Vánoce na stránkách knih

Patříte k milovníkům knih, kterým stačí ke štěstí popadnout knížku, zabalit se do deky a ponořit se do děje s hrnkem horkého čaje v ruce? Před námi je několik volných svátečních dnů, které k takovému počínání budou přímo svádět. Vybrala jsem pro vás pár tipů, které vás určitě podpoří ve vánoční atmosféře, přinesou kýžené rozptýlení a snad i pobavení a odpočinek. Uvařte si voňavý čaj nebo vánoční punč, pohodlně se usaďte a nechte se zlákat!

Patrik Taylor - Doktore, šťastný a veselý

Hlavní hrdina lékař Barry Laverty se těší na své první Vánoce ve vesnici Ballybucklebo ve společnosti své přítelkyně Patricie. Ta mu ale připraví zklamání, když mu sdělí, že na svátky nepřijede. Barry však na truchlení nemá příliš mnoho času. V sousedství si totiž otevře svou soukromou ordinaci nový doktor, který mu podvodně přetahuje pacienty a jeho šarlatánství začíná ohrožovat zdraví důvěřivých venkovanů. Barry se však nehodlá vzdávat a se svým starším kolegou se snaží o to, aby Vánoce probíhaly tak, jak mají a všichni obyvatelé malé vesničky byli spokojení a šťastní.

 

*

 

John Grisham - Vánoce nebudou!

Kdybychom tak mohli předvánoční shon v podobě uklízení svých příbytků a obstarávání dárků na poslední chvíli hodit za hlavu. Takovou myšlenkou se nechá inspirovat Luther Krank, svědomitý pracovník jedné solidní firmy a spořádaný americký občan. Jeho dcera právě odletěla do Peru učit číst tamější negramotné děti. Luther si Vánoce bez dcery nedokáže představit, a tak ho napadne radikální řešení. Vánoce slavit prostě nebudou. Se svou ženou Norou pojedou zábavní lodí do Karibiku a stráví tyto dny v poklidu a nicneděláním. Jenže jeden telefonát před jejich odjezdem jejich dovolenou dočista změní.

 

*

 

David Levithan, Rachel Coln - Dash & Lily - Kniha přání


Dash nesnáší Vánoce, Lily je miluje. Oba dva tráví Vánoce bez rodičů. Dash je rád, ale Lily je z toho smutno. Lily zanechá ve starém zapadlém antikvariátu červený zápisník s instrukcemi, které mají jeho nálezce dovést k ní. Tím nálezcem se stane Dash. Pomocí zápisníku si spolu začnou v ulicích New Yorku dopisovat. Tímhle začíná jejich úžasné vánoční dobrodružství, plné filosofických úvah, humoru a romantiky.

 

*

 

Jay Asher - Vánoční zázrak

Sympatická dívka Sierra má dva domovy. Ten první je v Oregonu, kde její rodina na svém pozemku pěstuje vánoční stromky. Ten druhý je v Kalifornii, kam před Vánocemi jezdí stromky prodávat a tráví tam celý advent. A právě tam pozná v tento zimní čas Caleba - pohledného kluka, který však nemá úplně čistou minulost, a zamiluje se do něj. Její okolí je ale proti, Sierra však věří svému srdci a rozhodne se Calebovi dát druhou šanci.

 

***

 

Zajímalo mě, jaký vkus mají havraspárští ohledně knih a čtení. Oslovila jsem některé z nich a poprosila je, zda by mi nedoporučili knihu na dlouhé sváteční dny. Většina z nich mi poslala svůj tip dokonce s ryze vánoční tematikou. Pokud však máte chuť přečíst si cokoliv, určitě si i vy přijdete na své.

