Novoroční ohně

Na svátek svatého Silvestra se vždy dočkáme velké várky barevných ohňostrojů. Proč? Není to tím, že by snad byl mezi lidmi nějak znám - právě naopak, většina mudlů ani neví, že novému roku se říká Silvestr podle svatého Silvestra.
Tento článek se ale nebude zabývat svatými, a už vůbec ne nějakým svatým Silvestrem, ale dnem jeho úmrtí: Novým rokem. U mudlů je tento svátek velice oblíben.
Ohňostroj. Ohňo-stroj, takže dle názvu bychom si určitě nepředstavili jiskry a buchot, ale nějakou čertovskou mašinu. Ohňostroje jsou snad všech barev, kromě černé, na kterou se z neznámých důvodů zapomělo. Černou barvou se ale zabývat nebudeme, to bychom zde byli do nového roku. Krátce si shrneme mudlovské ohňostroje:
Dle definice mudlů jde o „působivé světelné představení vytvářené pomocí odpalovaných pyrotechnických pomůcek při slavnostních příležitostech.“
Velmi zajímavé jsou názvy. Například taková „kometa, rachejtle, světlice nebo petarda" mi zní jako názvy přírodních jevů. A to jsem ještě nezmínila třeba "čmeláky"!
*
Podle kouzelnických slovníků je ohňostroj pouze „jev, jenž se vytváří mávnutím hůlky, a tvoří barevný efekt, jenž pobaví každého kouzelníka.“
I přes to, že máme ohňostrojovou zábavu o tolik jednoduší, schovává se v ní o hodně víc poetiky. Ohňostrojům bychom mohli říkat půvabně, například rotulice, nebo polovid. A protože je možné všechno, můžeme přijít i s ohňostrojem s názvem fénix, jezevec, lev či havran. Meze se nekladou, a takovéto ohňostroje by u kolejních nadšenců určitě slavily úspěch. Takový havraní ohňostroj... to by byla paráda!
Nebo také zmijozelský ohňostroj
Ten je teda pěkný, to se musí nechat. A dále je na řadě Mrzimor! Ten jeho zaručeně rozzáří celou oblohu!
A jako poslední je zde Nebelvír a jeho červený ohňostroj,přímo z hradu!
A to by bylo vše! Šťastný nový školní rok!
Zalíbil se ti článek? Vyjádři svůj názor v komentářích, to je totiž to, co autor článku ocení nejvíce! přidat komentář
