Zfialovět, nebo nezfialovět, to je oč tu běží
Myslím si, že nejsem jediný student na hradě, který řeší, zda po zkouškách OVCE, tedy Ohavně Vyčerpávajích Celočarodějných examenech, zfialovět. Stále zvažujeme plusy a mínusy pobytu v koleji, ale ne a ne se rozhodnout. A proto jsem se rozhodla vyzpovídat světle a tmavě fialové, jaké byly jejich důvody, proč změnit barvu hábitu.
**
Začneme tedy světle fialovými. Pro tento účel jsem se snažila vybrat profesory z různých kolejí a různými roky zfialovění, abychom měli všemožné pohledy na náš problém, který v tomto článku řešíme. Z řad profesorů jsem si vybrala a na odpovědi mi odpověděla Any Dawson, která nyní učí Kouzla všedních dnů, Eileen McFir Elat, jež studenty vzdělává v oblasti draků a historie mudlovských záhad, Tadäus Trottertickler mající na starost výuku Kouzelnické němčiny a polštiny, Přeměňování, Spánkologie, Testrálogie a Ufologie, a Veronica Narcissa Williamsová, která se zajímá Hůlkovědu a Kouzelnické šapitó
Jméno profesora | Any Dawson | Eillen McFir Elat | Tadäus Trottertickler | Veronica Narcissa Williamsová |
Původní kolej | Havraspár | Nebelvír | Mrzimor | Zmijozel |
Rok zfialovění | léto 2018 | zima 2008 | zima 2019 | zima 2021 |
Jak dlouho studovali?
|
15. ročník studia | 3. ročník studia | 7. ročník studia | 12. ročník studia |
*
Corvinus Declaratio: Jaké byly Vaše důvody, proč jste zfialověli?
Any Dawson: Protože mi přišlo, že už je čas. Říkala jsem si, že by bylo fajn poznat školu také z druhé strany a mít možnost vytvářet soutěže, semináře a tak. Povinné vykání od studentů byl příjemný bonus. *směje se*
Eillen McFir Elat: Merlinužel mne zastihlo období, kdy jsem neměla tolik času, kolik bych potřebovala. Zvažovala jsem i odchod ze školy, ale přišlo mi líto, že bych měla opustit tak skvělý kolektiv lidí. Nakonec jsem se rozhodla zkusit profesorskou kariéru s tím, že první rok ukáže, zda budu mít dostatek času na hodnocení prací studentů.
Tadäus Trottertickler: Hlavním důvodem byla motivace k rozvoji výuky na našem hradě, samozřejmě. Měl jsem vize několika předmětů, které jsem chtěl realizovat a... jak se zdá, tak se mi to i podařilo. Musím říct, že mě to přece jen baví o něco víc. Číst si kreativní vypracování studentů mě baví a naplňuje a rád sleduji, jak se studenti perou se zadáním podle sebe a co všechno dokáží vymyslet. Motivovat mladé studenty k nějakým smysluplným činnostem mě zkrátka moc baví!
Veronica Narcissa Williamsová: Byla jsem přemluvena dělat KŘ. *směje se* Konkurzem na profesora jsem ale neprošla, tak mě protekčně pan ředitel Nim hodil do fialové jen tak ze dne na den a kolega Filius už se s tím musel nějak poprat.
*
Corvinus Declaratio: Po pár letech už jste objevili všechna práva a povinnosti profesorů, a tak jsem se chtěla zeptat, jaké plusy a mínusy vidíte v téhle funkci oproti životu studenta? Klidně se můžete rozepsat.
Any Dawson: Ty plusy a mínusy jsou dost individuální a každý je v jiné fazi hog života a mudl života a můžou to vnímat jinak. Mě baví, že když mě něco nadchne, třeba se mi povede banána bred, můžu na to napsat seminář a těší mě zpětná vazba od studentů. Přijde mi, že si můžu více plánovat rozvržení práce, je na mně kolik tříd otevřu příští rok, nebo kolik seminářů či soutěží příští termín. A už nemám dilema, jestli tu soutěž mám odeslat na body nebo srpce. *směje se*
Mezi mínusy bych zařadila to, že mi chybí kolejka, takový ten společný prostor. Sborovna je docela mrtvá a není tam takový ten týmový duch, že se nadchneme a jedeme na pohár. Filius se snaží sice něco podobného vytvořit ve stylu "tak a teď se všichni nadchneme, doopravíme všechny úkoly a napíšeme nové předměty a semináře", ale co si budem, není to ono. Jo a víte, jak drahý je lektvar mládí?!
