Havraspár versus Havraspár
Když se řekne Havraspár, pravděpodobně si každý vybaví modrou barvu, černého havrana a spoustu chytrých lidiček. Někteří lidé si možná vybaví i některé studenty z knih o Harrym Potterovi. Skalní fanoušci budou znát nejen studenty, ale i profesory či zakládající čarodějku Rowenu.
Na našem hradě je ale mnoho odlišností oproti knižní předloze. Ale jak to? Havraspár a Havraspár zní přeci stejně, nebo ne?
Vydala jsem se hledat informace o naší modré koleji a porovnala je s knižní předlohou. A výsledek? Havraspár a Havraspár není jedno a totéž. Jste překvapeni? Pak čtěte dál. A pokud nejste, čtěte dál také...
**
Potterův Havraspár
Autorka knih, J. K. Rowlingová, vymyslela kouzelný svět, který nás při čtení provázel téměř celým dětstvím hlavního hrdiny. Koho by napadlo, že se dá napsat tak zajímavý příběh ze školního prostředí? Ona to dokázala. Bradavický hrad sám o sobě přinášel mnoho kouzelných, tajemných až nebezpečných míst. O samotných kolejích toho v knihách příliš mnoho není. Někteří namítnou, že to není pravda. Autorka se hojně věnovala hlavně koleji Nebelvír, což je logické, neboť právě do této koleje připadl hlavní hrdina. A možná o něco méně koleji zmijozelské, v níž se nacházel Potterův jízlivý školní nepřítel Draco Malfoy.
Ale Havraspár či Mrzimor? Těmto kolejím moc prostoru věnováno nebylo.
Potterův Havraspár je popisován jako kolej, do níž připadnou ti studenti, jež projeví moudrost, bystrost a kreativitu. Byli do této koleje v knihách podle vyjmenovaných základních kritérií opravdu přiřazeni všichni oprávněně? Neměla by některá z postav naopak patřit do jiné koleje?
Vezměme si třeba Lenku Láskorádovou a Cho Changovou, které jsou v podstatě hlavní představitelky této koleje v knižní předloze. Lenka byla, no řeknemě si upřímně, byla podivín. Ale kreativní byla velmi a bystrá taktéž. V celé sérii se mi zdálo, že projevuje do určité míry moudrost, toto zdání místy kazila její náklonnost věřit jejím otcem pravděpodobně vymyšleným strachopudům a škrknám. Avšak tato náklonnost by se dala přiřadit ke kreativitě. Takže za mne? Ano, Lenka do Havraspáru patřila oprávněně.
A co Cho? V knižní předloze příliš kreativity neprojevila a ani o moudrých rozhodnutích v posledních dílech by se příliš mluvit nedalo. Bystrost projevovala hlavně na koštěti. Podle mého názoru zrovna Cho Changová do Havraspáru příliš nezapadala. Ale knižní Moudrý klobouk ji tam poslal. Jaké otázky jí dával, že se tak nakonec klobouk rozhodl? To už se nejspíš nedozvíme.
*
HOG Havraspár
Na našem hradě si žijeme své příběhy, které s knižním Havraspárem mají společného vlastně už jen velmi málo. Je to dáno hlavně dobou a osazenstvem. Nicméně, minimálně jeden nemalý a jasný rozdíl tu je. V kolejích máme každý svůj pokoj. Oproti knižní předloze je to výhoda! Představte si, že budete sdílet pětipokoják s někým, kdo strašně chrápe...
Oproti knižní předloze je náš HOGový Havraspár propagovaný víceméně stejně jako ostatní koleje. Není věnována pozornost výhradně jedné nebo dvěma kolejím a ostatní tak nejsou upozaděné. Havraspár je tedy daleko více vidět a student si může udělat daleko lepší představu o koleji samotné. Napomáhá tomu třeba náš kolejní časopis Corvinus Declaratio či zmínky v Denním věštci. Nejen v tomto ohledu považuji náš HOG hrad vymyšlený daleko lépe, byť stojí na základech, které položila paní Rowlingová.
