Rozhovor se starostou Eldertree

Eldertree je město prastaré, lecčím významné, ale dobře schované. A to nejen mudlům, ale i řadě kouzelníků. Nyní do něj můžeme nehlédnout a to přímo očima toho nejpovolanějšího.

V městečku Eldertree jsme nemohli vynechat příležitost pohovořit s místním starostou. Scott Murray, milý kouzelník dobromyslné, byť starostováním trochu prosešedivěle vousaté tváře, převelice ochotně promluvil o svém rodném městě i kraji. Přiblížil nám krásy a taje města, nalákal k návštěvě každého, kdo o ní teprve uvažoval nebo kdo dokonce o městečku schovaném v lesích ještě nikdy neslyšel. Proč tedy do města zavítat? A na co si dát při návštěvě pozor?

(Starosta Eldertree: Scott Murray)

**

Corvinus Declaratio: Prozradil jste nám, že byste své městečko rád trochu představil světu. Co tedy můžete kouzelníkům nabídnout a proč by k vám měli vážit cestu?

Starosta: Inu, je toho vskutku spousta. Eldertree je to nejautenst… nejautentičti… tak kouzelnické město jako je tohle prostě jinde nenajdete. Přes lesy a poněkud tradičnější smýšlení obyvatel k nám nedolehly žádné moderní novoty. Tohle je kouzelnický svět jak má být. A každý čaroděj by jej měl poznat. Krom toho máme samozřejmě i několik pamětihodností a zajímavostí, tu a tam se tady i něco děje.

*

Corvinus Declaratio: Autentičnost mohu skutečně potvrdit. Mimo půvabné atmosféry, řekněte nám, na co konkrétně byste návštěvníky nalákal.

Starosta: Tak především máme výjimečné živé muzeum stromů. Roste v něm tři sta čtyřicet osm druhů stromů. Návštěvníci si mohou vyslechnout poutavý výklad o stromech. Pro trpělivé povahy máme pravidelná pozorování rostoucího stromu, zvídaví si mohou prohlédnout galerii šišek nebo expozici suchého listí a mechů.

*

Corvinus Declaratio: Je v muzeu nějaký zvlášť pozoruhodný exponát?

Starosta: Jistě. Například jedle veleobří, které pravidelně v chladnějších měsících sama od sebe shazuje vršek – je jí tam nahoře zima. Ehm, v listopadu do muzea nechoďte. Máme dub, který se bojí tmy nebo užovku.

*

Corvinus Declaratio: To je snad had…

Starosta: Ne, to je kouzelný strom. Kmínek je tenký a kroutí se, vypadá jako taková ta těstovina. Plodí přírodní práskací kuličky. Když přezrají, bouchají samy od sebe. Velice působivé.

*

Corvinus Declaratio: Co nějaké další zajímavosti? Myslím, mimo přírodních.

Starosta: Tak to je samozřejmě horší. U nás hrají prim stromy, to se nedá nic dělat. Máme kamenné muzeum s vycpaným mudlou, ale ten moc netáhne a navíc se nám do něj daly škrkny. Chtěli jsme exponát nahradit, ale dneska prý není jednoduché ulovit nového. Svět se tolik mění!

*

Corvinus Declaratio: Zmiňoval jste i pamětihodnosti a nelze přehlédnout, že tu a tam narazíme na sochu známé kouzelnické osobnosti.

Starosta: Ano, jsme rodištěm mnoha slavných kouzelníků. To ta zdejší atmosféra, inspiruje k úspěchům. Problém je, že většina tradičních rodin ne a ne vymřít. V rodných domech se pořád bydlí a nějaké prohlídky nepřipadají v úvahu. Na druhou stranu, můžete si popovídat s potomky. Třeba pravnučka Bagdildy Bloudové, nejvýznamnější světové pěstitelky bludných kořenů, vás ráda provede lesem, který se stal základem velkolepého úspěchu její prababičky.

*

Corvinus Declaratio: Není prohlídka bludných kořenů trochu… riziková?

Starosta: No… Pak tady máme řadu společenských událostí a slavností. Ty by vás zajímaly?

*

Corvinus Declaratio: Ale jistě.

Starosta: Tak v první řadě jsou to dva velké svátky. V září slavíme podzimní rovnodennost, věčná a moc hezká tradice, která oslavuje přírodu, která nás utvářela a utváří. V létě vás zase mohu pozvat na Letní les, dlouhou a velmi zábavnou oslavu života, radosti a času s přáteli. No a v lednu mám narozeniny. Narozeniny starosty jsou u nás významná událost, slaví celé město. Tato tradice je trochu mladší, pravda. Ale myslím, že se mi velice pěkně ujala.

*

Corvinus Declaratio: Jistě se rádi přijdeme podívat. Nemůžu se nezeptat na Rowenu z Havraspáru. Městečko je častou zastávkou těch, kdo se pídí po jejím odkazu. Má pro zdejší kraj velký význam?

Starosta: Jak se to vezme. Ta věhlasná čarodějka udělala chybu, že se u nás nenarodila. To by byla věc! To by bylo návštěvníků! Takto jsme jen zastávkou poutníků, kteří se ptají na cestu jinam. Ale přeci jen, skutečně tady jisté spojení existuje.

*

Corvinus Declaratio: To nás zajímá!

Starosta: Pokud vím, naše město jednou navštívila.

*

Corvinus Declaratio: Za jakým účelem?

Starosta: Prohlédla si muzeum stromů.

*

Corvinus Declaratio: Tak alespoň tudy můžeme kráčet v jejích šlépějích… Nebojíte se, že se městečko otevře světu tak nějak víc, než by vám bylo milé?

Starosta: Abych pravdu řekl, mám trochu obavy, jestli jsem tím muzeem stromů přeci jen trochu příliš nenavnadil. Jestli ty davy zvládneme.

*

Corvinus Declaratio: Pevně věřím, že ano.

Starosta: Já vám nevím. Snad že bych ještě něco negativního?

*

Corvinus Declaratio: Cokoli chcete.

Starosta: Tak… třeba… to bude těžké. Co vy, víte o něčem, co se vám u nás nelíbí?

*

Corvinus Declaratio: Cesta byla trošku náročná…

Starosta: Ano! To je ono. Dost špatně se k nám dostanete. Ještě hůř v zimě, to můžete cestou i umř… nedorazit. Ale v zimě se zase riskovat vyplatí, protože máme tu oslavu a to je opravdu událost. Jídla, pití kolik si kdo donese.

*

Corvinus Declaratio: Vzkažme tedy čtenářům, že je rádi uvítáte, ale musí být opatrní a cestu dobře uvážit.

Starosta: Tak tak. Bude se vám u nás líbit. Lidé jsou tady vstřícní a přátelští. Dozvíte se mnoho o magii i o sobě samých. A o stromech.

*

Corvinus Declaratio: Já vám děkuji za představení tohoto půvabného městečka a přeji, ať ani se zvýšeným zájmem kouzelníků neztratí svého ducha.

***

Jak vidno, i v tomto v lesích ztraceném koutě kouzelnické světa můžeme objevit nejednu zajímavost. Zatímco nás, studenty z Havraspáru, do něj zavedlo náročné kolejní klání, vy ostatní můžete do městečka Eldertree zavítat po vlastní ose. Poznání zdejších zvyků, osobností, atmosféry a stromů za to jistě stojí. I kdyby se z výletu nevrátili všichni.
Zalíbil se ti článek? Vyjádři svůj názor v komentářích, to je totiž to, co autor článku ocení nejvíce! přidat komentář


Tiráž Autor: Corvinus Declaratio
Vydáno:

Komentáře
1550442656