí přijít na pomoc?

*

Kdy v koleji se nejvíc pije?

(Tato otázka je hloupá, nemístná a naprosto smyšlená. Platívala Používala se za bývalého kolejního ředitele a odpověď byla veršovaná.)

*

Kolik nožek bez čtyř má, skříň ve které přebývá, ředitelská polovička, řekni než ti spadnou víčka.

*

Jsi-li správný host, pak mi odpovíš, kdy zrodila se čtvrtá ctnost, jistě dobře víš.

*

Pověz mi, havraspárský, kdo se směl dívat, jak čas uhání modrými komnatami. Jistě, Staroušek, nebyl to však pouze on.

(I zde vyžaduje klepadlo verš.)

***

To je tedy krátký výběr. Mnohé hádanky nám mohou být cennou příležitostí k zamyšlení. Třeba jen, kolik odpovědí může přinést první sedmero hádanek, když se ponoříme do patřičné hloubky úvah. Mnohé mohou být k vzteku, protože si nevzpomeneme ani za sto galeonů. To se týká zejména poslední skupiny. Přesto si ji zodpovědět vyzkoušejte, neuškodí to. A nyní už necháme dveře pokračovat v jejich tisícileté, obětavé práci. Přeci jen, musí toho dnes hodně vymyslet, když bylo tolik prozrazeno.

Ale ještě něco. Hádanky vyznačené modře (jsou tam dvě), můžete zodpovědět. Majitel první správné odpovědi na obě hádanky bude odměněn odměnou dle vlastního výběru. Vybírat můžete z celé řady kouzelnických sladkostí. Konkrétně jsou přichystány fazolky. Obdržíte jich rovných dvacet. A ne, není to laciný trik, jak přidat článku komentáře, víte, jak jsou fazolky drahé?!




Zalíbil se ti článek? Vyjádři svůj názor v komentářích, to je totiž to, co autor článku ocení nejvíce! přidat komentář


Tiráž Autor: James Watfar
Vydáno: 4/2013

Komentáře
Děkujeme, Luno. Koukám, že kvalitní články se nikdy neztratí, i když jsou v archivu už celé roky :-)
Ayuš | 05. 04. 2021
na filozofické hádanky jsem až na jednu nepřišla.na logické na většinu a ostatní byli celkem fajn. jinak skvělá stránka!! jednoduše boží!
Luna Ann | 04. 04. 2021
mám odpověď na hádanku,,Nerozmýšlej, řekni hned, tu nejpyšnější z kouzelnických věd'':podle mě je to jasnovidectví-chťít vědět, co se stane, ještě než se to stalo a mít nad osudem kontrolu...
Emma | 17. 11. 2017
Výborný článek!:)
Lucy M. | 20. 03. 2013
geniální, sám bych to téma nikdy líp nezpracoval
Zendaer | 17. 03. 2013
haha, s těmihle hádankami bych se asi nikdy nedostala do kolejky :D
Linn | 17. 03. 2013
Naprosto úžasný článek! ^^
Annie Reprobate | 17. 03. 2013
Tak to mě mále položilo, Jamie! Ale to už jsem ti vlastně říkala! :D Skvělý článek jako vždy! :) A kdože to za tebe odpovídá?:D
Lilien | 17. 03. 2013
1714042556