A jak to zvládnout?

Shon, shon, shon. Práce, práce, práce. Takhle bych mohla pokračovat do nekonečna. O co se jedná? No přece o závěrečné eseje. Léto se sice už blíží a konec roku také, ale před sladkými prázdninami se z nás snaží vymačkat poslední síly a zbytky energie eseje.

Je už červen a studentům začíná pomalu ale jistě docházet, že se blíží konečný termín závěrečného odevzdávání esejí. Doteď jste mávli rukou a řekli si: "Ále, vždyť na eseje je ještě hora času!". Obvyklá prokastinace. Jenže den se dnem se sešel a už za několik dní se do těch esejí opravdu pustit musíme.

esej

Existují případy, které všechny eseje udělají hned – těchto výjimek je hodně málo, až pramálo. Dále existují bytosti, které všechny eseje sice nepíšou poslední minutu před půlnocí 13. 6, ale dost často se jim do nich vůbec nechce. A třetí skupinou jsou studenti-flákači, kteří se až do poslední vteřiny flákají, sesmolí nějakou esej a odešlou ji, pokud to stihnou. A abych nezapomněla, existuje ještě čtvrtá skupina "největší flákači všech flákačů". Tito studenti si i přes vědomí, že termín pro eseje končí, nic do adminu nepošlou, a tak k nim automaticky putuje troll a nepostupují do dalšího ročníku. No není to škoda,

po té celoroční práci?

Opět ale záleží na tom, jak to bere každý kouzelník. Někdo nepostoupení do dalšího ročníku nehrotí a řekne si: "Ále, vždyť se nic nestalo, vystuduju znova a pak už postoupím." Jenže takové předsevzetí student buď vyplní, nebo také ne. Pak už by se měl stydět sám před sebou, přece jen, zvládnout esej takový problém není. Když už jste poněkolikáté v xtém ročníku, začíná vás to nudit a nejradši byste se vším praštili. Smažete se? Zmrazíte se? Volba je na vás. A co takhle projednou tu esej opravdu vypracovat? Třeba ve vás dřímá studijní tip a ani o tom nevíte.

A co ti šťastlivci, kteří po splnění eseje postoupí do dalšího ročníku? Můžou se radovat a opíjet se, ale čeho je moc, toho je příliš. Co takhle to nadšení trochu usměrnit? Ne? Jak myslíte. Motat se po Velké síni s velkou boulí na čele, kterou jste si udělali, když jste vypili to velké množství máslového ležáku… Nechme to tak.

A cože to jsou vlastně eseje?

Eseje jsou vlastně takové "ověření" toho, co jste se za hogwartský rok na daných předmětech naučili. Je tu stejné známkování jako u domácích úkolů, ale pokud esej neuděláte a máte jen jediný předmět, pak propadáte a nepostupujete do dalšího ročníku. To tedy znamená, že je nutné, abyste napsali alespoň jednu esej. Esej má mít podle školního řádu 9, 75 palců, ale u každého profesora je to trochu individuální. Někdo chce devět palců, někdo deset, někdo patnáct a někdo třeba jen pět. Každopádně je ale délka eseje zpravidla delší než délka úkolu. Přece jen je to závěrečná esej.

A mně nezbývá nic jiného než doufat, abychom do dalšího ročníku všichni postoupili. Popadněte brky a s chutí do esejí!
Zalíbil se ti článek? Vyjádři svůj názor v komentářích, to je totiž to, co autor článku ocení nejvíce! přidat komentář


Tiráž Autor: Linn Rose Lairová
Vydáno: 10/2010

Komentáře
1550308706