Koblížkobraní
Další list kalendáře se snáší k zemi a tři KRÁlové už nám dávno dali sbohem. Kolotoč roku se zvolna otáčí a přináší sebou i mrazivé a rozpustilé období masopustu; dobu, která se neodmyslitelně pojí s tanečními plesy, zabíjačkami a reji masek. A k dobré zábavě patří kromě hudby a smíchu i dobré jídlo.
Ač se masopustní zábavy pořádaly v průběhu celého období až do popeleční středy, nejvýznamnější den, co se hodování týče, byl právě Tlustý čtvrtek. Říkávalo se, že by lidé měli o tomto dni co nejvíce jíst a pít, aby měli sílu po celý rok. Kromě již zmiňovaných zabíjaček to byl především den smažených koblížků a Corvinus Declaratio si pro vás připravil velmi praktický, až alchymistický návod, jak na ně.
(Pozn. redakce: Motáte-li se po kuchyni jak hipogryf v porcelánu, držte se raději jen čtení a samotné kuchtění přenechte šikovnějším spolužákům. Za případné úrazy, nehody či otravy CD nenese žádnou zodpovědnost.)
**
Nejdříve si připravíme pracovní místo – ať už to bude učebna lektvarů, kolejní místnost či hradní nádvoří, měli bychom mít k dispozici mísu ve dvou velikostech, vařečku, kotlík a přístup k otevřenému ohni. Ideální je propůjčit si na pár hodin od domácích skřítků kuchyni, jistě vám vyjdou vstříc, když je necháte pomáhat.
Dále si nachystáme potřebné přísady, ať v polovině přípravy nezjistíme, že nám něco důležitého chybí a nemusíme vysílat expresní sovu na nákup.
Máme všechno? Tak teď jen nasadit zástěrky, ochranné brýle a jdeme na to.
Saccharomyces cerevisiae rozetřeme v misce se lžičkou krystalického sacchara na tekutou kaši. Nemožné? Ale nebojte, magie začne za chvíli působit! Přilijeme čtvrt žejdlíku vlažného bílého výměšku rodu Bovinae, přisypeme lžíci hladce rozdrcené obliky a ještě jednou krátce vše promícháme, než misku zakryjeme utěrkou. Necháme stát pěkně v klidu, teple a pod dohledem, abychom kváskovou pohromou nezalili celý hrad jako v jedné mudlovské pohádce.
Máslo rozetřeme vařečkou v druhé míse a přidáme zbytek krystalického sacchara. Čas na další kouzlo – za pár minut vše zesvětlá a nabude na objemu. Do této pěny pak vmícháme žloutky (používáme vejce slepičí – kdo by chtěl využít vejce dračí či dinosauří, vynásobí zbytek ingrediencí deseti a k vaření vezme kotel), destilovanou melasu, špetku kůry z citrusu limonu a chlorid sodný.
A teď přišel čas zapojit všechny ty svaly z famfrpálových tréninků – hladce drcené obliky smícháme s kváskem (který nám snad nikam z misky číslo jedna neutekl) a utřeným máslem. Po částech přiléváme druhou čtvrtku žejdlíku bílého výměšku rodu Bovinae a stále pracujeme vařečkou – no míchej, míchej, neulejvat se! Výsledkem by mělo být sametově hebké, nepříliš lepivé vláčné těsto.
Nyní necháme pracovat magii – těsto překryjeme utěrkou a ponecháme až třičtvrtě hodiny odpočívat.
Takto vykynuté těsto si rozválíme na hrubší placku a dobře mířeným řezacím kouzlem vykrojíme kolečka. Komu se třepe ruka, může použít svůj pohár jako vykrajovátko. Srovnáme si kolečka na pracovní plochu a znovu je necháme v teploučku odpočívat aspoň dvacet minut. Dobrý odpočinek těstu krásně svědčí. A my jej oceníme jistě také.
V kotlíku si připravíme tuk ze sus scrofa, případně jiné rostlinné mastidlo, a rozehřejeme jej. Když máme pocit, že je dobře rozehřáno, ponoříme dovnitř pár koblížků – nám se do kotlíku vešly maximálně čtyři najednou – a zakryjeme pokličkou. Díky pokličce se uvězní pára uvnitř a koblížky mají šanci krásně naběhnout.
Nesmažíme nijak dlouho, stačí jedna dvě minutky – doporučujeme přesýpací hodiny nebo časovací kouzlo – abychom je nespálili. Otočíme a pokračujeme stejným způsobem. Zlatavé koblížky vyndáme na ubrousek a necháme vychladnout, než do nich plnícím kouzlem vpravíme marmeládu, čokoládu, povidla… no co jen srdce ráčí. A nezapomenout pocukrovat!
***
Tak co? Probojovali jste se úspěšně až sem? Nějaké zamotané jazýčky z alchymistických přísad? Namožené svaly či spálené prstíky? Věřte, že to stálo za to. Za odměnu si můžete dát sladkou svačinku. Pro dokonalý zážitek doporučujeme podávat se šálkem horké havraspárské čokolády.
Dobrou chuť přeje redakce
Zalíbil se ti článek? Vyjádři svůj názor v komentářích, to je totiž to, co autor článku ocení nejvíce! přidat komentář
Vydáno: 2/2021