Obyčejné či magické?
Tímto článkem bych vás ráda vzala na průzkum za rostlinami, které se běžně vyskytují i u mudlů, jen nevědí (stejně jako někteří kouzelníci), že tyto rostliny mají kouzelný potenciál a můžeme je využít k magickým účelům.
**
Asfodel
Ano, tuto asi znáte. Jedná se o asfodel. Nejspíše víte, že je to jedna z přísad do lektvaru Doušek živé smrti. Není to však jediné použití rostliny v lektvarech. Asfodel se přidává do spousty protijedů. Víte ale i to, že se asfodel používá v lékouzelnictví? Pomáhá na popáleniny, bolesti zubů, při křečích a pomůže nám i při kašli. Jsou známy i případy, že pomohl s tuberkulózou. Ženy jistě ocení jeho pomoc při menstruačních potížích. Dokonce se užíval i proti hadímu uštknutí. Další využití asfodelu je při rituálech, kde pomůže navodit stav transu. Asfodelu se přezdívá rostlina smrti, symbolizuje přechod mezi životem a smrtí, mezi realitou a snem. Není to pro navození transu ideální? Někteří mágové dokonce sílu asfodelu využívají na své vlasy. Spálí kořen bylinky a popel z něj si pak nasypou na hlavu, aby jim rostly husté vlasy. Nepovedlo se mi dohledat, zda to funguje. To dává prostor pro vás. Pokud se to rozhodnete vyzkoušet, určitě popište v komentářích vaši zkušenost a výsledek.
*
Kontryhel
Už jste ji viděli? To se nedivím. Roste hojně na loukách, na místech, kde svítí slunce, dokonce běžně i v zeleni na sídlištích. Jmenuje se kontryhel. Možná kolem něj chodíte každý den. Kontryhel má jednu zvláštnost – ve středu listu mívá kapičku rosy. O rosu se však nejedná, tak to jen vypadá. Ve skutečnosti rostlinka vylučuje na okrajích listu přebytečnou vlhkost, která steče doprostřed a tím utvoří tuto slzu. Kontryhel je spojován zejména se ženami. Zmírňuje totiž bolesti při ženských potížích, mírní krvácení, usnadňuje porod, jeho užívání prý zabraňuje samovolným potratům. Také zvyšuje pravděpodobnost početí. Dokonce má schopnost omezit rozvoj rakoviny prsu. Vrátím se ještě k těm kapkám uprostřed listů. Říká se, že když tyto kapky žena nasbírá, tak jí uchovají věčné mládí. Ale pozor – musí dodržet určitá pravidla. Musí si „rosu“ sbírat sama, pouze v květnu a musí být přitom nejen bosá, ale i nahá. A ještě to musí být za úplňku. Prosím, uprostřed sídliště to raději nezkoušejte.
*
Blín
Také ho můžete snadno najít, často roste jako plevel. Blín je hojně využívaný v magii už od pradávna. Není sice moc lákavý, neboť docela zapáchá, ale jeho sběr stojí za to. Už staří Egypťané, Babyloňané, Řekové či Římané jej hojně využívali v léčitelství. Ať už jako anestetikum, k mírnění bolestí, k léčbě revmatismu, proti kašli i hadímu uštknutí, při zápalu plic, nechutenství, kolikách a žaludečních vředech. Díky omamným účinkům jej věštci a věštkyně používali pro uvedení do transu. Museli ale dávat pozor na dávkování, aby místo toho nezešíleli. Keltové blín používali k ovládání počasí. Pokud ho vykopala o půlnoci v době novoluní čistá panna, způsobil deště. Když ho takto vykopala o úplňku, přineslo to sucho. Často býval podáván kouzelníkům vstupujících do zasvěcování černé magii, při přijímacích obřadech, neboť blín otupil jejich smysly a zbavil je zábran při magických rituálech. Nakonec přidám radu pro muže. Chcete přitáhnout ženy? Blín vám pomůže. Musíte ho brzy ráno utrhnout, ale pozor! Musíte být o samotě, nahý a skákat při tom na jedné noze. Pak byste se měl stát pro ženy neodolatelným. Opět budu ráda, pokud to čtenáři z řad mužů vyzkouší a v komentářích se s námi podělí o svůj zážitek a o to, zda tento recept funguje.
*
Brutnák
Poznali jste brutnák? To je dobře. Roste na slunných místech a kvete od června do srpna. Možná ho používáte do salátů, polévek a nákypů. Víte ale že je vhodný při zánětu močových cest nebo proti vředům? Keltové do vína namáčeli listy Brutnáku a tímto nápojem si zvyšovali v krvi adrenalin. Taktéž Křižáci pili víno s namočenými listy této bylinky, protože povzbuzuje mysl, zvyšuje adrenalin v krvi a dodává odvahu. Což je přesně to, co válečníci potřebovali. Brutnák používali i šamani, kteří nápoj s brutnákem pili často před začátkem svých praktik k umocnění vizí a hledání cest. Pokud vás trápí akné nebo lupénka, zkuste léčivý olej ze semínek. Stejně tak pokud máte problémy s padáním vlasů.
*
Ptačinec
Roste téměř všude, je to velmi rozšířený plevel. Ať už v parcích, na polích, zahradách, na kraji cest. Prostě všude. Je to ptačinec. Napadlo by vás, že tento plevel má magické účinky? Čerstvá šťáva z umleté natě pomůže pročistit krev nebo využít její močopudné účinky. Pomůže i při revmatismu. Kašovité obklady z rozemletých rostlin pomohou při lupénce, ekzémech, vředech i vyrážkách. Odvar z ptačince léčí plicní choroby, pomáhá při vykašlávání hlenů a v minulosti se používal i při léčbě TBC. Šikovný plevel, co říkáte?
**
Rostlin s magickými účinky, které rostou všude kolem nás, je spousta a do jednoho článku bych je všechny nevtěsnala. Proto ho zde ukončím a kdo ví, třeba se někdy dočkáte pokračování. Zatím můžete psát do komentářů, zda některou z uvedených rostlin používáte, jestli vám pomáhá, případně s jakými dalšími rostlinami máte podobné zkušenosti. O kterých rostlinkách byste se chtěli něco dočíst příště? Budu ráda za jakékoli postřehy. A teď hybaj ven a mějte oči otevřené a váčky na sběr rostlin přichystané.
Zalíbil se ti článek? Vyjádři svůj názor v komentářích, to je totiž to, co autor článku ocení nejvíce! přidat komentář
Vydáno: 3/2022
Aimée | 04. 07. 2022
Ayuš | 08. 06. 2022