Vzpomínky na zimní minulost

Magické předvánoční období přichází každý rok a každý rok se jako v zrcadle odrazí i na stránkách našeho kolejního časopisu. Pojďme na okamžik nahlédnout do minulosti. Sáhnout do ní a vytáhnout z jejích hlubin vzpomínky na řádky, které už jako sníh zavál čas.

Před dávnými časy okouzlila novinářskou obec i širokou veřejnost má názorná ukázka, jak napsat článek naprosto o ničem. Jak přispět do kolejního časopisu i tím, že nemáte čím přispět. Pamětníci vědí, vždyť mají onen text často zavěšený nad pracovním stolem jako inspiraci pro práci v redakcích i pro psaní úkolů. Pro ostatní šlo v podstatě o barvitý popis bezradnosti a tvůrčích muk, který byl navíc rafinovanou fintou otištěn dvakrát.

Nyní nazrál čas v načatém seriálu rad pro začínající i pokročilé redaktory pokračovat. Tentokrát bych se nebál říct, že si navíc na své přijdou i začínající šéfredaktoři. Ti pokročilejší už to dávno umí, protože neexistuje šéfredaktor, kterého by mudlovské i jiné povinnosti nepřipravily o čas přispět do svého vlastního časopisu i něčím jiným, než tajemnou prací v redakci, která zvenčí vypadá jen jako upíjení čokolády a pospávání za cedulkou „Prosím nerušit.“

Ano, dnes si představíme další způsob, jak stvořit poutavý a hodnotný článek, který udrží čtenáře nad stránkami časopisu, i když nemáme ani téma, ani inspiraci, ani čas. Celé kouzlo se schovává v recyklaci. Recyklace je moderním trendem dnešní doby, zvlášť u mudlů je velmi populární, a nemůžeme jí nic zkazit. Pravda, jde o metodu vhodnou spíše pro vedení časopisu. Šéfredaktor může bez uzardění parazi… vyzdvihovat nadčasovou tvorbu redaktorů z dob, kdy na své články téma, inspiraci i čas měli. Redaktorovi by něco takového nemuselo u šéfredaktora projít. Inu, svět je plný paradoxů.

*

Základem poctivého recyklačního článku je, aby nebyl zvenčí poznat. To by totiž mohlo čtenáře odradit. Mohli by nabýt dojmu, že jen uměle zvětšujeme aktuální vydání. A to není dobré, aby lidé získávali správné dojmy. Ty falešné se dají vždy nějak rozmluvit, ale se správným dojmem nehnete. Je tedy třeba nalákat poetickým úvodem článku a pravou podstatu odhalit až ve chvíli, kdy si článek nalistují. Když se začtou, máme vyhráno – vydrží do konce, aby zjistili, jestli to opravdu myslíme vážně.

Hlavním obsahem takového článku pak ale musí být slibovaný návrat do minulosti. Podíváme se tedy na letmý výběr zajímavých textů, které Corvinus Declaratio v minulých letech uvedl právě v tento předvánoční, adventní a prvním sněhem pocukrovaný čas. V dobách, kdy se podzim stával minulostí a za dveřmi číhala atmosféra dlouho očekávaných Vánoc.

***

Rozhovor s Mikulášem, andělem a čertem

Článek pro nynější dobu příhodný přinesl onehdy zajímavý náhled do duší oblíbené skupinky, která na začátku zimy třídí hříšníky a hodné děti a pomáhá tím rodičům zbytečně o Vánocích neutrácet za dárky pro některá do pekla odebraná dítka.

(Vlastní článek vybral šéfredaktor jen a pouze proto, aby nevyužíval jen práce druhých. A jako první je čistě náhodou. Kdyby měl kdokoli v pořadí článků osobní zájem, učinila by tomu přítrž kontrola před vydáním… prováděná šéfredaktorem...)

*

Fleutýnko, prosím, splň mi přání…

Pěkný adventní příspěvek, který mohl sloužit řadě lidí jako inspirace, sepsala profesorka Lilien. Vyzpovídala celou řadu hradních duší a představila tak světu, po čem kouzelníci toužili. Najdete se mezi dotázanými? A splnily tehdy Vánoce vaše očekávání, podařilo se jim ho překonat, nebo na vysněný dárek stále čekáte?

*

Pod stromečkem budou dárky!

Další čistě dárkové téma, tentokrát z pera Any Dawson. S vtipem sobě vlastním vytvořila praktického rádce pro každého, kdo si pokaždé láme hlavu s dárky. Inspiraci u ní najdou hlavně ti, kteří chtějí i za málo peněz způsobit velkou radost. Její text je stále velice aktuální a rozhodně stojí za připomenutí.

*

Dawsonovský návod jak přežít hradní Vánoce

Stejná redaktorka podruhé, opět s návodem. I tento článek stojí za to vytáhnout z archivu. Na jeho počátku slibuje, že se podle něj čtenáři zvládnou dožít nového roku v plném duševním zdraví. Ty, kteří už mají vícero hradních zim za sebou, do čtení ponoukat nemusíme, nováčci by jej měli ale číst povinně.

*

Prosincová psychologie

Půjdeme ještě hlouběji do minulosti, u Vánoc, které se nezadržitelně blíží, ale zůstaneme. Tentokrát si jejich atmosféru rozebereme téměř jako v pohodlném křesle u lékouzelníků-nitrozpytců. Na závěr si můžeme znovu zodpovědět věčnou otázku – jak Vánoce vnímáme a co pro nás znamenají?

*

Zima čaruje

K posledním článku z minulosti inspirovala profesora Dunstana zima chudá na sníh. Letos se zdá, že by s přívaly vloček potíže být nemusely. Do půvabného snění o krásách zimy se ale stojí za to začít znovu. Vrhněte se proto do kouzelně sepsaných závějí a nechce se očarovat zimou, jednou z nejšikovnějších čarodějek.

***

To bylo tedy několik návratů do časů dávno i méně dávno minulých. Bude-li čtenář pečlivý a opravdu se ke střípkům ze starších vydání vrátí, může si snadno spočítat, že s nimi toto číslo narostlo na plných 13 článků a je tak jedním z vůbec nejobjemnějších vydání. A to prosím úplně zadarmo.

Přeji hezký adventní čas.




Zalíbil se ti článek? Vyjádři svůj názor v komentářích, to je totiž to, co autor článku ocení nejvíce! přidat komentář


Tiráž Autor: James Watfar
Vydáno: 7/2017

Komentáře
1732348497