Školní famfrpálové mistrovství - Coby kdyby

Školní famfrpálové mistrovství ve školním roce ZIMA 2018 je již minulostí pohár rozdán, medailové příčky obsazeny. Ale je to tak správně nebo by se hodnotící kritéria měla do budoucna změnit? Pojďme se na to podívat podrobně.

Nový fafrpál je s námi na hradě již od ročníku ZIMA 2014 ale až poslední 2 "zimní" školní roky se v konečné tabulce muselo koukat na jiná kritéria než počet výher a chycených zlatonek. Ale jsou ona kritéria správná nebo je potřeba je změnit?

Ve školním roce ZIMA 2017 nastala situace, že na druhém až čtvrtém místě se seřadily týmy s 1 výhrou a 2 porážkami. Každý z nich zaznamenal porážku od vítězného Zmijozelu a následně ve vzájemných soubojích si připsaly vždy po 1 výhře a 1 porážce. Vítěz vždy chytil v této minitabulce zlatonku.

Řazení proběhlo podle jednoduchého kritéria rozdílu inkasovaných a vstřelených branek. Ovšem změnilo by se něco na pořadí, kdyby se z výsledků vyřadil zápas se Zmijozelem a hodnocení proběhlo jen na základě vzájemných zápasů v minitabulce? Popravdě řečeno ano a velmi! Podívejme se na minitabulku tak, jak by vypadala co se týče rozdílu branek.

 

MINITABULKA

1. Mrzimor +30

2. Havraspár +10

3. Nebelvír -40

*

CELKOVÉ UMÍSTĚNÍ

1. ZMIJOZEL

2. MRZIMOR

3. HAVRASPÁR

4. NEBELVÍR


Jak vidíte pořadí se nám promíchalo a Jezevci z posledního místa poskočili na celkové druhé místo. Což je dle mě jako sportovního fanouška velmi podstatná změna a v mudlovském světě velmi využívané kritérium minitabulky když se rozhoduje o pořadí mezi třemi týmy se stejným bodovým ziskem.

 

***

A teď se podívejme na právě skončený ročník, kde se udála opět zajímavá situace a to shoda výher a proher mezi týmy v horní polovině tabulky a stejně tak i spodní. Což se od zavedení nového famfrpálu stalo taky poprvé. Styl hodnocení nás nechával až do posledního zápasu také v napětí.  Nakonec se od toho v období ZIMA 2017 ani moc nelyšil a opět rozhodoval rozdíl branek. Což dopředu už jasně přiřklo titul Zmijozelským, aniž by se odehrál poslední zápas.

Ale co kdyby se při takovéto shodě bral v potaz opět jen vzájemný zápas? Ten, který je férový a vlastně odpovídá síle týmů ve vzájemném utkání. V takovém případě by se Háďata ještě mohla strachovat o svůj fafrpálový pohár až do okamžiku, kdy Edmund v posledním zápase chytil zlatonku. Jak by taková tabulka vypadala? Pojďme se podívat.

TABULKA S DŮRAZEM NA VZÁJEMNÁ UTKÁNÍ

1. ZMIJOZEL

2. HAVRASPÁR

3. NEBELVÍR

4. MRZIMOR

 

Jak vidíte, na čele se nic nezměnilo ale díky výhře z 16. prosince se Lvi dostali na třetí příčku a sklidili by tak bronzovou medaili právě na úkor Jezevců. Což by bala malá náplast po bleskové prohře z předchozího týdne.

*

Ale v samotném závěru můžeme objasnit proč vlastně vznikl tento článek. Famfrpál je sport kde každý zápas má jiný průběh a tak i jinou dobu a týmy nastupují v jiných složeních, proto by nemělo být dbáno v situacích, kdy se rozhoduje o pořadí mezi dvěma týmy (případně vyjímečně třemi) na výsledky z ostatních zápasů, které jsou méně podstatné v konečném hodnocení. Důraz by se mohl zaměřit více na "zápas pravdy" a to ten, kdy by proti sobě stály přímo ony dva týmy. Bylo by to potom spravedlivější a nemohlo by se stávat, že někdo něco někomu třeba pustil. Což se zatím neděje, ale kdo ví, co by se mohlo někdy dít.

***

Jako autor článku se omlouvám, pokud bych se některé koleje změnou pořadí, jak to podle svého nejlepšího vědomí a svědomí vidím já, dotkl a budu moc rád, pokud se se svým názorem na tuto problematiku vyjádříte ve vší slušnosti v komentářích.
Zalíbil se ti článek? Vyjádři svůj názor v komentářích, to je totiž to, co autor článku ocení nejvíce! přidat komentář


Tiráž Autor: Wayna Wayra Tlaloc
Vydáno: 1/2018

Komentáře
1550308793