Jak je to s těmi bradavicemi

Zavítejme do spletitých tajů dějinných souvislostí a poodhalme roušku mýtu o vzhledu čarodějnic, pověry, která stojí za zkresleným pohledem na krásu dam nadaných magickou mocí. Jak je to s bradavicemi ve skutečnosti?

Všichni to známe a všechny nás to uráží. Tradiční obraz čarodějnice jako ošklivé, nejlépe postarší dámy s tváří plnou křivých nosů a bradavicí. Totiž naopak, s tváří plnou bradavic a křivým nosem. Jak dobře víme, skutečnost je zcela jiná, čarodějky jsou prokazatelně tři až pětkrát krásnější než mudlovské dámy. O to podivuhodnější je, jak urputně je ona nesmyslná představa zakořeněna nejen v lidských představách, ale též v pohádkách, příbězích či dílech malířů. Proč tomu tak je dnes zjistíme.

Tak jako u všech omylů světových dějin, i zde stojí na začátku mudla. Abychom se dobrali počátků a proměn celé věci, musíme se ponořit hluboko do historie vztahů mezi mudlovskou a kouzelnickou komunitou. Odhalíme tak celou řadu zajímavých, ale rozhodně ne nečekaných souvislostí.

*

Pohled na čarodějné bytosti prošel během historie řadou změn. V hodně dávných dobách, kupříkladu v době antické, požívaly čarodějky mnohdy i výsadního postavení. Bez věštkyň neudělali mnozí mudlovští představení ani krok a za mnohé čarodějné služby se rádo a hodně platilo. Čarodějky byly touto dobou, i když ne všemi, právem považovány nejen za bytosti kladné, ale ruku v ruce s tím i krásné. Jen pohleďme na Médeu. A Kirké bývá vyobrazena jako pohledná i při proměňování lidí ve vepříky!

(Mudlovský obraz čarodějky Médei.)

Potíž nastala, a konečně se dostáváme k bradavicím, když se pohled na něžnou polovičku kouzelnického světa změnil. V pozdějším období byla už čarodějnice nežádoucí, prokletá, proklínaná a pronásledovaná. Mudlové se zkrátka pominuli. V této pohnuté době začala být krása čarodějkám na obtíž. U dam vzbuzovaly závist, u pánů zájem. Závist i neopětovaný zájem jsou samozřejmě výtečným důvodem k pomstě a nejedna čarodějka neskončila v plamenech proto, že by ji skutečně viděli kouzlit, nýbrž kvůli smyšlenému obvinění. Jako by nestačilo končit v nich kvůli obviněným nevymyšleným.

A tak se čarodějky pokusily alespoň částečně omezit širokou paletu důvodů, proč je lidé nenávidí. Zatímco přestat mít kouzelnou moc jednoduše nejde, nebýt krásná je snazší. Stačí chodit rozcuchaná, v hadrech a - jsme u toho - upravit tvář k nepoznání bradavicemi. Na dámu plnou bradavic málokdo žárlí a nápadníci si u ní též zrovna dveře nepodávají. Zošklivení prováděly čarodějky různě, bradavice byly umělé, případně pravé. Za těmi pochopitelně stály lektvary.

(Mudlovská loutka čarodějnice, skutečný vzhled čarodějnic posuďte z portrétů zdejších madam profesorek.)

Svět kráčel staletími a představa čarodějnic se na obrazu ošklivosti ustálila. Ustálila se do té míry, že začala být škodlivá a efekt byl nakonec přesně opačný. Bradavice na nose už nebyla pouze symbolem ošklivosti, ale též čarodějnictví, a z toho, co mělo původně mudly odradit od označení dámy čarodějnicí se stal nový důvod, proč označit dámu za čarodějnici. To je u mudlů běžné, vykládat si svět pomateně.

Řekli bychom, že stačilo znaménka odhodit. Ale kdepak, to by byl svět příliš normální. Mudlové nelenili a zanedlouho přispěchali s novou módou - vymysleli znaménka krásy. Zvlášť oblíbená byla v osmnáctém století a to zejména u dvorních dam.

Vezmeme-li v potaz, že měli kouzelníci vždy menší problém s přiměřeností toho, jak napodobovat mudlovskou módu, tušíme ve výše zmíněném problém. Čarodějky se svých falešných bradavic nejen nezřekly, v nastalém zmatku a nepochopení podivných mudlovských konvencí krásy mnohé z nich ještě přitvrdily. Tradice ošklivých čarodějnic nabrala nový dech.

*

V dnešních dnech chodí čarodějky po světě, i tom mudlovském, opět přirozeně krásné. Za tuto možnost je ovšem placena krutá daň utajení, proměnit kolemjdoucího ve vepříka nemohou ani tajně v davu. Kvůli utajení se navíc zažitá představa ošklivých čarodějnic nevytratí. Nezbývá nám než doufat, že kouzelnický svět jednou najde způsob, jak navrátit do myslí blouznících mudlů pravdivý obraz krásy.




Zalíbil se ti článek? Vyjádři svůj názor v komentářích, to je totiž to, co autor článku ocení nejvíce! přidat komentář


Tiráž Autor: James Watfar
Vydáno:

Komentáře
:) Trefný článek, bavil mě už v korektuře :))
Helenia | 02. 11. 2015
1733246366