Jihlavské podzemí

Máte pro strach uděláno, nebo se naopak bojíte rádi? Rádoby "strašidelné" domy, které stvořili mudlové jsou vám pro smích a rádi byste zažili něco opravdu podivného na vlastní kůži? Chcete vidět nějakou zvláštnost na vlastní oči? Pojďte se vypravit do jihlavského podzemí.

Jihlava je krajským městem Vysočiny. Vcelku pěkné historické centrum města, o kterém najdeme první zmínku v kronikách již z roku 1233, hyzdí nevkusná krabice, kterou mudlové postavili uprostřed náměstí, aby sloužila jako obchod. Město si žije svým každodenním životem a mnoho lidí netuší, že jen pár metrů pod dlažbou náměstí se skrývá něco tajemného a nevysvětlitelného.

Během naší návštěvy se všichni prosím držte pohromadě a snad nemusím připomínat, že lucerny jsou naprostou nutností. Systém zdejších chodeb je druhým nejdelším v naší republice, měří 25 kilometrů. My se ale zaměříme na ty nejzajímavější, tím myslím ta nejstrašidelnější, místa. Podzemí bylo vybudováno jako sklepy. Ano, je to poněkud velký sklep, ale chápejte, že těch 25 kilometrů nebylo vytesáno najednou. Navíc sousedé své sklepy spojovali, využívali je jako sklad materiálů i jídla, a tak podzemí fungovalo i jako jakási středověká lednice.

 


To by stačilo k historii a nyní už k tomu, proč vůbec do podzemí jdeme. Permoníky tu hledat nebudeme, a jestli se bojíte tmy… Řekněme, že je to to poslední, čeho byste se tu měli bát. Ale neprozradím vám vše a to z dvou prostých důvodů: něco se zkrátka vysvětlit nedá a podzemí pak můžete navštívit osobně, nejen skrze článek CD.

Dostáváme se k hlavnímu lákadlu podzemí - svítící chodbě. Když teď všichni zhasneme lucerny, bude chodba kolem nás svítit. Proč, to dodnes není jisté. Jedna teorie toto zelené světlo vysvětluje tím, že nacisté, kteří v době II. světové války podzemí využívali, zeď natřeli fosforeskující barvou, aby označili vstup do protileteckého krytu. Jiné teorie zase říkají, že je to díky látkám z rozložených těl mnichů, kteří jsou pohřbeni nad chodbou. Tato chodba ale není jediná, která v tomto podzemním komplexu svítí, je tu ještě jedna, ta je ale veřejnosti nepřístupná.


Nyní se vrátím k nacistům, ti zdejší podzemí zkoumali a říká se, že jej využívala i jakási nacistická okultistická společnost. Zanechali zde po sobě také stopu, z výklenku nedaleko odtud vytě
žili kus kamene, který měli dále zkoumat. Zajímavé na tom ale je, že s sebou přivezli ještě dva asiaty, pravděpodobně Tibeťany, kteří jim měli pomáhat, zřejmě z donucení. Moc se neví, že s tibetskými mnichy navázali nacisté spojení, aby získali jejich vědomosti o nadpřirozených věcech.

Tento výklenek je velmi zajímavý. Na první pohled je to jen kousek vytesané díry do skály, na druhý pohled také neuvidíte nic jiného. Ale senzibilové a jiní citliví lidé z tohoto místa cosi cítí a dokonce pes, který byl k výklenku přiveden, do něj chvíli zíral a pak se skučením utekl. Toto místo je označováno jako vstup do jiného časoprostoru.

 

Svítící chodba

-zhasni lucernu (přejeď myší přes fotku)-

Běhá vám mráz po zádech? Možná to není jen zimou, která zde panuje. Ano, od úst nám jde pára, ale pořádně se dívejte. Někteří lidé zde prý zahlédli zvláštní postavu, ano, právě v blízkosti tohoto výklenku. Proto se rozhodl zde přespat i jeden mudlovský reportér. Jako ten nejlepší den si vybral Svatojánskou noc, a pokud pomineme to, že spal v podzemí, o kterém se vyprávěly takovéto příběhy, měl až do časného rána klid. Jenže pak se před ním zjevil stín oné postavy. Stín se mu podařilo nahrát. Avšak zvukové zařízení reportéra zklamalo – přestože je dokázáno, že aparatura fungovala, nepovedlo se jí zaznamenat žádný zvuk.

 

Jihlavský stín, nebo, chcete-li, dcuh

-pozorně se podívat a zhasnout lucernu-

Kdo by ještě neměl dost zážitků a stojících chlupů, může se koneckonců na reportáž podívat sám. Podzemí je veřejně přístupné s průvodcem během sezóny i mimo ní. Proto již nebudu víc prozrazovat, zážitku na vlastní kůži se totiž nemůže nic rovnat.

 




Zalíbil se ti článek? Vyjádři svůj názor v komentářích, to je totiž to, co autor článku ocení nejvíce! přidat komentář


Tiráž Autor: Edmund Heusinger
Vydáno:

Komentáře
Jsem rád, že se článek líbil!
Já sám jsem tam byl taky kdysi dávno a celý příběh jsem vyposlechl až po návštěvě podzemí, takže jsem se tenkrát až tak nebál :)
Ale zato když jsem článek psal a pídil se po informacích, běhal mi mráz po zádech, jako bych na nich snad měl běžecký ovál! :)
Edmund | 02. 11. 2014
Edmunde, díky za skvělý článek ;) Připomněl jsi mi, že bych tam zase jednou měla zajít, už jsem tam nebyla roky :) I když u mě se není moc čemu divit, já jsem hrozný strašpytel :D
Sinead S. | 02. 11. 2014
1713571199