Dobrý pán, špatný sluha? Mrazák!
V současné době je na hradě takového obyvatelstva, že mezi mrazákem a hradem může být zavedena pravidelná linka. Především v době letních prázdnin a na Vánoce (a někdy s ohledem na famfrpálovou sezónu). Stalo se již skoro mrazákovým trendem se na Vánoce rozmrazit, posbírat dárky a ke konci roku odfrčet zpátky. Když si odmyslíme tyto výlety spíše turistického rázu, co se nám honí v hlavách než upíšeme svoji duši mrazivé říši? Díky ochotě vybraných lidí se mi podařilo získat odpovědi od zástupců všech barev i roku registrace, od dinosaurů až po nejnovější batolata.
Zmražení jako takové je dobrý způsob, jak si odpočinout. Škola, ať mudlovská či kouzelnická, nám může přerůst přes hlavu a ne vždy se obojí dá najednou zvládnout. I když se samozřejmě objevil názor, že jednou za 14 dní se těch 20 minut na napsání jednoho úkolu dá zvládnout. Což je pravda, ale ne každý tak chce fungovat, navíc je nutno brát v úvahu i pevnou vůli. Ta totiž chybí mnoho lidem (i mně, abych byla upřímná) a mrazivé krajiny dokáží zaručit, že nás Hog chvíli nebude rozptylovat (minimálně jeden měsíc). Kolikrát jste si řekli, i když jste nestíhali, že jenom doběhnete do sovince kouknout, jestli něco nepřišlo a najednou po dvou hodinách řešíte ve Velké síni nesmrtelnost škrkny?
*
V některých případech přituhne a důvodem odchodu může být záchrana před totálním selháním u mudlů nebo existenční krizí na hradě. Což sama chápu, když už je tu člověk nějaký ten rok, může se stát, že nám Hog trochu začne lézt krkem, dochází k frustraci, může nastat krize v koleji, nechuť účastnit se hradního života, osobní krize … a mrazák je tak ideální místo, kde si získáme odstup a jiný pohled na věc.
Zlom obvykle nastává, když pobyt na hradě jako takový přináší víc starostí než radostí nebo když nás omrzí povrchnost některých hradních problémů. Je to takový test, neboť to je pouze dočasné a je to mezikrok mezi úplným smazáním. Po prvních dnech abstinenčních příznaků se naučíme nenarážet do vchodových dveří, odnaučíme se k hradu chodit a jenom čas ukáže, jestli se nám vrátí chuť se na hrad ještě někdy vrátit, vrátí-li se nám to hradní kouzlo, nebo se pobyt na Hogu stane dopsanou a ukončenou kapitolou našeho života.
*
Pokud je odchod do ledových krajin způsoben mudlovskými zkouškami nebo školou jako takovou, zdá se být mrazák poměrně úspěšným řešením a návrat lidí je podmíněn ukončením školně náročným obdobím. I když je pravdou, že i když odejdeme z hradu, občas si jen najedeme jinou aktivitu, kde můžeme i nadále úspěšně ztrácet čas. Ten ideální podnět k návratu je pak ukončení zkoušky, zvládnutí přijímaček, chuť znovunavázat přátelství, touha po kreativitě, která se u mudlů hledá těžko, závislost na Hogu (ale přiměřeně, ano?!), kolej nebo i famfrpál.
Nevýhodou mrazáku ovšem je, že když my jsme u ledu, mimo dění, hrad jede dál, s námi nebo bez nás. Navazují se nová přátelství, přicházejí nováčci a jak se říká "Sejde z očí, sejde z mysli." Takže i když se na hrad rozhodneme vrátit, jak se dá krásně nazvat – dostaví se pocit, že už je čas se vrátit – můžeme zažít šok, škola je jiná, kamarádi už nejsou kamarády, lidé nás neznají a máme pocit, že do své koleje ani nepatříme a že vlastně není kam se vrátit.
*
Na trochu odlehčené notě, je to ideální způsob, jak přežít parné léto, chlad prodlužuje trvanlivost některých potravin i duševního zdraví. Je to také vhodné místo pro lidi, kteří nechtějí přijít o svůj megašatník a návrat se poté plánuje podle předpovědi počasí nebo sledování fám, jaké druhy vymalovánek jsou zrovna v nově vypsané soutěži.
Nehledě na to, jaké jsou důvody, je jasné, že by se na trati hrad – mrazák dalo začít vydělávat. Kdo ví, třeba bude cesta zpoplatněná, aby se omezily výlety za hradními dárky. A jak to máte vy? Lezete do mrazáků ze stejných nebo úplně jiných důvodů?
***
Pozn. autorky: Tento článek je snaha o jakousi generalizaci na základě poskytnutých informací. Rozhodně není vyčerpávající a máte plné právo nesouhlasit. Budu jen ráda, když obohatíte článek komentářem s názorem, který v článku nezazněl, nebo podpoříte již zmíněný.
Pozn. autorky 2: Odpověď „však mě znáš“ je v anonymním dotazníku poněkud matoucí. V případě zájmu, zašlete sovu, ať už to byl kdokoliv.
Zalíbil se ti článek? Vyjádři svůj názor v komentářích, to je totiž to, co autor článku ocení nejvíce! přidat komentář
Vydáno: 1/2017
Však-mě-taky-znáš-jsem-Zen | 14. 02. 2017
Dawsonka | 24. 01. 2017
Eli | 24. 01. 2017