Na druhou stranu za své pilné vzdělávání teď získávám body vzdělání, učím se nová kouzla a můžu studenty proměňovat třeba v žáby a to je super!
Eillen McFir Elat: Velkým mínusem, kterého si je vědomý asi každý, je nemožnost vrátit se do kolejní místnosti. Jste zvyklí žít v neustálém ruchu a společnosti svých spolužáků a najednou sedíte ve svém kabinetu a kolem ticho... To bylo asi to nejtěžší na začátku. A sem tam se mi po těch chvílích stále stýská. Za velké plus beru možnost vytvářet semináře a soutěže. To, co mi jako studentovi scházelo, mohu vypsat sama. Má to tedy drobnou nevýhodu, že se nemohu sama účastnit, ale zase si užívám vypracování od studentů a kolegů, kteří se rozhodnou u mě studovat nebo si krátit delší chvíli vypracováním soutěží. A to je vlastně to, co mě na hradě nejvíc fascinuje. Možnost nakouknout do hlavy a představivosti ostatních lidí. Často až žasnu, jak se dá zadání pojmout a říkám si, proč mě něco takového samotnou nenapadlo.
Tadäus Trottertickler: Hlavní výhodou je stálý plat! To se jistě cení, jelikož je to taková... velmi příjemná motivace. Čtení úkolů a porozumění studentům je také velmi hezké a nikdy mě to neomrzí. Nikdy jsem nevěřil, co všechno někteří dokážou vymyslet. Hlavní nevýhodou je převážně velká časová vytíženost. Psát výklady, číst úkoly a psát hodnocení zkrátka zabere nemálo času. Takže je třeba počítat s tím, že u toho strávíme o něco více času, než když napíšeme 3 palce úkolu a máme hotovo. Jinak v tom ale více nevýhod nevidím!
Veronica Narcissa Williamsová: Občas bych ráda znovu studovala, některé úkoly do zdejších předmětů bych klidně udělala! Taky máte více povinností a závazku – neohodnotíte včas úkoly? Pokuta. Vymýšlíte zadání zkoušek a pak těch x palců musíte taky ohodnotit. Když vypíšete soutěž, musíte počítat, že tam klidně může být 80 odpovědí a vy se na tom zasekáte třeba na tři večery za finanční ohodnocení 2 srpce.
Taky se můžete cítit dost osamocení. Pokud nejste KŘ, nebo nemáte spojení s kolejí skrz sociální sítě, moc si s nikým nepokecáte. Proto se spousta fialových sdružuje aspoň ve VS.
A plusy? Můžete si vydělat kvízy (za 10 srpců, stonks!), vidíte výklad i úkol jakéhokoli předmětu na hradě, máte přístup do adminu, můžete udělovat školní tresty, kopat studenty do jezera, měnit popisky ve VS a používat rp kouzla! (no, dobře, to mají jen někteří)
A především můžete konečně tykat fialovým, víc se s nimi družíte a víc věcí vám taky projde třeba když nepřiložíte něco k vypracování soutěže.
Oh a vidíte zboží u borgina! Ale je pěkně drahé :D A taky máte stálý plat, který částečně i odráží vaši aktivitu na hradě. Pokud třeba vypisujete semináře a máte na nich vysokou účast, dost si vyděláte. Taky máte galeon a 7 srpců za otevřenou třídu, dále x galeonů za funkci a 2 g jako absolventský plat! Každý měsíc vám tedy pravidelně na konto chodí celkem slušná mzda.
Plus mám dojem, že když neodevzdáte seminář a dostanete Trolla, neodečtou se vám body vzdělání, ale možná jsem jen ignorant a nevšimla jsem si opaku *směje se*
*
Corvinus Declaratio: Kdybyste měli nyní na výběr zůstali byste fialový, nebo byste si oblékli kolejní hábit?