 

Lessien Posie: Já si už tradičně každé Vánoce samozřejmě připomínám a pročítám Harryho Pottera, protože to není nikdy špatná volba. Vždy se při tom vrátím do dětských let, kdy jsem knížku četla poprvé. Ale kromě toho mám výběr celkem různorodý, baví mě všechno možné. Mám ráda starší klasiky jako je Vánoční koledu od Charlese Dickense, ale pokud by chtěl někdo třeba nějaké puberťácké drama vyloženě na odlehčení, tak třeba Girl online od youtuberky Zoe Sugg se částečně odehrává o svátcích a je také celkem čtivá.

 

Myker Fae McGarden: Pro mě jsou Vánoce čas na nostalgii. Sejde se celá rodina a většinu svátků se v obýváku pouští domácí videa z našich dětství. Díky té celkově nostalgické atmosféře se proto mám tendenci vracet ke svým nejdražším knihám, k nimž i po letech chovám podobnou nostalgii. Konkrétně se jedná o Není římského lidu od Jarmily Loukotkové, a sérii Strážci času (Vyvolený, Temnota, Klíč) od Marianne Curley. Nejsou to tedy moc knihy související s Vánocemi, nicméně je každému mohu stoprocentně doporučit. Kromě nich bych pak každému doporučila ty knihy, ke kterým měl v minulosti vřelý vztah, protože o tom Vánoce alespoň podle mne jsou - připomínat si to dobré z minulosti a dělat radost sobě i ostatním.

 

Zendaer Amattis: Já nic vánočního nečtu. Prostě čtu, to co dostanu, nebo co mám rozečteno. Ale Dunu lze číst vždy a všude!

 

Aimée Leavittová: Ráda se vracím ke knize Pýcha a předsudek od Jane Austenové, je to taková má srdcovka. Líbí se mi, jak nad tím nemusím moc přemýšlet, abych děj chápala. U čtení téhle knížky se vždy dokonale odreaguju od okolního světa a klidně bych jí četla od rána až do noci.

 

Phillipa O Connel: Vzhledem k tomu, že mám doma malé havráně, většinou čtu teď dětské knížky. Naše nejoblíbenější je Husa Líza a vánoční hvězda od Petra Horáčka, což je podle mě jedna z nejlepších vánočních knížek pro malé děti. Ilustrace jsou naprosto boží. Jedná se o velmi slavného českého spisovatele pro děti, který žije v Anglii. Bohužel moc jeho knížek v češtině paradoxně nevychází. Což je škoda. A docela fanj pro předškoláky je Čekání na Vánoce od Adrey Popprové. Popisuje celý advent dětskýma očima prostřednictvím tří sourozenců - Lucky, Jendy a Martínka. Jsou tam i úkoly a s jednoduchým vysvětlením nejrůznějších zvyků. Pro seznámení s Vánocemi úplně super.

 

Wronka Zabloudilová: Osobně bych doporučila Vánoce Hercula Poirota od Agathy Christie. Poirot je můj nejoblíbenější detektiv, tematicky se to hodí a dobrá detektivka se nikdy neztratí.

 

Saphira Crystal: Na vánoční období nemám žádnou speciální knihu, kterou bych četla. Zásadně čtu knihu, kterou mám zrovna rozečtenou. Jediné, co se mění je nápoj! Vezmu si ke knize horkou čokoládu, svařák či jiné pití vhodné na vánoční období.

 

Hetty Londsová: Knihy, které čtu o Vánocích, zas tak vánoční nejsou. Mám ale ráda Adventní kalednář Josteina Gardnera. Je to o malém chlapci, který nalezne starý adventní kalendář. Je to fakt moc hezký.

 

*

 

Doufám, že zde nalezli alespoň jednu knížku, která vám zpříjemní nadcházející dny. Pokud i vy máte svého favorita a není v tomto článku zmíněn, klidně nám napište svůj tip do komentářů. Určitě se necháme zlákat.
Zalíbil se ti článek? Vyjádři svůj názor v komentářích, to je totiž to, co autor článku ocení nejvíce! přidat komentář


Tiráž Autor: Mia Whitebear
Vydáno:

Komentáře
1550308059