Rozhodně mi nepřísluší hodnotit konkrétní kroky našeho Moudrého klobouku, avšak jsem přesvědčena, že na našem hradě jsou studenti rozřazováni vesměs správně. Samozřejmě se najdou jedinci, kteří by se svou jízlivostí skvěle zapadli do Zmijozelu. Na druhou stranu projevování této vlastnosti ještě neznamená, že student nesplňuje kritéria pro přijetí do Havraspáru (s mírnou dávkou náhody, zda klobouk dá na jeho přání dostat se do koleje, do které chce).
Jsem přesvědčena, že v Havraspáru jsou opravdu ti, kteří do něj patřit mají. Minimálně se o tom přesvědčuji ve Velké síni nebo kolejní místnosti.
*
Jaký je tedy výsledek?
Havraspár knižní se od HOGového liší velmi a to v mnoha ohledech. Knižní předloha byl základní stavební prvek. Celou naši kolej tvoříme my – studenti, duchové, profesoři. A proto musí být jiný. Liší se natolik i proto, že o chodu havraspárské koleje za dob Harryho Pottera toho zas až tolik nevíme.
Aby ten výsledek z mého pohledu nepůsobil tak jednoznačně, dovolím si říct, že porovnávat Havraspár a Havraspár je v podstatě nemožné.
**
A co si myslí osazenstvo hradu?
Úvaha jedince ještě neznamená, že to tak musí být. Proto jsem pro vás zjistila, co si o rozdílech Havraspárů myslí obyvatelé hradu.
Corvinus Declaratio: Jaké jsou podle vás největší rozdíly mezi knižním a HOG Havraspárem?
Eillen McFir Elat: Knižní Havraspár mám spojený s logickými hádankami a obecně hlavolamy. To zde na hradě ve spojení s Havraspárem moc nevidím.
Lucy Winter: Asi hlavní rozdíl mi přijde v tom, že v knižním Havru byli všichni automaticky jejich kolej a nic jiného (i když se Rowlingová snažila o opak). Tady jsme všichni tak dobře sesmolení dohromady, že vlastně člověk vyjde s kýmkoliv. Navíc v knížce to vždy bylo, že koleje byly vždy jen mezi sebou, ale tady to nikdo neřeší a každý blbne s každým. HOG Havru dávám o hodně větší přednost.
Faolan Heredan: Že o Hog Havraspáru se dozvíme spoustu informací, v knižní předloze prakticky nic.
Calla Torová: Jsou tam jiní lidé, ale základ je, myslím, stejný, proč se ten a ten člověk dostane k modrým.
Mira Jay Michaels: Ještě jsem neměla tu čest se s příliš modrými studenty setkat, ale řekla bych, že těch rozdílů příliš není. Možná vás je v té hogovské koleji prostě víc. Každý se nějak liší a havraspárští jsou ti, kteří se řídí hlavně chladným rozumem a logikou. V knižním havraspáru mnoho jeho sudentů též nepotkáme, ale řekla bych, že se spíše velmi podobáte. *usměje se*
Rose Fairy Queen: Knižní Havr je moudrý. *směje se* Ne že by tady na HOGU nebyl, ale knižní Havraspár je dle mě více vymakanější. *směje se*
Kharianne Wolf: Velký rozdíl vnímám k přístupu ke znalostem. Mám pocit, že náš Havraspár se hodně soustředí na moudrost a všestranost. Knižní (alespoň podle jeho zakladatelky) je spíš zaměřen na znalosti. Havrani v knize mají podle mě tendenci být spíše pyšní a uzavření, kdežto naši havrani jsou podle mě otevření, milí a skromní. O atmosféře v kolejní místnosti moc v knize není, ale nenabyla jsem dojmu, že by kolej byla tak soudržná a rodinná, jako je tomu v našem Havraspáru.
*
Corvinus Declaratio: Považujete Havraspár v knižních předlohách dostatečně dobře popsaný?
Eillen McFir Elat: Ano.
Lucy Winter: Ne. Nejvíc mi v tom chybělo to, že Havraspár tam byl vždy jako chytrý na učení a zapamatování. Jenže to není jediný druh chytrosti. Nikdy jsem neviděla Havraspára, kterému by nešlo učení jako takové. A charakter mi tam chybí taky. Chtěla bych se víc vcítit do toho být Havraspárem. Jediná kolej, co tam měla opravdu rozvinuté lidi, byl Nebelvír a to mi přijde škoda.
