Obálka HP jako umělecké dílo

Kniha je bezesporu umělecké dílo. Snad všechny hned napadne, že literární umělecké dílo. A to i přestože jsou nám na pultech v knihkupectví představovány obálky knih a ne jejich "vnitřnosti". Ponechme pro tentokrát ty "vnitřnosti" mimo náš zájem a podívejme se právě na obálky knih.

Děj sedmidílné série o životě Harryho Pottera snad není nikomu z našich čtenářů potřeba představovat. A tak se tento článek věnuje zcela povrchním věcem, jako je vzhled, podle kterého by se knihy ani snad posuzovat neměly. Ovšem od prvního vydání, které vyšlo 26. června 1997, uběhlo spoustu času a kniha vyšla v mnoha překladech a vydáních. První díl vyšel v prvním vydání nákladem pouze pěti set kusů (z toho 300 putovalo do knihoven), a tak se z nejstarších knih staly sběratelské kousky, jejichž cena přesahuje milion korun. Druhý díl už tak vysoko ceněný není, ale i dvě stě tisíc za knihu je opravdu dost.

Obálky pro americký trh, které pak byly použity i u knih z českého nakladatelství Albatros. Autorkou ilustrací je Mary Grandpre.

Prvního českého vydání jsme se dočkali v únoru 2000, tedy rok před premiérou filmu podle knihy. Popularitu si ale filmy a knihy získaly trošku později, tedy v době, kdy vycházely již knihy s obálkami pro americký trh (viz obrázek výše). Avšak první obálka knihy z nakladatelství Bloomsbury představila Harryho méně rozcuchaného a s Bradavickým expresem. Za zmínku stojí malý detail – nebelvírská šála. Podle Harryho údivu vidí Bradavický expres poprvé a chystá se na svou první cestu do školy. Tedy nemohl být ještě zařazen, ale už má šálu v nebelvírských barvách. Zato na české obálce si Harry nasazuje Moudrý klobouk před profesorským stolem podle představ ilustrátorky Galiny Miklínové.

*

Populární se staly i celé sety knih. První obsahovaly díly 1 až 4 a my jsme je u knihkupců mohli najít se sloganem „První čtyři roky v Bradavicích“. Následně se pak oblevily sady obsahující i pátý a šestý díl a samozřejmě pak i kompletní sbírka heptalogie.

*

Velice zajímavé a zdařilé jsou obálky navržené pro jednotlivé země, respektive překlady. Například ruské grafické zpracování z roku 2008 je pro nás poměrně nezvyklé. Možná bychom při prvním pohledu na obálku, které dominuje "zlaté" písmo a honosnější provedení předmětů, které hrály v jednotlivých dílech důležitou roli - překvapením je možná první díl, na kterém bychom očekávali místo sovy spíše Kámen mudrců - ani netipovali, že jde o knihu Harry Potter.

*

Německý přebal knihy nabízí rozcuchaného Harryho na pozadí některé scény jednotlivých dílů. Zajímavé je, že se na obálku dostal typický font, který známe z "našich" knih.

*

Anglických (VB) verzí je snad nejvíce, díky jazyku samotnému i novým vydáním k výročí vydání prvního dílu. Zde je právě ona první dětská verze, nakladatelství Bloomsbury.

Nové vydání, jehož ilustrace vytvořil Johnny Duddle se řadí mezi ty nejpovedenější. Celá tato originální kolekce, opět nakladatelství Bloomsbury, vyjde přibližně na 3 tisíce mudlovských korun.

V jednoduchém grafickém stylu se pak nese práce grafika M. S. Corleye, která vznikla jako osobní projekt autora v roce 2009.


Velice pěkně jsou zpracovány i "obálky" k audioknihám, které jsou ovšem nakonec upraveny do čtvercového formátu. Vychází ale z plakátové verze, o kterou by byla škoda vás připravit.

A své vlastní nové obálky mají i elektronické knihy, které jsou dostupné na Pottermore od roku 2016.


Vynechat nesmíme ale ani vydání Kamene mudrců při příležitosti zmíněného dvacetiletého výročí. I když jistě každý fanoušek série HP již doma alespoň jednu kompletní sérii knih má, staly se knihy vydané v barvách kolejí velice populární. A aby náhodou neměl doma někdo Kámen mudrců jen dvakrát, jsou dostupné varianty s pevnou vazbou i paperback v mírně odlišném provedení.

*

Nově vydávaná ilustrovaná vydání od Jima Kaye, u kterých čekáme na čtvrtý díl, tedy první z těch objemnějších (Ohnivý pohár má počet stran jako první a druhý díl dohromady). Nicméně pojednání o těchto knihách by vydalo na samostatný článek.


*

Nizozemská verze knih pro čtečky si vystačila s jednoduchými ilustracemi motivů na jejichž pozadí se odehrály důležité části příběhu.

*

Pro porovnání se podívejme také na poněkud divočejší styl, který přináší ukrajinská verze.

*

Ve výčtu bychom mohli pokračovat ještě dlouho, ale na závěr si ukažmě ještě nové vydání pro USA, které ilustroval Kazu Kibuishi.

*

Pokud byste ale  stále ještě neměli dost. Můžete se pokochat, již bez dalšího komentáře, kompilací různých dalších obálek. Případně se podělte se čtenáři o vlastní názor, které zpracování je podle vás nejlepší, nebo naopak nejhorší?

Zalíbil se ti článek? Vyjádři svůj názor v komentářích, to je totiž to, co autor článku ocení nejvíce! přidat komentář


Tiráž Autor: Edmund Heusinger
Vydáno: 3/2018

Komentáře
Díky všem za kladné reakce. Ještě by se pár "obrázkových" článků našlo a snad jednou budou opravdu sepsány. Tak pestré ale už asi nebudou :)
Edmund | 03. 09. 2018
Velmi povedený článek, Edý. Díky za něj! :-)
Ayuš | 02. 09. 2018
Velmi povedený článek, bylo zajímavé sledovat všechny možné přebaly jedné a té samé knihy. Já sama jsem jich znala pouze pár, o to lepší a zajímavější pro mě článek byl. :)
Barb | 17. 08. 2018
taady ten článek se mi fakt líbí! díky moc :)
Jostein | 12. 08. 2018
Super článek! Těžko říci, která verze je hezčí, všechny mají něco do sebe...ale nejméně se mi líbí Německé provedení...pokud jde o ruskou verzi, tak ten první díl (sova s dopisem) si myslím že zapadá dokonale. Sova s dopisem tohle vše vlastně odstartovala. Je to pozvánka do nového světa. Nebýt sovy s dopisem, nikdy by se Harry o sobě pravdu nedověděl, nikdy by nezačalo to "šílenství".
Trixie | 05. 08. 2018
Brilantní článek, moc děkuju za takový souhrn, spoustu obálek jsem vůbec neznala... mám dojem, že bych si měla pořídit speciální knihovnu jen na všechny možné výtisky HP. Je to vlastně další způsob sběratelství... i šílené peníze se v tom točí... :D
Narci | 01. 08. 2018
O některých obálkách jsem vůbec netušila, díky za rozšíření obzorů i fajn čtení. :)
Arietty | 01. 08. 2018
Výborný článek, děkuji za takové zajímavé nahlednutí do HP uměleckých končin... :) Některé vzhledy moc dobře znám, jiné vidím prvně, je tedy super, že nám to někdo naservíroval a my už se můžeme jen kochat! :)
Lilien | 31. 07. 2018
1550312696