Any Dawson: Jako teď? Teď zrovna jsem spokojená ve fialové.
Eillen McFir Elat: Jsou chvíle, kdy si říkám, že by bylo krásné opět vejít do hradu jako student. Ale vím, že času na plnění domácích úkolů v takové kvalitě, jaké by si vyučující zasloužili, nemám. A nechtěla bych odevzdávat něco, za co bych se vlastně i styděla. Tedy, i kdyby ta možnost - vrátit se do školní uniformy - byla, jsem si jistá, že bych ji nevyužila a zůstala ve fialovém hábitu. Ale mít nějaký ten den otevřených kolejních místností bych uvítala.
Tadäus Trottertickler: To je těžká otázka. Pravděpodobně bych zůstal fialový hlavně kvůli platu a svému domu, ale nebudu lhát, občas už jsem přemýšlel nad návratem do studentských let... tak uvidíme, jak to nakonec dopadne.
Veronica Narcissa Williamsová: Fialová.
*
Co profesor, to jiný názor. To je samozřejmě dobře! Tady se právě může projevit rozmanitý výběr z profesorů. Ale světle fialový hábit není jediná možnost, kterou na hradě po zkouškách OVCE máte. Nemusíte se hned stát profesorem, ale klidně „jenom“ zaměstancem, kde není hlavní povinnost učit, ale i tak máte možnost vypisovat semináře a soutěže. Tak se pojďme podívat, koho z tmavě fialových jsem vybrala.
Opět mám jména abecedně seřazená. Prvního tu mám pana George McGloida, který je ze všech respondentů nejmladší fialový, následuje madam Ginevra de Naga, jež je zároveň ještě lesní průvodkyní a pravou rukou madam Wenai na Příčné ulici. Třetí respondent je madam Kim Sarah Reevesová a poslední je madam Olivie Windy, která potom, co opustila post kolejní ředitelky Nebelvíru, odešla do mrazáku a po návratu oblékla tmavě fialový hábit.
George McGloid | Ginevra de Naga | Kim Sarah Reevesová | Olivie Windy | |
Původní kolej | Havraspár | Zmijozel | Mrzimor | Nebelvír |
Datum zfialovění | zima 2023 | zima 2011 | zima 2021 | zima 2023* |
*Madam oblékla světle fialový hábit už v roce Zima 2017, pak ale následovala cesta do mrazáku.
*
Corvinus Declaratio: Proč jste si zvolili právě tmavě fialový hábit?
George McGloid: Pro tuto otázku je potřeba širší kontext. Do Havraspáru jsem nastoupil ve školním roce Zima 2017. Což už je docela doba. Vždy jsem vlastně chtěl po dostudování zfialovět a když jsem měl za sebou OVCE, tak mi to přišlo jako přirozené řešení.
OVCE jsem dělal v roce Zima 2023, pokud se nemýlím, tak jsem v Havraspáru strávil 13 školních let a chtělo to tedy změnu. Tmavě fialový hábit byl tedy jakýmsi dalším krokem na mé cestě.
Ginevra de Naga: Hm, to je dobrá otázka. Řekla bych, že pracovnímu poměru se školou byla tehdy situace prostě obecně nakloněná. Moc jsem nad tím nepřemýšlela, asi i díky tomu jsem se rozhodla nedostudovat. Tuším, že v pátém ročníku, před odevzdáním NKÚ, jsem dostala nabídku přesunout se do Zakázaného lesa. Znělo to lákavě, takže jsem o pár dní později se sbaleným kufrem mířila k hájence. A bylo to.
Kim Sarah Reevesová: Tmavý hábit jsem si vybrala tehdy proto, že jsem v tom žlutém předvedla už vše, co bylo v mých silách. Bylo potřeba se posunout dál a zkusit další možnosti, co hrad nabízí. Tehdy probíhal konkurz na mou vysněnou pozici zde na hradě. Merlinužel ho vyhrál někdo jiný a já tak stále čekám na svou příležitost. Snad jednoho krásného dne přijde. *usměje se*
Olivie Windy: Tmavě fialový hábit nebyl ani tak moje volba jako nutnost. Na hrad jsem se vrátila po dlouhé době, a tak nějak jsem nevychytala deadline dodání výkladů (navíc oba mé dříve učené předměty již byly zabrány), takže jsem zůstala v tmavě fialové. Znáte to – kdo pozdě chodí...
