Pařba v Eldertree

Poslední dobou se v havraspárské kolejní místnosti často mluví o kouzelnickém městečku Eldertree. Především proto, že se jejím směrem na začátku prázdnin vydalo několik modrých studentů ve snaze najít prastarou Roweninu laboratoř. Kolik se jich vrátí, to sice nevíme...ale víme, že se vydali opravdu ve špatný čas. Vydat se tak o dva a půl měsíce později, zažili by tu nejlepší, nejzajímavější a nej nej nej kouzelnickou podzimní slavnost. Hmm, festival? No dobře, pařbu… Zjistili jsme vše dostupné o této akci a přinášíme vám malou ochutnávku. Pokud vás zaujme, určitě se tam v září potkáme.

Jak už název městečka napovídá, centrem veškerého místního dění je Strom Starších (volný překlad Eldertree – pozn. redakce). Neminete ho. Stojí uprostřed náměstíčka, mohutný, statný a starý. Opravdu starý. Podle historických záznamů je zde už několik staletí, nikdo se neopovážil na něj sáhnout či jej dokonce pokácet. Obyvatelé Eldertree si postavili městečko doslova kolem něj. Je jeho srdcem. A je i srdcem velké slavnosti na den podzimní rovnodennosti – na den Alban Elved (23. září).

Jak určitě víte, Alban Elved je poslední den, kdy je slunce silnější než temná noc a lidé se připravují na příchod zimy. Je to také příležitost k poděkování za úrodu, především za jablka, hrušky, švestky, vinnou révu, ořechy, prostě vše, co uzrává v pozdním létě a na podzim. I obyvatelé Eldertree děkují. Každá rodina má svůj tradiční domácí obřad a navečer se všichni sejdou u Stromu Starších a čekají na poslední dar přírody. Teda spíš magie, přece nejsme u mudlů. Ve chvíli, kdy se slunce dotkne obzoru, Strom Starších se obsype ovocem. Poslední sklizeň v roce začíná.

Nenechme se ale mýlit, Strom Starších není obyčejná jabloň nebo hrušeň. Není to ani dub či modřín. Je to prostě takový neurčitý druh, který na sebe bere podobu, která se mu zrovna líbí. Loni sklízeli obyvatelé vynikající ananasy. Letos doufají v manga. No jo, jsou trochu rozmlsaní. Možná se bude ale opakovat historie, kdy deset let po sobě strom urodil malé a tvrdé vlašské ořechy.

Po celý den se na náměstí koná kouzelnický trh, na který se sjíždějí kouzelníci ze širokého okolí. Koupit můžete cokoli. Přes potřeby do kuchyně, kotlíky, knihy až po samozabarvovací nitě. Samostatnou kapitolou jsou stánky se sladkou medovinou, vybuchujícím burčákem nebo moštem, který vás donutí zpívat, kdykoli začnete mluvit. Takže často koukáte na muzikál v přímém přenosu nebo jste dokonce jeho součástí. Sladké jablečné koule se skořicí, šípkové cukrátka (po kterých na pět minut usnete) či čokoládové moruše budou pokoušet váš mlsný jazýček. Pro děti jsou zde připravené soutěže v létání skrz obruče z větví či rychlostní závody na koštěti.

Když soumrak převezme vládu nad městečkem a veškeré ovoce je ze Stromu Starších sklizeno, starosta Zhasínadlem stáhne všechno světlo z okolí a náměstí se potopí do tmy. A v ten správný čas (většinou když první dítko začne plakat), se rozsvítí první stříbřitá lampa v koruně stromu. A pak hned druhá. A třetí… to obyvatelé zapalují magické lucerny ve větvích jako tiché poděkování.

No a pak to začne. Nostalgie skončila, pařba začíná. Je třeba zahnat tmu a ukázat přicházející noci, že my kouzelníci se nebojíme a umíme si užívat. Každý rok zde vystupuje místní kouzelnická kapela a hraje vše, na co si vzpomenete. Kam se hrabou mudlovské Coloursy….Takže připravte si dvoje střevíce...ne že byste jedny protancovali, ale určitě jedny někde ztratíte...při přeskakování ohněm, při tančení na střechách, při koukání se na hvězdy, při pití muzikálového moštu nebo při loupání sladkého manga. Nebo při louskání ořechů? Uvidíme co letošek přinese...
Zalíbil se ti článek? Vyjádři svůj názor v komentářích, to je totiž to, co autor článku ocení nejvíce! přidat komentář


Tiráž Autor: Corvinus Declaratio
Vydáno:

Komentáře
1550451429