Husí brky čarodějům a husy bez peří: barbarské?
S blížícím se začátkem školního roku se na pultech papírnictví nejen v Příčné ulici začínají plnit police nezbytnými školními potřebami. V kouzelnickém světě je ovšem stále používán k psaní tradiční, nejčastěji husí brk. V redakci jsme se tak zamýšleli nad tím, kde berou prodejci tak velkou zásobu, a hlavně, jak jsou na tom asi ty chudinky husy. Níže se můžete dočíst, co jsme pro vás vypátrali.
*
Pro získání základních informací jsem se samozřejmě nejprve vydala navštívit Příčnou ulici a tamní papírnictví. Jak jsem ale předpokládala, obchodník byl sdílný pouze do té doby, než vyšlo najevo, že jsem z tisku. Pak nejen, že mi přestal nabízet veškeré své zboží a ty úplně "nejvíc nejnovější novinky", ale zároveň mě sice zdvořile, leč důrazně požádal, abych opustila jeho obchod. "Něco tu nehraje," pomyslela jsem si.
Abych se ve svém pátrání posunula dál, vymyslela jsem malou lest. Do papírnictví jsem poslala jednoho z "lososů", aby nakoupil nějaké drobnosti včetně husího brku. Vše šlo hladce...
Jakmile jsem měla brk u sebe, zjistila jsem ze štítku na obalu, že byl "vyroben" na farmě U šťastné husy, která má ležet nedaleko Zapovězeného lesa. Už ten název mi přišel silně podezřelý, a tak jsem se vydala přímo na farmu. Hřál mě pocit, že možná odhalím senzaci hodnou začátku školního roku.
Když jsem ale dorazila na místo, čekalo na mě překvapení v podobě následující cedule...
Všude bylo neskutečně čisto, brána s cedulí působila velmi přívětivě, a když se mi otevřela, vyšel velmi mile vypadající stařík. Po krátkém rozhovoru se ukázalo, že je to tamní farmář, který se o husy stará a velmi ochotně mi nabídl malou exkurzi a přislíbil zodpovědět všechny mé všetečné otázky.
Začali jsme tedy od líhně. Zde nebylo nic moc k vidění, pouze nekonečný lán vajíček, ze kterých tu a tam vykukovala malá opeřená hlavička dožadující se péče.
Následoval výběh s krmítky. Tady už bylo víc živo. Stále jsem ale pozorovala jen samé husy s peřím. Dotázala jsem se tedy svého průvodce, jak je možné, že jsou husy opeřené, když máme před začátkem školního roku a krámky s brky jsou plné po okraj polic.
Potutelně se na mě podíval a pak jen prohodil, že by to dříve nebo později stejně nějakého všetečku zajímalo, a tak že mi tedy prozradí celé tajemství. Zašli jsme do stodoly, kde se proháněly husy, ale k mému úžasu měly místo peří svetr.
Posuďte sami, při tomto pohedu by málokdo udržel údivem pusu zavřenou... Nicméně farmář mi vysvětlil, že husám, jejichž peří je dostatečně kvalitní a tedy vhodné pro psací potřeby, je opatrně odejmuto a pak je natřou speciální mastí, po které jim peří velmi rychle doroste.
Tato mast ale účinkuje až po několika hodinách a navíc vyžaduje teplé prostředí. Proto farmářova žena sedí v domě a neustále plete pro husy nové a nové svetry. Ty pak oněch pár hodin, než jim vyraší nové peří, přečkají v teple a navíc se nemusí před svými družkami stydět, jako tomu bylo dřív, když chodily "na ostro".
Musela jsem uznat, že zde žádný nešvar neodhalím. Jak je vidět, kouzelníci jsou ke zvířatům velmi ohleduplní a to, že je využívají pro svůj prospěch, se jim snaží vynahradit láskyplnou péčí.
*
Milí nováčci, směle tedy zamiřte do obchodů se školními pomůckami. Po tomto odhalení se již nemusíte obávat, že by kvůli vašemu psacímu brku trpěla jediná husa. Farma U šťastné husy si totiž své jméno opravdu zaslouží.
Za celou redakci vám přeji hezký začátek školního roku.
Zalíbil se ti článek? Vyjádři svůj názor v komentářích, to je totiž to, co autor článku ocení nejvíce! přidat komentář
Vydáno: 7/2015