*
Corvinus Declaratio: Máte v plánu výměnu hábitu za světle fialový?
George McGloid: Světle fialový hábit mám v plánu již následující školní rok, vše ovšem závisí na inspektoru výuky. Projít konkurzem na post profesora není zcela lehké, a tak musím přiznat, že z toho mám velké obavy.
Ginevra de Naga: Někde vzadu v hlavě učení mám, moc si užívám každý seminář, který vedu. Ale od chvíle, co jsem získala funkci na Příčné ulici si už nemyslím, že by bylo možné a ani vhodné sedět na tolika židlích naráz. Ve skladu toho mám opravdu hodně a i organizačně Příčnou čeká ještě hodně věcí. Myslím, že momentálně bych se studentům nedokázala věnovat tak, jako když jsem pouze vypomáhala v hájence kolegyni Barbaře.
Kim Sarah Reevesová: Už o tom uvažuji, zrovna toto léto budu přemýšlet nad předmětem, který bych ráda učila, máte nějaké typy? Rozhodně by to byl zase posun dál a hrad by mi pak nabídl další možnosti, které ještě neznám.
Olivie Windy: Ano, rozhodně to v plánu mám. Mám teď rozpracované výklady pro jeden předmět, tak doufám, že to tentokrát do deadlinu stihnu.
*
Corvinus Declaratio: Zajímalo by mě, jaké výhody i nevýhody má tmavě fialový hábit? Klidně se rozepište.
George McGloid: Osobně musím přiznat, že těch plusů mnoho není. Je rozhodně zajímavé finanční ocenění a možnost zažít si situace z druhé strany, než ze strany studenta. Ale je to taková osamělá pozice. Nikdo s Vámi moc nekomunikuje a není moc co dělat. Respektive vypíšete soutěž, což jde možná tak ve chvíli, kdy máte kreativní chvilku, a pak čekáte, kdo ji odevzdá. V další fázi opravujete, opravujete a opravujete a pak zase nanovo. Musím tedy přiznat, že se často cítím sám.
Ginevra de Naga: Největším plusem a asi i mínusem je volnost. Ať už jako univerzální zaměstnanec bez zařazení, kde je na vás kdy si vyhlásíte soutěže, aby vás škola nevyhodila nebo jako zaměstnanec s přidělenou funkcí a povinnostmi. Nemáme jako profesoři a studenti termínové víkendy, kdy je nával práce a stresu, většinu termínů si připravujeme sami. Na druhou stranu motivovat i rozvíjet se také musíte sami a úžasnou podporu jako dávají inspektoři výuky a soutěží, koordinátoři zkoušek či vedení kolejí prostě nemáte. Ale je to něco za něco.
Kim Sarah Reevesová: Výhody...eh...no... *usilovně přemýšlí * ... asi jste pánem svého času, respektive nějaké deadliny vás netrápí, pokud tedy nemáte vypsanou soutěž nebo seminář. Můžete tam, kam studenti nemají přístup! A mínusy? Najednou strašně rychle zestárnete a všichni vám vykají. Nemáte svou postel, ale jen pracovnu a na stole se spát nedá! Musíte občas vypsat nějakou soutěž/seminář, nebo zhnědnete a nemůžete pak nikam. *směje se* Občas se stává, že lidé zapomenou čím jste byli a vaše osobnost se vytratí...*zamyslí se, povzdechne si a nejistě se usměje*
Olivie Windy: Já myslím, že tmavě fialový hábit je moc fajn. Aspoň mě to tak nějak udržuje v kondici, člověk musí něco udělat pro to, aby zůstal fialový a nezhnědl. Takže musím vypsat pár soutěží nebo seminář nebo například kvíz, abych vykazovala nějakou činnost. A to mě baví, člověk má mnoho možností, může se realizovat opravdu různě.
