Na stopě cukroví

K Vánocům neodmyslitelně patří cukroví – perníčky, linecké sušenky, vosí hnízda, vanilkové rohlíčky… Cukroví nám omamně provoní náš hrad i kolejní místnosti a navodí tu správnou vánoční atmosféru. Kde mají však tyto dobroty své kořeny?

 

Historie vánočního cukroví se začala odvíjet v 19. století. Úplně nejdříve se pekly figurky z ovoce, s kterými si děti mohly hrát a poté je i sníst. Takové cukroví se věšelo i na stromeček. Nepředstavujme si však plné mísy sladkého. Tehdy bylo drahou záležitostí a mohly si ho dovolit jen zámožné rodiny. Třtinový cukr byl drahý a řepného bylo málo. Místo něj se sladilo medem.  V té době se pekly jen perníky, jinak se mlsalo sušené ovoce a oříšky.

 

Zajímavé jsou i tradice, které se týkají tehdejšího pečení cukroví. Péct se mohlo jen z vlastní mouky, aby následující rok byl úrodný. Z těsta se slévala voda, která se přidávala kravám, aby příští rok hodně dojily. Když hospodyňka zadělávala těsto, otírala si ruce o stromy, aby dobře plodily (chuděrka, ta se naběhala - do zahrady a zpátky). Připálené kousky cukroví znamenaly neštěstí nebo smrt v rodině.

 

Asi nejrozšířenějším cukrovím jsou dnes perníčky. První perníkáři přišli do Čech ve 14. století z oblasti Itálie. Perníčky jako takové dostaly svůj název od pepře, který se do těsta přidával k ostatnímu koření a medu. Každá rodina měla svůj recept, který se přísně střežil a předával se z generace na generaci. Těsto se tehdy nevykrajovalo, jako to známe dnes. Vtlačovalo se do speciálních dřevěných formiček různých tvarů.

 

***

 

Klasické cukroví zná u nás každý. Já bych se s vámi chtěla podělit o své dva recepty na netradiční cukroví. Ten první je na linecké sušenky zadělávané ne z bílé pšeničné, ale pohankové mouky. Z druhého receptu si můžete připravit makové kuličky. Nepochybuju o tom, že si s oběma recepty vaši domácí skřítci hravě poradí. Nejsou totiž vůbec těžké. Pevně věřím, že je s trochou magie zvládnete i vy.

 

Linecké sušenky

2 vejce

50g třtinového cukru

100g medu

50g změklého másla

400g pohankové mouky

1 lžička jedlé sody

vanilka

 

Vejce, cukr a med vyšleháme do pěny. Účinné je na to kouzlo *Verbero verberum*, při kterém je potřeba hůlkou pořádně švihat shora dolů. Přidáme máslo. Poté zapracujeme mouku, sodu a koření. Těsto by mělo držet pohromadě, vytvoří lepkavou směs, kterou dáme do lednice do druhého dne ztuhnout. Následující den vykrajujeme zvolené tvary a poté sušenky šoupneme do trouby. Pečeme opatrně asi 8 minut při 150°C.

 

Makové kuličky

2 hrnky pomletého máku

1 hrnek strouhaného kokosu

4 lžíce medu

1 lžička kakaa / skořice

Všechny suroviny smícháme. Klidně si pomozte hůlkou. Ze vzniklé směsi tvarujeme kuličky, které následně můžeme ještě obalovat v kokosu nebo kakau. Pokud by se hmota nechtěla spojovat, stačí přidat několik kapek ranní rosy, případně si namočit ruce. Kuličky se nepečou, pouze se nechají ztuhnout a odležet v lednici.

 

Dobrou chuť!




Zalíbil se ti článek? Vyjádři svůj názor v komentářích, to je totiž to, co autor článku ocení nejvíce! přidat komentář


Tiráž Autor: Mia Whitebear
Vydáno:

Komentáře
1713915212