Novoroční ohně

„Včera byl u svatýho Silvestra nácvik na Silvestra...“ Aneb nebe nad hradem když se lámal rok.

Na svátek svatého Silvestra se vždy dočkáme velké várky barevných ohňostrojů. Proč? Není to tím, že by snad byl mezi lidmi nějak znám - právě naopak, většina mudlů ani neví, že novému roku se říká Silvestr podle svatého Silvestra.

Tento článek se ale nebude zabývat svatými, a už vůbec ne nějakým svatým Silvestrem, ale dnem jeho úmrtí: Novým rokem. U mudlů je tento svátek velice oblíben.

Ohňostroj. Ohňo-stroj, takže dle názvu bychom si určitě nepředstavili jiskry a buchot, ale nějakou čertovskou mašinu. Ohňostroje jsou snad všech barev, kromě černé, na kterou se z neznámých důvodů zapomělo. Černou barvou se ale zabývat nebudeme, to bychom zde byli do nového roku. Krátce si shrneme mudlovské ohňostroje:

Dle definice mudlů jde o „působivé světelné představení vytvářené pomocí odpalovaných pyrotechnických pomůcek při slavnostních příležitostech.“

Velmi zajímavé jsou názvy. Například taková „kometa, rachejtle, světlice nebo petarda" mi zní jako názvy přírodních jevů. A to jsem ještě nezmínila třeba "čmeláky"!

*

Podle kouzelnických slovníků je ohňostroj pouze „jev, jenž se vytváří mávnutím hůlky, a tvoří barevný efekt, jenž pobaví každého kouzelníka.“

I přes to, že máme ohňostrojovou zábavu o tolik jednoduší, schovává se v ní o hodně víc poetiky. Ohňostrojům bychom mohli říkat půvabně, například rotulice, nebo polovid. A protože je možné všechno, můžeme přijít i s ohňostrojem s názvem fénix, jezevec, lev či havran. Meze se nekladou, a takovéto ohňostroje by u kolejních nadšenců určitě slavily úspěch. Takový havraní ohňostroj... to by byla paráda!

Nebo také zmijozelský ohňostroj

Zmij

Ten je teda pěkný, to se musí nechat. A dále je na řadě Mrzimor! Ten jeho zaručeně rozzáří celou oblohu!

Huff

A jako poslední je zde Nebelvír a jeho červený ohňostroj,přímo z hradu!

Gryff

A to by bylo vše! Šťastný nový školní rok!

Huff
Zalíbil se ti článek? Vyjádři svůj názor v komentářích, to je totiž to, co autor článku ocení nejvíce! přidat komentář


Tiráž Autor: Hetty Londsová
Vydáno: 1/2018

Komentáře
1550309159