Faolan Heredan: Ne. Prakticky všechno, nic moc se tam o nich nedozvíme.
Calla Torová: Ano. *dodává* Možná to chtělo trochu víc info ohledně studentů, nejen o Cho a Lence...
Mira Jay Michaels: Ne. V knižním Havraspáru mi chybí nějaký bližší pohled, stejně jako u Mrzimoru. Tyhle dvě koleje se v příběhu posunuly do pozadí a autorka je z něj nikdy nevytáhla. Je to škoda.
Rose Fairy Queen: Ano.
Kharianne Wolf: Ano.
*
Corvinus Declaratio: Je podle vás o HOG Havraspáru dostatek informací?
Eillen McFir Elat: Ano.
Lucy Winter: Ano.
Faolan Heredan: Ano.
Calla Torová: Ano.
Mira Jay Michaels: Ano.
Rose Fairy Queen: Ne. Málo informací, kdo ho založil, jací byli kolejní ředitelé. Nic moc o HOG Havru jí osobně nevím, takže tak.
Kharianne Wolf: Ne. Nejsem to úplně schopná posoudit, jako člen Havraspáru. My máme celou knihu k dispozici, ale jestli se k ní mohou dostat i ostatní studenti, to nevím.
*
Corvinus Declaratio: Byla podle vás většina knižních představitelů havraspárské koleje zařazena oprávněně právě k mo(u)drým?
Eillen McFir Elat: Ano.
Lucy Winter: Částečně. Jde o to, že nemohu říct jestli ano, nebo ne, když tam nebyl pohled té dané postavy. Když nevidím jak ten člověk myslí, nemůžu soudit. Každopádně hodně jich bylo zařazených správně.
Faolan Heredan: Částečně. O charakterech nebo příbězích jednotlivých postav tam nebylo nic psané, proto nemůžu odpovědět, jestli to bylo oprávněné, nebo ne.
Calla Torová: Ano.
Mira Jane Michaels: Ano.
Rose Fairy Queen: Ano.
Kharianne Wolf: Ano.
*
Corvinus Declaratio: Myslíte si, že HOG Moudrý klobouk zařadil do Havraspáru všechny stávající studenty oprávněně?
Eillen McFir Elat: Vybrala jsem částečně, neboť neznám úplně všechny havrany osobně a tak nejsem schopna posoudit.
Lucy Winter: Ano.
Faolan Heredan: Ano.
Calla Torová: Ano.
Mira Jane Michaels: Ano.
Rose Fairy Queen: Částečně. Jelikož někteří dle toho, co vidím ve VS, tak vypadají na jiné koleje... Chováním třeba.
Kharianne Wolf: Částečně. Já si třeba myslím, že bych klidně mohla být ve Zmijozelu, ale byla jsem tvrdohlavá a chtěla do Havraspáru. Nu což, klobouk mě poslechnul, tak jsem tady. Je to špatně či ne? To už je otázka na jiné.
*
Corvinus Declaratio: Myslíte si, že byly otázky Moudrého klobouku v knižní předloze stejné, respektive velmi podobné, jako ty, které pokládal HOGový klobouk?
Eillen McFir Elat: Ne.
Lucy Winter: Ne.
Faolan Heredan: Ano.
Calla Torová: Ano.
Mira Jane Michaels: Ano.
Rose Fairy Queen: Ano.
Kharianne Wolf: Ne.
***
Děkuji všem zúčastněným. Z odpovědí všech dotázaných vyplývá, že rozdíly mezi knižní a HOG kolejí určitě jsou. Každý je vnímá jinak. Avšak kolej dělají hlavně její členové. Proto náš Havraspár může být zcela odlišný od toho, jenž byl předlohou a stavebním kamenem.
Zalíbil se ti článek? Vyjádři svůj názor v komentářích, to je totiž to, co autor článku ocení nejvíce! přidat komentář
Vydáno: 3/2021