Nevýhodou je, že si to člověk musí opravdu hlídat. Nemůžete přijít poslední den v měsíci a vypsat tři soutěže a čekat, že to supervizor hned odklepne. Nemůžete čekat, že když v poslední možné chvíli vypíšete seminář, že se vám tam přihlásí dost lidí, aby to pokrylo vaši měsíční činnost.
Je v tom trochu konzistentní činnosti, osobně si to dávkuji, abych nikdy nebyla zahlcená, ale zároveň, abych nikdy nebyla úplně bez práce. Což je na tom taky moc fajn - je to zcela v mé režii, kolik práce na sebe naložím.
*
Corvinus Declaratio: Kdybyste měli teď na výběr, zůstali byste fialoví? Nebo byste se vrátili do kolejního hábitu?
George McGloid: Na tuto otázku není zcela lehká odpověď. Pokud bych byl světle fialový, tak bych minimálně nějakou řadu let v této pozici rád setrval. V případě tmavě fialové už si tak jistý nejsem. Musím říci, že mi Havraspár chybí více, než jsem čekal. Mnohokrát se přistihnu, jak jdu do kolejní místnosti, a pak si uvědomím, že tam už vlastně ne a musím se otočit a jít do své pracovny. Nicméně Havraspár mi opravdu moc chybí a doufám, že se do něj v nějaké formě ještě podívám.
Ginevra de Naga: Kolej mi upřímně chybí, člověku to dojde když opadne prvotní zaměstnanecká euforie ze změny. Naštěstí mě Zmijozel pod vedením Veronicy pořád vítá ve svých řadách a některých aktivitách, takže mám díky tomu pocit sounáležitosti, bez kterého by to bylo mnohem horší. Nicméně, přestože bych si velmi zabodohrotila, momentální vytížení na Příčné mě dost uspokojuje. Změn je v procesu či naplánováno tolik, že bych skoro i uživila asistenta. Na velký stesk tak teď není čas. *usměje se*
Kim Sarah Reevesová: Asi bych se vrátila. Přece jen mi ta komunikace v koleji chybí, hlavně bylo pořád co dělat a kde se realizovat... možná ale špatně chápu význam tmavě fialového hábitu... *usměje se*
Olivie Windy: Nebelvír pro mě vždycky byl a bude kus domova. Prožila jsem tam krásné časy, hodně zábavy a nesu si nespočet zážitků v paměti. Ale do koleje bych se už nevrátila, ve fialové se mi líbí. Baví mě "pracovat". Mám radost, když někomu udělá radost Véčko, které mu udělím za úkol v semináři. Těší mě, když mi lidi píšou, že se jim líbila má soutěž. Baví mě vytvářet semináře a soutěže.
A taky mi vyhovuje, že už nemusím bojovat o pohár. Neberte to špatně, já jsem boje o pohár milovala, ale s tím souviselo dělat občas i soutěže, které mě normálně nebavily, zapisovat si hodně předmětů i seminářů, na které třeba nebylo tolik času. Vzpomínám si na spoustu termínových nedělí, kdy jsem šíleně dopisovala úkoly. Teď jsem v tomhle ohledu víc v pohodě. Dělám soutěže a semináře, které chci a na které mám čas. Což je pro mě nyní naprosto vyhovující.
***
Zajímá mě, jestli vám článek pomohl v rozhodování, zda zůstat v kolejním hábitu, anebo namotivoval do pláště fialového. Určitě budu ráda a ne jenom já, ale i další studenti, když napíšete svůj názor, myšlenku do komentáře! Mohlo by to rozvést větší debatu!
Zalíbil se ti článek? Vyjádři svůj názor v komentářích, to je totiž to, co autor článku ocení nejvíce! přidat komentář
Vydáno: 5/2023
Lilien | 05. 11. 2023
Vivienne | 21. 09. 2023
Envy | 18. 09. 2023
Castor | 01. 09. 2023
Ayuš | 16. 08. 2023
Enol | 16. 08. 2023
Ayuš | 15. 08. 2023
Veronica Narcissa Williamsová | 15. 08. 2023
Ayuš | 15. 08. 2023
Arietty | 15. 08. 2023